Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Nadin  
#1 Postat : sâmbătă, 4 septembrie 2010 18:08:03(UTC)
Nivel: Incepator
Nadin
Postari: 2
Locatia: Iasi
Salutare.
Am si eu o intrebare, si-a transcris cineva certificatul de nastere la consulatul din Balti, se da tot fara CNP?..se poate face in 48 de ore?...cat ma costa?...si daca conteaza ca vreau domiciliul in Romania, defapt asa si am vrut initial dar au facut aia o greseala si la depunere juramant tot la Balti ma cheama.
Offline Liol  
#2 Postat : marți, 19 octombrie 2010 17:07:49(UTC)
Liol
Postari: 1
Locatia: Italy
Nu am trascris, dar am cerut tarifele pentru perfectarea actului de nastere si casatorie...Iata informatia -
1. pana la 6 luni de la data eliberarii certificatului de cetatenie romana - 95 euro (regim normal) si 110 euro (regim urgenta)
2. dupa 6 luni de la eliberarea certificatului de cetatenie romana - 140 euro (regim normal) si 155 euro (urgenta)

Specific - e vorba de consulatul roman de la Balti. Cu asa preturi nici nu se merita...mai bine pleci singur la Bucuresti sau cauti un "ajutor". M-a amuzat ca doua-trei persoane de langa consulat ce se ofereau sa "ajute" la dosar nici nu stiau ce inseamna transcrierea certificatului de nastere in unul romanesc...Am incercat sa le explic si tot nu au inteles multe....Ma gandesc ca daca tot stau acolo si "ajuta", ar trebui sa cunoasca lucruri elementare la banii pe care ii fac, ca mai mult e interesul lor, mai putin al meu....
Offline ElenaP  
#3 Postat : luni, 10 ianuarie 2011 12:24:59(UTC)
Nivel: Membru Avansat
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Liol a scris:
Nu am trascris, dar am cerut tarifele pentru perfectarea actului de nastere si casatorie...Iata informatia -
1. pana la 6 luni de la data eliberarii certificatului de cetatenie romana - 95 euro (regim normal) si 110 euro (regim urgenta)
2. dupa 6 luni de la eliberarea certificatului de cetatenie romana - 140 euro (regim normal) si 155 euro (urgenta)

Specific - e vorba de consulatul roman de la Balti. Cu asa preturi nici nu se merita...mai bine pleci singur la Bucuresti sau cauti un "ajutor". M-a amuzat ca doua-trei persoane de langa consulat ce se ofereau sa "ajute" la dosar nici nu stiau ce inseamna transcrierea certificatului de nastere in unul romanesc...Am incercat sa le explic si tot nu au inteles multe....Ma gandesc ca daca tot stau acolo si "ajuta", ar trebui sa cunoasca lucruri elementare la banii pe care ii fac, ca mai mult e interesul lor, mai putin al meu....

Liol, preturile sunt mai mari decit te ba costa la Bucuresti dar treaba se va face cu mult mai repede. La bucuresti transcrierile acum dureaza si cite 6 luni (unii zic ca si mai mult). Daca nu iti trebuie urgent atunci sigur ca pui un ban de-oparte daca faci la Bucuresti.
Offline relu777  
#4 Postat : joi, 10 februarie 2011 21:53:05(UTC)
Nivel: Membru
relu777
Postari: 13
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
La Consulatul din Balti in afara de copiile certificatelor de nastere si casatorie a parintelr mai cer si copiile legalizate ale BULETINELOR PARINTILOR!!!Cind nu le ai ce faci?Care poate sa ma ajute cu informatia daca se poate programa p-ru transcriere la consul.Chisinau daca ai resedinta in zona nord,sud?Sau poate a reusit cineva la Balti sa transcrie fara buletinele parintilor?
Offline iur4ic  
#5 Postat : joi, 10 februarie 2011 23:39:29(UTC)
iur4ic
Postari: 89
A fost multumit de: 42 -ori in postarea 30
Da ce unde sunt buletinele. La mine spre exemplu la mama era buletin de tip sovietic tot retraiam am mers la notar am facut traducere si a mers fara probleme!
thanks 1 utilizator a multumit iur4ic acest post util.
Offline relu777  
#6 Postat : vineri, 11 februarie 2011 09:18:11(UTC)
relu777
iur4ic a scris:
Da ce unde sunt buletinele. La mine spre exemplu la mama era buletin de tip sovietic tot retraiam am mers la notar am facut traducere si a mers fara probleme!

Eu e sa traduc?Buletinile care nu sint rectificate conform certificatelor de nastere.Sa le preschimb buletinile parintilor?
Offline yarkii  
#7 Postat : vineri, 11 februarie 2011 10:58:01(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
relu777 a scris:
La Consulatul din Balti in afara de copiile certificatelor de nastere si casatorie a parintelr mai cer si copiile legalizate ale BULETINELOR PARINTILOR!!!Cind nu le ai ce faci?Care poate sa ma ajute cu informatia daca se poate programa p-ru transcriere la consul.Chisinau daca ai resedinta in zona nord,sud?Sau poate a reusit cineva la Balti sa transcrie fara buletinele parintilor?

Eu stiu ca BI a parintilor se cere cind se transcrie cert. de nastere a copiilor minori.
Offline jeremi  
#8 Postat : vineri, 11 februarie 2011 19:40:33(UTC)
jeremi
Postari: 91
A fost multumit de: 61 -ori in postarea 30
relu777 a scris:
Eu e sa traduc?Buletinile care nu sint rectificate conform certificatelor de nastere.Sa le preschimb buletinile parintilor?

E adevarat ca desteptii aia de la Balti iti cer si copii dupa buletinele parintilor,la mine afost la fel.Sfatul meu e sa faci procura pe cineva care are viza de domiciliul in Chisinau(o sa dureze mai mult un pic) si sa mearga el sa depuna in locul tau la Chisinau.Cu prostii de la Consulatul de la Balti n-ai s-o scoti la capat.Is dusi rau cu pluta.:)

Editeaza de catre utilizator vineri, 11 februarie 2011 19:42:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline relu777  
#9 Postat : vineri, 11 februarie 2011 22:52:54(UTC)
relu777
jeremi a scris:
E adevarat ca desteptii aia de la Balti iti cer si copii dupa buletinele parintilor,la mine afost la fel.Sfatul meu e sa faci procura pe cineva care are viza de domiciliul in Chisinau(o sa dureze mai mult un pic) si sa mearga el sa depuna in locul tau la Chisinau.Cu prostii de la Consulatul de la Balti n-ai s-o scoti la capat.Is dusi rau cu pluta.:)

Mine incerc sa la fac buletine rectificate parintilor,290 lei-5zile,daca merge ma duc la balti,ca la chisinau cu procura sau fara dar e necesar de programat,si cred ca deja pe martie.Mersi p-ru sfat!
Offline cr950  
#10 Postat : joi, 17 martie 2011 16:40:09(UTC)
cr950
Postari: 6
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
jeremi a scris:

foarte corect ai spus!
Offline ausha  
#11 Postat : joi, 7 aprilie 2011 10:56:18(UTC)
ausha
Postari: 77
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 23
Spuneti mi va rog , daca a fost cineva recent pentru transcrierea certificatelor la balti , se face in 48 ore , e vreo programare sau nu ? si de ce documente am nevoie .
Offline eu-ro  
#12 Postat : joi, 7 aprilie 2011 11:17:53(UTC)
eu-ro
Postari: 208
A fost multumit de: 129 -ori in postarea 53
ausha a scris:
Spuneti mi va rog , daca a fost cineva recent pentru transcrierea certificatelor la balti , se face in 48 ore , e vreo programare sau nu ? si de ce documente am nevoie .

Am fost personal pe 15 martie acolo am dat sa transcriu certificatul de nastere la 48 ore si pe 16 l-am ridicat,normal ca fara CNP.
Cit despre actele necesare ,ele sunt urmatoarele:1)cert. de nastere moldovenesc al meu;2)cert.de casat. sau extras cert. de casat. ori divort al meu, daca e cazul;3)buletin de ident. al meu;4)cert. de nastere ale parintilor;5)cert. de casat. al parintilor,extras de casat. sau divort;6)buletinele parintilor;7)certificat de cetatenie.Toate actele sa fie prezentate in original si autentificate la notar.Bafta!!!ThumpUp

Editeaza de catre utilizator joi, 7 aprilie 2011 11:37:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline ausha  
#13 Postat : joi, 7 aprilie 2011 12:10:31(UTC)
ausha
eu-ro a scris:
Am fost personal pe 15 martie acolo am dat sa transcriu certificatul de nastere la 48 ore si pe 16 l-am ridicat,normal ca fara CNP.
Cit despre actele necesare ,ele sunt urmatoarele:1)cert. de nastere moldovenesc al meu;2)cert.de casat. sau extras cert. de casat. ori divort al meu, daca e cazul;3)buletin de ident. al meu;4)cert. de nastere ale parintilor;5)cert. de casat. al parintilor,extras de casat. sau divort;6)buletinele parintilor;7)certificat de cetatenie.Toate actele sa fie prezentate in original si autentificate la notar.Bafta!!!ThumpUp

Multumesc pentru informatie .
Offline Ganster  
#14 Postat : joi, 7 aprilie 2011 16:21:03(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
eu-ro a scris:

cineva spunea recent ca documentele parintilor trebuiesc numai in cazul cind solicitantul este minor, nu ?
Offline eu-ro  
#15 Postat : joi, 7 aprilie 2011 16:26:42(UTC)
eu-ro
Ganster a scris:
cineva spunea recent ca documentele parintilor trebuiesc numai in cazul cind solicitantul este minor, nu ?

Eu ce adica iti spun povesti acum,toti trebuie sa prezinte buletinele parintilor in original si legalizate.Crezi ca eu is primul care s-a confruntat cu desteptaciunea celor de la Balti,citi veneau acolo si se impiedicau de faptul ca nu aveau cu ei buletinele parintilor.Daca nu crezi trage o fuga pina la Balti si vei vedea,oricum si altii care au trecut prin asta pot sa confirme ceea ce am spus eu.NorocThumpUp
Offline baitzalu  
#16 Postat : joi, 7 aprilie 2011 16:55:45(UTC)
baitzalu
Postari: 15
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
tatal meu este decedat cind mama a facut certificatul de deces in ziua ceia au anulat buletinu si lau luat la ei ca sa nu ne folosim de el eu nu stiu precis cine la cerut cei de la OSC sau Primarie cine stie legea mai bine poate sa ma corecteze. Nui inteleg pe cei de la Balti chiar vor asa tare sasi piarda clienti

Editeaza de catre utilizator joi, 7 aprilie 2011 16:59:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline eu-ro  
#17 Postat : joi, 7 aprilie 2011 17:18:06(UTC)
eu-ro
baitzalu a scris:
tatal meu este decedat cind mama a facut certificatul de deces in ziua ceia au anulat buletinu si lau luat la ei ca sa nu ne folosim de el eu nu stiu precis cine la cerut cei de la OSC sau Primarie cine stie legea mai bine poate sa ma corecteze. Nui inteleg pe cei de la Balti chiar vor asa tare sasi piarda clienti

Daca e decedat,atunci cred ca prezinti certificatul de deces original si copie legalizata.Asa e la ei,sunt mult prea pretentiosi cu actele astea,ne conformam si noi,altfel n-ai ce face.Curaj si noroc tuturor!
Offline ausha  
#18 Postat : joi, 14 aprilie 2011 09:29:20(UTC)
ausha
Cerintele consulatului romaniei de la balti nu este ca toate copiile sa fie legalizate , este sa ai xerox si doc original sau daca nu ai original sa fie legalizat ... Ce scrie in cererea pentru depunere la trascrierea actelor . Dupa cite inteleg eu ...

 certificatul de naştere moldovenesc - original şi copie xerox sau legalizată;
 declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România;
 buletinul de identitate moldovenesc al petentului: în original şi copie xerox sau legalizată;
 dovada cetăţeniei române: original şi copie xerox sau legalizată;
 buletinele de identitate ale părinţilor petentului - in original şi copii xerox sau legalizată;
 certificatele de căsătorie şi de naştere ale părinţilor petentului: în original şi copii xerox sau legalizată;
thanks 1 utilizator a multumit ausha acest post util.
Offline Alan  
#19 Postat : miercuri, 11 mai 2011 16:42:46(UTC)
Alan
ausha a scris:
Cerintele consulatului romaniei de la balti nu este ca toate copiile sa fie legalizate , este sa ai xerox si doc original sau daca nu ai original sa fie legalizat ... Ce scrie in cererea pentru depunere la trascrierea actelor . Dupa cite inteleg eu ...

 certificatul de naştere moldovenesc - original şi copie xerox sau legalizată;
 declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România;
 buletinul de identitate moldovenesc al petentului: în original şi copie xerox sau legalizată;
 dovada cetăţeniei române: original şi copie xerox sau legalizată;
 buletinele de identitate ale părinţilor petentului - in original şi copii xerox sau legalizată;
 certificatele de căsătorie şi de naştere ale părinţilor petentului: în original şi copii xerox sau legalizată;

Ausha, daca ti-ai facut certif de nastere la Balti, stii cumva cat dureaza atribuirea CNP la Balti? multumesc.
Offline ausha  
#20 Postat : miercuri, 11 mai 2011 17:58:20(UTC)
ausha
Dureaza 30 zile dar cum au zis de la consulat
Offline victor99999  
#21 Postat : vineri, 20 mai 2011 11:52:05(UTC)
victor99999
Postari: 45
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 8
Salutare a fost cineva sunat de la consulatul din Balti sa fie anuntat ca are CNP-ul gata generat (eu am depus p/u Cnp pe 3 mai si inca nimic)poate este cineva mai norocosWoot
Offline cireshika  
#22 Postat : luni, 12 septembrie 2011 13:24:44(UTC)
cireshika
Postari: 23
Buna...la Consulatul din Balti poti merge sa faci transcrierea cert. de nast. daca ai actele plastificate?Think Think Think
Offline blablabla  
#23 Postat : duminică, 18 septembrie 2011 19:44:43(UTC)
blablabla
Unde sa iau declaratie si cerere pentru depunerea CN si CNP???Blushing
Offline Tincutza  
#24 Postat : duminică, 18 septembrie 2011 20:50:31(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: blablabla Go to Quoted Post
Unde sa iau declaratie si cerere pentru depunerea CN si CNP???Blushing

De aici: Cerere & declaratie CN, CC
De aici CNP cerere CNP

Se dau si gratis la consulat in ziua cand depui.

Atentie:
Cererea CNP se completeaza cu pix gel negru!
Cererea CN cu albastru.

Cererile de mai sus sunt pt depunerea actelor stare civila la consulatul Romaniei.

Daca depui la Bucuresti sunt altele.

Editeaza de catre utilizator duminică, 18 septembrie 2011 20:53:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline jane  
#25 Postat : luni, 31 octombrie 2011 23:30:41(UTC)
jane
Postari: 122
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 19
Buna seara la toti....cineva a facut recent certificat de nastere cu CNP la Consulatul de la Balti?am citit aici pe topic dar imi pare mult timp tocmai 30 zile lucratoare...dar acum in cit timp se face ?multumesc anticipat
Offline Tincutza  
#26 Postat : luni, 31 octombrie 2011 23:32:06(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: jane Go to Quoted Post
Buna seara la toti....cineva a facut recent certificat de nastere cu CNP la Consulatul de la Balti?am citit aici pe topic dar imi pare mult timp tocmai 30 zile lucratoare...dar acum in cit timp se face ?multumesc anticipat

IN ce an esti nascuta?

Ce ai citit tu despre 30zile lucratoare, se refera la cei nascuti pana 1980.
Dupa 1980 pot transcrie CN in 48 ore.
thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline jane  
#27 Postat : luni, 31 octombrie 2011 23:38:11(UTC)
jane
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
IN ce an esti nascuta?

Ce ai citit tu despre 30zile lucratoare, se refera la cei nascuti pana 1980.
Dupa 1980 pot transcrie CN in 48 ore.

si tot cu CNP?
sunt nascuta in 1992
Offline Tincutza  
#28 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 23:30:09(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: jane Go to Quoted Post
si tot cu CNP?
sunt nascuta in 1992

Da tot cu CNP in 48 de ore la consulat RO din Chisinau/Balti/Cahul. 110euro.
(plus 2-3saptamani programarea)
thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline adrica  
#29 Postat : joi, 10 noiembrie 2011 19:39:26(UTC)
adrica
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 2
Locatia: chisinau
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Bălţi acte necesare
Pentru certificatul de naştere :
1.Cererea (formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Certificat de naştere-original;
3.Declaraţie(formularul se obţine la Consulat gratuit);
4.Copie legalizată după certificatul de cetăţenie;
5.Copie legalizată după certificatul de naştere;
6.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al petentului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al tatălui;
8.Copie legalizată după certificatul de naştere al mamei;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al tatălui;
10.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al mamei(pentru parinţii decedaţi se prezintă certificatul de deces);
11.Copie legalizată după certificatul de căsatorie a părinţilor;
12.Copie legalizată după certificatul de căsatorie(divorţ)după caz a petentului;

Pentru certificatul de căsătorie:
1.Cererea (formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Certificat de căsătorie-original;
3.Declaraţie(formularul se obţine la Consulat gratuit);
4.Copie legalizată după certificatul de cetăţenie;
5.Copie legalizată după certificatul de căsatorie ;
6.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţului;
7.Copie legalizată după certificatul de naştere al soţiei:
8.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţului;
9.Copie legalizată după buletinul moldovenesc al soţiei.

Atribuirea CNP
1.Cerere pentru atribuire CNP(formularul se obţine la Consulat gratuit);
2.Buletin de identitate moldovenesc -original şi copie xerox;
3.Certificat de naştere românesc-original şi copie xerox;
4.Certificat de căsătorie românesc-original şi copie xerox;
5.Certificat de cetăţenie română-original şi copie xerox;
Ar fi bine sa aveţi şi originalele .
Sper să fie de folos.
thanks 7 au multumit acest post util adrica.
Offline mdvero  
#30 Postat : vineri, 11 noiembrie 2011 17:05:45(UTC)
mdvero
Postari: 15
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 8
Buna, multumesc mult pentru informatiile utile postate.Am si eu o intrebare, mama mea are pasaport de tip sovietic, scris in rusa, o sa fie ok asa, daca iau originalul si o copie legalizata? sau trebuie sa isi faca buletin?
Offline vicky_g  
#31 Postat : vineri, 11 noiembrie 2011 17:35:10(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: mdvero Go to Quoted Post
Buna, multumesc mult pentru informatiile utile postate.Am si eu o intrebare, mama mea are pasaport de tip sovietic, scris in rusa, o sa fie ok asa, daca iau originalul si o copie legalizata? sau trebuie sa isi faca buletin?

Din cate stiu nu merge cu pasaport tip sovietic , trebuie buletin
Offline adrica  
#32 Postat : vineri, 11 noiembrie 2011 22:17:33(UTC)
adrica
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 2
Nu stiu daca merge cu pasaport sovietic.Cineva scie mai sus ca l-a tradus la notar si a mers.....
thanks 1 utilizator a multumit adrica acest post util.
Offline vitaliy215  
#33 Postat : marți, 3 ianuarie 2012 02:09:01(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
Buna noapte,
cine cunoaste, pentru transcrierea cert. de nastere rom. la Balti, am nevoie de programare ori nu???
si inca ceva, pentru trans. cert. de nastere ro., la balti, am nevoie sa prezit copiile buletinelor parintilor???

Editeaza de catre utilizator marți, 3 ianuarie 2012 21:23:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitaliy215  
#34 Postat : miercuri, 4 ianuarie 2012 21:56:38(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
Azi am aflat, la Balti, penru transcrierea cert. de nastere nu este nevoie de programare
thanks 2 au multumit acest post util vitaliy215.
Offline andrios182  
#35 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 00:29:36(UTC)
andrios182
Postari: 11
Locatia: Bacau
Am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei cu stabilirea domiciliului in Romania. pe 16 ianuarie am depus juramantul la Bucuresti. Urmeaza sa depun actele pentru transcrierea cert. de nastere. A incercat cineva sa depuna actele pentru transcrierea CN la consulatele Romaniei din Republica Moldova? Crede-ti ca in cazul meu - cu mentinerea domiciliului in Romania - as putea depune actele la consulatul Romaniei de la Balti? Va multumesc anticipat.
Offline vitass098  
#36 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 00:57:00(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: andrios182 Go to Quoted Post
Am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei cu stabilirea domiciliului in Romania. pe 16 ianuarie am depus juramantul la Bucuresti. Urmeaza sa depun actele pentru transcrierea cert. de nastere. A incercat cineva sa depuna actele pentru transcrierea CN la consulatele Romaniei din Republica Moldova? Crede-ti ca in cazul meu - cu mentinerea domiciliului in Romania - as putea depune actele la consulatul Romaniei de la Balti? Va multumesc anticipat.

Poti transcrie cert.nastere in Moldova.Domiciliul era valabil numai pentru juramint.
Offline vicky_g  
#37 Postat : sâmbătă, 21 ianuarie 2012 01:34:22(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: andrios182 Go to Quoted Post

Poti sa transcrii CN la consulat . Nu e nici o problema . A mai trecut cineva prin asta exact ca tine .
Offline marusea  
#38 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 01:08:14(UTC)
marusea
cit costa transcrierea certificatului in 48 de ore?trebuie programare?sau stai in rand?ce acte trebuie?multumesc anticipat!
Offline jane  
#39 Postat : joi, 31 mai 2012 19:02:00(UTC)
jane
Originally Posted by: marusea Go to Quoted Post
cit costa transcrierea certificatului in 48 de ore?trebuie programare?sau stai in rand?ce acte trebuie?multumesc anticipat!

salutare tuturor,ieri 30 mai am fost la consulatul general al romaniei din balti si am depus actele pentru transcrierea certificatului de nastere in 48 de ore mi-au spus sa revin pentru ridicare marti 5 iunie am achitat 110 euro.actele care le-am prezentat au fost:

1.cerere de inscriere
2.certificatul de nastere
3.declaratie ca nu am mai depus alta cerere
4.certificatul de cetatenie
5.buletinul de identitate moldovenesc
6.certificatul de nastere a tatalui si buletinul de identitate moldovenesc
7.certificatul de nastere a mamei si buletinul de identitate moldovenesc
8.certificatul de casatorie a parintilor

TOATE ACTELE POT FI PREZENTATE CU COPII LEGALIZATE LA NOTAR SAU POT FI PREZENTATE COPII SIMPLE(XEROX),DAR IN ACEASTA SITUATIE FIECARE COPIE VA FI INSOTITA DE ACTUL IN ORIGINAL!!!!
(eu am depus cu copii xerox dar insotite de originale)

Editeaza de catre utilizator joi, 31 mai 2012 19:04:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mariska1  
#40 Postat : vineri, 1 iunie 2012 11:01:47(UTC)
mariska1
Postari: 29
spuneti-mi va rog da cei din raionul Nisporeni unde pot depune pentru transcrierea certificatului de nastere?numai la consulatul din Chisinau?
Offline rodicarodelu  
#41 Postat : vineri, 1 iunie 2012 11:58:03(UTC)
rodicarodelu
Salutare tuturor,am asa o intrebare,sunt cu domiciliul la Chisinau,pot sa depun la transcrierea certificatului de nastere la Balti si care este procedura(prin telefon,la giseu)si pe cind se fac programarile?
Offline vitass098  
#42 Postat : vineri, 1 iunie 2012 19:51:58(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: rodicarodelu Go to Quoted Post
Salutare tuturor,am asa o intrebare,sunt cu domiciliul la Chisinau,pot sa depun la transcrierea certificatului de nastere la Balti si care este procedura(prin telefon,la giseu)si pe cind se fac programarile?

Numai la Chisinau,sau la Bucuresti pe anul viitor.
Offline victoria1984CNP  
#43 Postat : luni, 9 iulie 2012 00:24:44(UTC)
victoria1984CNP
Locatia: Balti
Amsi ru o intrebare ..sunt peste hotare ..am aparut in ordine si vin acasa in MD ca sa depun juramintul...sunt nascuta in 1984..am inteles ca acum la consulate se face programari deja pentru transcrierea certificatuilui de nastere cu CNP...cine poate sami spuna care e situatia la Balti pentru cei nascuti dupa anii 80????
Multumesc anticipat.
Offline sabina  
#44 Postat : luni, 9 iulie 2012 12:13:33(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Originally Posted by: victoria1984CNP Go to Quoted Post
Amsi ru o intrebare ..sunt peste hotare ..am aparut in ordine si vin acasa in MD ca sa depun juramintul...sunt nascuta in 1984..am inteles ca acum la consulate se face programari deja pentru transcrierea certificatuilui de nastere cu CNP...cine poate sami spuna care e situatia la Balti pentru cei nascuti dupa anii 80????
Multumesc anticipat.

La Balti, initial tre sa mergi sa-ti faci programare pentru juramint. Te programeaza peste 3 saptamini. Dupa aceea fara nici o programare mergi si depui actele pentru certificate.
Offline pandicao  
#45 Postat : miercuri, 15 august 2012 17:18:42(UTC)
pandicao
Postari: 8
Locatia: 123
Cine ma poate ajuta??!!! Se poate de depus la trascriere certificat de nastere in aceeasi zi kind depui juramintul?
Offline pandicao  
#46 Postat : miercuri, 15 august 2012 17:19:25(UTC)
pandicao
Postari: 8
Locatia: 123
am uitat sa indic la Balti.
Offline neophyte  
#47 Postat : vineri, 17 august 2012 11:36:38(UTC)
neophyte
Postari: 20
Originally Posted by: pandicao Go to Quoted Post
Cine ma poate ajuta??!!! Se poate de depus la trascriere certificat de nastere in aceeasi zi kind depui juramintul?

Nu cred. Trebuie oricum sa te programezi telefonic pentru transcrierea certificatului. In Chisinau cel putin, programarile pentru transcriere se fac deja pentru noiembrie-decembrie BigGrin
Offline andreea25  
#48 Postat : luni, 20 august 2012 18:09:41(UTC)
andreea25
Postari: 21
sigur ca nu se depune la transcriere in aceeazi zi...juramantul se depunde doar in ziua de vineri si altceva nu poti face..
Offline brutario77  
#49 Postat : vineri, 14 septembrie 2012 16:20:49(UTC)
brutario77
Postari: 3
AJUTATI-MA VA ROG FRUMOS!
Spuneti-mi va rog la Balti trebuiesc copiile actelor legalizate sau xerox?
Si in cite zile se fac certificatul de nastere si de casatorie daca eu sint nascut in 1977.
Multumesc frumos.
Offline Sabina-Erik  
#50 Postat : luni, 5 noiembrie 2012 16:25:59(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
buna
Va rog sa-mi spuna cineva care stie cu exactitate, pentru transcrierea CN si CC la Balti trebuie actele de legalizat la notar sau e suficient copie simpla?
Pe sait, am gasit info precum ca e suficient copie simpla, insa la juramint am primit info pe suport de hirtie unde e specificat ca acestea trebuiesc legalizate la notar.
Multumesc
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.