Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

22 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline salavat  
#1 Postat : marți, 25 noiembrie 2008 16:43:18(UTC)
Nivel: Membru Avansat
salavat
Postari: 90
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Deci pentru transcrierea certificatului de nastere moldovenesc (inscrierea in registrele de stare civila romane) e nevoie de:

1. Cerere (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
2. certificatul de nastere, in original;
3. copie certificat de nastere autentificat prin notariat (legalizat);
4. copie buletin de identitate;
5. declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in Romania (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
6. copia dovada cetateniei romane (certificatul constatator pe care il primiti la depunerea juramantului, foaie A4 de culoare galbena);
7. copia certificatelor de nastere ale parintilor vostri (in cazul cand faceti pentru copilul vostru, ale voastre);
8. copie certificat de casatorie a parintilor vostri(in cazul cand faceti pentru copilul vostru, certificatul vostru de casatorie).

P.S. nu e nevoie de nici un fel de declaratii din partea sotilor sau altceva.

Editeaza de catre moderator joi, 24 februarie 2011 19:12:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit salavat acest post util.
Offline salavat  
#2 Postat : marți, 25 noiembrie 2008 16:53:54(UTC)
salavat
Postari: 90
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Deci pentru transcrierea certificatului de casatorie moldovenesc (inscrierea in registrele de stare civila romane) e nevoie de:

2. certificatul de casatorie, in original;
3. copie certificat de casatorie autentificat prin notariat (legalizat);
5. declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in Romania (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
6. declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altor casatorii anterioare (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
7. copia dovada cetateniei romane (certificatul constatator pe care il primiti la depunerea juramantului, foaie A4 de culoare galbena) sau copie pasaport romanesc a unuia dintre soti;
8. copia certificatelor de nastere ale sotilor.

P.S. nu e nevoie de declaratii notariale.
thanks 1 utilizator a multumit salavat acest post util.
Offline Mihail  
#3 Postat : vineri, 16 ianuarie 2009 15:29:28(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
salavat a scris:
Deci pentru transcrierea certificatului de nastere moldovenesc (inscrierea in registrele de stare civila romane) e nevoie de:

2. certificatul de nastere, in original;
3. copie certificat de nastere autentificat prin notariat (legalizat);
6. copia dovada cetateniei romane (certificatul constatator pe care il primiti la depunerea juramantului, foaie A4 de culoare galbena);
7. copia certificatelor de nastere ale parintilor vostri (in cazul cand faceti pentru copilul vostru, ale voastre);
8. copie certificat de casatorie a parintilor vostri(in cazul cand faceti pentru copilul vostru, certificatul vostru de casatorie).

Pentru ce este nevoie de certificatele de nastere si casatorie a parintilor mei, daca transcriu certificatul meu de nastere? Si daca parintii sunt decedati, am doar certificatele de deces si nu am nici certificatul lor de casatorie pentru ca nu se elibereaza certificatul de casatorie daca persoanele sunt decedate, ce ma fac?
Offline Mihail  
#4 Postat : vineri, 16 ianuarie 2009 15:33:28(UTC)
Mihail
salavat a scris:
Deci pentru transcrierea certificatului de casatorie moldovenesc (inscrierea in registrele de stare civila romane) e nevoie de:

2. certificatul de casatorie, in original;
3. copie certificat de casatorie autentificat prin notariat (legalizat);
6. declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altor casatorii anterioare (se elibereaza inainte de a depune juramantul);
7. copia dovada cetateniei romane (certificatul constatator pe care il primiti la depunerea juramantului, foaie A4 de culoare galbena) sau copie pasaport romanesc a unuia dintre soti;
8. copia certificatelor de nastere ale sotilor.

P.S. nu e nevoie de declaratii notariale.

Daca sunt divortat, si am certificat de divort si extras de pe actul de casatorie tot trebe sa-l transcriu? Precizez ca nu mi-am schimbat numele nici in urma casatoriei nici in urma divortului. Pentru Pasaport se cere sau nu certificatul de divort transcris?
Offline admin  
#5 Postat : vineri, 16 ianuarie 2009 16:17:29(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
pentru pasaport din cate stiu eu, e suficient sa ai doar certificatul de nastere transcris
thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline Mihail  
#6 Postat : luni, 19 ianuarie 2009 13:34:00(UTC)
Mihail
admin a scris:
pentru pasaport din cate stiu eu, e suficient sa ai doar certificatul de nastere transcris

Si atunci ce-i cu declaratia aia pe proprie raspundere privind inexistenta altor casatorii anterioare?

Fac declaratia ca am avut o alta casatorie anterioara, care la moment este desfacuta. Nu imi vor cere ei dovada divortului? Sau sa le fac o declaratie ca nu am avut alte casatorii anterioare, astfel incalcand Codul Penal? Nu ma vor atrage la raspundere? Merci
Offline admin  
#7 Postat : luni, 19 ianuarie 2009 15:29:58(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Mihail, eu am facut pasaport la Bucuresti si nu-mi aduc aminte sa fi semnat o astfel de declaratie...

poate ca doar la consulatul de la Chisinau e nevoie de o astfel de declaratie, nu stiu exact
Offline VADIM  
#8 Postat : duminică, 1 februarie 2009 17:13:24(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
La fel si la mine Mihail... Am completat doar cererea de la ei si VUALEA... Am descris pasii in topicul respectiv...
Offline omuleanu  
#9 Postat : vineri, 29 mai 2009 01:10:27(UTC)
Nivel: Incepator
omuleanu
Postari: 2
Locatia: Moldova
salavat a scris:

se permite de prezentat certificatul de deces al unui parinte in loc de certificatul de nastere ?
Offline wwwaswww  
#10 Postat : vineri, 29 mai 2009 02:10:42(UTC)
Nivel: Membru
wwwaswww
Postari: 27
Locatia: Chisinau
Omuleanu ai postat intrebarea asta in toate topicurile? :)
Da, poti prezenta certificatul de deces
Offline cgrigorita  
#11 Postat : joi, 25 iunie 2009 04:35:38(UTC)
cgrigorita
Postari: 1
Buna la toti,

am careva neclaritati si sper ca cineva imi va da sfaturi utile.. :-)

deci am depus recent in mai juramintul de credinta in Montreal, Canada, deoarece sunt rezident permanent de 3 luni.

acum urmeaza sa imi perfectez actele pentru pasaportul romanesc.

respectiv am nevoie de transcrierea certificatului de nastere moldovenesc in actele de stare civila romanesti. Cei de la consolatul RO din Montreal mi-au spus ca nu ofera asa servicii, si ca trebuie sa ma adresez la Consolatul RO la Chisinau. mama a fost la consolat la chisinau, si iau spus ca astefel de act sa-mi fac in Canada, deoarece rezidenta e aici.

Acum sunt confuza si nu stiu ce documente si unde sa ma adresez sa-mi perfectez documentul in cauza.

sper ca cineva imi va da niste sfaturi utile,
mersi mult,
Lia
Offline Mika  
#12 Postat : joi, 25 iunie 2009 05:18:39(UTC)
Mika
Postari: 89
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Grigorita,
Daca te-ai nascut in R. Moldova transcrierea certificatului tau de nastere se face numai la Consulatul din Chisinau sau la Directia Stare Civila Secorului 1, Bucuresti. Potrivit legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila in strainatate transcrierea actelor se face numai la consulatul din tara unde a fost emis certificatul de nastere sau casatorie. Consulatul din Montreal are "competenta teritoriala" de a transcrie doar certificatele eliberate de autoritatile canadiene. Acest subiect a fost deja discutat detaliat pe forumul. Vezi topicul "Refuz de la Consulatul Roman din Chisinau". Poti depune si prin imputernicit cu procura. Bafta !
Offline Cati  
#13 Postat : vineri, 26 iunie 2009 04:27:09(UTC)
Cati
Postari: 101
Locatia: Tarragona, Spania
Salutare tuturor,

Am citit ce s-a postat pina acum si am auzit si multe versiuni stind la coada la consulat pentru depunerea actelor pentru juramint. Se pare ca aici este multa lume care cunoaste lucrurile mai bine decit chiar functionarii de la ghiseele consulatului.

Asadar, cu riscul de a repeta aceasta intrebare, vreau sa va rog sa ma luminati. La 2 iulie 2009, trebuie sa merg la consulat pentru juramint si, din cite am inteles, mi se va elibera un certificate (galben) de cetatenie.

Urmatorul pas este transcrierea certificatului de nastere in unul romanesc la consulat. De aici, vreau sa va intreb:
1. Ce acte trebuie sa prezint (in special daca tata este decedat, pot prezenta certificatul de deces in locul celuia de nastere)? E adevarat ca trebuie si copii de pe certificatele bunicilor? Sint ambii decedati.
2. Care sint taxele?
3. Ce se intimpla cu CNP-ul?

De la unele persoane prezente la consulat am inteles ca iti poti ridica certificatul de nastere transcris si cu CNP, doar ca dureaza foarte mult. Unii ziceau ca iti iei certificatul de nastere transcris de la consulat fara CNP si trebuie sa astepti nu stiu cit, iar apoi sa mergi la Bucuresti.

Puteti sa ma ajutati in aceasta privinta? Imi cer scuze daca am repetat aceeasi intrebare. Mult succes la toti!
Offline Cati  
#14 Postat : luni, 6 iulie 2009 15:15:29(UTC)
Cati
Salutare,

Stie cineva care sint taxele? Ma intereseaza cit face transcrierea certificatului de nastere si pasaportul (prin intermediul Consulatului Romaniei la Chisinau). Stiu doar ca se plateste totul in euro. Va multumesc anticipat!

Cati
Offline anghel_md  
#15 Postat : marți, 7 iulie 2009 14:00:53(UTC)
anghel_md
Postari: 1
Salut la toti!
Ma intereseaza daca depun juramantul in saptamana 20-26 iulie, nu pot sa depun certificatul de nastere pentru transcrie mai devreme de 3 saptamani dupa jurmanat??? Caci nu am inteles bine ce e cu aceste 3 saptmani intre juramant si depunere pentru transcriere???
Si daca nu reusesc sa dau certificatul pentru transcriere acuma in iulie, este vreo limita? caci am sa revin in MD doar la anul nou, nu pot mai devreme din cauza studiilor.
Multumesc anticipat.
P.S. E adevarat ca transcrierea dureaza 2 luni sau kiar si mai mult?Este vreo posibil urgentarea???
Offline Cati  
#16 Postat : marți, 7 iulie 2009 15:59:00(UTC)
Cati
Pentru anghel_md

Daca faci asta la Chisinau (prin intermediul Consulatului Romaniei la Chisinau), atunci pot sa mergi chiar a doua zi cu actele de care ai nevoie pentru transcrierea certificatului de nastere. Nu trebuie sa astepti 3 saptamini. Eu am depus practic a doua zi dupa depunerea juramintului. Cit despre asteptat 2 luni este adevarat, deoarece sint foarte multe dosare si nu se poate urgenta la Consulatul Romaniei la Chisinau.
Offline ciufolici  
#17 Postat : marți, 7 iulie 2009 20:48:10(UTC)
ciufolici
Postari: 7
Cati a scris:
Salutare,

Stie cineva care sint taxele? Ma intereseaza cit face transcrierea certificatului de nastere si pasaportul (prin intermediul Consulatului Romaniei la Chisinau). Stiu doar ca se plateste totul in euro. Va multumesc anticipat!

Cati

Daca te mai intereseaza transcrierea certificatului de nastere este 50 euro si pasaportul e 60 euro, atentie pentru cei ce stiau taxele mai vechi, din 12 mai s-au majorat.
Offline Cati  
#18 Postat : miercuri, 8 iulie 2009 04:03:45(UTC)
Cati
ciufolici,

Multumesc pentru informatie! A fost utila! ;)
Offline pavkam  
#19 Postat : joi, 9 iulie 2009 18:27:40(UTC)
pavkam
Postari: 30
Cine a fost pe la consulat in ultima vreme? Ce pana la ce data se elibereaza certificatele de nastere?
Offline Cati  
#20 Postat : joi, 9 iulie 2009 19:50:20(UTC)
Cati
Pe avizer era postata informatia ca se elibereaza actele depuse pentru transcriere pina in aprilie 2009. Informatia data am vazut-o afisata la 07.07.2009. Sper sa fie util.
Offline pavkam  
#21 Postat : joi, 9 iulie 2009 22:55:29(UTC)
pavkam
Mersi Cati! Mai am de asteptat o luna deci.
Offline Cati  
#22 Postat : vineri, 10 iulie 2009 02:38:09(UTC)
Cati
Am inteles ca dureaza in jur de 2 luni. Mie mi s-a spus ca dupa 2 luni sa verific, nu mai devreme.
Offline pavkam  
#23 Postat : vineri, 10 iulie 2009 15:49:54(UTC)
pavkam
Pai la mine au trecut 2 luni deja. Am depus la transcris pe 8 mai.
Offline Cati  
#24 Postat : vineri, 10 iulie 2009 17:34:00(UTC)
Cati
Ai putea sa incerci atunci. Pe avizer era trecut aprilie 2009.
Offline pavkam  
#25 Postat : sâmbătă, 1 august 2009 20:20:33(UTC)
pavkam
S-a mai schimbat data pana la care se elibereaza certificatele? A fost careva pe la consulat recent?
Offline ioaanna  
#26 Postat : marți, 18 august 2009 12:45:05(UTC)
ioaanna
Postari: 14
Locatia: anglia
AS vrea sa va intreb daca v-au fost refuzate documentele de transcriere/inscriere a certif de nastere moldovenesc in romanesc la Consulatul Romaniei din Chisinau?
Ale mele au fost pe motiv ca am cerut domiciliul in Romania !!!este corect???
Trebuie s amerg al Bucuresti ptr asta??
Mentionez a locuiesc momentan in UK si imi era mult mai usor daca as fi putut depune actele la Chisinau.
V-ati confruntat cu pb asta??E Corect??In baza carei legi? sunt confuza:).
Offline NT  
#27 Postat : vineri, 21 august 2009 19:16:43(UTC)
NT
Postari: 43
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
La consulat se elibereaza certificate ce au fost depuse pina in 6 mai. am fost azi.daca vreti sa vizitati consulatu inarmati-va cu apa si toate necesare deoarece ii foarte trista povestea.iarasi s-a inceput cu listele, poarta incuiata.ii o singura lista si majoritatea persoanelor sunt la depunere iar cei ce au venit pentru informatii sau la eliberarea certificatelor(care se rezolva in maxim7 minute) sunt nevoiti sa steie si ei din noapte.lumea ii foarte ra, se injosesc unii pe altii.Situatia e urita de tot.
Offline wa  
#28 Postat : sâmbătă, 12 septembrie 2009 21:12:49(UTC)
wa
Postari: 66
Am fost pe 10 septembrie la consulat si era afisat ca se elibereaza certificatele transcrise depuse pana la 26 mai.
Offline Cati  
#29 Postat : duminică, 13 septembrie 2009 16:48:11(UTC)
Cati
Am fost si eu la consulat si intr-adevar apare informatie ca sint transcrise certificatele de nastere depuse pina pe 26 mai. Pe de alta parte, persoanele care urmau sa-si ridice certificatele transcrise intrau fara a sta la coada. Am vorbit cu persoane care au venit sa-si ridice certificatele transcrise si mi-au zis ca au asteptat aproape 4 luni.
Offline Daniela  
#30 Postat : duminică, 13 septembrie 2009 17:20:06(UTC)
Daniela
Postari: 392
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 10
Cati a scris:
Am fost si eu la consulat si intr-adevar apare informatie ca sint transcrise certificatele de nastere depuse pina pe 26 mai. Pe de alta parte, persoanele care urmau sa-si ridice certificatele transcrise intrau fara a sta la coada. Am vorbit cu persoane care au venit sa-si ridice certificatele transcrise si mi-au zis ca au asteptat aproape 4 luni.

E adevarat. Prietenul meu a asteptat 4 luni pina si-a ridicat certif. de nastere...unde mai pui ca si fara CNP.[-(
Offline wa  
#31 Postat : joi, 17 septembrie 2009 17:57:10(UTC)
wa
pe 17 septembrie la consulat este afisat ca se elibereaza certificatele de nastere transcrise depuse pana la 8 iunie, iar certificatele de casatorie transcrise depuse pana la 26 mai. Se primeste 3 luni pentru certificatele de nastere. si totusi intrebare legat de cnp. dupace obtii certificatul de nastere transcris, poti sa te duci chiar a 2 zi la Bucuresti pentru a obtine pasaport? si pasaportul se elibereaza in cat timp in 7 zile sau 2 ore la urgenta in caza ca nu ai cnp? intreb deoarece sa scris neclar la alte postari, la aceasta tema.

Editeaza de catre utilizator joi, 17 septembrie 2009 18:02:10(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitas  
#32 Postat : marți, 22 septembrie 2009 15:35:39(UTC)
vitas
Postari: 6
Locatia: vitas
Salutare la toti, pe 29.05.2009 am depus actele pentru transcrierea certificatului de nastere la Chisinau str. V. Pircalabu 39 si 18.09.2009 l-am ridicat fara CNP, mi sa spus sa revin peste 1.5 luna sa depun actele pentru pasaport, pentru ca doar atunci imi va elibera CNP si nu mai devreme. Persoanele care erau inaitea mea pentru primirea certificatelor doamna le spunea sa revina la care 3 saptamini...la care la 1 luna...pentru CNP.
Offline misnicesmile  
#33 Postat : marți, 22 septembrie 2009 21:20:39(UTC)
misnicesmile
Postari: 355
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
wa a scris:
pe 17 septembrie la consulat este afisat ca se elibereaza certificatele de nastere transcrise depuse pana la 8 iunie, iar certificatele de casatorie transcrise depuse pana la 26 mai. Se primeste 3 luni pentru certificatele de nastere. si totusi intrebare legat de cnp. dupace obtii certificatul de nastere transcris, poti sa te duci chiar a 2 zi la Bucuresti pentru a obtine pasaport? si pasaportul se elibereaza in cat timp in 7 zile sau 2 ore la urgenta in caza ca nu ai cnp? intreb deoarece sa scris neclar la alte postari, la aceasta tema.

din cate am inteles eu,nu se face pasaportul la urgentare in 2 ore daca nu este cnp-ul pe certificat,dupa 7 zile se elibereaza pasaportul cu tot cu cnp inscris in el!
Offline Daniela  
#34 Postat : marți, 22 septembrie 2009 23:49:13(UTC)
Daniela
misnicesmile a scris:
wa a scris:

din cate am inteles eu,nu se face pasaportul la urgentare in 2 ore daca nu este cnp-ul pe certificat,dupa 7 zile se elibereaza pasaportul cu tot cu cnp inscris in el!

Deci asa: prietenul meu si-a transcris certif. de nast. la Chsinau. Cind a mers la Bucuresti a 2-a zi i-au zis ca Consulatul de la Chisinau NU a transmis inca datele corespunzatoare si respectiv nu pot sa puna CNP pe certificat. I-a dat un nr. de tel. sa sune sa mai verifice..A trecut de atunci 3 sapt si inca nu e gata. Trageti concluziile...8-[
Offline Mika  
#35 Postat : miercuri, 23 septembrie 2009 00:46:51(UTC)
Mika
Da, Daniela, em am tras o singura concluzie - prietenul tau n-a fost la Directia Generala de Pasapoarte si a asteptat acum 3 saptamani in zadar. Nici Directia Stare Civila (unde a mers preietenul tau) nici Directia Generala de Pasapoarte nu atribuie CNP. Institutie care genereaza CNP este Centrul National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor si CNP se solicita de la ei de catre Primaria unde ai domiciliul (pentru cei care au domiciliul in Romania) sau Primaria Sectrolui 1, adica Directia Stare Civila, (pentru cei nascuti dupa 1980 care au domiciliul in strainatate) sau Directia Generala de Pasapoarte (pentru cei nascuti inainte de 1980 care au domiciliul in strainatate). Eu am depus pentru pasaport direct la Directia Generala de Pasapoarte cu certificat de nastere transcris fara CNP, am asteptat 7 zile (care sunt necesare pentru atribuirea CNP), am revenit, am platit tariful suplimentar de 100 RON si atunci am ridicat pasaport in 2 ore. Adica, daca te-ai nascut inainte de 1980 nu face nici o diferenta daca au ajuns actele de la consulat sau nu si cat timp dureaza transmiterea actelor de la consulat, imediat dupa ce ai ridicat certificat de nastere poti merge la Pasapoarte si obtine pasaport in 7 zile pentru ca oricum la Directia Stare Civila Sectorului 1 nu vei obtine CNP. Totul se face in conformitate cu Metodoligia de Acordare/ Reacordare a Codului Numeric Personal lit B paragraful 2:"Pentru cei nascuti in strainatate inainte de 1980 si ale caror acte de nastere au fost transcrise/ inscrise in registrele de stare civila romane, CNP se va acorda de catre Centrul National de Administrare a Bazelor de Date privind Evidenta Persoanelor la cererea Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta Persoanelor sau a Directiei Generale de Pasapoarte".
thanks 1 utilizator a multumit Mika acest post util.
Offline Daniela  
#36 Postat : miercuri, 23 septembrie 2009 00:56:30(UTC)
Daniela

MIKA, el este nascut inainte de 1980. Deci treb sa se duca la Sect. de Pasap. de pe N.Iorga si sa solicite acolo atribuirea CNP? Si in 7 zile revine si face pasap. in 2 ore, corect am inteles?
Offline Mika  
#37 Postat : miercuri, 23 septembrie 2009 01:07:29(UTC)
Mika
Da, Daniela, indiferent de cand te-ai nascut, poti merge direct la Pasapoarte imediat dupa ce ai ridicat certificat de nastere de la Consulat si vei obtine pasaport in maxim 7 zile. Adica, atribuire CNP se face odata cu depunerea actelor pentru pasaport. Bafta !!!

Editeaza de catre utilizator miercuri, 23 septembrie 2009 01:10:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Danic  
#38 Postat : miercuri, 14 octombrie 2009 22:41:13(UTC)
Danic
Postari: 10
buna!
Vreau sa intreb, daca am primit cetatenie si intre timp a aparut si un copil pentru el se face transcriere la certificatul de nastere la Consulatul din Chisinau sau tre sa mergem neaparat in Bucuresti? si pentru perfectarea pasaportului?
mersi!
Offline natalitza  
#39 Postat : luni, 19 octombrie 2009 14:45:59(UTC)
natalitza
Postari: 26
a fost cineva de curand pe la consulatul din chisinau si a vazut de pe ce data se elibereaza adeverintele de nastere??
Offline niemandsland  
#40 Postat : vineri, 23 octombrie 2009 20:57:57(UTC)
niemandsland
Postari: 4
Salut! Am si eu o intrebare. Am obtinut de curand avizul pozitiv pt redobandirea cetateniei romane si acu urmeaza sa fie publicat in Monitorul Oficial.

As vrea sa stiu cum pot face astfel incat sa obtin certificatul de nastere si pasaportul romanesc cu cat mai putine deplasari la Chisinau (am depus dosarul cu mentinerea dosarului in Rep. Moldova), in conditiile in care stau in alt stat european si sunt angajata si e cam problematic cu deplasarile la Chisinau?

Exista posibilitatea de a urgenta transcrierea certificatului de nastere la Consulat, cat dureaza si eventual e posibil s-o faca parintii prin procura?

Referitor la pasaportul romanesc, am citit pe forum ca la Bucuresti se elibereaza cel mai repede (o zi cu taxa de urgentare). In cazul meu, desi am ales domiciliul in R.Md., se permite sa-mi fac pass-ul la Bucuresti?
Va multumesc mult! O zi buna!

Offline natalitza  
#41 Postat : marți, 3 noiembrie 2009 15:00:00(UTC)
natalitza
Postari: 26
cine stie de pe ce data se elibereaza certificatele de nastere la consulatul din chisinau??
Offline Serj080  
#42 Postat : vineri, 13 noiembrie 2009 20:36:24(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
natalitza a scris:
cine stie de pe ce data se elibereaza certificatele de nastere la consulatul din chisinau??

Sint eliberate actele de stare civila depuse pentru inscriere la Consulatul Romaniei din Chisinau pina la:
- certificat de nastere 24.10.2009;
- certificat de casatorie 04.11.2009;

Editeaza de catre utilizator vineri, 13 noiembrie 2009 20:44:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yo  
#43 Postat : vineri, 13 noiembrie 2009 22:50:36(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
niemandsland a scris:
Salut! Am si eu o intrebare. Am obtinut de curand avizul pozitiv pt redobandirea cetateniei romane si acu urmeaza sa fie publicat in Monitorul Oficial.

As vrea sa stiu cum pot face astfel incat sa obtin certificatul de nastere si pasaportul romanesc cu cat mai putine deplasari la Chisinau (am depus dosarul cu mentinerea dosarului in Rep. Moldova), in conditiile in care stau in alt stat european si sunt angajata si e cam problematic cu deplasarile la Chisinau?

Exista posibilitatea de a urgenta transcrierea certificatului de nastere la Consulat, cat dureaza si eventual e posibil s-o faca parintii prin procura?

Referitor la pasaportul romanesc, am citit pe forum ca la Bucuresti se elibereaza cel mai repede (o zi cu taxa de urgentare). In cazul meu, desi am ales domiciliul in R.Md., se permite sa-mi fac pass-ul la Bucuresti?

Din data de 12.11.09 transcrierea certificatului de nastere se achita 60eur pentru 48 de ore. Despre pasaport nu stiu.
Offline yo  
#44 Postat : vineri, 13 noiembrie 2009 22:52:33(UTC)
yo
Danic a scris:
buna!
Vreau sa intreb, daca am primit cetatenie si intre timp a aparut si un copil pentru el se face transcriere la certificatul de nastere la Consulatul din Chisinau sau tre sa mergem neaparat in Bucuresti? si pentru perfectarea pasaportului?
mersi!

Cred ca prin procura poti trimite pe cineva sa faca acest lucru, sunt multi doritori pe bani sa faca acest serviciu. Sa facei copilului certificat de nastere (nu sunt sigur 100/100) nu se poate la chisinau, pentru ca nu a aparut cu tine in MO.
Offline Mihail  
#45 Postat : sâmbătă, 14 noiembrie 2009 00:24:43(UTC)
Mihail
yo a scris:
niemandsland a scris:

Din data de 12.11.09 transcrierea certificatului de nastere se achita 60eur pentru 48 de ore. Despre pasaport nu stiu.

asta la Chisinau? sau si la Bucuresti?
Offline wa  
#46 Postat : marți, 17 noiembrie 2009 20:57:04(UTC)
wa
la chisinau. pe avizier la consulatul romaniei e mentionat. din 12 noiembrie 2009. eliberarea certificatelor de nastere 60 eur. iar de casatorie 90 eur. eliberarea in termen de 48 ore. deci e super. nu mai trebuie sa astepti 3 luni.
Offline wa  
#47 Postat : marți, 17 noiembrie 2009 20:58:04(UTC)
wa
la chisinau. pe avizier la consulatul romaniei e mentionat. din 12 noiembrie 2009. eliberarea certificatelor de nastere 60 eur. iar de casatorie 90 eur. eliberarea in termen de 48 ore. deci e super. nu mai trebuie sa astepti 3 luni.
Offline VarEx  
#48 Postat : luni, 23 noiembrie 2009 19:36:56(UTC)
VarEx
Postari: 35
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 1
declaratie pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in Romania si casatorii, unde se intocmesc?? Notariat? Sau nu e nevoie de autentificare notariala??
Offline Maryen  
#49 Postat : miercuri, 2 decembrie 2009 17:23:52(UTC)
Maryen
Postari: 23
Buna la toata lumea!
Vreau si eu sa fac transcrierea actelor moldovenesti (mai exact certificatul de nastere si cel de casatorie)!
Daca stie cineva care a reusit sa le transcrie, poate, totusi, imi explica si mie cum sau unde se obtin declaratiile pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri in Romania care cica se elibereaza inainte de a depune juramintul, si in cazul certificatului de casatorie se mai adauga o declaratie,pe propria raspundere privind inexistenta altor casatorii anterioare, care, la fel, se elibereaza inainte de a depune juramintul!
Plus la toate se mai vorbeste si de o cerere (s-ar putea sa fie vorba de cererea transcrierii), si aici iarasi nu e clar pentru ca se elibereaza inainte de a depune juramintul...
Pai, cum sa inteleg, daca certificatul constatator se obtine abia dupa depunerea juramintului?
Ajutati-ma, va rog, mult!
Merci anticipat
Offline yo  
#50 Postat : miercuri, 2 decembrie 2009 20:04:03(UTC)
yo
Mihail a scris:
yo a scris:
niemandsland a scris:

asta la Chisinau? sau si la Bucuresti?

La chisinau.
La bucuresti am inteles ca nu se face urgentarea.
Utilizatori pe tema
22 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.