Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Mad  
#101 Postat : vineri, 13 august 2010 19:19:18(UTC)
Nivel: Membru
Mad
Postari: 10
Locatia: Parma
Este vreo diferenta in depunerea in Bucuresti sau la Balti/Chisinau?
Offline Cezar  
#102 Postat : vineri, 13 august 2010 20:16:23(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Mad a scris:
da,sunt legal,doar ca eu abia ma gandesc sa dau la redobandire...mai e mult pana la faya cu pasaportul la mine,ieri m-am inregistrat pe site si mai citesc,rasfoiesc,incerc sa intelelg concret care e procedura.La sigur e clar ca dureaza...poate incep sa fac dosarul in septembrie cand vin acasa,in tara.Mersi mult pentru raspunsurile laconice si clare.

oi. Dap pana vei avea cetatenia multe se pot schimba. Daca la moment pai e asa cum e scris anterior. In viitor cine stie ce va mai fi.

Diferenta intre Balti si Chisinau este in teritoriu. Adica anumite raioane sunt in Balti, asa si in Cahul. In Chisinau cred ca toti se pot adresa.
Offline Mad  
#103 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 01:08:40(UTC)
Mad
deci...intrebarea mea se referea la cazul prietenei mele....noi suntem din Drochia,ne convine sa mergem la Balti pentru pasaport,tot acolo si eu pentru a depune dosarul.In cat timp se elibereaza pasaportul dupa ce obtii CNP-ul?La ce pret?
Offline Cezar  
#104 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 01:47:44(UTC)
Cezar
Mad a scris:
deci...intrebarea mea se referea la cazul prietenei mele....noi suntem din Drochia,ne convine sa mergem la Balti pentru pasaport,tot acolo si eu pentru a depune dosarul.In cat timp se elibereaza pasaportul dupa ce obtii CNP-ul?La ce pret?

- In Chisinau, Balti, Cahul - 100 euro, pana la 3 luni (cu toate ca pasaportul e gata in cateva zile de la depunere. Am verificat pasaportul surorii mele).
- In Bucuresti - 266 RON, in 14 zile.
Offline Mad  
#105 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 03:01:29(UTC)
Mad
Cel mai rapid atunci ar fi sa faci certificatul la noi in 48 ore,dupa aia la BUcuresti pentru CNP si odata obtinut CNP-ul de dat imediat la pasaport...si in 2 saptamani e ok.NU e chiar atat de rau,unica problema e cazarea in Bucuresti si 2 calatorii,una la cererea CNP-ului si alta la retragerea pasaportului ce s-ar putea evita imputernicind pe cineva de incredere sa-l retraga si sa-l expedieze la domiciliu.Mda....teoretic e bine asa.Am gresit undeva?
Offline Cezar  
#106 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 03:07:32(UTC)
Cezar
Mad a scris:
Cel mai rapid atunci ar fi sa faci certificatul la noi in 48 ore,dupa aia la BUcuresti pentru CNP si odata obtinut CNP-ul de dat imediat la pasaport...si in 2 saptamani e ok.NU e chiar atat de rau,unica problema e cazarea in Bucuresti si 2 calatorii,una la cererea CNP-ului si alta la retragerea pasaportului ce s-ar putea evita imputernicind pe cineva de incredere sa-l retraga si sa-l expedieze la domiciliu.Mda....teoretic e bine asa.Am gresit undeva?

Corect. Daca esti nascuta dupa 1979 CNP il primesti imediat. Insa il soliciti dupa 3-4 saptamani dupa transcrierea certificatului de nastere. Si poti depune in aceeasi zi pentru pasaport, si nu vei fi nevoit-a sa cauti cazare. Eu asa am facut si totul s-a primit cum planuiam. Desigur si cu ceva nervi stricati m-am ales 8-[
Offline Mad  
#107 Postat : sâmbătă, 14 august 2010 03:20:48(UTC)
Mad
Eu sunt nascut in 1982 si logodnica mea in 1987,deci trebuie sa decurga totul ok.Aiurea e doar ca ea deja a dat juramantul in timp ce eu abia incep sa fac dosarul:D....In fine,ma bucur pentru ea,cel putin nu voi mai fi nevoit sa calatoresc de 4-5 ori pe an in Moldova sau Romania,pentru care trebuie viza si iar drumuri multe si cheltuieli si asteptari.Acum in cat timp esti chemat la juramant?4 ani de resdinta legala in Romania am inteles ca nu mai sunt obligatorii.....
Offline florea  
#108 Postat : joi, 2 septembrie 2010 14:20:08(UTC)
Nivel: Incepator
florea
Postari: 2
Locatia: moldova
af
Offline florea  
#109 Postat : joi, 2 septembrie 2010 14:34:28(UTC)
florea
MA NUMESC AURELIA SI VA ROG DACA PUTETI SA MA AJUTATI SAMI SPUNETI IN DETAILA CE TRBUIE PENTRU CETATENIEA ROMINA ANUME CU CE SO INCEP CE DOCUMENTE IMI TREBUIEPray Pray Pray :)
Offline lilianerou  
#110 Postat : joi, 2 septembrie 2010 14:38:41(UTC)
lilianerou
Postari: 65
A fost multumit de: 41 -ori in postarea 15
Locatia: Contra 0.99$ ofer Invitation Ticket for Google+ (achitari prin __ PayPal __)
Pentru informatii poti face un Search pe acest forum si vei gasi informatia necesara:

REDOBÂNDIREA CETĂŢENIEI române de către persoanele care au pierdut această calitate înainte de 22 decembrie 1989 şi descendenţi de gradul I şi II ai acestora

ACTE NECESARE

De la BUNICI (un singur cuplu - parinţii mamei sau ai tatei):
Certificat de naştere sau de deces - original şi copie legalizată
Certificat de căsătorie sau de divorţ – original şi copie legalizată

De la PĂRINŢI:
Certificat de naştere – original şi copie legalizată
Certificat de căsătorie sau de divorţ – original şi copie legalizată

ACTELE SOLICITANTULUI de cetăţenie:
Certificatul de naştere – original şi copie legalizată
Paşaportul – original şi copii legalizate ale paginilor:
- unde apare fotografia şi datele personale;
- unde apare semnătura şi dovada prelungirii paşaportului (dacă este cazul)
Cazierul Judiciar din Republica Moldova – original
Cazierul Judiciar din România – original
Două declaraţii pe propria răspundere făcute la un Notar Public cun care să rezulte căpersoana care depune dosarul :
- nu a mai depus o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române şi
- nu a întreprins activităţi împotriva ordinii de drept

florea a scris:
MA NUMESC AURELIA SI VA ROG DACA PUTETI SA MA AJUTATI SAMI SPUNETI IN DETAILA CE TRBUIE PENTRU CETATENIEA ROMINA ANUME CU CE SO INCEP CE DOCUMENTE IMI TREBUIEPray Pray Pray :)

Offline AlexandruL  
#111 Postat : joi, 2 septembrie 2010 15:43:18(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Cezar a scris:
- In Chisinau, Balti, Cahul - 100 euro, pana la 3 luni (cu toate ca pasaportul e gata in cateva zile de la depunere. Am verificat pasaportul surorii mele)

Cezar, da cum stii ca pasaportul era gata in cateva zile de la depunere? Daca faci aceasta concluzie dupa data eliberarii indicata in pasaportul, cred ca nu-i corect pentru ca aceasta data este data inregistrarii cererii/dosarului de eliberare a pasaportului si nu a tiparirii lui. Nu-i asa?

Oare poti ridica pasaportul in cateva zile de la depunere inainte de termen?
Offline Cezar  
#112 Postat : joi, 2 septembrie 2010 16:33:13(UTC)
Cezar
AlexandruL a scris:
Cezar, da cum stii ca pasaportul era gata in cateva zile de la depunere? Daca faci aceasta concluzie dupa data eliberarii indicata in pasaportul, cred ca nu-i corect pentru ca aceasta data este data inregistrarii cererii/dosarului de eliberare a pasaportului si nu a tiparirii lui. Nu-i asa?

Oare poti ridica pasaportul in cateva zile de la depunere inainte de termen?

Nu e inregistrarea cererii, ci cand a fost facut pasaportul. sora a depus pe 20 martie, in pasaport termenul incepe de pe 26 martie.

Asa si la mine, cand am depus in Bucuresti.

PS. Dar asta nu inseamna ca imediat poti ridica pasaportul. Eu spun ceea ce este.
Offline Zorin  
#113 Postat : joi, 2 septembrie 2010 17:03:22(UTC)
Zorin
Postari: 56
A fost multumit de: 75 -ori in postarea 19
Locatia: Romania
Ministrul Afacerilor Externe din România, Teodor Baconschi, a anunţat astăzi (01.09.2010) că taxele consulare, printre care şi cele privind transcrierea actelor de stare civilă, au fost reduse cu 30%, transmite AGERPRES, preluată de MOLDPRES.

"Mă bucur să vă anunţ că a apărut de dimineaţă în Monitorul Oficial ordinul comun al ministrului Afacerilor Externe şi al ministrului Finanţelor Publice prin care se operează reducerea cu 30% a taxelor consulare, în special în ceea ce priveşte transcrierea actelor de stare civilă", a declarat ministrul român de Externe, prezent la reuniunea anuală a diplomaţiei române.

Potrivit acestuia, au existat cereri insistente din partea cetăţenilor români care atrăgeau atenţia cu privire la nivelul ridicat al taxelor.

"Este ceea ce am putut face împreună cu colegul meu, ministrul Finanţelor, pentru a veni în întîmpinarea unor cereri insistente din partea comunităţilor româneşti din diasporă, care s-au plîns, pe bună dreptate, că multe dintre taxele consulare mărite recent au fost mărite în mod nejustificat", a explicat ministrul Afacerilor Externe de la Bucureşti, citat de MOLDPRES.

Detalii
http://cetatenie-romana....pasaport-.aspx#post22522
Offline Tanya81  
#114 Postat : vineri, 10 septembrie 2010 14:40:32(UTC)
Tanya81
Postari: 6
Locatia: CHISINAU
dar pentru depunerea dosarului in romania este necesara vreo taxa?
Offline nathally_m  
#115 Postat : vineri, 10 septembrie 2010 14:41:44(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
Tanya81 a scris:
dar pentru depunerea dosarului in romania este necesara vreo taxa?

nu, se depune gratis
Offline costessey  
#116 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 21:50:06(UTC)
costessey
Postari: 21
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: MOLDOVA
buna!
sa-mi spuna cine va,dupa ce depui juramintul,peste cite zile sau saptamini poti sa depui pt certificat de nastere,si cit costa,si peste cite zile til elibereaza,si la fel si cu pasaportul,si unde e mai bine, la Bucuresti sau la Chisinau?
va rog frumos,daca puteti sa-mi dati raspuns
multumesc
Offline Cezar  
#117 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 22:40:01(UTC)
Cezar
costessey a scris:
buna!
sa-mi spuna cine va,dupa ce depui juramintul,peste cite zile sau saptamini poti sa depui pt certificat de nastere,si cit costa,si peste cite zile til elibereaza,si la fel si cu pasaportul,si unde e mai bine, la Bucuresti sau la Chisinau?
multumesc

Imediat poti depune. Macar si in aceeasi zi (principalul este sa ai programarea). In rest gasesti info pe forum ca e destula informatie, si inca mai ramane.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline costessey  
#118 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 23:20:13(UTC)
costessey
Postari: 21
Locatia: MOLDOVA
sincer,da numii clar,cite taxe sunt aratate nici nu stiu dupa care sa ma orientez
Offline Cezar  
#119 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 23:48:38(UTC)
Cezar
costessey a scris:
sincer,da numii clar,cite taxe sunt aratate nici nu stiu dupa care sa ma orientez

Enumera care taxe te intereseaza si poate cineva va raspunde scurt, clar si cuprinzator.
Eu nu cunosc toate schimbarile ca de un an nu am treaba cu cetatenia si nici nu prea ma intereseaza ce taxe sunt acum 8-[ . Daca as cunoaste precis ce taxe sunt as raspunde

Editeaza de catre utilizator miercuri, 15 decembrie 2010 23:50:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadiutia  
#120 Postat : miercuri, 15 decembrie 2010 23:58:18(UTC)
nadiutia
Postari: 149
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
costessey a scris:

110 euro per certificat, daca depui p/u transcriere in termen de pina la 6 luni de la Juramant
Offline _sungirlshines_  
#121 Postat : joi, 16 decembrie 2010 00:15:37(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
costessey a scris:
buna!
multumesc

cel mai bine du'te acum si programeaza'te pt transcrierea actelor de stare civila, cu toate ca inca nu ai dat juramintul pt ca coada e taaaare mare si vei astepta vreo 2-3 saptamini.
Pt certificat de nastere -110 euro, pt cel de casatorie -110 euro. Asta in cazul cind iti trebuie urgent, daca ai timp la dispozitie poti sa dai la Bucuresti.

PS: Cezar, luasem de curiozitate (cind am mers sa transcriu certificatul la consulat) toate cartile de vizita care mi le dadeau intermediarii, si vad ca pe una din ele scrie : Certificat de nastere + cel de casatorie la Bucuresti (unde se face gratis da in vreo 6 luni) cica in 40 de zile. Taxa nu scrie, de curiozitate vreau sa intreb - oare o fi mai ieftin decit la consulat?=p~ Interesant cum fac ei smecheria dar?!

Editeaza de catre utilizator joi, 16 decembrie 2010 00:16:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#122 Postat : joi, 16 decembrie 2010 00:32:21(UTC)
Cezar
sungirl a scris:
cel mai bine du'te acum si programeaza'te pt transcrierea actelor de stare civila, cu toate ca inca nu ai dat juramintul pt ca coada e taaaare mare si vei astepta vreo 2-3 saptamini.
Pt certificat de nastere -110 euro, pt cel de casatorie -110 euro. Asta in cazul cind iti trebuie urgent, daca ai timp la dispozitie poti sa dai la Bucuresti.

PS: Cezar, luasem de curiozitate (cind am mers sa transcriu certificatul la consulat) toate cartile de vizita care mi le dadeau intermediarii, si vad ca pe una din ele scrie : Certificat de nastere + cel de casatorie la Bucuresti (unde se face gratis da in vreo 6 luni) cica in 40 de zile. Taxa nu scrie, de curiozitate vreau sa intreb - oare o fi mai ieftin decit la consulat?=p~ Interesant cum fac ei smecheria dar?!

Nicicum nu fac. Ori dau mita celor de la SC sector 1, ori duc de nas. Personal am vazut una si aceeasi tiote de vreo 3 ori pe acolo cu torba de acte si cum dadea de o cafea functionarilor, de parca asa si treb sa fie.
Offline _sungirlshines_  
#123 Postat : joi, 16 decembrie 2010 00:51:36(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Cezar a scris:
Nicicum nu fac. Ori dau mita celor de la SC sector 1, ori duc de nas. Personal am vazut una si aceeasi tiote de vreo 3 ori pe acolo cu torba de acte si cum dadea de o cafea functionarilor, de parca asa si treb sa fie.

inseamnca ca taxa tre sa fie cu mult mai mica decit cea de la consulat, ca n'o sa ceara ei 100 euro (nici chiar 50) pt actele de stare civila facute in 40 de zile.
Aici il primesti in 2 zile si dai 110. In Bucuresti cred ca le dai vreo 20 ca sa fie facute in 40 zile. Ma maninca palma sa sun sa intreb cu toate ca nu am nevoie. Ma maninca curiozitatea =p~
Offline Cezar  
#124 Postat : joi, 16 decembrie 2010 01:58:28(UTC)
Cezar
sungirl a scris:
inseamnca ca taxa tre sa fie cu mult mai mica decit cea de la consulat, ca n'o sa ceara ei 100 euro (nici chiar 50) pt actele de stare civila facute in 40 de zile.
Aici il primesti in 2 zile si dai 110. In Bucuresti cred ca le dai vreo 20 ca sa fie facute in 40 zile. Ma maninca palma sa sun sa intreb cu toate ca nu am nevoie. Ma maninca curiozitatea =p~

Pff, degeaba speri la 20 (ce de la starea civila nu stiu cat iau). E mai mult. Stiu ca minim era 50. Scuza-ma, dar nu vreau sa promovez intermediarii ca nu ma ocup cu asta si sunt total impotriva lor.
Offline Natalia Prohnitchi  
#125 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 11:39:15(UTC)
Natalia Prohnitchi
Postari: 6
Salutare. Vreau sa stiu daca nu s-a modificat taxa si termenul de eliberare a pasaportului rom. Dupa cite am inteles de pe forum, costa 266 - 270 roni, si se elibereaza in 14 zile. Am depus la Bucuresti actele pentru transcriere, si ne-au zis sa sunam peste 4 luni. Au trecut aproape 5, insa actele inca nu sunt gata. Oare s-o fi modificat termenul de perfectare a certificatelor? Cine a depus actele pentru transcriere la Bucuresti in luna august 2010, si lea primit deja? Multumesc anticipat.
Offline Ganster  
#126 Postat : joi, 13 ianuarie 2011 14:59:52(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Natalia Prohnitchi a scris:
Salutare. Vreau sa stiu daca nu s-a modificat taxa si termenul de eliberare a pasaportului rom. Dupa cite am inteles de pe forum, costa 266 - 270 roni, si se elibereaza in 14 zile. Am depus la Bucuresti actele pentru transcriere, si ne-au zis sa sunam peste 4 luni. Au trecut aproape 5, insa actele inca nu sunt gata. Oare s-o fi modificat termenul de perfectare a certificatelor? Cine a depus actele pentru transcriere la Bucuresti in luna august 2010, si lea primit deja? Multumesc anticipat.

acolo acum lucreaza mai putini oameni, poate sa dureze si 6 luni
Offline bibigon  
#127 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 00:24:37(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Natalia Prohnitchi a scris:

Natalia mai citeste forumul
Offline Oliandra  
#128 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 00:33:25(UTC)
Oliandra
Postari: 104
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 11
_sungirlshines_ a scris:

Salut sungirl! spunemi te rog se poate să ma programez pt transcrierea actelor de s.c. inainte de a da juramint?este un astfel de precedent? Mersi anticipat!

Editeaza de catre moderator vineri, 14 ianuarie 2011 00:44:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline bibigon  
#129 Postat : vineri, 14 ianuarie 2011 00:43:41(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Oliandra a scris:
Salut sungirl! spunemi te rog se poate să ma programez pt transcrierea actelor de s.c. inainte de a da juramint?este un astfel de precedent? Mersi anticipat![/size]

se putea face mai demult, acum este obligatoriu sa fie prezentat si certificatul de cetatenie la programare
Offline Renegat  
#130 Postat : luni, 4 iulie 2011 18:10:21(UTC)
Renegat
Postari: 54
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 15
cunoaste cineva, caqre e situatia acum pentru programari la juramant la Sectia Consulara a Ambasadei Romane in RM ? pls info
Offline Tincutza  
#131 Postat : luni, 4 iulie 2011 18:32:31(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: Renegat Go to Quoted Post
cunoaste cineva, caqre e situatia acum pentru programari la juramant la Sectia Consulara a Ambasadei Romane in RM ? pls info

- IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 388P / 2011, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!

(sursa: http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=124090 )

Editeaza de catre utilizator luni, 4 iulie 2011 18:33:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andr80  
#132 Postat : miercuri, 6 iulie 2011 21:41:14(UTC)
andr80
Postari: 310
A fost multumit de: 141 -ori in postarea 80
Locatia: Chisinau//Dosar depus pe 22 Iunie 2010 la Galati/ Ordin 109P din 25 februarie 2011/ Juramant - 20 Aprilie 2011/ Depus transcriere CN+CNP - 26 Mai 2011 - Bucuresti/CN,CC+CNP ridicate la 08.09.2011
Originally Posted by: Renegat Go to Quoted Post

Citat:
FOARTE IMPORTANT!

- FATA DE DATA PUBLICARII PE SITE-UL AUTORITATII NATIONALE PENTRU CETATENIE, SECTIA CONSULARA PRIMESTE ORDINELE DE CETATENIE CU O MICA INTIRZIERE !!!

-
Citat:
IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 575P / 2011, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA
!!!!

sursa: http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=124090

Editeaza de catre utilizator miercuri, 6 iulie 2011 22:16:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Smooke  
#133 Postat : joi, 7 iulie 2011 21:00:40(UTC)
Smooke
Postari: 1
Locatia: Moldova
Scuzati de intrabare!
Se poate cumva de aflat cind iti vine rindul pentru a depune juramint!!Blushing Blushing Blushing Blushing
Offline vicky_g  
#134 Postat : joi, 7 iulie 2011 21:29:31(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: Smooke Go to Quoted Post
Scuzati de intrabare!
Se poate cumva de aflat cind iti vine rindul pentru a depune juramint!!Blushing Blushing Blushing Blushing

Ai aparut intr-un ordin oarecare ?

Daca ai depus dosarul , unde ai stabilit domiciliul ? in MDA sau RO ?

In caz ca in MDA , te duci cu ordinul in care ai aparut si te programezi pentru depunerea juramantului la Consulatul Romaniei in Chisinau . Daca ai stabilit domiciliul in RO , asteapta sa-ti vie scrisoare cu invitatie pentru depunerea juramantului la Bucuresti .

Uite-te pe site-ul indicat mai sus pana in ce nr. de ordin programeaza pentru juramant

Editeaza de catre utilizator joi, 7 iulie 2011 21:30:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline denismaria  
#135 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 13:59:01(UTC)
denismaria
Postari: 30
buna raspundeti_mi va rog la o sa intrebare eu am facut o procura pentru o persoana ca sami depuna dosaru si sa indeplineasca interesele mele in statu rom.dar daca eu ma voi duce sa depun juramintu aceasta procura mai are vreo valoare ,adica persoana data va mai putea sa faca careva actiuni in locu meu cu aceasta procura ca de ex. sa renunte in locul meu la cetatanie sau alt ceva?
Offline Alexander  
#136 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 14:24:29(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
Originally Posted by: denismaria Go to Quoted Post
buna raspundeti_mi va rog la o sa intrebare eu am facut o procura pentru o persoana ca sami depuna dosaru si sa indeplineasca interesele mele in statu rom.dar daca eu ma voi duce sa depun juramintu aceasta procura mai are vreo valoare ,adica persoana data va mai putea sa faca careva actiuni in locu meu cu aceasta procura ca de ex. sa renunte in locul meu la cetatanie sau alt ceva?

Da, procura va fi valabila pe tot termenul care e scris pe ea (de exemplu 3 ani) sau pana la anulare, iar persoana imputernicita va putea face actiunile care-s indicate pe procura: deobicei sa semneze in locul tau, sa completeze cereri, sa ridice documente etc.

Daca dupa ce iti indeplineste interesele tale in Romania doresti sa fii sigur ca nu va mai intreprinde nimic, cere procura inapoi sau du-te la notarul la care ai facut procura si cere sa o anuleze.
Offline Andy's  
#137 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 15:03:25(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Am si eu o intrebare o persoana e in spania nu legal.... ea vrea sa depuna actele ... actele sunt gata de la arhiva dar la notar nu ... nu e bolnava nu nimic ... stiu totul .. dar oricum intreb poate alt cineva a facut sa depuna actele o alta persoana pentru persoana ceia... e posibil cumva? procura magica ceva de gen ista??avocat... si cam cit as coste dac exista si dac o facut cineva
Offline Costel  
#138 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 15:14:00(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
Am si eu o intrebare o persoana e in spania nu legal.... ea vrea sa depuna actele ... actele sunt gata de la arhiva dar la notar nu ... nu e bolnava nu nimic ... stiu totul .. dar oricum intreb poate alt cineva a facut sa depuna actele o alta persoana pentru persoana ceia... e posibil cumva? procura magica ceva de gen ista??avocat... si cam cit as coste dac exista si dac o facut cineva

eu stiu o persoana o depus pentru fratele meu !
costa 170-200 (independenta dac ai cazierele RO- MD )
dupa ce depune el iti aduce un talonas cu numarul dosarului ! si data cind ii depus !
ca sa il verifici scrii un mail la ANC si spui ca ai depus dosarul pe data cutare dar ai perdut numarul si ei til spun ! astfel il verifici ! .. la fratimio ii tot in ordine ! (CETATEAN RO )
Offline Andy's  
#139 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 15:55:56(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
Originally Posted by: Costel Go to Quoted Post
dupa ce depune el iti aduce un talonas cu numarul dosarului ! si data cind ii depus !
ca sa il verifici scrii un mail la ANC si spui ca ai depus dosarul pe data cutare dar ai perdut numarul si ei til spun ! astfel il verifici ! .. la fratimio ii tot in ordine ! (CETATEAN RO )

poti sa imi dai datele pe e-mail. te rog (andreiraileann@gmail.com)
Offline Costel  
#140 Postat : sâmbătă, 9 iulie 2011 22:42:18(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Originally Posted by: Andy' Go to Quoted Post
poti sa imi dai datele pe e-mail. te rog (andreiraileann@gmail.com)

mine e duminica Nu, dar Luni il sun si il intreb dac se mai ocupa si iti trimit pe mail numarul lui de tel ! (da cred ca se mai ocupa inca deoarece el pe data de 05.07.2011 mi-o adus certificatul de nastere ! )
Offline nimini  
#141 Postat : vineri, 15 iulie 2011 15:46:02(UTC)
nimini
cine stie peste cit o sa apara ordinele la dosarile care o depus in luna iulie?

Editeaza de catre utilizator vineri, 15 iulie 2011 15:47:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Tincutza  
#142 Postat : vineri, 15 iulie 2011 15:53:36(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: nimini Go to Quoted Post
cine stie peste cit o sa apara ordinele la dosarile care o depus in luna iulie?

Pune intrebarea mai clara!

Care luna iulie? din 2011? din 2010? 2009? 2008? etc...
Offline tornado  
#143 Postat : luni, 15 august 2011 14:56:49(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: Costel Go to Quoted Post

Costel, ai putea sa-mi dai si mie nr de tel al acestuia, te rog frumos? Adresa o gasesti in datele profilului.
Merci anticipat!
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.