Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Otilia_V  
#51 Postat : luni, 7 iunie 2010 19:30:55(UTC)
Nivel: Membru
Otilia_V
Postari: 22
A fost multumit de: 25 -ori in postarea 6
Locatia: Moldova
AlexandruL a scris:
1.
Otilia_V,
Iti multumim pentru informatii. Nu cumva i-ai intrebat de ce 155 euro daca conform legii: Certificatul de nastere (pana la 6 luni ) - 135 euro ?

2.
Cineva a depus juramantul dupa 25 mai si a platit taxa noua de 35 euro? Puteti sa ne dati detalii la aceasta?

Am aflat de cei 135 Euro legali dupa ce achitasem deja :(
Offline AlexandruL  
#52 Postat : marți, 15 iunie 2010 00:39:00(UTC)
Nivel: Membru Avansat
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Otilia_V a scris:
AlexandruL a scris:
1.
Otilia_V,
Iti multumim pentru informatii. Nu cumva i-ai intrebat de ce 155 euro daca conform legii: Certificatul de nastere (pana la 6 luni ) - 135 euro ?

2.
Cineva a depus juramantul dupa 25 mai si a platit taxa noua de 35 euro? Puteti sa ne dati detalii la aceasta?

Am aflat de cei 135 Euro legali dupa ce achitasem deja

Va rog pe toti care depun juramantul la Consulat din Chisinau in iunie sa ne anuntati daca au platit 30 euro pentru certificat de constatator. Multumesc anticipat!
Offline Cezar  
#53 Postat : marți, 15 iunie 2010 00:44:23(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Mai alexandru.
Parintii mei au depus pe 10 iunie si nimic nu au platit.
Iti repet ultima oara pentru ce sunt acei 30 euro - sunt pentru atestatul de cetatenie. atestatul e alt act care se da la cerere, cand are nevoie omul. JUramantul e alta chestie.
Offline cgv  
#54 Postat : marți, 15 iunie 2010 01:01:03(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
cezar_g a scris:
Mai alexandru.
Parintii mei au depus pe 10 iunie si nimic nu au platit.
Iti repet ultima oara pentru ce sunt acei 30 euro - sunt pentru atestatul de cetatenie. atestatul e alt act care se da la cerere, cand are nevoie omul. JUramantul e alta chestie.

Atunci cum se explica faptul ca pe toti care se programeaza la juramnt dupa data de 25 mai sunt impusi sa scrie pe o foaie ca a luat cunostinta cu taxa de 30 euro si sa semneze? Parintii tai cand sau programat la juramant?

Eu cred altfel, care sau programat inainte de 25 mai n-o sa plateasca iar acei ce dupa - o sa scoata din buzunar 30 euro.

Editeaza de catre utilizator marți, 15 iunie 2010 01:01:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#55 Postat : marți, 15 iunie 2010 02:44:19(UTC)
Cezar
Da. Ei s-au programat inainte de 25 mai.
Da totusi consider o prostie cei 30 euro , nu vreau sa intru in polemica, deoarece ce ni se inmaneaza e Cerificat Constatator si nu atestat. Da moldovanul asa va fi mereu, va merge ca oaia cu capul in jos si va tacea, cum si face mereu (coruptie legala se primeste). Eu as face scandal.

Ok. asteptam sa vedem ce spun cei ce s-au programat dupa 25 mai.

Editeaza de catre utilizator marți, 15 iunie 2010 02:45:11(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rusutatiana  
#56 Postat : marți, 15 iunie 2010 17:04:13(UTC)
Nivel: Incepator
rusutatiana
Postari: 2
Locatia: galati
salut.Am si eu o itrebare,daca nu am depus certificatul de casatorie a buneilor e vreo problema?
Sunt nascuti in anii "14,"12
Offline yarkii  
#57 Postat : marți, 15 iunie 2010 17:25:59(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
rusutatiana a scris:
salut.Am si eu o itrebare,daca nu am depus certificatul de casatorie a buneilor e vreo problema?

Dar ce acte ai depus de a buneilor?

Editeaza de catre utilizator marți, 15 iunie 2010 17:26:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#58 Postat : miercuri, 16 iunie 2010 01:02:48(UTC)
AlexandruL
rusutatiana a scris:

Tatiana, unde s-au casatorit? Citi oameni au fost la nunta? Vezi cum intrebarile mele n-au nici o relatie la problema ta? Asa si intrebarea ta n-are nici o relatie la Noile Taxe Servicii Consulare.

Totusi sa nu te las fara raspuns: in principal certificatul de casatorie al buneilor iti trebuie cand redobandesti cetatenie pe linia bunicii care si-a schimbat numele dupa casatorie, acest certificat fiind dovada ca este una si aceiasi persoana care este indicata in certificatul ei de nastere/deces si certificatul de nastere al parintelui tau, etc. Astfel arati Romaniei ca esti intr-adevar descendenta a fostilor cetateni romani.

Te rog sa citesti mai atent acest forum.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 iunie 2010 01:30:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tolic.anatol  
#59 Postat : sâmbătă, 19 iunie 2010 13:25:56(UTC)
tolic.anatol
Postari: 11
Locatia: Kisinau
Înregistrarea cererii pentru redobândirea cetăţeniei române (pentru cei care au renunţat la cetăţenia română) - 65
acesta taxa de(65)este aratata in euro sau in lei?
Offline tolic.anatol  
#60 Postat : sâmbătă, 19 iunie 2010 13:28:20(UTC)
tolic.anatol
si pt cei care depun pt prima data cererea la redobindirea cetatenie romane, tb sa akite vreo taxa, si in ce valuta?
Offline dentist  
#61 Postat : sâmbătă, 19 iunie 2010 13:46:23(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
tolic.anatol a scris:
Înregistrarea cererii pentru redobândirea cetăţeniei române (pentru cei care au renunţat la cetăţenia română) - 65
acesta taxa de(65)este aratata in euro sau in lei?

euro, dar nu ai treabă cu taxa asta, pentru că tu nu ai renunţat la cetăţenie
Offline lena21  
#62 Postat : marți, 22 iunie 2010 02:20:48(UTC)
lena21
Postari: 2
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: bucuresti
Buna tuturor , vreau sa va aduk la kunostinta ka fac caziere judiciare romanesti la un pret avantajos de 20 Euro si invitatii la un pret de 30 euro.Cine are nevoie ma poate contacta la nr.00xxxxxxxxxxxxx sau mail:xxxxxxxxxxxx@yahoo.com.cazierul se face timp de 3 zile lukratoare pe baza de prokura…

update admin: pentru caziere scrieti aici cazier@cetatenie-romana.info

Editeaza de catre moderator joi, 24 iunie 2010 23:45:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline l0la86  
#63 Postat : joi, 24 iunie 2010 20:29:40(UTC)
l0la86
Postari: 4
Salut! A mai fost cineva sa depuna juramantul dupa 25 mai?Pana la urma se achita taxa de 30 euro sau nu?
Offline tolic.anatol  
#64 Postat : marți, 29 iunie 2010 13:33:42(UTC)
tolic.anatol
salut!
spune timi va rog terminii de eliberare a certificatului de nastere si a pasaportului,si de la ce taxe se incep
va multumesc!!!
Offline marianapris  
#65 Postat : marți, 29 iunie 2010 13:52:23(UTC)
marianapris
Postari: 20
Locatia: Chisinau
tolic.anatol a scris:
salut!
spune timi va rog terminii de eliberare a certificatului de nastere si a pasaportului,si de la ce taxe se incep
va multumesc!!!

Buna, daca depui pt transcriere la Chisinau, il primesti in 48 ore, dar fara CNP, si te costa 155 eur, daca ai primit cetatenia in mai putin de 6 luni, daca ai depasit acest termen achiti 220 euro, iar perfectarea pasaportului se face in 90 zile lucratoare si te costa 100 euro. Daca mergi la Bucuresti certificatul se elibereaza in minim 1,5 luni si e gratis...iar pasaportul il primesti in 2 saptamini si costa 266 ron.
Offline rsergiu  
#66 Postat : marți, 29 iunie 2010 17:08:10(UTC)
rsergiu
Postari: 82
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 20
marianapris a scris:
tolic.anatol a scris:
salut!
va multumesc!!!

Buna, daca depui pt transcriere la Chisinau, il primesti in 48 ore, dar fara CNP, si te costa 155 eur, daca ai primit cetatenia in mai putin de 6 luni, daca ai depasit acest termen achiti 220 euro, iar perfectarea pasaportului se face in 90 zile lucratoare si te costa 100 euro. Daca mergi la Bucuresti certificatul se elibereaza in minim 1,5 luni si e gratis...iar pasaportul il primesti in 2 saptamini si costa 266 ron.

am si eu o intrebare: se elibereaza oare la bucuresti certificatul de nastere in 1,5 luni?????
pentru ca pe forum e scris in jur de 3-4 luni!!!!!
cine l-a facut cert de nast depus la bucuresti va rugam confirmati-ne!
mai ales cei care au depus de prin mai.....

Offline .......  
#67 Postat : marți, 29 iunie 2010 19:19:41(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
rsergiu a scris:
marianapris a scris:
tolic.anatol a scris:
salut!
va multumesc!!!

am si eu o intrebare: se elibereaza oare la bucuresti certificatul de nastere in 1,5 luni?????

certificatul la bucuresti dureaza in jur de 3 luni
thanks 2 au multumit acest post util ........
Offline rsergiu  
#68 Postat : marți, 29 iunie 2010 19:41:32(UTC)
rsergiu
Postari: 82
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 20
tantan a scris:
rsergiu a scris:
marianapris a scris:
tolic.anatol a scris:
salut!
va multumesc!!!

multumesc, ca eu chiar ma gandeam unde sa depun... la ch sau la buc
Offline marianapris  
#69 Postat : marți, 29 iunie 2010 21:14:24(UTC)
marianapris
rsergiu a scris:
tantan a scris:
rsergiu a scris:
marianapris a scris:
tolic.anatol a scris:
salut!
va multumesc!!!

multumesc, ca eu chiar ma gandeam unde sa depun... la ch sau la buc

Eu am depus saptamina trecuta si mi-a spus sa revin cu un tel intro luna jumate. Si sigur a luat lumea acu tot intro luna jumate certificatul, acu de...depinde de noroc.
Offline tolic.anatol  
#70 Postat : vineri, 2 iulie 2010 15:38:47(UTC)
tolic.anatol
da se poate de urgentat certificatul de nastere si pasaportu,si cit de urgent ar putea da,in cite zile?si cit ar costa toate astea?
Offline Cezar  
#71 Postat : vineri, 2 iulie 2010 15:40:08(UTC)
Cezar
tolic.anatol a scris:
da se poate de urgentat certificatul de nastere si pasaportu,si cit de urgent ar putea da,in cite zile?si cit ar costa toate astea?

Din cate stiu doar pasaportul simplu temporar se poate de urgentat, care are termen 1 an.
Offline tolic.anatol  
#72 Postat : vineri, 2 iulie 2010 18:19:11(UTC)
tolic.anatol
salut!
eu am depus dosaru cu acte pe 21 iunie,si primesc primul rezulat,cum zic ei,cei din ROMANIA,eu pot sa urgentez toate actele sa le primesc,pina si pasaportu,pina pe la inceputul lui martie?
Offline yarkii  
#73 Postat : vineri, 2 iulie 2010 22:35:17(UTC)
yarkii
tolic.anatol a scris:
salut!
eu am depus dosaru cu acte pe 21 iunie,si primesc primul rezulat,cum zic ei,cei din ROMANIA,eu pot sa urgentez toate actele sa le primesc,pina si pasaportu,pina pe la inceputul lui martie?

Te rog mai exprimate inca odata pe intelesul tuturor. Ai depus pe 21 iunie- care an?
Si de martie al carui an ai invedere?
in privinta la urgentare- asa numita "urgentare" dureaza vreo luna.
Offline sm.080808  
#74 Postat : sâmbătă, 3 iulie 2010 01:50:19(UTC)
sm.080808
Postari: 18
Locatia: rep.moldova
pot sa-i fac copilului certificatul de nastere ro pe baza mea dak eu sunt deja cetateanka ro avind la moment numai cert.de nast.ro si certif.de casatorie ro sau tre sa-mi fac buletinul si pasaportul ro,...la consulatul ro din chisinau in cit timp pot transcrie certificatul copilului de nastere si cit costa???
Offline anadele  
#75 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 22:29:41(UTC)
anadele
Postari: 1
Locatia: roma
cum pot afla numarul dosarului si cind a inrtat in comisie si daca a intrat
Offline Veaceslav  
#76 Postat : joi, 8 iulie 2010 01:34:16(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
anadele a scris:
cum pot afla numarul dosarului si cind a inrtat in comisie si daca a intrat

Shame on you mai omule...=; mai citeste forumul!Brick wall
Offline marianapris  
#77 Postat : joi, 8 iulie 2010 08:57:42(UTC)
marianapris
sm.080808 a scris:
pot sa-i fac copilului certificatul de nastere ro pe baza mea dak eu sunt deja cetateanka ro avind la moment numai cert.de nast.ro si certif.de casatorie ro sau tre sa-mi fac buletinul si pasaportul ro,...la consulatul ro din chisinau in cit timp pot transcrie certificatul copilului de nastere si cit costa???

Poti sa-i faci copilului certificat de nastere roman doar in baza adeverintei de cetatean, nu este necesar sa ai tu si buletin/pasaport. Eu asa am depus in baza cetatenie parintelui.
Offline AlexandruL  
#78 Postat : joi, 8 iulie 2010 21:33:13(UTC)
AlexandruL
l0la86 a scris:
Salut! A mai fost cineva sa depuna juramantul dupa 25 mai?Pana la urma se achita taxa de 30 euro sau nu?

nu se achita.
Cezar a scris:
Da. Ei s-au programat inainte de 25 mai.
Da totusi consider o prostie cei 30 euro , nu vreau sa intru in polemica, deoarece ce ni se inmaneaza e Cerificat Constatator si nu atestat. Da moldovanul asa va fi mereu, va merge ca oaia cu capul in jos si va tacea, cum si face mereu (coruptie legala se primeste). Eu as face scandal.
Ok. asteptam sa vedem ce spun cei ce s-au programat dupa 25 mai.

Cezar,
Deci ai avut dreptate -- cei programati dupa 25 mai n-au fost novoiti sa plateasca 30 euro sau o alta taxa misterioasa la depunerea juramantului. Totusi multi oameni au venit la Consulat cu 30 euro in mana pentru ca la programari functionarii Consulatului le cereau sa scrie si semneze ca "au luat cunostinta cu taxa consulara de 30 euro". Insa la depunerea juramantului functionarii Consulatului au pretins ca toti oamenii cu banii in mana n-au inteles ceva. "Cumparati-va o bere cu cei 30 de euro si felicitati redobandirea" -- ziceau unii. Deci cu care taxa consulara anume am luat cunostinta ramane o enigma...

Editeaza de catre utilizator joi, 8 iulie 2010 21:36:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util AlexandruL.
Offline Cezar  
#79 Postat : joi, 8 iulie 2010 22:03:39(UTC)
Cezar
Pai vezi AlexandruL, eu cand hămăi eu știu ce hămăi, pentru ca eu am inteles corect ce e cu cei 30 euro, care sunt pentru atestat de cetatenie, care e altceva. Da lumea a intrat in panica. Asa e firea moldovanului, se ia dupa zvonuri cu parere de rau. Crede in zvon. Nu ma laud, dar am lucrat eu cu acte si legi cativa ani, macar ca nu au legatura cu cetatenia, si stiu a descifra un pic sensul textelor.
Da consluatul bun prikol a facut. Chiar ii felicit 8-[
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Ganster  
#80 Postat : joi, 8 iulie 2010 22:09:38(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
AlexandruL
Felicitarile mele !
Iata si inca unul a scapat :)
thanks 1 utilizator a multumit Ganster acest post util.
Offline AlexandruL  
#81 Postat : joi, 8 iulie 2010 22:37:28(UTC)
AlexandruL
Ganster, merci mult! (totusi mai este pana la scaparea completa) Sper ca la voi toti o sa fie cat mai repede.
Cezar a scris:
Pai vezi AlexandruL, eu cand hămăi eu știu ce hămăi, pentru ca eu am inteles corect ce e cu cei 30 euro, care sunt pentru atestat de cetatenie, care e altceva. Da lumea a intrat in panica. Asa e firea moldovanului, se ia dupa zvonuri cu parere de rau. Crede in zvon. Nu ma laud, dar am lucrat eu cu acte si legi cativa ani, macar ca nu au legatura cu cetatenia, si stiu a descifra un pic sensul textelor.
Da consluatul bun prikol a facut. Chiar ii felicit 8-[

Da, ai avut dreptate (ca aproape intotdeauna;) dar totusi cred ca a fost ceva mai mult decat un simplu prikol. Poate ca au vrut sa introduca vreo taxa noua (suntem toti la curent cu problemele bugetare ale Romaniei)... Si-i inca mai probabil ca functionarii Consulatului singuri n-au inteles taxa p/u atestat de cetatenie de 30 euro, s-au gandit ca e vorba de certificat constatator si au inceput sa-le ceara tuturor prealabil sa semneze despre cunostinta cu taxa noua. Cum credeti? (Repet: la programarea mea p/u depunerea juramantului l-am intrebat direct pe un functionar la ghiseu si mi-a spus ca "aceasta taxa trebuie platita la depunerea juramantului".)

Editeaza de catre utilizator joi, 8 iulie 2010 22:41:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#82 Postat : vineri, 9 iulie 2010 01:31:37(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
mu cred ca au "incurcat" ;)
Offline JeyJey9119  
#83 Postat : vineri, 23 iulie 2010 21:46:13(UTC)
JeyJey9119
Postari: 8
salut,am si eu o intrebare,cit costa pasaportul si certificatul de nastere romanesc la Bucuresti?cica am auzit ca certificatul de nastere acolo se elibereaza gratuit si nu 155 euro cum la noi si pasaportul in jur de 250 RON in 2 saptamini
Offline Veaceslav  
#84 Postat : vineri, 23 iulie 2010 21:59:16(UTC)
Veaceslav
JeyJey9119 a scris:
salut,am si eu o intrebare,cit costa pasaportul si certificatul de nastere romanesc la Bucuresti?cica am auzit ca certificatul de nastere acolo se elibereaza gratuit si nu 155 euro cum la noi si pasaportul in jur de 250 RON in 2 saptamini

Brick wall Ce-i cu tine mai omule?
Ce postezi intrebarea te de o mie de ori?=;
Offline JeyJey9119  
#85 Postat : luni, 26 iulie 2010 00:40:04(UTC)
JeyJey9119
VeaceslavV a scris:
Brick wall Ce-i cu tine mai omule?
Ce postezi intrebarea te de o mie de ori?=;

dupa cite vad eu,v-ati format asia un grup smecheri care scriu pentru a cistiga niste "points"-uri,haha ce kestie interesanta
Offline cgv  
#86 Postat : luni, 26 iulie 2010 00:53:16(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
JeyJey9119 a scris:

Diferenta intre Chisinau si Bucuresti este nu numai in bani dar si in timp, daca nu te grabesti poti sa depui la Bucuresti dar va dura 3-4 luni si va fi gratis, sau numai plata intermediarului, iar la Chisinau dupa cum ai spus 155 euro dar in 48 de ore, asa ca alege singur.
Offline Veaceslav  
#87 Postat : luni, 26 iulie 2010 01:56:08(UTC)
Veaceslav
cenzurat

Editeaza de catre moderator luni, 26 iulie 2010 09:46:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline JeyJey9119  
#88 Postat : luni, 26 iulie 2010 08:20:57(UTC)
JeyJey9119
cenzurat

Editeaza de catre moderator luni, 26 iulie 2010 09:46:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mad  
#89 Postat : vineri, 13 august 2010 16:49:57(UTC)
Mad
Postari: 10
Locatia: Parma
Salutare.Am si eu o intrebarelimbarietena mea a fost la juramant acu 15 zile la Balti.Cat timp trebuie sa astepte pana la eliberarea actelor pentru a continua?Imi spune cineva termenul si eventual pretul,in caz de urgentare?Daca sa mearga la BUcuresti sau Iasi sau Chisinau se schimba ceva?Mersi anticipat.
Offline yarkii  
#90 Postat : vineri, 13 august 2010 17:23:06(UTC)
yarkii
Mad a scris:
Salutare.Am si eu o intrebarelimbarietena mea a fost la juramant acu 15 zile la Balti.Cat timp trebuie sa astepte pana la eliberarea actelor pentru a continua?Imi spune cineva termenul si eventual pretul,in caz de urgentare?Daca sa mearga la BUcuresti sau Iasi sau Chisinau se schimba ceva?Mersi anticipat.

Nimic nu trebuie sa astepte. A doua zi dupa juramant depune la consulat cert. de nastere la transcriere (155 Euro in 48 dar fara CNP, pe urma pleaca peste vreo 2 sapt. la Bucuresti si ridica CNP) sau pleaca la Bucuresti si depune gratis dar asteapta 3 luni dar il ia cu tot cu CNP.
Offline Mad  
#91 Postat : vineri, 13 august 2010 17:34:16(UTC)
Mad
si dupa CNP cat timp pana la pasaport,sau se elibereaza concomitent?
Offline yarkii  
#92 Postat : vineri, 13 august 2010 18:02:12(UTC)
yarkii
Mad a scris:
si dupa CNP cat timp pana la pasaport,sau se elibereaza concomitent?

Nu concomitent, dupa ce ia cert. transcris poate sa depuna imediat la pasaport in Bucuresti sil ridica peste 2 sapt. cosat vreo 270 ron. Sau la consulat costa 100E dar il ridica peste 90 zile.
Offline Mad  
#93 Postat : vineri, 13 august 2010 18:14:14(UTC)
Mad
Chiar daca a dat juramantul in Balti si are ca domiciliu o localitate din Moldova,poate sa mearga la BUcuresti pentru CNP si pasaport?SOrrz de intrebari,dar forumul e mare,informatii multe si diferite....plus ca am incheiat deja,daca primesc un raspuns concret si la asta.Mersi mult.
Offline yarkii  
#94 Postat : vineri, 13 august 2010 18:22:19(UTC)
yarkii
Mad a scris:
Chiar daca a dat juramantul in Balti si are ca domiciliu o localitate din Moldova,poate sa mearga la BUcuresti pentru CNP si pasaport?SOrrz de intrebari,dar forumul e mare,informatii multe si diferite....plus ca am incheiat deja,daca primesc un raspuns concret si la asta.Mersi mult.

Da poate si transcrie cert. de nastere si pasaportul sal faca. Numai ca trebuie pe drumuri de imblat un pic Chisinau- Bucuresti.
Offline Mad  
#95 Postat : vineri, 13 august 2010 18:28:43(UTC)
Mad
Ok,am inteles......Drumuri multe...si la cat cheltui pe drum,plus timp dus-intors si asteptari.....PAre convenabil sa faci certificatul in Moldova, pentru CNP la Bucuresti pentru a castiga ceva timp,apoi pasaportul sa-l faci in Moldova.E posibil,nu?
Offline yarkii  
#96 Postat : vineri, 13 august 2010 18:37:07(UTC)
yarkii
Mad a scris:
Ok,am inteles......Drumuri multe...si la cat cheltui pe drum,plus timp dus-intors si asteptari.....PAre convenabil sa faci certificatul in Moldova, pentru CNP la Bucuresti pentru a castiga ceva timp,apoi pasaportul sa-l faci in Moldova.E posibil,nu?

Dai 155 euro apoi pleci la Bucuresti ei CNP si dai si la pasaport. Poti gasi o persoana pe care so imputernicesti sati ridice pasaportul si satil trimita in Chisinau.
Offline Mad  
#97 Postat : vineri, 13 august 2010 18:42:10(UTC)
Mad
Din cate imi rezulta pasaportul se face obligatoriu la Bucuresti,sau am inteles eu ceva eronat?
Offline Cezar  
#98 Postat : vineri, 13 august 2010 18:48:48(UTC)
Cezar
Mad a scris:
Din cate imi rezulta pasaportul se face obligatoriu la Bucuresti,sau am inteles eu ceva eronat?

Nu. Poti face si in Balti, si in Chisinau, si in Bucuresti, si in Italia daca esti legal acolo.
Offline Mad  
#99 Postat : vineri, 13 august 2010 19:13:12(UTC)
Mad
da,sunt legal,doar ca eu abia ma gandesc sa dau la redobandire...mai e mult pana la faya cu pasaportul la mine,ieri m-am inregistrat pe site si mai citesc,rasfoiesc,incerc sa intelelg concret care e procedura.La sigur e clar ca dureaza...poate incep sa fac dosarul in septembrie cand vin acasa,in tara.Mersi mult pentru raspunsurile laconice si clare.
Offline Lilliana  
#100 Postat : vineri, 13 august 2010 19:16:22(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
Mad a scris:

In ziua cand ai luat CNP, daca reusesti, depui pentru pasaport la Bucuresti. Mai departe cum ti-a scris mai sus - cineva ti-l ridica si ti-l trimite prin cineva cu autobuzul. Castigi in timp.
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.