Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini123>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : marți, 25 mai 2010 23:29:32(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Noile Taxe Servicii Consulare

ÎNCEPÂND CU DATA DE 25.05.2010 INTRĂ ÎN VIGOARE NOILE TAXE CONSULARE APLICABILE MISIUNILOR DIPLOMATICE ŞI OFICIILOR CONSULARE ALE ROMÂNIEI

SERVICIILE CONSULARE
pentru care se percep taxe şi nivelul taxelor consulare la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale Romaniei în străinătate conform Legii 78/2010, pentru rectificarea şi completarea Legii nr.198/2008

TAXA ÎN EURO

A. DOCUMENTE DE CĂLĂTORIE

1. Eliberarea unui paşaport electronic (simplu, CRDS, de serviciu, diplomatic) 100

2. Eliberarea unui titlu de călătorie (termen de eliberare - 48 ore) 65

3. Eliberarea unui paşaport simplu temporar 80

B. ACTE NOTARIALE

1. Redactarea, autentificarea şi revocarea unui înscris, indiferent de natura acestuia( procuri, invitaţii, declaraţii notariale, etc.):
- un exemplar (termen de eliberare - 48 ore) 60
- pentru fiecare exemplar in plus 10 euro

2. Legalizarea semnăturii traducătorului 60 euro

3. Legalizarea sigiliului şi semnăturii Ministerului Afacerilor Externe de pe actele eliberate de autorităţile române, inclusiv de pe declaraţiile de chemare, darea de data certa, pentru fiecare act. - 50 euro

4. Legalizarea unei copii de pe înscrisuri (termen de eliberare - 48 ore) 30

5. Legalizarea sigiliilor şi semnăturilor de pe actele eliberate de autorităţile străine, care urmează să producă efecte juridice în România 50

6. Legalizarea sigiliului şi semnăturii autorităţilor competente străine de pe certificatele de origine a mărfurilor, facturile comerciale şi de pe orice documente cerute la exportul mărfurilor din şi în România, în funcţie de valoarea mărfurilor, de fiecare exemplar:
- pentru valori de pana la 50.000 euro - 320
- pentru valori intre 50.001-100.000 euro - 620
- pentru valori intre 100.001-500.000 euro - 920
- pentru valori intre 500.001-1.000.000 euro - 1.520
- pentru valori peste 1. 000.000 euro - 3.520 + 0,1% din valoare

7. Eliberarea unei copii sau unui extras de pe actele aflate în arhivele misiunilor diplomatice sau oficiilor consulare, de fiecare pagina - 30

8. Efectuarea unei traduceri din sau în limba română, de fiecare pagină - 70

9. Certificarea conformităţii cu originalul în limba din care s-a efectuat traducerea - 40

10. Certificarea unor fapte constatate personal de funcţionarul consular (termen de eliberare - 48 ore) - 40

11. Eliberarea unui certificat de cutumă - 50

12. Certificarea modificărilor survenite în rolul de echipaj al navelor, inclusiv schimbarea comandantului de nava - 50

13. Prelungirea valabilităţii actelor de convenţie ale navelor - 50

14. Înregistrarea şi vizarea protestului de mare, a jurnalului de bord şi a jurnalului de maşini - 50

15. Eliberarea permisului provizoriu de naţionalitate, pentru navele construite in străinătate, achiziţionate sau cărora li se schimba clasa - 320

C. ACTE DE STARE CIVILĂ

Înregistrarea naşterii copilului roman născut in străinătate - gratuit
Încheierea căsătoriei la misiunile diplomatice şi oficiile consulare intre cetăţeni romani - 230
Încheierea căsătoriei la misiunile diplomatice şi oficiile consulare între un cetăţean roman şi un cetăţean străin - 485
Înscrierea certificatelor de naştere şi de căsătorie eliberate de autorităţile străine în registrele de stare civilă româneşti, în termen de pana la 6 luni (termen de eliberare - 48 ore) - 155
Înscrierea certificatelor de deces emise de autorităţile străine in registrele de stare civila româneşti - gratuit
Înscrierea certificatelor de naştere şi de căsătorie eliberate de autorităţile străine în registrele de stare civilă româneşti, în termen de peste 6 luni (termen de eliberare - 48 ore) - 220 euro
Înregistrarea cererii pentru eliberarea unui duplicat după certificatele de stare civilă româneşti - 50
Înregistrarea cererii pentru apostilarea certificatelor de stare civila romaneşti -35

Eliberarea extraselor de stare civilă - 35

D. SERVICII DIVERSE

Înregistrarea cererii pentru redobândirea cetăţeniei române (pentru cei care au renunţat la cetăţenia română) - 65

Înregistrarea cererii privind renunţarea la cetăţenia română - 605 EURO

Eliberarea dovezii de cetăţenie - 30

Înregistrarea cererii pentru identificarea unei persoane în România gratuit

Procurarea oricăror acte judiciare şi extrajudiciare din ţară sau din străinătate, la cererea persoanelor fizice sau juridice - 35

Primirea în depozit a înscrisurilor şi a documentelor prezentate de părţi - 50

Înregistrarea cererii pentru verificarea autenticităţii permisului de conducere românesc - 50

Alte servicii care nu sunt incluse în prezenta listă - 50

Taxă de urgenţă (eliberarea documentului în maxim 48 de ore) - 15

sursa: http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=107033

Editeaza de catre utilizator marți, 25 mai 2010 23:35:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#2 Postat : miercuri, 26 mai 2010 00:14:50(UTC)
Nivel: Membru Avansat
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Dar nu vad de taxele de viza aici...Ce stiti de asta?
Offline Kate  
#3 Postat : miercuri, 26 mai 2010 02:19:07(UTC)
Kate
Postari: 79
A fost multumit de: 15 -ori in postarea 11
Locatia: romania, cluj
admin a scris:

Înscrierea certificatelor de naştere şi de căsătorie eliberate de autorităţile străine în registrele de stare civilă româneşti, în termen de peste 6 luni (termen de eliberare - 48 ore) - 220 euro

d'oh! d'oh! d'oh! Brick wall Brick wall Brick wall
Offline Ganster  
#4 Postat : miercuri, 26 mai 2010 22:14:02(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
tantan a scris:

pina luna martie 2011 e gratis

thanks 1 utilizator a multumit Ganster acest post util.
Offline sergiu25  
#5 Postat : miercuri, 26 mai 2010 22:46:39(UTC)
sergiu25
Postari: 47
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
asta-i transcrierea certificatului de nastere?
Offline yarkii  
#6 Postat : miercuri, 26 mai 2010 23:14:19(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Înscrierea certificatelor de naştere şi de căsătorie eliberate de autorităţile străine în registrele de stare civilă româneşti, în termen de pana la 6 luni (termen de eliberare - 48 ore) - 155

La care pret si termen sa ne orientam??? Eu personal nu inteleg!
Offline bc  
#7 Postat : miercuri, 26 mai 2010 23:19:34(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
yarkii a scris:

Eu tot nu inteleg aceasta formulare, cine poate sa ne ajute?
multumesc
Offline admin  
#8 Postat : joi, 27 mai 2010 00:54:21(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Ganster a scris:
tantan a scris:

unde scrie?
Offline gicu23  
#9 Postat : joi, 27 mai 2010 00:59:40(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
admin a scris:
Ganster a scris:
tantan a scris:

unde scrie?

pai din martie 2011 Romania intra in spatiul schengen și cu siguranta se va modifica procedura si taxele de acordare a vizelor
Offline .......  
#10 Postat : joi, 27 mai 2010 01:45:34(UTC)
.......
gicu23 a scris:
admin a scris:
Ganster a scris:
tantan a scris:

unde scrie?

pai din martie 2011 Romania intra in spatiul schengen și cu siguranta se va modifica procedura si taxele de acordare a vizelor

aaa, deci e doar o presupunere; nu scrie nicaieri treaba asta?
Offline Ganster  
#11 Postat : joi, 27 mai 2010 04:15:38(UTC)
Ganster
tantan a scris:
gicu23 a scris:
admin a scris:
Ganster a scris:
tantan a scris:

unde scrie?

da, e presupunerea, am uitat sa pun imho
Dar, ginditi va logic, nu o sa fie gratis viza 99.9 % parerea mea (din cauza ca in zona schengen nu este asa practica)
si e logic ca nu o sa poti trece vama NUMAI cu certificatul de constatare ca esti cetatean
:)
Offline maribran  
#12 Postat : joi, 27 mai 2010 11:13:22(UTC)
maribran
Postari: 150
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 18
Ganster a scris:
tantan a scris:
gicu23 a scris:
admin a scris:
Ganster a scris:
tantan a scris:

unde scrie?

da, e presupunerea, am uitat sa pun imho
Dar, ginditi va logic, nu o sa fie gratis viza 99.9 % parerea mea (din cauza ca in zona schengen nu este asa practica)
si e logic ca nu o sa poti trece vama NUMAI cu certificatul de constatare ca esti cetatean
:)

cel mai bine ar fi ca persoanele care depun acuma dupa 25 mai sa scrie pe formul, ce taxe si pentru ce au platit ca sa nu dam cu capul in pereti cind mergem la ei la consulat.
da mi-i interesant un lucru, ce acte pot sa fac la Bucuresti si ce preturi au acolo? si care acte e neaparata nevoie sa le fac anume la Consulat?
Offline .......  
#13 Postat : joi, 27 mai 2010 14:59:09(UTC)
.......

La Bucuresti poti sa-ti faci certificatul de nastere: gratis; dureaza 3 luni si pasaportul - 266 lei, 2 saptamani.

Editeaza de catre moderator vineri, 28 mai 2010 00:51:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ....... acest post util.
Offline Otilia_V  
#14 Postat : joi, 27 mai 2010 19:46:11(UTC)
Nivel: Membru
Otilia_V
Postari: 22
A fost multumit de: 25 -ori in postarea 6
Locatia: Moldova
borosan a scris:
yarkii a scris:

Eu tot nu inteleg aceasta formulare, cine poate sa ne ajute?
multumesc

Am sunat la consulat. Se are in vedere din momentul publicarii in Monitorul Oficial. Daca au trecut 6 luni de atunci, costa 220 Euro, daca mai putin de 6 luni - 155 Euro.
Taxele sunt adevarate, atit mi s-a cerut azi acolo pentru transcriere certificat de nastere - 155 Euro.
thanks 2 au multumit acest post util Otilia_V.
Offline AlexandruL  
#15 Postat : joi, 27 mai 2010 20:32:32(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Otilia_V a scris:

Am sunat la consulat. Se are in vedere din momentul publicarii in Monitorul Oficial. Daca au trecut 6 luni de atunci, costa 220 Euro, daca mai putin de 6 luni - 155 Euro.
Taxele sunt adevarate, atit mi s-a cerut azi acolo pentru transcriere certificat de nastere - 155 Euro.

Cum poate fi vorba de publicarea in Monitorul Oficial daca nu se mai publica acolo acordarile de cetatenie?
Offline Ganster  
#16 Postat : joi, 27 mai 2010 21:11:04(UTC)
Ganster
AlexandruL a scris:
Otilia_V a scris:

Cum poate fi vorba de publicarea in Monitorul Oficial daca nu se mai publica acolo acordarile de cetatenie?

mi se pare dupa publicarea noilor taxe in monitorul oficial
dar dintr-o parte e o prostie
:(
Offline Ganster  
#17 Postat : joi, 27 mai 2010 21:17:32(UTC)
Ganster
am scris acuma un email lor
Offline Cezar  
#18 Postat : vineri, 28 mai 2010 00:25:41(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Atentie:

Ceva nu e in regula cu taxele. sora mea a fost azi sa isi ia pasaportul de la consulat. Acolo este un anunt precum ca certificatele de nastere sunt gratis. Care ati fost sau planuiti sa vizitati consulatul precizati va rog.
Doar certificatele de casatorie costa 230 euro.

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 00:39:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline Ganster  
#19 Postat : vineri, 28 mai 2010 05:24:15(UTC)
Ganster
cezar_g a scris:
Atentie:

Ceva nu e in regula cu taxele. sora mea a fost azi sa isi ia pasaportul de la consulat. Acolo este un anunt precum ca certificatele de nastere sunt gratis. Care ati fost sau planuiti sa vizitati consulatul precizati va rog.

Înregistrarea naşterii copilului roman născut in străinătate e grastis

Offline Cezar  
#20 Postat : vineri, 28 mai 2010 07:27:09(UTC)
Cezar
Totusi au mai modificat ceva in price-list. Nu miroase a bine. E neserios. Chiar ne au de idioti?!
Offline .......  
#21 Postat : vineri, 28 mai 2010 11:36:55(UTC)
.......
Ganster a scris:
cezar_g a scris:
Atentie:

Înregistrarea naşterii copilului roman născut in străinătate e grastis

Inregistrarea nasterii copilului e altceva decat transcrierea certificatului de nastere.
Offline Otilia_V  
#22 Postat : vineri, 28 mai 2010 13:58:16(UTC)
Otilia_V
cezar_g a scris:
Atentie:

Am fost eu ieri si m-a intrebat doamna de la ghiseu daca sunt la curent cu noile tarife, si anume 155 euro.
Merg azi sa depun, o sa scriu si aici, dar sunt sigura ca taxa asta e.
thanks 1 utilizator a multumit Otilia_V acest post util.
Offline AlexandruL  
#23 Postat : vineri, 28 mai 2010 15:15:32(UTC)
AlexandruL
Otilia_V a scris:

Am fost eu ieri si m-a intrebat doamna de la ghiseu daca sunt la curent cu noile tarife, si anume 155 euro.

Otilia, te rugam sa scrii concret si detaliat ce iti vor spune azi (costul, termenele, etc) si ce fel de certificat moldovenesc de nastere ai (din ce data, unde eliberat, etc). Multumim anticipat! ;)
Offline Ganster  
#24 Postat : vineri, 28 mai 2010 17:13:12(UTC)
Ganster
pentru Admin!
afiseza undeva, am primit clarificari de la ambasada

Stimate domnule,

Cu privire la petiţia transmisă de dvs., dorim să vă informăm că în conformitate cu art. 43 alin. 1 şi alin. 2 din Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, republicată:
(1) Întocmirea actelor de stare civilă privind pe cetăţenii români aflaţi în străinătate se face la misiunile diplomatice, la oficiile consulare de cariera ale României sau la autorităţile locale competente.
(2) Cetăţenii români aflaţi în străinătate pot solicita înscrierea în registrele de stare civilă române, de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de cariera ale României, a certificatelor de stare civila eliberate de autorităţile străine, care îi priveşte, în cazul în care înregistrarea actului sau faptului de stare civila a fost făcuta în prealabil la autoritatea din statul în care aceştia se află;

Aceste prevederi coroborate cu art. 44 alin. 3 din Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, republicată "Actele de stare civila ale cetăţenilor români, întocmite de autorităţile străine, au putere doveditoare în ţară numai daca sunt înscrise sau transcrise în registrele de stare civilă române. ...Cetăţeanul român este obligat ca, în termen de 6 luni de la întoarcerea în ţară sau de la primirea din străinătate a certificatului sau a extrasului de stare civilă, să ceară transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau la primăria unităţii administrativ teritoriale în a cărei raza domiciliază. Conduc la următoare la următoare interpretare:

1. Pentru documentele de stare civilă existente (certificate de naştere, certificate de căsătorie etc.), la data dobândirii cetăţeniei române (data depunerii jurământului de credinţă faţă de România), termenul de 6 luni începe de la acel moment.
2. În cazul actelor de stare civilă eliberate de autorităţile Republicii Moldova după, primirea cetăţeniei române, termenul de 6 luni se calculează începând cu data eliberării documentelor
.
thanks 2 au multumit acest post util Ganster.
Offline Cezar  
#25 Postat : vineri, 28 mai 2010 17:28:02(UTC)
Cezar
Ok. Fie ce-o fi. Totusi nu am inteles nici o branza.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Ganster  
#26 Postat : vineri, 28 mai 2010 17:38:53(UTC)
Ganster
cezar_g a scris:
Ok. Fie ce-o fi. Totusi nu am inteles nici o branza.

Cum eu am inteles

Deci, tu ai certificatul de nastere, Dupa ce ai depus juramintul ai 6 luni sa transcrii certificatul cu 155 euro, si daca treci de termen ai 220 euro
daca faci alt certificat de nastere sau casatorie dupa depunerea juramintului ai 6 luni de la momentul cind ai pimit acest document (platesti 155) si daca depasesti 6 luni platesti 220 euro
Asa am inteles eu
thanks 2 au multumit acest post util Ganster.
Offline AlexandruL  
#27 Postat : vineri, 28 mai 2010 18:21:37(UTC)
AlexandruL
Bravo Cezarului p/u post cu brinza (n-am inteles nici eu ;) si dublu-bravo Gansterului p/u initiativa si explicatiile! Totusi, sa fim mai siguri, asteptam sa auzim ceva de la cei care recent si-au inscris doc-le.
Offline Cezar  
#28 Postat : vineri, 28 mai 2010 19:22:11(UTC)
Cezar
eu spun ca sunt psihopati cei de la consulat. Ei nu stiu a explica normal pentru ca ei singuri nu au inteles nimic din aceeasi barza.

Acusi explic de ce:
Citat:
1. Pentru documentele de stare civilă existente (certificate de naştere, certificate de căsătorie etc.), la data dobândirii cetăţeniei române (data depunerii jurământului de credinţă faţă de România), termenul de 6 luni începe de la acel moment.

Ce fel de documente existente? Moldovenesti ori romane? Si ce e cu ele? De facut bors?

Citat:
2. În cazul actelor de stare civilă eliberate de autorităţile Republicii Moldova după, primirea cetăţeniei române, termenul de 6 luni se calculează începând cu data eliberării documentelor.

Aici din nou apa chioara. Acte eliberate de autoritatile RM dupa primirea cetateniei romane - asta cum? Mai intai primim cetatenia romana si dupa asta ne nastem in RM si primim actele moldovenesti? Si apoi transcriem? Bred kakoita.

Gangster :) eu logic gandesc ca si tine, adica 155 euro pana la 6 luni dupa juramant si 220 euro dupa 6 luni. Dar incerc sa aduc la conditie price-ul lor ca pe 25 mai cand au afista tarifele era una (pe siteul ambasadei). Ieri erau modificari, tot pe siteul ambasadei. Si de asta ma doare capul, ca ei singuri nu au intrat in esenta si afiseaza ce inteleg ei. Cel mai sigur e de gasit Monitorul Oficial unde sunt publicate taxele noi. Asta va fi cel mai sigur.

PS. Oare nu puteau sa afiseze asa?
...
Inscrierea certificatului de nastere a copilului (nu transcriere) - xxx
Transcrierea certificatului de nastere - xxx
...
Blablabla. Simplu si clar.

Sper ca m-ati inteles

Edit... Acum am gasit asa ceva: http://www.dreptonline.ro/legis..._misiuni_diplomatice.php

Conform legii:
Certificatul de nastere (pana la 6 luni ) - 135 euro
(dupa 6 luni) - 200 euro
Pasaportul simplu electronic - 40+56 euro
Titlu de calatori - 40+5 euro
Pasaport temporar - 40+20 euro

Consulatul ne are de prosti. Vedeti diferenta de pret care e la consulat si care ste in lege?

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 19:43:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitaliy215  
#29 Postat : vineri, 28 mai 2010 20:13:58(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
cezar_g a scris:
eu spun ca sunt psihopati cei de la consulat. Ei nu stiu a explica normal pentru ca ei singuri nu au inteles nimic din aceeasi barza.

Acusi explic de ce:
Citat:

Ce fel de documente existente? Moldovenesti ori romane? Si ce e cu ele? De facut bors?

Citat:
2. În cazul actelor de stare civilă eliberate de autorităţile Republicii Moldova după, primirea cetăţeniei române, termenul de 6 luni se calculează începând cu data eliberării documentelor.

Aici din nou apa chioara. Acte eliberate de autoritatile RM dupa primirea cetateniei romane - asta cum? Mai intai primim cetatenia romana si dupa asta ne nastem in RM si primim actele moldovenesti? Si apoi transcriem? Bred kakoita.

Gangster :) eu logic gandesc ca si tine, adica 155 euro pana la 6 luni dupa juramant si 220 euro dupa 6 luni. Dar incerc sa aduc la conditie price-ul lor ca pe 25 mai cand au afista tarifele era una (pe siteul ambasadei). Ieri erau modificari, tot pe siteul ambasadei. Si de asta ma doare capul, ca ei singuri nu au intrat in esenta si afiseaza ce inteleg ei. Cel mai sigur e de gasit Monitorul Oficial unde sunt publicate taxele noi. Asta va fi cel mai sigur.
posibil ca 155euro se are invedere in 48 ore?

PS. Oare nu puteau sa afiseze asa?
...
Inscrierea certificatului de nastere a copilului (nu transcriere) - xxx
Transcrierea certificatului de nastere - xxx
...
Blablabla. Simplu si clar.

Sper ca m-ati inteles

Edit... Acum am gasit asa ceva: http://www.dreptonline.ro/legis..._misiuni_diplomatice.php

Conform legii:
Certificatul de nastere (pana la 6 luni ) - 135 euro
(dupa 6 luni) - 200 euro
Pasaportul simplu electronic - 40+56 euro
Titlu de calatori - 40+5 euro
Pasaport temporar - 40+20 euro

Consulatul ne are de prosti. Vedeti diferenta de pret care e la consulat si care ste in lege?

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 20:15:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#30 Postat : vineri, 28 mai 2010 22:11:38(UTC)
Ganster
Cezar, sunt de acordc u tine ca ei singuri nu prea inteleg. Se vede ca totul a fost luat in graba din cauza crizei si cautarii surselor de bani

eu cred asa
in prima varianta daca vii cu certificatul de nastere moldovenesc ca sa transcrii acel romanesc tu ai 6 luni de la data juramintului, atunci platesti 155 euro, daca mai mult platesti 220

al doilea moment
de exemplu ai dat juramintul si pe urma te casatoresti. Apa ai 6 luni de la data primirii certificatului de casatorie ca sa faci cu 155 euro, daca mai mult de 6 luni, platesti 220

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 22:12:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#31 Postat : vineri, 28 mai 2010 22:13:27(UTC)
Ganster
vitaliy215 a scris:

in amindoua variante se face in 48 de ore

Offline Cezar  
#32 Postat : vineri, 28 mai 2010 22:51:46(UTC)
Cezar
ai intrat Ganster in linkul care l-am postat? acolo sunt alte tarife, mai ieftine un pic.
Offline Ganster  
#33 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 00:32:18(UTC)
Ganster
cezar_g a scris:
ai intrat Ganster in linkul care l-am postat? acolo sunt alte tarife, mai ieftine un pic.

opa, acuma am vazut..
hm, e foarte straniu, se imbogatesc pe Moldoveni?
Offline Lilliana  
#34 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 00:36:19(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
A reusit cineva sa vada textul legii respective in MO? Eu am incercat si nu am gasit nimic oficial, toate postarile sunt cu notificarea "neoficial".
Offline marianapris  
#35 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 00:38:15(UTC)
marianapris
Postari: 20
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
yarkii a scris:

Din momentul primirii cetateniei pina depui la transcrierea certificatului daca sunt mai putin de 6 luni achiti o taxa de 155 euro...si daca a trecut mai mult de 6 luni, atunci achiti 220 euro si il ridici in 48 ore in ambele cazuri.
Offline Cezar  
#36 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 00:48:32(UTC)
Cezar
Lilliana a scris:
A reusit cineva sa vada textul legii respective in MO? Eu am incercat si nu am gasit nimic oficial, toate postarile sunt cu notificarea "neoficial".

Am cautat si eu azi. Nu gasesc nimic in e-monitor.
Treb de cautat legea 78/2010 in MO.P1. Dar nu stiu din ce data e monitorul :(
Offline Lilliana  
#37 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 01:07:02(UTC)
Lilliana
cezar_g a scris:
Lilliana a scris:

Am cautat si eu azi. Nu gasesc nimic in e-monitor.
Treb de cautat legea 78/2010 in MO.P1. Dar nu stiu din ce data e monitorul :(

Gasisem undeva ca ar fi fost publicata pe 11 mai, dar in e-monitor - nimic! Foarte straniu, si diferenta aceasta de 20 euro in tarife la fel.

http://www.legestart.ro/Legea-78-2010

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 29 mai 2010 01:28:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Candy  
#38 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 03:53:24(UTC)
Nivel: Incepator
Candy
Postari: 3
Locatia: Galati
Da pot sa dau p-u transcrierea certificatului de nastere si la Bucuresti dupa ce dau juramantul la Chisinau?Daca da, ce preturi au acolo?
Offline cgv  
#39 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 04:25:54(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
Candy a scris:
Da pot sa dau p-u transcrierea certificatului de nastere si la Bucuresti dupa ce dau juramantul la Chisinau?Daca da, ce preturi au acolo?

Da , poti, si este gratis

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 29 mai 2010 04:27:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Candy  
#40 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 04:31:14(UTC)
Candy
Postari: 3
Locatia: Galati
Adica taxele astea consulare de sute de euro se aplica numai la Oficiile Consulare din afara Romaniei?
Offline Alexander  
#41 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 05:08:44(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
Candy a scris:
Adica taxele astea consulare de sute de euro se aplica numai la Oficiile Consulare din afara Romaniei?

Oficiu Consular presupune DOAR reprezentata oficiala in afara tarii! Nu exista Oficii Consulare Române in România
Offline vitaliy215  
#42 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 11:51:23(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
Ganster a scris:
vitaliy215 a scris:

in amindoua variante se face in 48 de ore

http://www.dreptonline.r..._misiuni_diplomatice.php
aici sunt alte taxe, a fost presupunerea mea referitor la deferenta
Offline l0la86  
#43 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 13:56:07(UTC)
l0la86
Postari: 4
Salut!Am si eu o intrebare:in data de 20 mai am fost programata pentru juramant,pentru 1 iulie;la juramant trebuie sa achit acea taxa de 30 euro?Adica taxa se aplica pentru cei care depun juramantul dupa 25 mai,sau care se programeaza dupa 25 mai?La programare nu am semnat nimic si nu am primit nici o instiintare privind noile taxe.Think
Offline AlexandruL  
#44 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 14:47:28(UTC)
AlexandruL
l0la86, probabil cum stii, Începând din data de 25 a.c., conform prevederilor legale şi instrucţiunilor primite, a intrat în vigoare aplicarea noile taxe consulare aşa cum au fost modificate prin Legea nr. 78/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 198/2008 privind serviciile consulare pentru care se percep taxe şi nivelul taxelor consulare la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în străinătate.

Taxa de 30 de euro se aplică pentru eliberarea atestatului de cetăţenie. Taxa se plăteşte doar în cazul în care doresti eliberarea unui astfel de atestat. În caz contrar, nu este nevoie să o achiţi.
Offline serga  
#45 Postat : luni, 31 mai 2010 18:46:54(UTC)
serga
Postari: 20
l0la86 a scris:
Salut!Am si eu o intrebare:in data de 20 mai am fost programata pentru juramant,pentru 1 iulie;la juramant trebuie sa achit acea taxa de 30 euro?Adica taxa se aplica pentru cei care depun juramantul dupa 25 mai,sau care se programeaza dupa 25 mai?La programare nu am semnat nimic si nu am primit nici o instiintare privind noile taxe.Think

l0la86, posibil ca de la voi (cei ce au depus inainte de 25.05.2010) nu vor cere acesti bani, cel putin poti sa incerci sa nu-i platesti motivind ca la data care tu ai fost programata aceasta lege nu era in vigoare, mai rau de cei care s-au programat dupa 25 mai, printre care si eu, pe mine m-au pus sa scriu de mina pe scrisoarea de la minister precum ca am luat cunostinta ca la depunerea juramintului trebuie sa achitam taxa de 30 Euro.
Offline Cezar  
#46 Postat : luni, 31 mai 2010 19:11:32(UTC)
Cezar
Bred. Nu e legal. In lege e vorba despre atestat. E alt act.
Trebuiesc dati in judecata cei de la consulat. Au umflat preturile oficiale cu 20 euro, si inca la juramant mai iau 30 euro. Dar daca nu am acei 30 euro? Nu mi se acorda cetatenia? da eu ii bag la duba.Brick wall
Offline Lilliana  
#47 Postat : vineri, 4 iunie 2010 19:08:46(UTC)
Lilliana
Poate explica cineva ce este cu diferenta aceasta de 20 euro in taxe? Conform legii, chiar si pentru eliberearea actelor in regim de urgenta se percepe taxa de 15 euro. Si atunci cum ramane? Fac chiş-mişuri?
Offline Otilia_V  
#48 Postat : duminică, 6 iunie 2010 02:29:27(UTC)
Otilia_V
AlexandruL a scris:
Otilia_V a scris:

Otilia, te rugam sa scrii concret si detaliat ce iti vor spune azi (costul, termenele, etc) si ce fel de certificat moldovenesc de nastere ai (din ce data, unde eliberat, etc). Multumim anticipat! ;)

Am fost si depus, achitat 155 euro, luat in 48 ore, certificatul de nastere e o copie tradusa dupa cel sovietic, cred ca sunt toate la fel acum, daca traduse in romana.

Repet si aici, aveti grija la calitatea bancnotelor cind achitati, ca aparatul le scuipa pe cele vechi sau botite si iar trebuie sa faceti drumuri aiurea sa cumparati euro acceptabili.
Offline AlexandruL  
#49 Postat : luni, 7 iunie 2010 15:21:38(UTC)
AlexandruL
1.
Otilia_V,
Iti multumim pentru informatii. Nu cumva i-ai intrebat de ce 155 euro daca conform legii: Certificatul de nastere (pana la 6 luni ) - 135 euro ?

2.
Cineva a depus juramantul dupa 25 mai si a platit taxa noua de 35 euro? Puteti sa ne dati detalii la aceasta?
Offline troskposk  
#50 Postat : luni, 7 iunie 2010 18:03:43(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
AlexandruL a scris:

Cineva a depus juramantul dupa 25 mai si a platit taxa noua de 35 euro? Puteti sa ne dati detalii la aceasta?

O ruda a depus juramintul pe 3 iunie. Sa programat pu juramint inainte de 25 mai. Nu a platit nimic la juramint.
Utilizatori pe tema
3 Pagini123>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.