Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline victorantos  
#1 Postat : 5 mai 2008 15:41:16(UTC)
Nivel: Membru
victorantos
Postari: 10
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
La sectia de pasapoarte din str.Iorga, Bucuresti, nu sunt cozi pentru a depune actele si au program de luni pana vineri intre orele 9 si 17, fara pauza de prinz. Taxele de 64,20 RON si 32 RON se pot achita toate la CEC care se afla in cartierul alaturat (iesind spre piata romana, se ia la stinga pina se ajunge la piata Amzei, unde pe o latura este un CEC vechi de cind lumea). Taxele mai bine de achitat dupa ce verifica actele, caci cine stie.. te mai pot si intoarce din cauza lipsei vreunui act important.
Cel mai problematic este cu declaratia celuilalt parinte; din ce am inteles, notarii in Moldova nu cunosc nimic si iti fac declaratiile ca pentru sectiile noastre de pasapoarte, dar nu sunt valabile. Declaratia facuta la un notar din Rep.Moldova e valabila doar in cazul cind minorul este inclus in pasaportul unuia dintre parinti (sau la ambii).

Textul declaratiei - pentru a include minorul in pasaportul parintelui cetatean roman:

Sunt de acord ca fiica/fiul mea/meu ……., nascut/a la ……. sa fie inclusa in pasaportul romanesc al mamei, cetatean roman cu domiciliul in R.Moldova. (in 2 exemplare originale)
Daca minorului i se va face pasaport aparte, atunci declaratia trebuie sa fie facuta la notar roman sau la sediul consulatului Romaniei.

Iata textul:

Eu… legitimat cu buletin de identitate …. eliberat la data …. de catre…., sunt de acord ca fiului/fiicei meu/mele ….., nascut/a la …. sa i se elibereze pasaport individual romanesc.

Apoi o alta etapa este obtinerea codului numeric:

- pentru persoanele nascute in perioada Octombrie 1978 - prezent - codurile le elibereaza Directia Starii Civile ale sectorului 1 Bucuresti, deoarece ceilalti care nu intra in categoria aceasta si nu au Codul Numeric Personal in certificatele transcrise, vor trebui sa depuna actele pentru pasaport doar in regim de 7 zile, nu il vor putea face in regim urgent, ca apoi sa revina in 7 zile, sa li se faca fotografierea la ei, la sectia de pasapoarte, si apoi sa plateasca iar taxa de 100 RON pt a il putea lua in aceasi zi peste 2 ore in regim de urgenta.

continut preluat de la Tatiana AGA

precizare de la vadim: poti obtine Pasaportul Romanesc numai daca ai buletinul/cartea de identitate romanesc pentru cei care au optat pentru domiciliul in RO. , iar daca ai optat pentru domiciliul in strainatate/Moldova atunci urmezi pasii descrisi aici

Editeaza de catre utilizator 4 decembrie 2008 16:47:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Vasile Alecsandri  
#2 Postat : 5 mai 2008 21:06:05(UTC)
Vasile Alecsandri
Postari: 8
N-am inteles cum e cu CNP-ul?
Nu ar trebui sa-l am dinainte de a merge sa cer pasaportul?
Offline admin  
#3 Postat : 7 august 2008 1:27:03(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
Am fost astazi si mi-am luat CNP-ul in sfarsit, dupa 2 saptamani!

Si tot astazi am fost pe N. Iorga, P-ta Romana la sectia de pasapoarte bloc B, la etaj, si am depus actele pt pasaportul romanesc:

- 3 copii la certificatul de nastere romanesc(atentie sa fie trecut si CNP-ul pe certificat)
- 2 copii pasaport moldovenesc (copie xerox dupa pagina unde scrie culoare ochilor si inaltimea in 2 exemplare)

- 2 copii buletin cu fisa
- 2 poze 3.5cm x 4.5 cm
- chitantele ca am platit la CEC(64 RON taxa pasaport si 32 RON taxa consulara)
- am completat o cerere(formular model nr. 5) de-acolo
- dovada ca esti cetatean roman(certificatul constatator de la ambasasda) in original
- pasaportul si buletinul in original

mi-au facut si poza pe loc pt pasaport
cam asta a fost, PESTE 7 zile trebuie sa ma duc sa-mi iau PASAPORTUL ROMANESC!

se poate face si la urgenta(in 2 ore) pasaportul, daca mai platesti 100RON

Editeaza de catre utilizator 26 august 2008 13:19:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#4 Postat : 22 septembrie 2008 21:14:08(UTC)
Nivel: Membru Avansat
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Deci daca inteleg bine: odata ce ai certificatul de nastere transcris cu CNP romanesc poti obtine pasaportul in aceasi zi ?
Admin intrebare cand ai platit taxa pt pasaport si taxa consulara in baza carui act ai facut plata, pasaport moldovenesc ?
Stie cineva in cat timp real se obtine C.I romanesc si daca exista vreo taxa de urgenta, sau macar posibilitate de urgentare , caci la certificat de nastere ...fiind vorba de o transcriere -obligatie a institutiilor romanesti nu cer nici o taxa si se lucreaza foarte greoi--- tre sa mergi si acolo cu memorii, cereri de urgentare etc.
Offline 7up82  
#5 Postat : 23 septembrie 2008 3:42:55(UTC)
7up82
Postari: 24
Tatal meu a depus actele in februarie 2000 dar asa si nu a fost sa-si ia buletinul are doar o foitza de programare pentru eliberare Cum pot eu sa verific daca mai poate sasi ia buletinul acum peste 7 ani?

Editeaza de catre utilizator 25 septembrie 2008 21:43:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

7up82 ataseaza urmatoarea imagine/imagini:
formatiunea de pasapoarte.jpg
Offline admin  
#6 Postat : 25 septembrie 2008 21:39:57(UTC)
admin
derek1983 a scris:
Deci daca inteleg bine: odata ce ai certificatul de nastere transcris cu CNP romanesc poti obtine pasaportul in aceasi zi ?
Admin intrebare cand ai platit taxa pt pasaport si taxa consulara in baza carui act ai facut plata, pasaport moldovenesc ?
Stie cineva in cat timp real se obtine C.I romanesc si daca exista vreo taxa de urgenta, sau macar posibilitate de urgentare , caci la certificat de nastere ...fiind vorba de o transcriere -obligatie a institutiilor romanesti nu cer nici o taxa si se lucreaza foarte greoi--- tre sa mergi si acolo cu memorii, cereri de urgentare etc.

da, pasportul il poti obtine in 2 ore daca ai certificatul de nastere romanesc cu CNP pe el

ca sa faci plata celor 2 taxe pt pasaport trebuie sa mergi la CEC cu certificatul de nastere romanesc,eu asa am facut

Editeaza de catre utilizator 25 septembrie 2008 21:40:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#7 Postat : 4 decembrie 2008 16:39:41(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
admin a scris:
derek1983 a scris:

da, pasportul il poti obtine in 2 ore daca ai certificatul de nastere romanesc cu CNP pe el

ca sa faci plata celor 2 taxe pt pasaport trebuie sa mergi la CEC cu certificatul de nastere romanesc,eu asa am facut

Ati uitat sa faceti precizarea ca poti obtine Pasaportul Romanesc numai daca ai buletinul/cartea de identitate romanesc pentru cei care au optat pentru domiciliul in RO.

Dar daca ai optat pentru domiciliul in strainatate/Moldova atunci urmezi pasii de mai sus...
Offline VADIM  
#8 Postat : 4 decembrie 2008 16:40:20(UTC)
VADIM
7up82 a scris:
Tatal meu a depus actele in februarie 2000 dar asa si nu a fost sa-si ia buletinul are doar o foitza de programare pentru eliberare Cum pot eu sa verific daca mai poate sasi ia buletinul acum peste 7 ani?

Din cate observ eu aici merge vorba de Sectia de Paspoarte si nu de buletin... Intre timp cred ca a fost schimbat totul si toate...

Editeaza de catre utilizator 4 decembrie 2008 16:59:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline geny  
#9 Postat : 15 ianuarie 2009 18:38:27(UTC)
geny
Postari: 17
Dupa depunerea juramantului la Bucuresti, in vederea stabilirii domiciliului in Romania, este legala sederea in Romania pana la obtinerea buletinului de identitate romanesc (4-5 luni, perioada necesara pentru transcrierea actelor), numai pe baza certificatului de cetatenie obtinut? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Offline derek1983  
#10 Postat : 15 ianuarie 2009 20:19:57(UTC)
derek1983
geny a scris:
Dupa depunerea juramantului la Bucuresti, in vederea stabilirii domiciliului in Romania, este legala sederea in Romania pana la obtinerea buletinului de identitate romanesc (4-5 luni, perioada necesara pentru transcrierea actelor), numai pe baza certificatului de cetatenie obtinut? Multumesc anticipat pentru raspuns.
FFFFFFF FOARTE LEGALA . :)
Offline derek1983  
#11 Postat : 15 ianuarie 2009 20:22:19(UTC)
derek1983
Vadim , in certificat de nastere sau in adeverinta de cetatenie nu scrie ca ai optat pentru una sau pentru alta. de domiciliu vb.
Asa ca Pasaport poti sa obtii si fara buletin daca ai optat pentru stabilirea domiciliului in Romania.
Offline geny  
#12 Postat : 18 ianuarie 2009 22:27:53(UTC)
geny
Postari: 17
Multumesc pentru raspuns. Dar as vrea sa stiu mau mult despre cum sa procedez dupa depunerea juramintului cu domiciliul in Romania, adica daca pot sta legal numai cu certificatul de cetatenie sipot activa legal.
Offline admin  
#13 Postat : 18 ianuarie 2009 22:35:51(UTC)
admin
geny, poti sta cu certificatul tau de cetatenie in Romania,
dar prin lege orice roman trebuie sa-si faca buletin/carte de identitate de la o anumita varsta

deci trebuie sa-ti faci o carte de rezidenta sau un buletin sau un pasaport
intreaba maiu multe la politia de sector din localitatea unde stai

update: buletin trebuie sa-si faca doar cei care au ales domiciliul stabil in Romania

Editeaza de catre utilizator 20 ianuarie 2009 15:00:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#14 Postat : 20 ianuarie 2009 14:18:00(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
Vadim , in certificat de nastere sau in adeverinta de cetatenie nu scrie ca ai optat pentru una sau pentru alta. de domiciliu vb.
Asa ca Pasaport poti sa obtii si fara buletin daca ai optat pentru stabilirea domiciliului in Romania.

Intr-adevar poti sa obtii pasaportul in ambele cazuri, dar multi o sa intelegea astfel: Ca este valabila situatia pentru ambele cazuri. Adica chiar daca ai optat cu domiciliul in Romania poti sa obtii pasaportul fara buletinul romanesc. Cu domiciliul in Romania este o procedura cu domiciliul in strainatate e cu totul alta procedura...
Offline derek1983  
#15 Postat : 18 februarie 2009 1:08:07(UTC)
derek1983
VADIM a scris:
derek1983 a scris:

Intr-adevar poti sa obtii pasaportul in ambele cazuri, dar multi o sa intelegea astfel: Ca este valabila situatia pentru ambele cazuri. Adica chiar daca ai optat cu domiciliul in Romania poti sa obtii pasaportul fara buletinul romanesc. Cu domiciliul in Romania este o procedura cu domiciliul in strainatate e cu totul alta procedura...

procedura nu diferentiaza absolut prin nimic. CA odata publicat in monitor , ce te impiedica sati schimbi optiunea ?
Offline VADIM  
#16 Postat : 18 februarie 2009 15:29:06(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
VADIM a scris:
derek1983 a scris:

procedura nu diferentiaza absolut prin nimic. CA odata publicat in monitor , ce te impiedica sati schimbi optiunea ?

Pai cum ce sa ma impiedice... Ca si eu puteam sa sar peste chestia cu buletinul romanesc, si sa-mi fac pasaportul romanesc direct...

Dar odata ce ai optat cu domiciliul in Romania presupune ca tre sa si ai acel domiciliu trecut in Pasaport...

Te impiedica sa-ti schimbi optiunea, pierderea de timp, bani si nervi...

Si apropo cu juramantul la fel... Ca sa vii din MD in RO fara pasaport mai dai 55 EURO...
Offline derek1983  
#17 Postat : 18 februarie 2009 15:38:13(UTC)
derek1983
Vadim eu de ex am optat pt domiciliu in Romania.
Insa la momentul in care am depus juramntul aveam nevoie urgenta de pasaport romanesc ca sa pot pleca din Romania. Asa ca am mers la Pasapoarte si miam facut pasaport, fara ca sami fac buletin inainte de asta. Dupa ce mam intors intr-o luna in tara, am mers si miam facut si buletinul. Asa ca vezi se poate.
Offline VADIM  
#18 Postat : 18 februarie 2009 15:43:35(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
Vadim eu de ex am optat pt domiciliu in Romania.
Insa la momentul in care am depus juramntul aveam nevoie urgenta de pasaport romanesc ca sa pot pleca din Romania. Asa ca am mers la Pasapoarte si miam facut pasaport, fara ca sami fac buletin inainte de asta. Dupa ce mam intors intr-o luna in tara, am mers si miam facut si buletinul. Asa ca vezi se poate.

Cum??? Nenea de la pasapoarte nu ti-a cerut si buletinul romanesc? in locul buletinului romanesc ce-ai prezentat? sau cum i-ai explicat situatia?
Offline derek1983  
#19 Postat : 18 februarie 2009 15:50:31(UTC)
derek1983
VADIM a scris:
Cum??? Nenea de la pasapoarte nu ti-a cerut si buletinul romanesc? in locul buletinului romanesc ce-ai prezentat? sau cum i-ai explicat situatia?

pai situatia era de genul ... unde ati optat pt domiciliu ? - Romania
- Aveti Buletin ? - Nu
- Trebuie sa va faceti C.I. si pe urma sa veniti pt pasaport!
- Dar daca imi fac pasaport cu mentiune a domiciliului in strainatate nu se poate? - Ba da
- Si dupa care cand ma intorc sa-mi fac Buletin ? - Sigur doar ca acum o sa va lipim in pasaport mentiunea domiciliului in strainatatea, si cand o sa vi se elibereza C.I. o sa va lipim mentiune cu privire la restabilirea domiciliu in Romania.
- Perfect, imi convine. O sa fie alte taxe de platit ? - Nu.
- Bine atunci uitati dosarul pt pasaport, si fila de la C.E.C. si sa ma asez pt fotografie.

....

Dupa 5 min. :
- O sa reveniti dupa 3 ore, pana in orele 18:00 sa va luati pasaportul.
- Va multumesc. O zi buna.
- La fel. La revedere.

Cam asta a fost istoria.:-$
Offline VADIM  
#20 Postat : 18 februarie 2009 16:02:41(UTC)
VADIM
Iaka de asa fishka nu stiem...

Daca se poate intr-adevar atunci este foarte si foarte bine...

Uimitor de simplu... Sa speram ca mai tine si acum variantu ista...
Offline usatii83  
#21 Postat : 26 martie 2009 21:41:58(UTC)
usatii83
Postari: 97
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
derek1983 a scris:
VADIM a scris:

pai situatia era de genul ... unde ati optat pt domiciliu ? - Romania
- Aveti Buletin ? - Nu
- Trebuie sa va faceti C.I. si pe urma sa veniti pt pasaport!
- Dar daca imi fac pasaport cu mentiune a domiciliului in strainatate nu se poate? - Ba da
- Si dupa care cand ma intorc sa-mi fac Buletin ? - Sigur doar ca acum o sa va lipim in pasaport mentiunea domiciliului in strainatatea, si cand o sa vi se elibereza C.I. o sa va lipim mentiune cu privire la restabilirea domiciliu in Romania.
- Perfect, imi convine. O sa fie alte taxe de platit ? - Nu.
- Bine atunci uitati dosarul pt pasaport, si fila de la C.E.C. si sa ma asez pt fotografie.

....

Dupa 5 min. :
- O sa reveniti dupa 3 ore, pana in orele 18:00 sa va luati pasaportul.
- Va multumesc. O zi buna.
- La fel. La revedere.

Cam asta a fost istoria.:-$

salut! daca cunoste-ti o asemenia situatie? explicati-mi va rog! am optat pentru stabilirea domiciliului in Romania, e clar pentru juramint tebuie sa plec la Bucuresti,apoi pot sa-mi transcriu certificatul de nastere la Chisinau? si sa-mi perfectionez pasaport la fel la Chisinau?
Offline arthur  
#22 Postat : 29 aprilie 2009 16:54:50(UTC)
arthur
Postari: 18
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
admin a scris:

Si tot astazi am fost pe N. Iorga, P-ta Romana la sectia de pasapoarte bloc B, la etaj, si am depus actele pt pasaportul romanesc:

- 3 copii la certificatul de nastere romanesc(atentie sa fie trecut si CNP-ul pe certificat)
- 2 copii pasaport moldovenesc (copie xerox dupa pagina unde scrie culoare ochilor si inaltimea in 2 exemplare)

- 2 poze 3.5cm x 4.5 cm
- dovada ca esti cetatean roman(certificatul constatator de la ambasasda) in original

Am depus si eu azi pt pasaport cu domiciuliul in strainatate (desi am optat pt stabilirea lui in RO).
- Mai e nevoie de 2 copii dupa certificatul de cetatean.
- Se completeaza 2 exemplare de formular nr.5.
Offline eciur  
#23 Postat : 2 iunie 2009 12:18:38(UTC)
Nivel: Incepator
eciur
Postari: 7
Locatia: moldova
Citat:

3 copii la certificatul de nastere romanesc(atentie sa fie trecut si CNP-ul pe certificat)

Sunt un pic derutat. Vă rog, cine ştie să clarificaţi. În cazul că sunt CRDS, atunci o sa am certificat de naştere FĂRĂ CNP, corect ?
În această situaţie dacă vreau să depun pt paşaport (deci fără a avea buletin) se poate FĂRĂ CNP?
Offline eciur  
#24 Postat : 2 iunie 2009 12:20:43(UTC)
eciur
Postari: 7
Locatia: moldova
Citat:

3 copii la certificatul de nastere romanesc(atentie sa fie trecut si CNP-ul pe certificat)

Sunt un pic derutat. Vă rog, cine ştie să clarificaţi. În cazul că sunt CRDS, atunci o sa am certificat de naştere FĂRĂ CNP, corect ?
În această situaţie dacă vreau să depun pt paşaport (deci fără a avea buletin) se poate FĂRĂ CNP?

Şi în cazul că răspunsul este afirmativ - rămâne acelaşi set de acte?

Editeaza de catre moderator 2 iunie 2009 18:25:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline apartheid  
#25 Postat : 6 iunie 2009 13:45:02(UTC)
apartheid
Locatia: Miami
Posta odata cineva cum ca ar fi avut ceva treaba pe la Ambasada Romaniei la Washington. Pls cine este in cunostinta de cauza, sa ne spuna cum sta treaba cu obtinerea pasaportului romanesc, cu certificatul de nastere romanesc fara CNP.
Offline misnicesmile  
#26 Postat : 10 august 2009 14:26:45(UTC)
misnicesmile
Postari: 355
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
apartheid a scris:
Pls cine este in cunostinta de cauza, sa ne spuna cum sta treaba cu obtinerea pasaportului romanesc, cu certificatul de nastere romanesc fara CNP.

mdaaa uite aici trebuie sa postez si eu intrebarile mele care suna identic cu cele trei de mai sus,cine stie sa ne precizeze va rog???
Offline VADIM  
#27 Postat : 10 august 2009 14:43:03(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
apartheid a scris:
Pls cine este in cunostinta de cauza, sa ne spuna cum sta treaba cu obtinerea pasaportului romanesc, cu certificatul de nastere romanesc fara CNP.

mdaaa uite aici trebuie sa postez si eu intrebarile mele care suna identic cu cele trei de mai sus,cine stie sa ne precizeze va rog???

Certificatul de nastere fara CNP se obtine doar la misiunile diplomatice ale Romaniei. Indiferent ca ai optat pentru domiciliul in RO sau in MD.

Certificatul de nastere transcris la Starea Civila Sector 1 indiferent de domiciliul stabilit si locul depunerii juramantului este eliberat cu CNP.

Poti sa depui actele pentru pasaport cu certificatul de nastere fara CNP cu mentiunea domiciliului in strainatate dar eliberarea pasaportului nu se face in 2 3 ore, ci mai intai Directia de Pasapoarte cere atribuirea CNP-ului persoanei care a depus si dupa 7 zile se elibereaza pasaportul.

Editeaza de catre utilizator 10 august 2009 14:44:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yoyo  
#28 Postat : 10 august 2009 14:48:57(UTC)
yoyo
sorry, imi spune si mie cineva ce e CNP???
Offline misnicesmile  
#29 Postat : 10 august 2009 15:00:07(UTC)
misnicesmile
yoyo a scris:
sorry, imi spune si mie cineva ce e CNP???

CNP= cod numeric personal :)
Offline yoyo  
#30 Postat : 10 august 2009 15:03:09(UTC)
yoyo
dar asta ce e??? :)
Offline yoyo  
#31 Postat : 10 august 2009 15:03:55(UTC)
yoyo
incep sa ma acomodez... 8-[

Editeaza de catre utilizator 10 august 2009 15:06:35(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline misnicesmile  
#32 Postat : 10 august 2009 15:06:25(UTC)
misnicesmile
yoyo a scris:
incep sa ma acomodez... :D

hahahahahahahah asta e carnatul de numere din spatele buletinului de identitate check it out for yourself! limba
Offline yoyo  
#33 Postat : 10 august 2009 15:08:29(UTC)
yoyo
multumesc... limba
mi-a placut denumirea numerelor... limba
Offline analucia  
#34 Postat : 28 august 2009 19:00:07(UTC)
analucia
Postari: 26
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
arthur a scris:
admin a scris:

- 2 poze 3.5cm x 4.5 cm

scuza-ma te rog, daca inteleg corect se poate face si la urgenta in 2 ore in loc de 7 zile si fara CNP (cu domiciliu in Moldova) daca se achita 100 RON? multumesc

Am depus si eu azi pt pasaport cu domiciuliul in strainatate (desi am optat pt stabilirea lui in RO).

Offline gicu723  
#35 Postat : 14 septembrie 2009 3:51:39(UTC)
gicu723
Postari: 31
sal.io am optat pt domiciliu in romania,pt a mi face pasaport fara buletin tre sa am certificat de la care am basada????

Editeaza de catre utilizator 14 septembrie 2009 3:52:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#36 Postat : 14 septembrie 2009 11:58:38(UTC)
admin
daca ai ales domiciliul stabil in Ro, at. am impresia ca intai trebuie sa-ti faci buletin,iar apoi pasaportul

toate acestea le poti face in Ro, ca doar acolo ai domiciliul
Offline NT  
#37 Postat : 14 septembrie 2009 17:53:25(UTC)
NT
Postari: 43
dati-mi va rog un link de unde descarc formularu 5 si model daca e posibil
Offline analucia  
#38 Postat : 22 septembrie 2009 19:50:03(UTC)
analucia
NT a scris:
dati-mi va rog un link de unde descarc formularu 5 si model daca e posibil

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index10.htm
Offline analucia  
#39 Postat : 28 septembrie 2009 21:28:25(UTC)
analucia
VADIM a scris:
misnicesmile a scris:
apartheid a scris:

Certificatul de nastere fara CNP se obtine doar la misiunile diplomatice ale Romaniei. Indiferent ca ai optat pentru domiciliul in RO sau in MD.

Certificatul de nastere transcris la Starea Civila Sector 1 indiferent de domiciliul stabilit si locul depunerii juramantului este eliberat cu CNP.

Poti sa depui actele pentru pasaport cu certificatul de nastere fara CNP cu mentiunea domiciliului in strainatate dar eliberarea pasaportului nu se face in 2 3 ore, ci mai intai Directia de Pasapoarte cere atribuirea CNP-ului persoanei care a depus si dupa 7 zile se elibereaza pasaportul.

oameni buni, explicati-mi va rog ca nu mai inteleg nimic :) astazi am fost la Consulatul Romaniei de la Chisinau de unde am primit certificatul de nastere romanesc, mi-au spus ca abia peste 1 luna pot merge la Bucuresti sa depun pentru pasaportul romanesc. Respectiv nu am CNP deoarece resedinta e la Chisinau. Intrebarea mea: cine a mai efectuat aceasta procedura: in cit timp se da CNP? (se zice in 2 ore?) se poate de facut mai apoi pasaportul tot in aceasa zi? Va multumesc mult.
Offline analucia  
#40 Postat : 1 octombrie 2009 17:04:44(UTC)
analucia
admin a scris:

- 2 poze 3.5cm x 4.5 cm

scuza-ma te rog, daca inteleg corect se poate face si la urgenta in 2 ore in loc de 7 zile si fara CNP (cu domiciliu in Moldova) daca se achita 100 RON? multumesc

CINE STIE IN CIT TIMP EXACT SE OFERA CNP? IN ACEASI ZI SAU MAI TIRZIU, DACA MAI TIRZIU DE CE DEPINDE PROCEDURA? Va multumesc mult.

Editeaza de catre moderator 2 octombrie 2009 1:01:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline misnicesmile  
#41 Postat : 5 octombrie 2009 1:19:41(UTC)
misnicesmile
NU SE MAI FACE PASAPORTUL IN 2 ORE LA URGENTA CI IN 3 ZILE LUCRATOARE!!!
Offline apartheid  
#42 Postat : 5 octombrie 2009 9:05:13(UTC)
apartheid
Locatia: Miami
misnicesmile a scris:

Stii cumva daca s-a modificat si durata de procesare pentru pasapoartele procurate prin oficiile consulare?

have a good'n'!
Offline misnicesmile  
#43 Postat : 6 octombrie 2009 0:29:03(UTC)
misnicesmile
apartheid a scris:
misnicesmile a scris:

Stii cumva daca s-a modificat si durata de procesare pentru pasapoartele procurate prin oficiile consulare?

have a good'n'!

nu cred pentru ca alea procurate prin of. consulare si asa dureaza o gramada de timp sa fie perfectate...
Offline Daniela  
#44 Postat : 7 octombrie 2009 2:42:59(UTC)
Daniela
Postari: 391
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 10
misnicesmile a scris:

Perfect adevarat. Am aflat si eu de curind. :-"

Liuda, deja ai depus la pasaport? Applause

Editeaza de catre utilizator 7 octombrie 2009 2:43:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cati  
#45 Postat : 8 octombrie 2009 2:57:05(UTC)
Cati
Postari: 101
Locatia: Tarragona, Spania
Daca ai optat pentru domiciliul in Republica Moldova si ti-ai perfectat certificatul de nastere la Consulatul Romaniei din Chisinau, poti sa aplici tot aici si pentru pasaport, indiferent daca ai sau nu ai CNP. Pasaportul il vei primi cu CNP.

Si mie mi-au zis sa revin peste 1 luna ca sa depun actele pentru pasaport. Nu stiu exact cit dureaza perfectarea acestuia, dar oamenii de la poarta consulatului ziceau ca e vorba de 1 luna si de obicei sint punctuali. Nu stiu cit de adevarata este aceasta versiune.
Offline misnicesmile  
#46 Postat : 31 octombrie 2009 16:42:19(UTC)
misnicesmile
Daniela a scris:
misnicesmile a scris:

Perfect adevarat. Am aflat si eu de curind. :-"

Liuda, deja ai depus la pasaport? Applause

Inca nu Daniela inca mia astept certificatul ro! :(
Offline cristi123  
#47 Postat : 9 noiembrie 2009 1:56:27(UTC)
cristi123
Postari: 2
Locatia: Cluj
Cineva a depus recent pt pasaport cu domiciliu in strainatate in regim de urgenta la Bucuresti?
se poate obtine pasaportul in aceasi zi? sau zvonurile ca nu e posibil sunt sustinute si de angajatii de pe N Iorga?
Offline Danic  
#48 Postat : 18 noiembrie 2009 2:46:23(UTC)
Danic
Postari: 10
Locatia: Moldova
Cati a scris:
Daca ai optat pentru domiciliul in Republica Moldova si ti-ai perfectat certificatul de nastere la Consulatul Romaniei din Chisinau, poti sa aplici tot aici si pentru pasaport, indiferent daca ai sau nu ai CNP. Pasaportul il vei primi cu CNP.

Si mie mi-au zis sa revin peste 1 luna ca sa depun actele pentru pasaport. Nu stiu exact cit dureaza perfectarea acestuia, dar oamenii de la poarta consulatului ziceau ca e vorba de 1 luna si de obicei sint punctuali. Nu stiu cit de adevarata este aceasta versiune.

salut Cati.
Spune-mi te rog daca-i depus actele pentru pasaport la consulat si ce acte contine dosarul la ziua de azi.
merci
Offline natalitza  
#49 Postat : 19 noiembrie 2009 15:08:26(UTC)
natalitza
stie cineva daca la bucuresti se mai fac pasapoarte simple?? spre exemplul la iasi se fac pana marti de marti se fac doar pasapoarte electronice, care se elibereaza in 30 de zile?
Offline catiusha  
#50 Postat : 19 noiembrie 2009 15:34:36(UTC)
catiusha
Postari: 48
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4

Editeaza de catre utilizator 19 noiembrie 2009 16:00:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.