Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vadiusha  
#1 Postat : miercuri, 24 martie 2010 13:26:10(UTC)
Nivel: Membru
vadiusha
Postari: 6
Locatia: Oradea
salut admini cine im-i spune cand este urmatoare data de depunere a juramantului la bucuresti?si unde gasesc lista?mersi mult!
Offline cgv  
#2 Postat : miercuri, 24 martie 2010 13:30:17(UTC)
Nivel: Membru Avansat
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
exista un topic aparte pentru asta:

http://cetatenie-romana....nia-de-la-Bucuresti.aspx
Offline Gorev  
#3 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 10:52:30(UTC)
Nivel: Incepator
Gorev
Postari: 2
Salutare tuturor. Nu stiu unde ar trebui sa scriu, deci scriu aici, sorry p-u offtop. Situatia e in felul urmator, deci am aparut pe listele celor cu ordinul pe 3.11.2011 in ordinul 1081P , depun juramantul la Bucuresti, p-u ca am optat p-u domiciliu in Romania.Ieri am aflat ca sunt programat p-u depunere pe 28.11.2011. Desi scrisoarea cu instiintare nu mi-a venit acasa, am aparut pe listele de pe site-ul oficial. Acum ma aflu in strainatate..cu parere de rau am sunat la toate ambasadele Romaniei din jurul taeii unde ma aflu, dar sambata si duminica nu e nimeni la lucru, asa ca nimeni nu mi-a dat nici un raspuns. Intrebarea ar onsta daca imi trebuie viza pu asta? unde trebuie sa merg? (banuiesc ca la ambasada Romaniei de la Chisinau)..si daca reusesc in timp sau daca stie cineva in cat timp se face treaba asta? inca odata ms anticipat si scuze pu greseli ca acum merg in tren.
Offline Wladislaw  
#4 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 11:03:11(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Originally Posted by: Gorev Go to Quoted Post
Salutare tuturor. Nu stiu unde ar trebui sa scriu, deci scriu aici, sorry p-u offtop. Situatia e in felul urmator, deci am aparut pe listele celor cu ordinul pe 3.11.2011 in ordinul 1081P , depun juramantul la Bucuresti, p-u ca am optat p-u domiciliu in Romania.Ieri am aflat ca sunt programat p-u depunere pe 28.11.2011. Desi scrisoarea cu instiintare nu mi-a venit acasa, am aparut pe listele de pe site-ul oficial. Acum ma aflu in strainatate..cu parere de rau am sunat la toate ambasadele Romaniei din jurul taeii unde ma aflu, dar sambata si duminica nu e nimeni la lucru, asa ca nimeni nu mi-a dat nici un raspuns. Intrebarea ar onsta daca imi trebuie viza pu asta? unde trebuie sa merg? (banuiesc ca la ambasada Romaniei de la Chisinau)..si daca reusesc in timp sau daca stie cineva in cat timp se face treaba asta? inca odata ms anticipat si scuze pu greseli ca acum merg in tren.

Pai daca ai solicitat cu domiciliu in Ro mergi doar la ANC in data cind te-au programat.. din cite tin eu minte viza o deschizi cu invitatia care ti-o expediaza ei prins scrisoare recomandata la adresa de domiciliu. Succes

P.S. Gorev on Undernet?
Offline Gorev  
#5 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 11:10:45(UTC)
Nivel: Incepator
Gorev
Postari: 2
Da sunt Gorev de pe Undernet...in md e un singur Gorev :). Si unde e ANC? daca la BUcuresti atunci intrebarea e cum sa ajung akolo fara viza? skype: gore.gorev
Offline Cezar  
#6 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 11:51:41(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Da sunt Gorev de pe Undernet...in md e un singur Gorev :). Si unde e ANC? daca la BUcuresti atunci intrebarea e cum sa ajung akolo fara viza? skype: gore.gorev

Esti undeva in europa? Legal?
Offline Buburuza  
#7 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 14:13:10(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: moldova

Daca esti programat la Bucuresti ... din proprie experienta , vei fi obligat sa depui juramantul doar la ... Bucuresti! Cu viza .... depinde cum anume ai ajuns in UE , viza, permis de sedere, ilegal ..... acte expirate ... mai trebuie detalii!
Daca esti legal in Spatiul Schengen, nu ai nevoie de viza!
Offline Wladislaw  
#8 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 17:50:16(UTC)
Wladislaw
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Esti undeva in europa? Legal?

nu.. el ii in Moscow.. adica era in drum spre MD miine seara ajunge... e vre-o solutie sigura de ici sa ajunga sa dea uramintu in RO?
Offline Tincutza  
#9 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 19:00:28(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
Mie vineri(18.11) mi-a venit scrisoarea de la ANC cu invitatia de a depune juramantul pe data de 28.11.

Si lui Gorev sigur i-a venit scrisoarea! Nu are cum sa nu vina scrisoarea acasa!
Pt persoanele care au cerut domiciliul in Ro neaparat le trimite scrisoarea acasa.
Trebuie sa o caute mai bine, sa se duca la posta din raza domiciliului sau. Ca poate nu era nimeni acasa sa primeasca scrisoarea ca trebuie sa fie cineva acasa(sotia, ori o sora, o mama) ca sa se semneze intr-un caiet/jurnal la postarita ca confirmare ca fost primita scrisoarea de destinatar, si celui ce a primit scrisoarea i se mai cere seria aia A1245789 de la buletin, si semnatura.

La adresa de domiciliu din MD care a scris-o in dosar cand a depus cererea pt redobandirea cetateniei romane!

Daca totusi nu i-a venit lui scrisoarea, sfatul meu e sa scoata de pe cetatenie.just.ro lista unde este scris numele lui si sa spuna si ce nr de dosar are, si sa incerce sa-si faca viza.- dar nu stiu cat de reusita poate fi metoda asta.

Cei care au scrisoarea de la ANC cu invitatie la juramant Bucuresti, intra fara programare la consulat sa-si deschida viza(aratandu-i la paznic scrisoarea cuinvitatia primita de la ANC Bucuresti), poate si intr-o zi sa-i deschida viza daca e in intarziere. Ca vineri(25.11) deja trebuie sa fie viza pusa in pasaport ca sa poata pleca in Bucuresti duminica seara.

La ce ora are juramantul?
(eu la 8:30)

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 19:15:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#10 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 19:49:15(UTC)
Cezar
Originally Posted by: Wladislaw Go to Quoted Post
nu.. el ii in Moscow.. adica era in drum spre MD miine seara ajunge... e vre-o solutie sigura de ici sa ajunga sa dea uramintu in RO?

Viza, ce solutie sa mai fie?! Ori sa treaca Prutul cu barca.
Sau sa solicite sa dea juramantul la Chisinau si respectiv sa fie cu domiciliul in MD.

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 19:49:45(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Wladislaw  
#11 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 20:20:18(UTC)
Wladislaw
scrisoarea inca nu a primito.. el de asta si o scris aici.. eu iam zis sa incerce cu print la ordin..i la lista cu programati si sa incerce sa rezolve la consulat.. ideea cu barca peste prut ii buna.. sa mai ia si niste cartuse de tzigari pe el in loc de vesta de salvare :) primeste cetatenia cind imi vad eu ceafa in oglinda :D
Offline Tincutza  
#12 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 20:32:00(UTC)
Tincutza
scrisoarea inca nu a primito.. el de asta si o scris aici.. eu iam zis sa incerce cu print la ordin..i la lista cu programati si sa incerce sa rezolve la consulat.. ideea cu barca peste prut ii buna.. sa mai ia si niste cartuse de tzigari pe el in loc de vesta de salvare :) primeste cetatenia cind imi vad eu ceafa in oglinda :D

Tu zii cand ajunge acasa in MD sa caute mai bine scrisoarea!
Sa intrebe la posta!
Eu am primit-o vineri.
Asa ca si lui sigur i-a venit scrisoarea!
Offline Wladislaw  
#13 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 20:34:47(UTC)
Wladislaw
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Tu zii cand ajunge acasa in MD sa caute mai bine scrisoarea!
Sa intrebe la posta!
Eu am primit-o vineri.
Asa ca si lui sigur i-a venit scrisoarea!

o fost mamicsa eri pe la posta si fara rezultat, ii intr-o localitate din Causeni s vede ca mai greu ajunge Posta Moldovei pe acolo.. da oricum daca o primeste luni-marti.. ii deschid viza in 1-2 zile?
Offline Tincutza  
#14 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 20:45:27(UTC)
Tincutza
o fost mamicsa eri pe la posta si fara rezultat, ii intr-o localitate din Causeni s vede ca mai greu ajunge Posta Moldovei pe acolo.. da oricum daca o primeste luni-marti.. ii deschid viza in 1-2 zile?

Da, viza o deschide si intr-o zi!
Ca vineri(25.11) trebuie deja sa aiba viza in pasaport.

Ca doar sambata si duminica nu lucreaza consulatul.

P.S. la ce ora are juramantul? La 8:30 sau la11:30?

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 20:47:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Wladislaw  
#15 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 21:13:44(UTC)
Wladislaw
Da, viza o deschide si intr-o zi!
Ca vineri(25.11) trebuie deja sa aiba viza in pasaport.

Ca doar sambata si duminica nu lucreaza consulatul.

P.S. la ce ora are juramantul? La 8:30 sau la11:30?

nustiu la ce ora.. oricum transportu ajunge acolo dimineata pe la 6-7 :)

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 21:14:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#16 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 21:22:17(UTC)
Cezar

Unica incercare este numai cu printul. Asta in primul rand sa incerce ca pana gasste scrisoarea cine stie cat timp trece. Da asa are norocul sa aiba viza. Nu bag mina in foc dar treb sa incerce cu print imediat cum soseste.
Chiar daca rateaza juramantul se poate reprograma.
Offline Tincutza  
#17 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 21:40:47(UTC)
Tincutza
Ei bine, daca nu gaseste scrisoarea, atunci sa incerce sa-si scoata la imprimanta lista cu cei ce depun juramantul la Bucuresti si sa incerce sa-si deschida viza in baza ei.
Sa arate bonuletzul ala cu nr de dosar.(asta daca a depus la Bucuresti)

Altfel nu stiu cum.

Dar sa reprogrameze juramantul... Bored nu vreau sa trec prin astaBlushing si nici nu vreau sa recomand cuiva.

Editeaza de catre utilizator duminică, 20 noiembrie 2011 21:45:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#18 Postat : duminică, 20 noiembrie 2011 22:02:38(UTC)
Cezar
Ei bine, daca nu gaseste scrisoarea, atunci sa incerce sa-si scoata la imprimanta lista cu cei ce depun juramantul la Bucuresti si sa incerce sa-si deschida viza in baza ei.
Sa arate bonuletzul ala cu nr de dosar.(asta daca a depus la Bucuresti)

Altfel nu stiu cum.

Dar sa reprogrameze juramantul... Bored nu vreau sa trec prin astaBlushing si nici nu vreau sa recomand cuiva.

Cand nu ai incotro faci si reprogramare...
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.