Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Lena_  
#1 Postat : miercuri, 3 martie 2010 19:07:27(UTC)
Nivel: Incepator
Lena_
Postari: 5
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 1
Locatia: Iasi
Pentru a obtine un buletin in Iasi, ca sa nu mai treceti prin faze de genu (am platit mai multe taxe decat trebuia, eram in cazul 2.1; sau am platit taxa de 7 lei la primarie si de 4 la primarie si nu era bun; a trebuit sa le mai platesc odata).

1. Mergeti la Evidenta persoanelor Iasi - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14, RO 700400, Tel 0232-302731, site: http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html
2. Acolo se platesc toate taxele
2.1. daca aveti viza de resedinta valabila se platesc doar 11 lei la casieriea de acolo -> se va completa anexa 11;
2.2. daca nu aveti viza de resedinta valabila se platesc 11 lei, taxa pt buletin + 41 lei, taxa pt modificarea resedintei. -> se va completa anexa 15;
3. Se prezinta urmatoarele acte:
3.1. certificat constatator (original si copie);
3.2. viza de resedinta valabila sau nu (original si copie);
3.3. certificat de nastere (original si copie);
3.4. certificat de casatorie (daca e cazul (original si copie))
3.5. buletin md (original si copie);
3.6. pasaport md (original si copie);
3.7. copie dupa spatiu locativ (daca va ia cineva in spatiu, tb sa prezinte actul de proprietate original si copie si buletinul, original si copie. tb sa vina personal sa semneze in fata ghiseului sau se poate face la notar);
4. Depunere si ridicare acte luni-joi ora 14:00 ghiseul 6, nu tb sa luati nr de ordine, ca de obicei acolo sunt foarte putini;
5. Dureaza cam o luna (asa a spus doamna de la ghiseu);

Editeaza de catre utilizator miercuri, 3 martie 2010 19:10:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 9 au multumit acest post util Lena_.
Offline natalitza  
#2 Postat : joi, 4 martie 2010 03:29:05(UTC)
Nivel: Membru
natalitza
Postari: 26
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
multumim pt informatie Lena, dar nu cunosti pe cineva care ar putea lua in spatiu? am nevoie urgent pentru judetul Iasi
Offline Lena_  
#3 Postat : joi, 4 martie 2010 13:00:53(UTC)
Lena_
Nu cunosc, pe mine m-a luat in spatiu tot cineva prin cineva...
Offline admin  
#4 Postat : joi, 4 martie 2010 14:35:25(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
de ce aveti nevoie de buletin daca locuiti in Moldova, buletinul nu este obligatoriu si nici nu vad vreun avantaj
Offline Lena_  
#5 Postat : joi, 4 martie 2010 14:40:46(UTC)
Lena_
corect, daca nu locuiti si nu vreti sa munciti in Romania nu are nici un sens sa va faceti buletin.
Offline natalitza  
#6 Postat : joi, 4 martie 2010 16:05:18(UTC)
natalitza
eu am nevoie de buletin pt ca stau in iasi si am oferta de angajare...
Offline Lena_  
#7 Postat : joi, 4 martie 2010 16:57:46(UTC)
Lena_
natalitza a scris:
eu am nevoie de buletin pt ca stau in iasi si am oferta de angajare...

Incearca la Billa sa te interesezi. De obicei, acolo sunt persoane care te iau in spatiu.
Din cate am auzit suma variaza intre 175-500 euro.
Offline admin  
#8 Postat : joi, 4 martie 2010 23:16:01(UTC)
admin
si daca te angajezi in Iasi,atunci vei sta cu chirie probabil. Nu e suficient sa fii chirias ca sa poti sa-ti faci carte de rezidenta?! Eu cred ca da...

Editeaza de catre utilizator joi, 4 martie 2010 23:16:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline natalitza  
#9 Postat : joi, 4 martie 2010 23:29:07(UTC)
natalitza
Este suficient...doar ca trebuie sa stai legal in chirie cu contract si la semnarea contractului trebuie proprietarul casei...care deocamdata e departe...
Offline .......  
#10 Postat : vineri, 5 martie 2010 00:11:14(UTC)
Nivel: Membru Avansat
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
natalitza a scris:
Este suficient...doar ca trebuie sa stai legal in chirie cu contract si la semnarea contractului trebuie proprietarul casei...care deocamdata e departe...

De ce trebuie sa stai in casa aia?
Offline natalitza  
#11 Postat : vineri, 5 martie 2010 00:14:38(UTC)
natalitza
da nu trebuie sa stau in casa aia ....
Offline annnna  
#12 Postat : vineri, 5 martie 2010 00:21:20(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Lena_ a scris:
Pentru a obtine un buletin in Iasi, ca sa nu mai treceti prin faze de genu (am platit mai multe taxe decat trebuia, eram in cazul 2.1; sau am platit taxa de 7 lei la primarie si de 4 la primarie si nu era bun; a trebuit sa le mai platesc odata).

1. Mergeti la Evidenta persoanelor Iasi - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14, RO 700400, Tel 0232-302731, site: http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html
2.1. daca aveti viza de resedinta valabila se platesc doar 11 lei la casieriea de acolo -> se va completa anexa 11;
2.2. daca nu aveti viza de resedinta valabila se platesc 11 lei, taxa pt buletin + 41 lei, taxa pt modificarea resedintei. -> se va completa anexa 15;
3.7. copie dupa spatiu locativ (daca va ia cineva in spatiu, tb sa prezinte actul de proprietate original si copie si buletinul, original si copie. tb sa vina personal sa semneze in fata ghiseului sau se poate face la notar);
4. Depunere si ridicare acte luni-joi ora 14:00 ghiseul 6, nu tb sa luati nr de ordine, ca de obicei acolo sunt foarte putini;

Mie la fel mi-au spus de actele astea, dar de 41 lei pentru ca nu mai am viza de rezidenta valabila nu mi-au mai spus...merci mult de info. Si mi-au mai spus ca le trebuie 2 copii xerox de certificat constatator
Offline cgv  
#13 Postat : vineri, 5 martie 2010 00:22:01(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
admin a scris:
si daca te angajezi in Iasi,atunci vei sta cu chirie probabil. Nu e suficient sa fii chirias ca sa poti sa-ti faci carte de rezidenta?! Eu cred ca da...

In acest caz trebuie sa ai contractul de chirie inregistrat la finante si sa plateasca proprietarul impozite pe venit. Din cauza asta multi proprietari nu vreau sa faca contract. Eu, de exemplu, am fost nevoit sa-i platesc eu imozitul la proprietar, am facut contract pe o suma mai mica ca sa nu bata tare la buzunar, dar real ii achitam pentru chirie la proprietar cit trebuie :)

Dar cotractul de chirie, daca nu ma gresesc, ii valabil numai pentru permis de sedere nu si pentru buletin

Editeaza de catre utilizator vineri, 5 martie 2010 00:30:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VickyG  
#14 Postat : vineri, 5 martie 2010 01:16:09(UTC)
VickyG
Postari: 34
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 1
admin a scris:
de ce aveti nevoie de buletin daca locuiti in Moldova, buletinul nu este obligatoriu si nici nu vad vreun avantaj

Eu mai vad 2 avantaje:
+ Avind Buletin poti sa-ti deschizi cont in Banca.
+ Sa cumperi o masina din UE si s-o inregistrezi pe tine, in acest caz nu platesti devamarea cind intri in RM.
Offline cgv  
#15 Postat : vineri, 5 martie 2010 01:42:34(UTC)
cgv
Medalii:
VickyG a scris:
admin a scris:

Eu mai vad 2 avantaje:
+ Sa cumperi o masina din UE si s-o inregistrezi pe tine, in acest caz nu platesti devamarea cind intri in RM.

Pentru ce iti trebuie sa-ti deschiz cont in banca din RO daca traiesti in MD?

Pentru ce, daca traiesti in Moldova, sa-ti iai o masina inregistrata in RO?
O data in 3 luni trebuie sa iesi cu masina din Moldova, pe urma, taxele de sunt mai mari, nu te coste pielea cit dubala.
Am o cunostinta care are dubla cetatenie si traieste in RO si cind a incercat sa treaca vama in MD cu masina personala mai veche de 7 ani inregistrata in RO i s-a cerut sa lasa gaj la vama costul devamarii masinii findca este si cetatean MD.

Legea Nr. 1569-XV din 20.12.2002
Articolul 10. Introducerea şi scoaterea mijloacelor de transport auto

Aliniatul(3)
Prin derogare de la prevederile alin.(2), persoanele fizice rezidente au dreptul de a introduce pe teritoriul Republicii Moldova mijloace de transport auto cu termen de exploatare de peste 10 ani, iar mijloace de transport auto clasificate la poziţia tarifară 8703 şi autovehicule concepute pentru transportul de maximum 20 de persoane clasificate la poziţia 8702 - cu termenul de exploatare de peste 7 ani, doar în cazul în care vor fi declarate prin acţiune şi plasate, pe un termen de pînă la 180 de zile, în regimul vamal de admitere temporară, cu respectarea următoarelor condiţii:
a) mijloacele de transport auto trebuie să se afle la evidenţă permanentă în alte state;
b) la contul bancar al Serviciului Vamal, deschis în banca autorizată de Serviciul Vamal, la momentul traversării frontierei Republicii Moldova trebuie să fie depusă o sumă de garanţie (în valută naţională şi/sau străină) în cuantum egal cu drepturile de import prevăzute în cazul plasării mijlocului de transport auto în regimul vamal de import sau mijlocul de transport auto trebuie să fie introdus pe teritoriul Republicii Moldova în conformitate cu prevederile Convenţiei privind admiterea temporară, adoptate la Istanbul la 26 iunie 1990;
c) pînă la expirarea termenului acordat conform regimului vamal de admitere temporară, mijloacele de transport auto trebuie să fie scoase de pe teritoriul Republicii Moldova, cu restituirea integrală a sumei de garanţie la momentul scoaterii de pe teritoriul vamal. În caz de nerespectare a termenului indicat, sumele de garanţie depuse la intrare se transferă integral la bugetul de stat.

Editeaza de catre utilizator vineri, 5 martie 2010 01:50:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#16 Postat : vineri, 5 martie 2010 18:46:12(UTC)
admin
daca ai permis de sedere sau carte de rezidenta poti sa-ti deschizi cont la banca
Offline Alejandro  
#17 Postat : joi, 29 iulie 2010 11:55:37(UTC)
Alejandro
Postari: 2
Locatia: UK
Lena_ a scris:
Incearca la Billa sa te interesezi. De obicei, acolo sunt persoane care te iau in spatiu.
Din cate am auzit suma variaza intre 175-500 euro.

Salut! Ce ete "Billa"?
Offline cgv  
#18 Postat : joi, 29 iulie 2010 12:10:53(UTC)
cgv
Medalii:
Alejandro a scris:
Salut! Ce ete "Billa"?

Magazin http://www.billa.ro/
Offline mihaela74  
#19 Postat : marți, 19 octombrie 2010 11:45:32(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
:-* EU.

Editeaza de catre utilizator marți, 4 ianuarie 2011 16:20:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihaela74  
#20 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 16:29:11(UTC)
mihaela74
cine poate sa ma ia in spatiu la Iasi contra plata contact@cetatenie-romana.info,pentru buletin

Editeaza de catre moderator marți, 4 ianuarie 2011 18:14:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline _sungirlshines_  
#21 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 17:55:18(UTC)
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Cam rare sperante Mihaela, eu cit am cautat si am sunat pe la intermediari..numai eu stiu cite zile am pierdut, si nimic tolk. Am mers la Bucuresti. Este un ciuvak care face la Iasi dar cere de la 250 euro in sus. Cind la Bucuresti dai de la 100 pina la 200.. m'am mai interesat eu de preturi. eu am facut cu 175.

Editeaza de catre moderator marți, 4 ianuarie 2011 18:14:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#22 Postat : miercuri, 16 martie 2011 11:50:13(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
Lena_ a scris:

Stimati colegi,
S-a schimbat din anul 2010 careva proceduri/regule/cerinte din cele descrise mai sus de catre Lena?
Merci!
Offline Tincutza  
#23 Postat : miercuri, 16 martie 2011 14:48:18(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Locatia: Chisinau
AlexandruL a scris:
Stimati colegi,
S-a schimbat din anul 2010 careva proceduri/regule/cerinte din cele descrise mai sus de catre Lena?
Merci!

Consultant a facut acuma in martie CI la Iasi. Il ridica la sfarsitul lui martie.
Sper sa ne raspunda si el aici.RollEyes
Offline forever  
#24 Postat : miercuri, 16 martie 2011 17:29:45(UTC)
forever
Postari: 144
A fost multumit de: 40 -ori in postarea 24
salut ! pentru a depunerea buletinului la Iasi aici mai sus vad adresa Iasi - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14, RO 700400, Tel 0232-302731, site: http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html,

dar in alta pajina se scria despre adresa 1. Carte de identitate (Buletin) la Iasi Str. V.ALECSANDRI nr. 8 - http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html

care e corecta ??????? mersi !!
Offline Veaceslav  
#25 Postat : miercuri, 16 martie 2011 20:45:45(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
forever a scris:
salut ! pentru a depunerea buletinului la Iasi aici mai sus vad adresa Iasi - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14, RO 700400, Tel 0232-302731, site: http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html,

dar in alta pajina se scria despre adresa 1. Carte de identitate (Buletin) la Iasi Str. V.ALECSANDRI nr. 8 - http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html

care e corecta ??????? mersi !!

eu am postat ca se afla pe str. V Alexandri 8....Huh

dar pe saitul oficial sunt doua adrese: evidenta persoanelor - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14
Directia locala de Evidenta a persoanelor - Str. V.ALECSANDRI nr. 8,

off... nici nu stiu care adresa corecta pt depunere, nu mi-am dat seamad'oh!
Offline Tincutza  
#26 Postat : miercuri, 16 martie 2011 21:24:05(UTC)
Tincutza
Veaceslav a scris:
eu am postat ca se afla pe str. V Alexandri 8....Huh

dar pe saitul oficial sunt doua adrese: evidenta persoanelor - Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14
Directia locala de Evidenta a persoanelor - Str. V.ALECSANDRI nr. 8,

off... nici nu stiu care adresa corecta pt depunere, nu mi-am dat seamad'oh!

La Otilia Cazimir sigur.
Tin minte ca cineva a postat ca a depus la O.Cazimir.

Veaceslav, eu vad ca tu deja ai depus la CI la Iasi, si nu tii minte unde ai fost sa depui pt CI?
Uite-te pe site ala, alaturi de adrese arata in dreapta poze, una e evidenta a persoanelor, alta e starea civila.
Poate asta te va ajuta sa-ti amintestiBigGrin

Editeaza de catre utilizator miercuri, 16 martie 2011 21:28:59(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline forever  
#27 Postat : miercuri, 16 martie 2011 22:04:56(UTC)
forever
Tincutza a scris:
La Otilia Cazimir sigur.
Tin minte ca cineva a postat ca a depus la O.Cazimir.

Veaceslav, eu vad ca tu deja ai depus la CI la Iasi, si nu tii minte unde ai fost sa depui pt CI?
Uite-te pe site ala, alaturi de adrese arata in dreapta poze, una e evidenta a persoanelor, alta e starea civila.
Poate asta te va ajuta sa-ti amintestiBigGrin

mersi! pentru raspuns! un pic ma va retine transc. actului de casatorie ..,apoi plec la Iasi si cu siguranta voi gasi unde voi depune pentru CI, dupa ce depun va scriu mai amanuntit BigGrin ,o seara buna la toti !!!
Offline Tincutza  
#28 Postat : miercuri, 16 martie 2011 22:58:01(UTC)
Tincutza
forever a scris:
mersi! pentru raspuns! un pic ma va retine transc. actului de casatorie ..,apoi plec la Iasi si cu siguranta voi gasi unde voi depune pentru CI, dupa ce depun va scriu mai amanuntit BigGrin ,o seara buna la toti !!!

Ai cine sa te ia cineva in spatiu...Think
Offline forever  
#29 Postat : joi, 17 martie 2011 07:50:39(UTC)
forever
Tincutza a scris:
Ai cine sa te ia cineva in spatiu...Think

noi avem apartament din 2008 in Iasi , copii la scoala ...
Offline Eu-Cetatean  
#30 Postat : joi, 17 martie 2011 08:16:00(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
VickyG a scris:
Eu mai vad 2 avantaje:

Eu am deschis cont la BCR cu pasaportul nu cu CI ...

Nu sunt sigur ca nu iesi mai ieftin cu masina din MD ... am si eu aceiasi dilema , am masina pe MD .. 7000 lei Cartea verde ... in Romania se plateste insa taxa de poluare + anual impozitul pe masina .. care creste si tot creste .. asa ca ...
Offline mihaela74  
#31 Postat : joi, 17 martie 2011 12:38:01(UTC)
mihaela74
cine ne spune cum sa aflu daca buletinul este gata,ca am sunat la ei si mi-au raspuns foarte urit "cind ti-au spus sa vii atunci va fi gata,sau numara 45 zile-larevedere"si mi-au pus receptorul?Cum a-ti aflat voi,sau cel putin cum sa numar cu zilele de odihna sau fara?
Offline Veaceslav  
#32 Postat : joi, 17 martie 2011 12:47:05(UTC)
Veaceslav
mihaela74 a scris:
cine ne spune cum sa aflu daca buletinul este gata,ca am sunat la ei si mi-au raspuns foarte urit "cind ti-au spus sa vii atunci va fi gata,sau numara 45 zile-larevedere"si mi-au pus receptorul?Cum a-ti aflat voi,sau cel putin cum sa numar cu zilele de odihna sau fara?

Dupa depunere la CI in Iasi mi-au dat un biletel unde era scris numarul dosarului si mentionat: Cu acest bon va veti prezenta la ghiseul nr.X pentru eliberarea CI peste 30 zile calendaristice...

Probabil si la tine 45 zile calendaristice...
thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline Eu-Cetatean  
#33 Postat : vineri, 18 martie 2011 12:11:40(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
mihaela74 a scris:

Teoretic daca te duci a doua zi dupa data la care au zis (sau chiar in ziua respectiva), 99,99% e gata. Nu am auzit de cazuri de intarziere pana acum!
Offline AlexandruL  
#34 Postat : vineri, 18 martie 2011 16:14:57(UTC)
AlexandruL
Lena_ a scris:

cineva a avut experienta de inregistrarea in privinta luarii in spatiul locativ prin procura? se poate face la un notar public din Moldova (sau numai din Romania/Consulat)?
Offline mihaela74  
#35 Postat : sâmbătă, 19 martie 2011 21:15:06(UTC)
mihaela74
Eu-Cetatean a scris:
Teoretic daca te duci a doua zi dupa data la care au zis (sau chiar in ziua respectiva), 99,99% e gata. Nu am auzit de cazuri de intarziere pana acum!

mi-au zis dupa 5 saptamini va fi gata,vina mea ca nu am concretizat cu zilele de odihna sau fara,nu m-a dar nici un talonas nimic,am intrebat o zis sa vin cu un act de indentitate.
Offline forever  
#36 Postat : luni, 4 aprilie 2011 21:41:19(UTC)
forever
Veaceslav a scris:
Dupa depunere la CI in Iasi mi-au dat un biletel unde era scris numarul dosarului si mentionat: Cu acest bon va veti prezenta la ghiseul nr.X pentru eliberarea CI peste 30 zile calendaristice...

Probabil si la tine 45 zile calendaristice...

salit! Veaceslav vad ca ai ridicat buletinul RO...,cum a fost ???? mersi !!!!
Offline AlexandruL  
#37 Postat : marți, 5 aprilie 2011 12:17:12(UTC)
AlexandruL
mihaela74 a scris:

dar mie mi-au spus la ghiseu "ca cica sa speram ca cele 30 zile vor fi calendaristice dar oricum ne puteti suna sa verificati daca CI ii gata sa nu faceti un drum la Iasi in zadar...". inseamna ca poate de sunat pentru ca nimeni nu spune concret cand trebuie sa vii si nici in talonas nu se scrie, corect?
Offline Veaceslav  
#38 Postat : marți, 5 aprilie 2011 13:45:17(UTC)
Veaceslav
forever a scris:
salit! Veaceslav vad ca ai ridicat buletinul RO...,cum a fost ???? mersi !!!!

Salut lume!

Inainte de a pleca la Iasi pentru ridicarea buletinului eu am sunat sa aflu daca e gata si domnisoara mi-a raspuns ca din 25 martie deja e gata!

P.S.Mentionez faptul ca am depus la buletin fara CNP pe 28 februarie.

Pe 31 martie joi am plecat la Iasi la Evidenta Persoanelor pe str.Otilia Cazimir 12-14 si am ridicat Cartea de Identitate. Totul e foarte simplu, te apropii la acelasi ghiseu unde ai depus cu bonul si ridici buletinul de identitate.

Dupa asta deodata am plecat la CEC Bank sa achit taxa 276 ron pentru pasaport electronic in baza buletinului. Mentionez ca am platit toata taxa 276 ron la CEC Bank. Cineva scria ca trebuie sa platesti la CEC Bank 240 si 36 la Trezorerie...

Am pleacat la Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple Iaşi pe Bvd. Primaverii nr. 36 sa depun la Pasaport... Am facut copii la buletin si toate acte, rind nu era mare citeva persoane... Deci nu trebuia nicio copie, numai buletin(original) si chitanta de la CEC Bank! Toata procedura a durat 10 minute...

P.S.Mentionez ca am depus la pasaport fara nicio programare prealabila!

Am simtit o bucurie enorma de a fi cetatean roman cu acte in regula!!!BigGrin

Rabdare si bafta la toti caci toti vom fi cetateni romani!!!
ThumpUp

Editeaza de catre utilizator marți, 5 aprilie 2011 13:51:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 5 au multumit acest post util Veaceslav.
Offline mitică  
#39 Postat : marți, 5 aprilie 2011 14:08:22(UTC)
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
Veaceslav a scris:
Salut lume!

Inainte de a pleca la Iasi pentru ridicarea buletinului eu am sunat sa aflu daca e gata si domnisoara mi-a raspuns ca din 25 martie deja e gata!

Pe 31 martie joi am plecat la Iasi la Evidenta Persoanelor pe str.Otilia Cazimir 12-14 si am ridicat Cartea de Identitate. Totul e foarte simplu, te apropii la acelasi ghiseu unde ai depus cu bonul si ridici buletinul de identitate.

Dupa asta deodata am plecat la CEC Bank sa achit taxa 276 ron pentru pasaport electronic in baza buletinului. Mentionez ca am platit toata taxa 276 ron la CEC Bank. Cineva scria ca trebuie sa platesti la CEC Bank 240 si 36 la Trezorerie...

Am pleacat la Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple Iaşi pe Bvd. Primaverii nr. 36 sa depun la Pasaport... Am facut copii la buletin si toate acte, rind nu era mare citeva persoane... Deci nu trebuia nicio copie, numai buletin(original) si chitanta de la CEC Bank! Toata procedura a durat 10 minute...

ThumpUp

Zi te rog cine te-a luat in spatiu, cat te-a costat ?
xxx
Succese!!

Editeaza de catre moderator sâmbătă, 23 aprilie 2011 16:04:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline serga  
#40 Postat : miercuri, 6 aprilie 2011 21:11:29(UTC)
serga
Postari: 20
Veaceslav a scris:
Salut lume!

ThumpUp

Veaceslav te rog si mie daca poti sa-mi dai pe cineva care poate sa ma in spatiu la Iasi.
xxxx

Merci.

Editeaza de catre moderator sâmbătă, 23 aprilie 2011 16:03:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#41 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 17:54:14(UTC)
AlexandruL
Veaceslav a scris:

ThumpUp

Veaceslav, salut! Ai depus cu ridicarea la Iasi? N-ai auzit cumva acolo pe loc despre noul serviciu de depunere la Iasi si ridicare la Consulatul din Chisinau? Mai are cineva informatii referitoare?
Offline Veaceslav  
#42 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 18:46:35(UTC)
Veaceslav
AlexandruL a scris:
Veaceslav, salut! Ai depus cu ridicarea la Iasi? N-ai auzit cumva acolo pe loc despre noul serviciu de depunere la Iasi si ridicare la Consulatul din Chisinau? Mai are cineva informatii referitoare?

Salut!

Cand am depus la pasaport nici nu stiam de aceste servicii noi... Eu am depus la pasaport cu domiciliul in RO, nu stiu daca e posibil acest serviciu pe acei care au domiciliul in ROThink Da din alta parte cred ca nu are importanta unde esti stabilit ca sa-ti ridici pasaportul in alta tara...d'oh! E dreptul meu sa ma aflu unde vreu.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 9 aprilie 2011 18:51:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Veaceslav acest post util.
Offline AlexandruL  
#43 Postat : sâmbătă, 9 aprilie 2011 20:18:53(UTC)
AlexandruL
Veaceslav a scris:
Salut!

Cand am depus la pasaport nici nu stiam de aceste servicii noi... Eu am depus la pasaport cu domiciliul in RO, nu stiu daca e posibil acest serviciu pe acei care au domiciliul in ROThink Da din alta parte cred ca nu are importanta unde esti stabilit ca sa-ti ridici pasaportul in alta tara...d'oh! E dreptul meu sa ma aflu unde vreu.

de acord 100%: o sa am CI si eu si sa depun p/u pasaport la Iasi dar ar fi comod sa-l ridic pasaportul la Chisinau. oricine cu experienta si informatii, va rugam sa ne informati!
Offline Costel  
#44 Postat : sâmbătă, 23 aprilie 2011 10:54:33(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Lena_ a scris:

Spuneti va rog ce inseamna viza de resedinta valabila ? ( eu vreau sa fac buletin la iasi, am o ruda care ma ia in spatiu ! ) cit o sa trebuiasca sa platesc ?
Offline mihaela74  
#45 Postat : duminică, 24 aprilie 2011 10:28:48(UTC)
mihaela74
Costel a scris:
Spuneti va rog ce inseamna viza de resedinta valabila ? ( eu vreau sa fac buletin la iasi, am o ruda care ma ia in spatiu ! ) cit o sa trebuiasca sa platesc ?

"propisca" actuala-la moment-valabila in Bucuresti,Iasi sau unde vreai sa-ti faci buletinul,ve-i plati tot atita cit toti dar cit va plati ruda nustiu,cred ca nu mult,dupa ce-ti i-ai buletinul gata ea te va scoate de la "propisca" si se vor termina si cheltuelile,asa toti fac.
Offline Costel  
#46 Postat : marți, 26 aprilie 2011 08:27:11(UTC)
Costel
mihaela74 a scris:
"propisca" actuala-la moment-valabila in Bucuresti,Iasi sau unde vreai sa-ti faci buletinul,ve-i plati tot atita cit toti dar cit va plati ruda nustiu,cred ca nu mult,dupa ce-ti i-ai buletinul gata ea te va scoate de la "propisca" si se vor termina si cheltuelile,asa toti fac.

Cum....? imi fac buletin cu resedinta in Iasi , dupa ce ridic buletinul pot sa ma scot de la evidenta de la rude ? mise pare ca nui adevarat odata ce ma scot de la evidenta trebuie sa ma pun in alta parte dar dac nu ma pun imi iau autoritatile buletinul si ramin numai cu pasaport si cu resedinta din Moldova !!! ( nu pot sa ramin cu buletin si fara spatiu -- asta se Cheama BOMJ !!! )
Offline nell  
#47 Postat : marți, 26 aprilie 2011 15:50:18(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Costel a scris:
Cum....? imi fac buletin cu resedinta in Iasi , dupa ce ridic buletinul pot sa ma scot de la evidenta de la rude ? mise pare ca nui adevarat odata ce ma scot de la evidenta trebuie sa ma pun in alta parte dar dac nu ma pun imi iau autoritatile buletinul si ramin numai cu pasaport si cu resedinta din Moldova !!! ( nu pot sa ramin cu buletin si fara spatiu -- asta se Cheama BOMJ !!! )

Asa fac majoritatea oamenilor si in cazuri cind gasesti mai ieftin sa faci buletin la cineva, acesta si este cazul cind cineva teia in spatiu pina primesti buletinul si apoi te scoate de la evidenta, insa nu stiu, daca te prind ca ai buletin, dar esti scos de la evidenta, matinca poti sa o patesti
Offline Costel  
#48 Postat : marți, 26 aprilie 2011 19:03:36(UTC)
Costel
Este cineva care stie sigur RASPUNSUL LA ACEASTA INTREBARE !?

(intrebarea --discutia de mai sus)

Editeaza de catre utilizator marți, 26 aprilie 2011 19:04:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Costel  
#49 Postat : marți, 26 aprilie 2011 20:33:52(UTC)
Costel
LUME cine stie sigur daca imi fac Carte de identitate RO dupa ce o primesc pot sa ma scot de la evidenta si sa ramin cu Carteade ident ?
Offline nell  
#50 Postat : miercuri, 27 aprilie 2011 07:55:03(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
Costel a scris:
LUME cine stie sigur daca imi fac Carte de identitate RO dupa ce o primesc pot sa ma scot de la evidenta si sa ramin cu Carteade ident ?

Pai am scris clar si respicat, buletinul nu ti-l ia nimeni, insa nu vei putea face nimic in tara legal, caci daca te prind, vei plati amenda si vei ramine si fara buletin
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.