Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini«<2345>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Cezar  
#151 Postat : miercuri, 14 aprilie 2010 04:04:28(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
ancaa a scris:
am revenit cu o alta nelamurire, logonicul meu e cetatean marocan va veni in iulie cu viza tip C sa ne casatorim, dupa pelaca inapoi in Maroc si aplica pt viza tip D, cand vine in Romania cu viza tip D si aplica pt CARTE DE REZIDENTA DE MEMBRU DE FAMILIE i se poate da de la inceput pe o perioada de 5 ani?

Noi dorim dupa aceea sa plecam in Suedia dar mi sa zis ca lui doar cu o carte de rezidenta de membru de familie care e facuta pe 5 ani are voie sa calatoreasca fara viza.

Multumesc

Ca sa obtina cartea de rezidenta va trebui sa treceti un interviu (test) la politie, deoarece veti fi proaspat casatoriti. Ca sa nu treceti prin interviu treb sa impliniti 3 ani de la casatorie ori sa aveti un copil.
Offline ancaa  
#152 Postat : miercuri, 14 aprilie 2010 15:37:43(UTC)
Nivel: Membru
ancaa
Postari: 12
Locatia: cluj
multumesc pentru informatie, eu am nelamurire daca se poate de prima carte de rezidenta de membru de familie pe 5 ani , nu pe 1 an
Offline dolce-vitta  
#153 Postat : miercuri, 14 aprilie 2010 16:36:04(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
ancaa a scris:
multumesc pentru informatie, eu am nelamurire daca se poate de prima carte de rezidenta de membru de familie pe 5 ani , nu pe 1 an

eu mi-am facut anul trecut si mi-au dat-o pe 5 ani.
Offline marinciks  
#154 Postat : miercuri, 14 aprilie 2010 22:40:15(UTC)
Nivel: Incepator
marinciks
Postari: 1
salut!imi spuneti va rog daca un cetatean moldovean obtine cetatenie si pasaport rominesk si dupa aia se casatoreste,persoana care se casatoreste cu el prin reintregirea familiei poate sa obtine cet.rom.?si care este procedura?Pray

Editeaza de catre utilizator miercuri, 14 aprilie 2010 22:53:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#155 Postat : miercuri, 14 aprilie 2010 23:59:03(UTC)
Cezar
http://www.just.ro/Portals/0/Ri...nie/legea21_10022010.pdf

http://www.just.ro/Sections/Pri.../tabid/1036/Default.aspx

Citez (pe baza casatoriei):
Condiţiile de acordare a cetăţeniei

Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, în temeiul dispoziţiilor art. 8 din Legii Nr. 21/1991 şi anume:
a. dacă persoana s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, locuieşte în mod legal, continuu şi statornic pe teritoriul statului roman de cel puţin 7 ani sau, în cazul în care este căsătorit cu un cetăţean roman, de cel puţin 5 ani;
b. dovedeşte prin comportarea şi atitudinea sa loialitate fata de statul şi de poporul roman;
c. a împlinit vârsta de 18 ani;
d. are asigurate mijloacele legale de existenţă;
e. este cunoscut cu o buna comportare şi nu a fost condamnat în ţara sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean roman;
f. cunoaşte limba româna şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;
g. cunoaşte prevederile Constituţiei României.

thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline ancaa  
#156 Postat : duminică, 18 aprilie 2010 19:33:37(UTC)
ancaa
multumesc pentru informatie dolce-vitta
mai am o intrebare legata de " devoda mijloacelor de intretinere " pentru aplicarea sotului pentru cartea de rezidenta de reintregire a familiei, daca eu sunt studenta nu lucrez, cum fac "dovada mijloacelor de intretinere" sau daca mai trebe facuta dovada
- daca dovada se face prin cont bancar care este suma care trebuie sa o am pentru ca el sa primeasca o cartre de rezidenta pe 5 ani?
Offline dolce-vitta  
#157 Postat : duminică, 18 aprilie 2010 20:51:59(UTC)
dolce-vitta
ancaa a scris:
multumesc pentru informatie dolce-vitta
mai am o intrebare legata de " devoda mijloacelor de intretinere " pentru aplicarea sotului pentru cartea de rezidenta de reintregire a familiei, daca eu sunt studenta nu lucrez, cum fac "dovada mijloacelor de intretinere" sau daca mai trebe facuta dovada
- daca dovada se face prin cont bancar care este suma care trebuie sa o am pentru ca el sa primeasca o cartre de rezidenta pe 5 ani?

nu mi-au cerut nici o dovada..am depus urmatoarele acte
certificatul de nastere, de casatorie, de nastere a copilului, asigurarea medicala din Romania, certificat de la medic ca nu sufer de boli mentale, copia biletinului sotului, copia biletinului meu, contractul de comodat incheiat pe 5 ani, si sotul a dat declatarie ca o sa locuim impreuna+ 7 ron la CEc si timbru de 1 leu..nu am avut convorbire, am depujs actele si peste o luna am luat cartea de rezident.. si peste 3 zile am fost in italia cu ea..asa ca bafta[/u][/u]
thanks 1 utilizator a multumit dolce-vitta acest post util.
Offline ancaa  
#158 Postat : duminică, 18 aprilie 2010 22:06:33(UTC)
ancaa
multumesc mult pentru infromatii dolce-vitta ,
noi nu avem copii cand va depune sotul pentru carte de rezidenta vom fi casatorit doar de 2 luni, sper sa nu fie asta un impediment pentru acordarea cartii de rezidenta pe 5 ani si el sa aiba nevoie de acelasi documente ca cele de care ai avut tu nevoie.
Offline dolce-vitta  
#159 Postat : duminică, 18 aprilie 2010 22:16:41(UTC)
dolce-vitta
ancaa a scris:
noi nu avem copii cand va depune sotul pentru carte de rezidenta vom fi casatorit doar de 2 luni, sper sa nu fie asta un impediment pentru acordarea cartii de rezidenta pe 5 ani si el sa aiba nevoie de acelasi documente ca cele de care ai avut tu nevoie.

lasa ca totul o sa fie bine
Offline sasa istrati  
#160 Postat : duminică, 18 aprilie 2010 23:06:59(UTC)
sasa istrati
Postari: 79
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Moldova
ancaa a scris:

actele sunt cele de care ti s-au spus, eu tot am fost in situatie asemanatoare(eram casatorit de 5 luni si tot am depus ppentru carte de rezidenta, am trecut interviul insa mi s-a dat cartea numai pentru 1 an cu toate ca contractul de comodat era pe 5 ani )
thanks 1 utilizator a multumit sasa istrati acest post util.
Offline ancaa  
#161 Postat : luni, 19 aprilie 2010 00:51:48(UTC)
ancaa
va multumesc frumos pentru toate informatiile dolce-vitta si sasa istrati, imi sunt de folos sa stiu ca ce sa ma astept
Offline sasa istrati  
#162 Postat : luni, 19 aprilie 2010 15:26:11(UTC)
sasa istrati
Postari: 79
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
ancaa la interviu cind mergeti luati cit mai multe foto impreuna cu voi ca o sa va intrebe multe: da in foto aici unde sunteti? da ce cadou ti-a daruit de anul nou? s.a
Offline ancaa  
#163 Postat : marți, 20 aprilie 2010 03:29:43(UTC)
ancaa
mutumesc mult pt sfaturi, o sa le ducem atunci poze
el a venit in Romania in 2007 2 luni, eu in Maroc in 2008 si 2009 tot doua luni, acum va veni in iulie sa ne casatorim, el va trebui sa plece inapoi pt viza D, si dupa in septembrie vine si va depune pt carte de rezidenta, unde dupa toate sfaturile folositoare care le-am primit aici sper sa nu fie pb. Eu sper sa ii poata da lui carte de rezidenta pe 5 ani, ca altfel nu putem calatori impreuna inafara Romaniei( in Suedia), am sunat la ORI dar mi-au zis ca au ei modul lor in functie ca ce perioada dau cartea de rezidenta de la 1-5 ani ( nu m-au lamurit deloc ), dar va trebui sa ne asteptam si la posibilitatea ca ii va da carte de rezidenta pe 1 an.
Offline ajardan  
#164 Postat : miercuri, 5 mai 2010 12:47:39(UTC)
ajardan
Postari: 2
Salut!In cazul in care eu am dubla cetatanie(mold-rom)cu rezidenta in Rep.Moldova ,care ar fi cea mai simpla,rapida si eficienta metoda de ai face acte necesare de rdobindire sau dobindire a cetataniei romine sotiei mele sau cel putin de a putea circula cu ea in spatiul Uniunii Europene.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 5 mai 2010 12:53:32(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dentist  
#165 Postat : miercuri, 5 mai 2010 12:58:37(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
ajardan a scris:
Salut!In cazul in care eu am dubla cetatanie(mold-rom)cu rezidenta in Rep.Moldova ,care ar fi cea mai simpla,rapida si eficienta metoda de ai face acte necesare de rdobindire sau dobindire a cetataniei romine sotiei mele sau cel putin de a putea circula cu ea in spatiul Uniunii Europene.

aceeaşi înrtebare....poate a fost inventată o nouă cetăţenie?
şi ce legătură are acest topic cu denumirea subforumului?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 5 mai 2010 12:59:28(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cgv  
#166 Postat : miercuri, 5 mai 2010 13:28:42(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
ajardan a scris:

legea cetateniei, art 10 are asa un aliniat :

Redobândirea cetăţeniei de către unul dintre soţi nu are nicio consecinţă asupra
cetăţeniei celuilalt soţ. Soţul cetăţean străin sau fără cetăţenie al persoanei care
redobândeşte cetăţenia română poate cere acordarea cetăţeniei române în condiţiile
prezentei legi.

Ca sa poti sa-ti iai sotia cu tine in UE trebuie sa-ti schimbi domicilulul in RO si sa-i faci sotiei carte de rezident.
Offline rita_scumpica  
#167 Postat : joi, 6 mai 2010 23:51:36(UTC)
rita_scumpica
Postari: 76
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 10
Locatia: Geneve
buna...am si eu cateva nelamuriri...prietenul meu e cetatean moldovean...vrem sa ne casatorim in august...in cat timp ii va iesi cartea de rezidenta ca apoi sa putem parasi tara???si care sunt pasii exacti pt a ajunge pana acolo?mersi mult...
Offline niko  
#168 Postat : vineri, 28 mai 2010 12:59:59(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
dorin1984 a scris:
cezar_g a scris:
dorin1984 a scris:
Buna, eu sunt cetatean roman cu resedinta in RM, lucrez legal in Spania, m-ar interesa cum sa fac ca sa o iau pe sotia mea, cetatean RM, cu mine in Spania?
poate cineva cunoaste si ma poate ajuta?

Iata cum se face reintregirea familiei in Romania: http://ori.mai.gov.ro/detalii/p...Reintregirea-familiei/75. Dupa asta sotia poate si in Spania sa plece.

Dar. Stiu ca este o procedura directa, ca eu am caz similar, doar ca sunt in Italia. Si in Italia este reintregirea familiei pe baza de cetatenie UE (cetatenie romana), adica sotia isi face viza la ambasada italiei pentru reantregirea familiei in Italia cu mine, sot cetatean roman. E destul de simplu, fata de procedura pentru stranieri (un stranier isi aduce sotia straniera).
Trebuie doar de tradus si apostilat certificatul de casatorie, pasaport valabil, foto, si AVIZ de schimbare/neschimbare a numelui. Viza gratis. Drept ca inca nu am inceput procedura ca am nevoie de resedinta in Italia, ca sa demonstrez ca anume in italia ma aflu.
Vezi poate este asa procedura si pe la consulatele Spaniei.

multumesc de informatie, am scris un e-mail la ambasada Spaniei in Romania sa vad ce zic ei

dorin spune te rog,ai mai aflat ceva info despre reintregirea familiei in Spania,sau totusi te-i oprit la carte de rezidenta in Romania ptu sotia ta?Si inca ceva am inteles ca sotia cu carte de rezidenta romana se poate afla pe teritoriul Spaniei mai mult de trei luni(impreuna cu sotul desigur) fara drept la munca,este adevarat sau nu?
Offline dorin1984  
#169 Postat : vineri, 28 mai 2010 14:02:57(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
niko a scris:
dorin1984 a scris:
cezar_g a scris:
dorin1984 a scris:
Buna, eu sunt cetatean roman cu resedinta in RM, lucrez legal in Spania, m-ar interesa cum sa fac ca sa o iau pe sotia mea, cetatean RM, cu mine in Spania?
poate cineva cunoaste si ma poate ajuta?

Iata cum se face reintregirea familiei in Romania: http://ori.mai.gov.ro/detalii/p...Reintregirea-familiei/75. Dupa asta sotia poate si in Spania sa plece.

Dar. Stiu ca este o procedura directa, ca eu am caz similar, doar ca sunt in Italia. Si in Italia este reintregirea familiei pe baza de cetatenie UE (cetatenie romana), adica sotia isi face viza la ambasada italiei pentru reantregirea familiei in Italia cu mine, sot cetatean roman. E destul de simplu, fata de procedura pentru stranieri (un stranier isi aduce sotia straniera).
Trebuie doar de tradus si apostilat certificatul de casatorie, pasaport valabil, foto, si AVIZ de schimbare/neschimbare a numelui. Viza gratis. Drept ca inca nu am inceput procedura ca am nevoie de resedinta in Italia, ca sa demonstrez ca anume in italia ma aflu.
Vezi poate este asa procedura si pe la consulatele Spaniei.

multumesc de informatie, am scris un e-mail la ambasada Spaniei in Romania sa vad ce zic ei

dorin spune te rog,ai mai aflat ceva info despre reintregirea familiei in Spania,sau totusi te-i oprit la carte de rezidenta in Romania ptu sotia ta?Si inca ceva am inteles ca sotia cu carte de rezidenta romana se poate afla pe teritoriul Spaniei mai mult de trei luni(impreuna cu sotul desigur) fara drept la munca,este adevarat sau nu?

Am renuntat la chestiile astea, sotia a depus dosarul de redobindire a cetateniei.
Offline Cezar  
#170 Postat : vineri, 28 mai 2010 17:31:26(UTC)
Cezar
Corect a procedat sotia. Mai rabdati un pic si totul va fi ok.
Si sotia mea ar face asa, dar ea nu are dreptul la cetatenia romana. Asa ca am apucat calea cu reantregirea familiei in Schengen (Italia)
Offline niko  
#171 Postat : vineri, 28 mai 2010 20:43:21(UTC)
niko
cezar_g a scris:
Corect a procedat sotia. Mai rabdati un pic si totul va fi ok.
Si sotia mea ar face asa, dar ea nu are dreptul la cetatenia romana. Asa ca am apucat calea cu reantregirea familiei in Schengen (Italia)

Cezar te rog mult sa-mi spui cat a durat ca timp,de ce acte ai avut nevoie si aproximativ cam cit a costat intreaga procedura?reintregirea familiei in Schengen e ptu toate tarile la fel sau difera?
Offline Cezar  
#172 Postat : vineri, 28 mai 2010 21:22:26(UTC)
Cezar
Dupa legea Schengen e la fel. Dar pot aparea nuante la fiecare tara aparte. Si pot aparea nuante si la ambasade.

Luni 31 mai 2010 sotia e programata la Ambasada Italiei din Moscova. Asa ca de abia am inceput procedura.
La Ambasada IT din Chisinau am fost personal cu sotia si m-au gruzit, au cerut un teanc de acte, care de fapt nu sunt necesare (ele se cer cand ii fac permesso di soggiorno in Italia). Din aceasta cauza va incerca in Moscova.

Conform listei oficiale de acte este necesar:
-declaratie (invitatie) pentru rudele pana la gradul III. (pentru copii si sot/sotie nu e necesar)
-Certificatul de casatorie roman apostilat pe original + copie apostilata. Traducere in italiana legalizata. (toate astea in Romania se fac)
-Copia pasaportului roman + copia Carta D'Identita italiene (copiile mele)
-Pasaportul sotului/sotiei extracomunitar.
-2 foto 3x4
-Asigurare medicala cu termenul minim 1 an.
Viza se acorda pentru 1 an, gratis si prioritar.

Dar. La ambasada Italiei din Chisinau mi-au mai cerut: Contractul de munca in Italia, salariile pentru minim jumate de an, contratul pe locuinta (le-am avut dar acum nu le am. Voi avea dupa ce voi gasi din nou de lucru). Toate acestea am spus mai sus ca de fapt le cere politia cand ii voi face permis de sedere, nu ambasada.
La Moscova tipa nu cer toate prostiile, doar conform listei. Am citi un caz pe un forum cum le-au trantit celor de Moscova lista oficiala si au dat imediat viza.

Asa ca conform Schengen rudele extracomunitare de gradul I (soti si copiii pana la 21 ani) cu sot/sotie comunitar pot obtine viza schengen fara bataie de cap.

Pot multe povesti ca am citit o sumedenie de forumuri, cazuri reale si legi europene. :). In formularul pentru viza Schengen este asa camp unde se indica sotu/sotia comunitara si se exclude sponsorul sau locul de destinatie (hotel, organizatie etc).

Niko: explicami mai detailat ce si cum si iti voi mai lamuri ce stiu. Saptamana viitoare voi sti precis ce treb. Dar sper sa primeasca sotia viza cu ce este.
Offline niko  
#173 Postat : vineri, 28 mai 2010 22:11:04(UTC)
niko
cezar_g a scris:
Dupa legea Schengen e la fel. Dar pot aparea nuante la fiecare tara aparte. Si pot aparea nuante si la ambasade.

Luni 31 mai 2010 sotia e programata la Ambasada Italiei din Moscova. Asa ca de abia am inceput procedura.
La Ambasada IT din Chisinau am fost personal cu sotia si m-au gruzit, au cerut un teanc de acte, care de fapt nu sunt necesare (ele se cer cand ii fac permesso di soggiorno in Italia). Din aceasta cauza va incerca in Moscova.

-declaratie (invitatie) pentru rudele pana la gradul III. (pentru copii si sot/sotie nu e necesar)
-Certificatul de casatorie roman apostilat pe original + copie apostilata. Traducere in italiana legalizata. (toate astea in Romania se fac)
-2 foto 3x4

Dar. La ambasada Italiei din Chisinau mi-au mai cerut: Contractul de munca in Italia, salariile pentru minim jumate de an, contratul pe locuinta (le-am avut dar acum nu le am. Voi avea dupa ce voi gasi din nou de lucru). Toate acestea am spus mai sus ca de fapt le cere politia cand ii voi face permis de sedere, nu ambasada.
La Moscova tipa nu cer toate prostiile, doar conform listei. Am citi un caz pe un forum cum le-au trantit celor de Moscova lista oficiala si au dat imediat viza.

Asa ca conform Schengen rudele extracomunitare de gradul I (soti si copiii pana la 21 ani) cu sot/sotie comunitar pot obtine viza schengen fara bataie de cap.

Pot multe povesti ca am citit o sumedenie de forumuri, cazuri reale si legi europene. :). In formularul pentru viza Schengen este asa camp unde se indica sotu/sotia comunitara si se exclude sponsorul sau locul de destinatie (hotel, organizatie etc).

Niko: explicami mai detailat ce si cum si iti voi mai lamuri ce stiu. Saptamana viitoare voi sti precis ce treb. Dar sper sa primeasca sotia viza cu ce este.

Vad ca cum n-o dau de ''mazgaiobka''oricum nu scap...Sincer sa fiu nici nu stiu cum sa fac,reintregirea familiei in Schengen(Spania)sau totusi in Romania,acum suntem pe ultima suta de metri si cu depunerea dosarului ei ptu redobindire(sper intr-o saptamana sa-l depuna),dar problema cea mai mare e ca noi dorim ca ea cit mai rapid sa poata calatori cu mine...Cum crezi care din cele trei variante ar fi cea mai optima?
Offline .......  
#174 Postat : vineri, 28 mai 2010 23:05:19(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
niko a scris:
cezar_g a scris:

-2 foto 3x4

Vad ca cum n-o dau de ''mazgaiobka''oricum nu scap...Sincer sa fiu nici nu stiu cum sa fac,reintregirea familiei in Schengen(Spania)sau totusi in Romania,acum suntem pe ultima suta de metri si cu depunerea dosarului ei ptu redobindire(sper intr-o saptamana sa-l depuna),dar problema cea mai mare e ca noi dorim ca ea cit mai rapid sa poata calatori cu mine...Cum crezi care din cele trei variante ar fi cea mai optima?

Pai las sa depuna dosarul si intre timp ii faci si viza fetei si va plimbati cat va doreste sufletelul. Cu cetatenia o sa dureaza cam un an, daca totul o sa fie bine.

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 mai 2010 23:05:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ....... acest post util.
Offline Cezar  
#175 Postat : vineri, 28 mai 2010 23:15:44(UTC)
Cezar
Cel mai optim e sa depuna dosarul.
Apoi sa faceti cum fac eu. Treb sa vezi la ambasada Spaniei ce si cum. Dar tre sa fie aceeasi procedura ca si in orice tara Schengen.

http://www.maec.es/subwebs/Emba...itarios_ru_bucarest.aspx - priveste aici.

E simplu de tot. E aceeasi procedura. Si scriu concret de ce e nevoie. Mda. Vad ca treb si salariul pe ultimele 6 luni si domiciliu.
n privinta apostilei pe certificatul de casatorie nu e greu de facut daca apelezi la birouri specializate. Eu am apelat la asa ceva si m-a costat apostilele si traducerea 130 euro. de fapt sotia a apelat fiindca ea nu poate pleca in romania si eu sunt in italia.
Offline niko  
#176 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 01:57:58(UTC)
niko
cezar_g a scris:
Cel mai optim e sa depuna dosarul.
Apoi sa faceti cum fac eu. Treb sa vezi la ambasada Spaniei ce si cum. Dar tre sa fie aceeasi procedura ca si in orice tara Schengen.

http://www.maec.es/subwebs/Emba...itarios_ru_bucarest.aspx - priveste aici.

E simplu de tot. E aceeasi procedura. Si scriu concret de ce e nevoie. Mda. Vad ca treb si salariul pe ultimele 6 luni si domiciliu.
n privinta apostilei pe certificatul de casatorie nu e greu de facut daca apelezi la birouri specializate. Eu am apelat la asa ceva si m-a costat apostilele si traducerea 130 euro. de fapt sotia a apelat fiindca ea nu poate pleca in romania si eu sunt in italia.

Statutul de plata din ultimile 6 luni si documente acreditative a domiciliului - asta e prolblema mea cea mare din intreaga lista,mai ales ca am aproape 3 luni decand sunt acasa...poate totusi dupa ce depun dosarul ei sa incerc cu reintregirea in Romania?!Daca as sti sigur ca redobandeste si ea cetatenia in intr-un an nu as mai face nimic,dar daca va avea norocul meu si trec vre-o 8 ani:-({|= ...
Offline Cezar  
#177 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 02:34:37(UTC)
Cezar
Problema asta o am si eu cu salariul pentru ultimele 6 luni si locuinta. am fost iarna acasa, 4 luni. Dar in schimb am primit pasaportul. Eu alta iesire nu am. De asta fac reantregirea in italia.
Offline niko  
#178 Postat : sâmbătă, 29 mai 2010 14:02:22(UTC)
niko
cezar_g a scris:
Problema asta o am si eu cu salariul pentru ultimele 6 luni si locuinta. am fost iarna acasa, 4 luni. Dar in schimb am primit pasaportul. Eu alta iesire nu am. De asta fac reantregirea in italia.

stii acum se primeste ca eu am doua posibilitati de-a calatori si ea nici una...dar vad eu cum fac...tie iti multumesc mult ptu info si iti doresc succese in tot ce ti-ai propus.
thanks 1 utilizator a multumit niko acest post util.
Offline niko  
#179 Postat : luni, 31 mai 2010 22:23:56(UTC)
niko
Oameni buni, ce-i asta carte de domiciliu? Astazi am vorbit cu o persoana la care sotia are carte de rezidenta pe 5 ani obtinuta toamna in 2009,el zice ca avind carte de rezidenta dupa 6 luni ai dreptul sa depui la carte de domiciliu,iar avind carte de domiciliu dupa 6 luni primesti cetatenia...Sincer sa fiu prima data am auzit de asa ceva...Cine stie mai multe va rog mult...
Offline moldovacat  
#180 Postat : vineri, 4 iunie 2010 03:52:32(UTC)
moldovacat
v-as fi foarte multumita daca mi-ati da citeva indicii, ca de atitea probleme si piedici ce apar in calea noastra, poti avea mari dureri de cap, daca va este cunoscut raspunsul la intrebarea mea , va rog sa ma ajutati, sotul meu a depus pt cetatenie in 2002 si de abia in octombrie 2009 a primit cetatenia si pasaportul dar cu resedinta in MD, acum eu ca sotie vreau sa incercam sa face reunirea familiei, dar nu stim absolut nimik concret, stiu doar ca mai intii e nevoie sa-si schimbe resedinta, tokmai pe urma sa depunem cerere de reintregire a familiei, cit ar dura si ce ne va aparea in cale , nu stiti? va multumesc anticipat si chiar astept cu nerabdare un raspuns. BAFTA TUTUROR
Offline cgv  
#181 Postat : vineri, 4 iunie 2010 17:12:13(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
moldovacat a scris:
v-as fi foarte multumita daca mi-ati da citeva indicii, ca de atitea probleme si piedici ce apar in calea noastra, poti avea mari dureri de cap, daca va este cunoscut raspunsul la intrebarea mea , va rog sa ma ajutati, sotul meu a depus pt cetatenie in 2002 si de abia in octombrie 2009 a primit cetatenia si pasaportul dar cu resedinta in MD, acum eu ca sotie vreau sa incercam sa face reunirea familiei, dar nu stim absolut nimik concret, stiu doar ca mai intii e nevoie sa-si schimbe resedinta, tokmai pe urma sa depunem cerere de reintregire a familiei, cit ar dura si ce ne va aparea in cale , nu stiti? va multumesc anticipat si chiar astept cu nerabdare un raspuns. BAFTA TUTUROR

La inceput sotul tau trebuie sa-si schimbe domiciliul in Romania, si sa-si faca buletin, pentru asta trebuie sa gaseasca pe cineva ca sa-l ieie in spatiu. Dupa aceia trebuie sa-ti faci viza de tip D in romania:
http://chisinau.mae.ro/i...php?lang=ro&id=84421
Cum ajungi in RO mergi la ORI si depui actele pentru carte de rezident:

Pentru obtinerea cartii de rezidenta ca membru de familie al unui cetatean roman, membrii dumneavoastra de familie trebuie sa depuna urmatoarele documente:
Sotul/sotia cetateanului roman
a. cerere;
b. documentul de trecere a frontierei (pasaportul, titlul de calatorie, etc.) original si copie;
c. documentul de identitate al cetateanului roman, original si copie;
d. certificatul de casatorie eliberat de autoritatile romane original si copie (in cazul in care casatoria s-a incheiat in strainatate, certificatul va fi transcris la Oficiile de Stare Civila din Romania);
e. declaratie scrisa din care sa rezulte ca strainul nu mai are incheiata o alta casatorie;
f. dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul Romaniei in original si copie;
g. dovada asigurarii sociale de sanatate;
h. adeverinta medicala;
i. taxe.

Mai multe informatii aici:

http://ori.mai.gov.ro/de...Reintregirea-familiei/75
thanks 2 au multumit acest post util cgv.
Offline moldovacat  
#182 Postat : sâmbătă, 5 iunie 2010 01:42:14(UTC)
moldovacat
va multumesc din suflet, si mai ales pt timpul acordat intrebarii mele
Offline niko  
#183 Postat : vineri, 18 iunie 2010 17:09:45(UTC)
niko
va rog mult cine a trecut interviul la ORI,care sunt intrebarile posibile?si ce sfaturi puteti sa-mi dati ca sa-l trecem cu bine?(facem reintregirea familiei jud.Iasi).merci mult anticipat.
Offline mirela ramona  
#184 Postat : miercuri, 21 iulie 2010 19:29:43(UTC)
mirela ramona
Locatia: pitesti
Buna Ancaa!
Ma numesc Mirela locuiesc in Pitesti si in luna aprilie m-am casatorit in Maroc. Din luna mai sunt in Romania si ma tot ocup de acte :transcrierea certificatului de casatorie si altele ...Noi am intampinat o alta problema si anume ni s-a cerut la depunerea dosarului de viza un extras de cont cu o suma minima de 5000 euro. Vreau sa te intreb daca tu ai reusit pana la urma cu viza si daca vi s-a cerut asa ceva la depunerea dosarului pt obtinerea vizei de tip D.
Offline daniela_sergiu  
#185 Postat : sâmbătă, 31 iulie 2010 14:45:51(UTC)
daniela_sergiu
Postari: 3
Locatia: chisinau
SALUTARE TUTUROR!
PENTRU OBTINEREA CARDULUI DE REZIDENT PERMANET ESTE STRICT NECESAR DE A OBTINE VIZA DE TIP D(REINTRIGIREA FAMILIEI)?A DEPUS CINEVA CU VIZA DE TIP C ACTELE PENTRU CARD?MERSI ANTICIPAT!
Offline niko  
#186 Postat : sâmbătă, 31 iulie 2010 14:51:44(UTC)
niko
daniela_sergiu a scris:
SALUTARE TUTUROR!
PENTRU OBTINEREA CARDULUI DE REZIDENT PERMANET ESTE STRICT NECESAR DE A OBTINE VIZA DE TIP D(REINTRIGIREA FAMILIEI)?A DEPUS CINEVA CU VIZA DE TIP C ACTELE PENTRU CARD?MERSI ANTICIPAT!

nu este strict necesar viza de tip D,poti depune si cu cea de tip C...noi am facut reintregirea familiei si nu am avut probleme...
thanks 1 utilizator a multumit niko acest post util.
Offline inulik  
#187 Postat : duminică, 1 august 2010 09:04:03(UTC)
inulik
Postari: 10
Locatia: Romania
Sunt casatorita cu un cetatean roman si vreau sa-mi fac carte de rezidenta.Momentan detin permis de sedere temporara valabil pana in decembrie.( pe baza de studii).Mai este necesar sa-mi deschid viza de tip D sau e suficient permisul de sedere?Va rog mult sa-mi raspundeti cine a trecut prin asa ceva.Multumesc anticipat.
Offline ancaa  
#188 Postat : miercuri, 4 august 2010 01:52:49(UTC)
ancaa
mirela ramona a scris:
Buna Ancaa!
Ma numesc Mirela locuiesc in Pitesti si in luna aprilie m-am casatorit in Maroc. Din luna mai sunt in Romania si ma tot ocup de acte :transcrierea certificatului de casatorie si altele ...Noi am intampinat o alta problema si anume ni s-a cerut la depunerea dosarului de viza un extras de cont cu o suma minima de 5000 euro. Vreau sa te intreb daca tu ai reusit pana la urma cu viza si daca vi s-a cerut asa ceva la depunerea dosarului pt obtinerea vizei de tip D.

Buna Mirela,
Noi ne-am casatorit acum 2 saptamani in Romania, sotul meu venise cu viza tip C, si urmeaza sa vina inapoi peste 2 luni pt viza tip D sa aplice pt rezidenta sa putem fi impreuna in Romania.
Pt ca el sa aplice pt viza tip D la Ambasada Romaniei din maroc ne-au trimis pe email asta ( e in franceza ):
Visa (regroupement familial)
• Copie du certificat de mariage roumain ;
• Copie de la carte d’identité du citoyen roumain ;
• Copie du passeport roumain ;
• Déclaration – invitation notariale faite par le citoyen roumain, qui s’engage à supporter les frais de logement, d’entretien et d’assistance médicale durant le séjour en Roumanie du citoyen marocain ;
• Assurance médicale et de voyage pour tous les pays du monde (et non pas uniquement pour les Etats Schengen) ;
• Copie du passeport (les premières cinq pages) du citoyen marocain ;
• Copie de la CIN du citoyen marocain ;
• Fiche anthropométrique obtenue à la police (et non pas au tribunal) ;
• Attestation de travail et de salaire ou, pour les entrepreneurs, les documents délivrés par le registre de commerce ;
• Relevé du compte bancaire pour les derniers trois mois ;
• Deux photos type passeport.
Si le citoyen marocain est chômeur, le citoyen roumain doit présenter la preuve qu’il est en mesure de l’entretenir : il présentera les relevés de son compte, l’attestation de travail et de salaire

Cred ca se cere de aratat in cont minim 5000 de euro in cazul in care sotul tau nu poate prezenta un document cum, ca el lucreaza acolo si salariul lui cat si extrase din contul lui bancar cum ca in ultimele 3 luni contul bancar a fost activ.
-sper sa iti fie de ajutor informatiile
Offline niko  
#189 Postat : miercuri, 11 august 2010 17:39:46(UTC)
niko
va rog mult cine stie anul acesta 2010 a primit cineva carte de rezidenta in urma reintregirii familiei pe 5 ani? sau la toti se acorda doar pentru un an...
Offline rsergiu  
#190 Postat : miercuri, 8 septembrie 2010 09:59:55(UTC)
rsergiu
Postari: 82
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 20
Buna, tuturor!
spuneti-mi va rog cine stie, daca eu am deja cetatenia romana, si sora mea care e in italia nu o are, am putea sa-i facem carte de soggiorno pe baza ca eu sint comunitara???? Think
Offline Cezar  
#191 Postat : miercuri, 8 septembrie 2010 12:20:13(UTC)
Cezar
rsergiu a scris:
Buna, tuturor!
spuneti-mi va rog cine stie, daca eu am deja cetatenia romana, si sora mea care e in italia nu o are, am putea sa-i facem carte de soggiorno pe baza ca eu sint comunitara???? Think

Nu.
Offline Rain  
#192 Postat : joi, 16 septembrie 2010 17:33:57(UTC)
Rain
Postari: 13
Locatia: Toamna
Buna. In vara aceasta m-am casatorit, insa am obtinut o bursa de studii la master in Ro si as vre sa stiu daca as putea in baza permisului de sedere pe baza de studii sa-i fac si sotului pemis de reintregire familiei.
pe pagina oficiala a http://ori.mai.gov.ro/ am vazut ca e posibil. Poate cineva s-a confruntat cu o astfel de situatie.
Va multumesc.
Offline veneziano83  
#193 Postat : luni, 8 noiembrie 2010 12:46:49(UTC)
veneziano83
Buna, informati-ma si pe mine va rog frumos: sunt din RM, am obtinut cetatenia romana recent si sunt casatorit si avem si un copil nou nascut, cum pot face reintregirea familiei sotiei si copilului , si daca e aceeasi procedura pentru ambii sau pentru copil e mai usor. Va multumesc anticipat.
Offline Cezar  
#194 Postat : luni, 8 noiembrie 2010 13:51:18(UTC)
Cezar
veneziano83 a scris:
Buna, informati-ma si pe mine va rog frumos: sunt din RM, am obtinut cetatenia romana recent si sunt casatorit si avem si un copil nou nascut, cum pot face reintregirea familiei sotiei si copilului , si daca e aceeasi procedura pentru ambii sau pentru copil e mai usor. Va multumesc anticipat.

Fara suparare, dar a fost scris de zeci de ori aceasta procedura.
Dar iti raspund in doua cuvinte.
- Copilului ii transcrii certificatul de nastere, apoi ii faci pasaport roman, ca copilul e deja roman.
- sotia treb sa solicite viza D pentru reintregirea familiei. Tu treb sa ai domiciliu in RO. Dupa ce sotia obtine viza ii faci carte de rezidenta...

Cam asta. Detaliile le gasesti in postarile anterioare. Succes.
Offline veneziano  
#195 Postat : marți, 9 noiembrie 2010 20:43:29(UTC)
veneziano
Cezar a scris:
Fara suparare, dar a fost scris de zeci de ori aceasta procedura.
Dar iti raspund in doua cuvinte.
- Copilului ii transcrii certificatul de nastere, apoi ii faci pasaport roman, ca copilul e deja roman.
- sotia treb sa solicite viza D pentru reintregirea familiei. Tu treb sa ai domiciliu in RO. Dupa ce sotia obtine viza ii faci carte de rezidenta...

Cam asta. Detaliile le gasesti in postarile anterioare. Succes.

Ok asta am citit, multumesc, dar certificatul cela medical une se elibereaza, in RM sau in Romania si are o denumire speciala sau cum?
Offline incomer  
#196 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 12:50:10(UTC)
incomer
Postari: 6
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Buna ziua.
O intrebare, la care sper sa primesc un raspuns corect:

Sotia si fiica au pasaport romanesc + buletin romanesc al sotiei cu viza de resedinta in Bucuresti + fiica cu certificat de nastere. In baza acestor documente + certificatul de casatorie romanesc, am obtinut permisul de sedere cu viza de resedinta in Bucuresti pentru o perioada de 5 ani. Urmeaza, conform procedurilor sa obtin cetatenia, buletinul si pasaportul romanesc pe viitor, insa a aparut necesitatea de a pleca pentru 2 saptamini in Roma.

Intrebarea suna cam astfel: E destul de a prezenta la vama permisul de sedere romanesc pentru a trece in spatiul European sau nu? Dupa cite am auzit, era necesar sa fiu insotit de persoana cu pasaport romanesc, adica, de sotie. De asemenea, am auzit ca de ceva timp, au scos aceasta "restrictie". Insa nu stiu concret daca e asa sau nu. Am incercat sa clarific aceasta intrebare la Consulatul Romaniei in Chisinau, Serviciul Imigrari al Romaniei si Ambasada Italiei la Chisinau. Asa si nu am inteles nimic de la ei.

Poate cineva sa raspunda la aceasta intrebare? Merci.
Offline I.Igor  
#197 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 12:57:18(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
incomer poti sa ma ajuti cu ceva informatie de ultima ora daca tot nu demult ai obtinut viza de resedinta, fiinca eu acuma perfectez buletinul si urmeaza sa-i fac sotiei viza de resedinta.
Iti multumesc anticipat.
Offline incomer  
#198 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 13:06:52(UTC)
incomer
1. Trebuie sa detii buletin romanesc cu viza de resedinta in Romania.
2. Certificat de casatorie romanesc + moldovenesc (de preferinta sa-l ai cu tine)
3. Buletinul tau romanesc + buletinul sotiei moldovenesc + pasaportul sotiei moldovenesc
4. Procura conform careia cineva din Romania accepta sa ii puna la dispozitie locuinta pentru trai sotiei tale
5. Cerere tip+inca un document ce necesita a fi completat, pe care o obtii de la str. Nicolae Iorga
6. Te adresezi la str. Nicolae Iorga, nu mai tin minte la care casa se depun documentele, acolo sotia ta va primi anumite intrebari referitor la casatorie, de cit timp v-ati cunoscut, cum v-ati cunoscut, etc etc. Tot acolo va fi fotografiata.

Toate astea se depun pentru a obtine permisul de sedere romanesc.

Cam asta e
thanks 2 au multumit acest post util incomer.
Offline I.Igor  
#199 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:20:37(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
Multumesc incomer.

Mai am careva neclaritati daca stii :

Sotia mia trebue sa aiba neaparat luare in spatiu tot pe aceias adresa unde si eu o sa am?
*pentru ami putea brona doua luari in spatiu pe aceias adresa, eu vreau sa aplic la buletin luni-marti viitoare*
Cu asigurarea medicala cum teai discurcat?
Offline incomer  
#200 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:25:16(UTC)
incomer
Nu e neaparat sa fie adrese identice la tine si la sotie la adresa de resedinta. La mine si la sotie, cel putin, sunt adrese diferite. Asigurarea medicala, pentru un anumit onorar, ti le fac cei de pe loc, de la str. Iorga. Slava Domnului, ai de la cine intreba acolo.
thanks 2 au multumit acest post util incomer.
Utilizatori pe tema
5 Pagini«<2345>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.