Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini«<345
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline I.Igor  
#201 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:43:38(UTC)
Nivel: Membru Avansat
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
Multumesc incomer.

Cit timp va luat voua de la depunerea actelor pentru buletin la sotia ta pina cind tu ai avut in mina viza de resedinta?

Luni-marti vreau sa aplic pentru buletin si in 3-4luni ma descurc cu toata procedura acesta? Parearea ta.

Offline incomer  
#202 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:46:41(UTC)
Nivel: Incepator
incomer
Postari: 6
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
1 luna de la depunerea actelor pentru buletin, dupa care depui actele pentru permis de sedere. Daca te misti activ si cu documentele e totul ok, in 2 luni de zile se rezolva, cel putin, la mine asa a fost.
Offline I.Igor  
#203 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:56:52(UTC)
I.Igor

Multumesc incomer.

eu am inteles asa:
*depun pentru buletin, il primesc in 1 luna
*fac invitatie sotiei pentru reintregirea familiei ca sa poata deschida viza pe 3 luni asta tot 1 luna dureaza
*sosim la Bucuresti si depunem pentru viza de resedinta pentru sotie si asteptam tot 1 luna

termenii iam luat asa +-

cum de tie tia reusit mai repede?Think
Offline incomer  
#204 Postat : luni, 15 noiembrie 2010 14:59:49(UTC)
incomer
Postari: 6
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Pentru nimic. Mie mi-a facut invitatia din timp pentru viza, o alta persoana terta, nu sotia.

Mie imi raspunde cineva la intrebarea initiala?:)

Editeaza de catre utilizator luni, 15 noiembrie 2010 15:00:19(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit incomer acest post util.
Offline I.Igor  
#205 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 18:01:53(UTC)
I.Igor
As dori sai perfectez sotiei mele carte de rezidenta si pentru obtinerii cartii de rezidenta este nevoie:

..................................
g. dovada asigurarii sociale de sanatate;
h. adeverinta medicala;

Poate cineva sa-mi spuna cum obtin dovada asigurarii sociale de sanatate de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru sotia mea (nu detine cetatenie romana)?
Real se poate de obtinut singur fara intermediari?
Daca cineva o obtinut aceasta dovada scriti va rog cum este posibil ( unde, cum, cit dureaza, cit costa,ce acte trebuesc)

mai astept si sugesii in privinta obtinerii si adeverintei medicale ( am intels ca se obtine de la orice medic de familie din Romania)

Va multumesc anticipat.
Offline dolce-vitta  
#206 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 18:54:22(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
I.Igor a scris:
As dori sai perfectez sotiei mele carte de rezidenta si pentru obtinerii cartii de rezidenta este nevoie:

..................................
g. dovada asigurarii sociale de sanatate;
h. adeverinta medicala;

Poate cineva sa-mi spuna cum obtin dovada asigurarii sociale de sanatate de la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru sotia mea (nu detine cetatenie romana)?
Real se poate de obtinut singur fara intermediari?
Daca cineva o obtinut aceasta dovada scriti va rog cum este posibil ( unde, cum, cit dureaza, cit costa,ce acte trebuesc)

mai astept si sugesii in privinta obtinerii si adeverintei medicale ( am intels ca se obtine de la orice medic de familie din Romania)

Va multumesc anticipat.

eu cind mi-am facut carte de rezidenta am fost la casa de asigurari si am facut singura asigurarea medicala.. pe 3 luni....ca costaa oleaca si am fost la spital si de la psihiatru am luat certtificat medical ca sunt sanatoaasa si nu prezint pericol penttru societate..findca anume asa certificat se cere..
thanks 2 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline I.Igor  
#207 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 19:53:30(UTC)
I.Igor
dolce-vitta, mersi pentru raspuns.
Aceste doua certificate prezinta ceva dificultati pentru a le obtine(acte de prezentat, inscrierieri, variante, cozi) si in cit timp se pot de obinut(se dovedeste intro zi sa le obtii si sa depui actele la ORI)
Offline Mihail  
#208 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 19:59:45(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
I.Igor a scris:
dolce-vitta, mersi pentru raspuns.
Aceste doua certificate prezinta ceva dificultati pentru a le obtine(acte de prezentat, inscrierieri, variante, cozi) si in cit timp se pot de obinut(se dovedeste intro zi sa le obtii si sa depui actele la ORI)

este posibil de obtinul in aceiasi zi, nu este foarte complicat. Pentru asigurari medicale s-a stat putin la coada. Nu stiu cum e acum. Iar certificatul medical - depinde la ce medic apelezi si ce program are. Bafta. Vei reusi intr-o zi sa depui actele.
thanks 2 au multumit acest post util Mihail.
Offline I.Igor  
#209 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 20:17:05(UTC)
I.Igor
Mihail, mersi pentru raspuns.

Dovada asigurarii sociale de sanatate pe cit timp minim trebue de facut si cit costa? La aceasta adresa se obtine Calea Calarasilor 248, Bl. S19, Sector 3?
Certificatul de la medic costa ceva? Cum se obtine, cum e procedura?(te prezinti la orice medic, de la orice policlinica direct si ceri un asa certificat sau numai la medic de familie sau phihiatru?)

Daca stiti ajutati-ma cu vreo adresa de policlinica.
Offline Mihail  
#210 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 20:35:18(UTC)
Mihail
I.Igor a scris:

Dovada asigurarii sociale de sanatate pe cit timp minim trebue de facut si cit costa? La aceasta adresa se obtine Calea Calarasilor 248, Bl. S19, Sector 3?
Certificatul de la medic costa ceva? Cum se obtine, cum e procedura?(te prezinti la orice medic, de la orice policlinica direct si ceri un asa certificat sau numai la medic de familie sau phihiatru?)

pe google afli adresa de la asigurari in dependenta de sectorul in care stai.
daca stai in sectorul 3 - nu e departe de Piata Obor, dupa o curatatorie chimica.
iar certificatul medical il ei de la orice medic de familie. Daca ai vreun medic cunoscut prin Bucuresti - intreaba-l din timp, ca sa vii in Bucuresti si sa ai deja certificatul gata, sau cel putin sa-ti rezervezi un timp minim pentru vizita la medic.
Succese
thanks 2 au multumit acest post util Mihail.
Offline Mihail  
#211 Postat : sâmbătă, 18 decembrie 2010 22:32:55(UTC)
Mihail
I.Igor a scris:

in spatele curatatoriei NUFARUL am gasit-o

http://www.casmb.ro/sedii_mosilor.php

http://www.casmb.ro/main.php
aici ai si link-uri la medici de familie
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline astazi  
#212 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 08:26:48(UTC)
astazi
Postari: 59
A fost multumit de: 21 -ori in postarea 13
Locatia: Uganda
Mihail a scris:
in spatele curatatoriei NUFARUL am gasit-o

http://www.casmb.ro/sedii_mosilor.php

http://www.casmb.ro/main.php
aici ai si link-uri la medici de familie

Salut,

Eu cand am facut, a fost nevoie de asigurare pentru o singura luna -- luna in care depui cererea pentru pentru cartea de rezidenta la ORI. Asigurarea (facultativa) costa in jur de 150 RON / luna. Mi-a cerut un contract semnat cu un medic de familie si o declaratie notariala pe propria raspundere precum ca nu realizez venituri pe teritoriul Romaniei. Sa nu faci asigurarea pentru mai mult de o luna, deoarece atunci cand sotia ta va primi cartea de rezidenta, va putea opta pentru o asigurare obligatorie (nu facultativa), care costa mult mai putin -- vreo 35 de lei / luna (daca va vrea sau va avea nevoie de asigurare).

Poti merge la orice casa de asigurari, nu conteaza sectorul. Eu am fost la casa de pe langa Ministerul Transportului, dar te sfatui sa nu mergi acolo -- au niste angajati retardati mental, ca sa nu zic ceva mai rau.

--

Editeaza de catre utilizator duminică, 19 decembrie 2010 08:30:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util astazi.
Offline I.Igor  
#213 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 11:31:05(UTC)
I.Igor
Va multumesc la toti pentru informatii.:)

Eu credeam cai ceva mai complicat fiindca am intrebat un intermediar cit va costa sa ma ajute cu cartea de resedinta si a spus 600euro, dar cred ca ne vom desurca si singuri.\:d/

Daca cineva mai detine ceva informatie utila mai ales de ultima ora la acest capitol va rog postati aici caci va vi utila nu numai pentru mine dar si pentru mai multi care is in situatia mea (intermediarii pe asta si fac bani ca noi nu suntem informati si am observat ca bani grei au masini luxoaseShame on you )
Offline dolce-vitta  
#214 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 15:12:09(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
I.Igor a scris:
Va multumesc la toti pentru informatii.:)

Eu credeam cai ceva mai complicat fiindca am intrebat un intermediar cit va costa sa ma ajute cu cartea de resedinta si a spus 600euro, dar cred ca ne vom desurca si singuri.\:d/

Daca cineva mai detine ceva informatie utila mai ales de ultima ora la acest capitol va rog postati aici caci va vi utila nu numai pentru mine dar si pentru mai multi care is in situatia mea (intermediarii pe asta si fac bani ca noi nu suntem informati si am observat ca bani grei au masini luxoaseShame on you )

eu cind am depus pentru cartee de rezidentaa am fost la med de familie si a refuzat sa-mi elibereze certificat ca sunt sanatoasa psihic pe motiv ca nu 3ma cunoaste si trebuia maaaii intii cerrt. din <moldoova de la med de familie..dar am fost laa spital de urgente si acolo psihiatrul mi la eliberat in 2 minute si inca gratis
thanks 2 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline Mihail  
#215 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 18:47:41(UTC)
Mihail
dolce-vitta a scris:
eu cind am depus pentru cartee de rezidentaa am fost la med de familie si a refuzat sa-mi elibereze certificat ca sunt sanatoasa psihic pe motiv ca nu 3ma cunoaste si trebuia maaaii intii cerrt. din <moldoova de la med de familie..dar am fost laa spital de urgente si acolo psihiatrul mi la eliberat in 2 minute si inca gratis

Cred ca psihiatrul era moldovean :) Bravo
Offline I.Igor  
#216 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 21:04:32(UTC)
I.Igor
Vad ca mai apar detalii Think ca de de la inceput pare simplu dar vad ca am de pierdut oliaca de timp *sa caut medicul potrivit*.

Prin procedura aceasta noi o sa trecem la inceputul lunii februarie asa ca orice detaliu este binevenit.

Va multumesc la toti si succese.
Offline serga  
#217 Postat : duminică, 26 decembrie 2010 00:51:46(UTC)
Nivel: Membru
serga
Postari: 20
La documentele care necesita copii, copiile trebuie sa fie legalizate sau pot sa fie simple?
Offline serga  
#218 Postat : luni, 3 ianuarie 2011 14:46:51(UTC)
serga
dolce-vitta a scris:
nu mi-au cerut nici o dovada..am depus urmatoarele acte
certificatul de nastere, de casatorie, de nastere a copilului, asigurarea medicala din Romania, certificat de la medic ca nu sufer de boli mentale, copia biletinului sotului, copia biletinului meu, contractul de comodat incheiat pe 5 ani, si sotul a dat declatarie ca o sa locuim impreuna+ 7 ron la CEc si timbru de 1 leu..nu am avut convorbire, am depujs actele si peste o luna am luat cartea de rezident.. si peste 3 zile am fost in italia cu ea..asa ca bafta[/u][/u]

dolce-vitta, precis ti-au cerut certificatul de nastere MD sau nu-i chiar nevoie de el. d'oh!

Pe acest link http://ori.mai.gov.ro/api/media...ck%2011_1reintregire.pdf nu se pomeneste nimic despre certificatul de nastere a solicitantului de carte de rezidenta.
Rog sa se expuna toata lumea cine stie.
Offline serga  
#219 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 14:54:48(UTC)
serga
serga a scris:
dolce-vitta, precis ti-au cerut certificatul de nastere MD sau nu-i chiar nevoie de el. d'oh!

Pe acest link http://ori.mai.gov.ro/api/media...ck%2011_1reintregire.pdf nu se pomeneste nimic despre certificatul de nastere a solicitantului de carte de rezidenta.
Rog sa se expuna toata lumea cine stie.

A raspuns Mihail
http://cetatenie-romana.info/ya...-familiei.aspx#post28205

Editeaza de catre utilizator marți, 4 ianuarie 2011 14:55:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline GREG  
#220 Postat : sâmbătă, 22 ianuarie 2011 20:48:36(UTC)
GREG
Postari: 26
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Locatia: moldova
motoprim a scris:
Ma numesc Pavel, Sunt casatorit cu sotia acum 2.4ani, avem 2copii,locuim in Chisinau . Sotia a primit cetataniea Romana dispune de certificatul de nastere romin, si pasaport romin. Am depus actele la ambasada pentru a Romaniza-certificatul de dasatorie si certificatele de nastere a copiilor!
Spuneti varog cre este procedeura mai departe pentru ca sa obtin permis de sedere in Rominia??? Dorim sa plecam cu traiul in Romania cu toata familia!

Salut Pavel, cred ca ai obtinut certificatul de reintregire a familiei cit a durat si cum ai rezolvat cu copii?
Offline alcik  
#221 Postat : duminică, 13 februarie 2011 16:26:48(UTC)
alcik
Postari: 18
Locatia: chisinau
Salut!
Poate cineva sa descrie INTERVIUL care se face pentru reintregirea familiei. Suntem impreuna de 7 ani si nu ar trebui sa-mi fac griji, insa certificatul de casatorie o sa fie foarte proaspat... si as vrea sa fiu pregatita moral... Inafara de foto impreuna, ce dovezi mai putem aduce? copii inca nu avem :)
Offline nell  
#222 Postat : duminică, 13 februarie 2011 17:00:12(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
alcik a scris:
Salut!
Poate cineva sa descrie INTERVIUL care se face pentru reintregirea familiei. Suntem impreuna de 7 ani si nu ar trebui sa-mi fac griji, insa certificatul de casatorie o sa fie foarte proaspat... si as vrea sa fiu pregatita moral... Inafara de foto impreuna, ce dovezi mai putem aduce? copii inca nu avem :)

La interviu va da intrebari la fiecare aparte,unul despre celalalt, asa ca trebuie sa fiti foarte atent ce va intreaba si raspunsurile la ambii in general trebuie sa coincida, cei care va iau interviul sunt foarte buni psihologi, si dau niste intrebari banale, ca nici nu stii cum sa rasppunzi, trebuie sa va simtiti liber si totul va fi ok
thanks 1 utilizator a multumit nell acest post util.
Offline coyotusvulgaris  
#223 Postat : marți, 29 martie 2011 15:45:56(UTC)
coyotusvulgaris
Postari: 4
Locatia: chisinau
stie cineva cit timp poti sa te afli intr-un stat europen cu carte de rezident?
Offline Cezar  
#224 Postat : marți, 29 martie 2011 19:24:43(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
coyotusvulgaris a scris:
stie cineva cit timp poti sa te afli intr-un stat europen cu carte de rezident?

3 luni
Offline gaby  
#225 Postat : duminică, 22 mai 2011 22:44:30(UTC)
gaby
Postari: 2
cine poate sa-mi raspunda? sunt din moldova, am cetatenie romana cu domiciliul in romania. ma casatoresc cu o persoana din armenia, cum pot sa-i fac reintregirea familiei si daca se poate ca sa primeasca si cetatenie in rep. moldova, parca clar am dat intrebareaThink . va multumesc!!!!!!!!!!!!!
Offline yarkii  
#226 Postat : marți, 24 mai 2011 22:00:05(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
Originally Posted by: gaby Go to Quoted Post
cine poate sa-mi raspunda? sunt din moldova, am cetatenie romana cu domiciliul in romania. ma casatoresc cu o persoana din armenia, cum pot sa-i fac reintregirea familiei si daca se poate ca sa primeasca si cetatenie in rep. moldova, parca clar am dat intrebareaThink . va multumesc!!!!!!!!!!!!!

Sa plecati in RO sa va casatoriti, sa dati la ORI actele pentru reintregire, sa stai anume in Ro citeva luni pina primiti reintregirea, dar aveti sanse minime sa va accepte pentru ca o sa fiti proaspeti casatoriti. Sansele cresc brusc daca o sa aveti mai mult de 3 ani de la casatorie sau un copil.
Offline natka1981  
#227 Postat : sâmbătă, 28 mai 2011 21:26:43(UTC)
natka1981
Postari: 4
Locatia: ghg
Ror sa ma ajutati, cine stie! In februarie am depus aktele pentru reinregerea familiei.Au spus , ca in 30 de zile cartea de rezident va fi gata, in timpul acesta o sa ne keme la interviu.Dar deakuma au trekut 3 luni si jumate si nui nici un raspuns.Nici nu stiu ce sa mai kred,retreesk poate sa fie refuz?
Offline Tincutza  
#228 Postat : duminică, 29 mai 2011 01:53:02(UTC)
Tincutza
Postari: 1,510
A fost multumit de: 481 -ori in postarea 371
Originally Posted by: natka1981 Go to Quoted Post
Ror sa ma ajutati, cine stie! In februarie am depus aktele pentru reinregerea familiei.Au spus , ca in 30 de zile cartea de rezident va fi gata, in timpul acesta o sa ne keme la interviu.Dar deakuma au trekut 3 luni si jumate si nui nici un raspuns.Nici nu stiu ce sa mai kred,retreesk poate sa fie refuz?

O singura solutie exista: sa te duci personal la biroul lor unde ai depus actele pt cartea de rezident si sa vezi de ce nu primesti raspuns.
Eu stiam ca intai te cheama la interviu, apoi iti vor spune rezultatul. Si daca e pozitiv, va da cartea de rezident. Daca zici ca nu v-au chemat la interviu, pe ce baza sa va dea refuz?Think

Editeaza de catre utilizator duminică, 29 mai 2011 01:54:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alycica  
#229 Postat : marți, 23 august 2011 15:04:11(UTC)
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
Cine imi spune daca e nevoie de ambele semnaturi ale proprietarilor casei unde ma voi pune la evidenta in romania, si daca nu este prezent unul din proprietari ce e de facut?

Mersi!
Offline Tincutza  
#230 Postat : marți, 23 august 2011 22:22:18(UTC)
Tincutza
Originally Posted by: Alycica Go to Quoted Post
Cine imi spune daca e nevoie de ambele semnaturi ale proprietarilor casei unde ma voi pune la evidenta in romania, si daca nu este prezent unul din proprietari ce e de facut?

Mersi!

E suficient unul.

(daca gresesc, cer sccuzeBlushing )
Offline vicky_g  
#231 Postat : marți, 23 august 2011 22:38:24(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Daca nu gresesc , daca ambii soti sunt proprietari , trebuie acordul la amandoi.
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline serjmin  
#232 Postat : marți, 23 august 2011 23:00:29(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti

Mersi!

daca is 2 proprietari-semneaza ambii.daca e doar unul----legea nu obliga sa semneze ambii soti-dar cei de la emigrari se leaga de orice ca sa respinga.
deci pentru reintregire -semneaza ambii;pentru buletin---e destul sa semneze doar unul
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Offline Alycica  
#233 Postat : miercuri, 24 august 2011 08:50:16(UTC)
Alycica
mersi mult

dar daca al doilea proprietar nu e in tara, e posibil de facut o procura ceva?
Offline nell  
#234 Postat : miercuri, 24 august 2011 10:06:04(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
mersi mult

dar daca al doilea proprietar nu e in tara, e posibil de facut o procura ceva?

fara probleme se face procura, insa trebuie sa mearga la consulatulroman din tara aceea sa faca procura sau la un notar, dupa asta apostila si apoi traducere in romana
Offline Alycica  
#235 Postat : joi, 29 septembrie 2011 12:46:34(UTC)
Alycica
Buna!
Cine ma poate ajuta cu ceva informatii mai recente privind reintregirea familiei pe pasi daca este posibil. Adica de ce acte anume a fost nevoie pentru obtinerea vizei de tip D in cit timp se acorda (din forum reese ca 2 saptamini, dar poate sa schimbat ceva) si dupa obtinerea vize care sunt pasii?
http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=110063
Aici am gasit informatii despre viza dar nu e clar suma care trebuie sa o ai in cont si in afara de actele de la punctul "I. Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de lungă şedere:" mai trebuie si actele de la punctul II. Documente specifice necesare diferitelor categorii de vize de lungă şedere sau aceste acte trebuiesc doar cind mergi la oficiul de imigrari la Romania?????Think
Merci mult!!!
Offline Tincutza  
#236 Postat : joi, 29 septembrie 2011 14:05:49(UTC)
Tincutza
Buna!
Cine ma poate ajuta cu ceva informatii mai recente privind reintregirea familiei pe pasi daca este posibil. Adica de ce acte anume a fost nevoie pentru obtinerea vizei de tip D in cit timp se acorda (din forum reese ca 2 saptamini, dar poate sa schimbat ceva) si dupa obtinerea vize care sunt pasii?
http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=110063
Aici am gasit informatii despre viza dar nu e clar suma care trebuie sa o ai in cont si in afara de actele de la punctul "I. Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de lungă şedere:" mai trebuie si actele de la punctul II. Documente specifice necesare diferitelor categorii de vize de lungă şedere sau aceste acte trebuiesc doar cind mergi la oficiul de imigrari la Romania?????Think
Merci mult!!!

Viza de tip D... ufff e un drum lungd'oh!

Viza se elibereaza in 30zile sau chiar 2 luni.

Crede-ma e mai complicata treaba cu viza de tip D.

Actele la care se refera, probabil in cazul tau e cel de casatorie.
Sotul tau sa faca dovada de spatiu de locuit.
Nu stiu ce sa zic de acei 500euro.

Uff si la cartea aia de rezidenta (reintregirea familiei) e o alta istorie lunga... cu interviuri, cu vizitele lor pe acasa...

Aly crede-ma ca nu vrei sa te bagi in asta.
E mult stres si nervi pierduti. Mai mult decat sa redobandesti cetatenia romana intrun an de zile.
Mai bine ai depune dosarul pt cetatenie(redobandire) si apoi te casatoresti.

Oricum alegerea e a ta.

P.S. aici gasesti multa info http://basarabeni.net/

Editeaza de catre utilizator joi, 29 septembrie 2011 14:10:37(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Tincutza acest post util.
Offline Alycica  
#237 Postat : joi, 29 septembrie 2011 14:22:29(UTC)
Alycica
Multumesc pt sfat dar am depus dosarul deja din martie 2011 doar ca nu mai pot astepta mult si vreau sa vad care cale va fi mai scurta sa astept ordinul sau sa fac reintregirea. Problema e in timp cine stie cit va mai dura cu dosarul meu si inka dupa asta daca obtin ordin va mai fi citeva luni pina obtin pasaportul.Brick wall
Offline Tincutza  
#238 Postat : joi, 29 septembrie 2011 17:02:55(UTC)
Tincutza
Multumesc pt sfat dar am depus dosarul deja din martie 2011 doar ca nu mai pot astepta mult si vreau sa vad care cale va fi mai scurta sa astept ordinul sau sa fac reintregirea. Problema e in timp cine stie cit va mai dura cu dosarul meu si inka dupa asta daca obtin ordin va mai fi citeva luni pina obtin pasaportul.Brick wall

Crede-ma ca e mai bine sa maiastepti un pic sa-ti vina ordinul si repede iti faci actele.
Decat sa te bagi in "nebunia" cu reintregirea familiei.
Plus cat a mai ramas? Nici nu ai sa-ti dai seama cat de repede o sa vina timpul sa depui si tu juramantul.

Tin pumnii!

Bafta!

P.S. ca sa intelegi de ce te tot incurajez asa, si pe mine ma asteapta o casatorie, dar mai rabdam ca sa-mi vina intai ordinul sa depun juramantul, apoi... repede imi fac si actele. Si in sfarsit casatoria.Love ThumpUp

Editeaza de catre utilizator joi, 29 septembrie 2011 17:06:20(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alycica  
#239 Postat : joi, 29 septembrie 2011 19:59:03(UTC)
Alycica
wow...Felicitari!!!!ThumpUp Applause
eu oricum luna viitoare ma casatoresc cu juramin sau fara cred ca nu va influienta mult asupra juramintului este o cale sa-l depui chiar daca iti schimbi numele...
Eu ma casatoresc cu cetatean roman si poate va fi mai usor si cu reintregirea nici nu stiu...
Tu in ce luna ai depus dosarul?
thanks 1 utilizator a multumit Alycica acest post util.
Offline Tincutza  
#240 Postat : joi, 29 septembrie 2011 21:53:47(UTC)
Tincutza
wow...Felicitari!!!!ThumpUp Applause
eu oricum luna viitoare ma casatoresc cu juramin sau fara cred ca nu va influienta mult asupra juramintului este o cale sa-l depui chiar daca iti schimbi numele...
Eu ma casatoresc cu cetatean roman si poate va fi mai usor si cu reintregirea nici nu stiu...
Tu in ce luna ai depus dosarul?

Februarie 2011
Offline vgs  
#241 Postat : luni, 3 octombrie 2011 23:06:52(UTC)
vgs
Salut. Ma numesc Valentina, si in urmatorul jumate de an urmeeaza sa ma casatoresc, viitorul sot are pasaport roman, eu cetatean RM,vrem sa ne casatorim in rom, pt a avea certificat de casatorie rom, si sa primesc buletin de identitate rom, pentru ca scopul nostru este de a pleca in ue.
intrebare:
1) este oare solutie ca dupa casatorie sa dam la reintregirea familiei? e posibil asa cv? si cum se face asta?
2) cum pot eu mai repede primi buletin sau pasaport rom?
merci
Offline Cezar  
#242 Postat : luni, 3 octombrie 2011 23:10:34(UTC)
Cezar
Originally Posted by: vgs Go to Quoted Post
Salut. Ma numesc Valentina, si in urmatorul jumate de an urmeeaza sa ma casatoresc, viitorul sot are pasaport roman, eu cetatean RM,vrem sa ne casatorim in rom, pt a avea certificat de casatorie rom, si sa primesc buletin de identitate rom, pentru ca scopul nostru este de a pleca in ue.
intrebare:
1) este oare solutie ca dupa casatorie sa dam la reintregirea familiei? e posibil asa cv? si cum se face asta?
2) cum pot eu mai repede primi buletin sau pasaport rom?
merci

Imi cer scuze dar sincer aceasta intrebare este data in fiecare zi.
1 - este solutia sa dati la reintregire. La ORI aflati totul cum se face sau cautant aici pe forum ca e rugumat in lung si in lat.
2 - Vis. Mai repede nicicum. Mai intai treb sa obtii cetatenia RO. Apoi sa iti faci buletin, pasaport. Dar ca sa obtii cetatenia RO e alta intrebare. Iti trebuiesc 5 ani de la casatorie domiciliati in RO. Ei cum acum nastroienia?
Offline vgs  
#243 Postat : luni, 3 octombrie 2011 23:20:03(UTC)
vgs
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Imi cer scuze dar sincer aceasta intrebare este data in fiecare zi.
1 - este solutia sa dati la reintregire. La ORI aflati totul cum se face sau cautant aici pe forum ca e rugumat in lung si in lat.
2 - Vis. Mai repede nicicum. Mai intai treb sa obtii cetatenia RO. Apoi sa iti faci buletin, pasaport. Dar ca sa obtii cetatenia RO e alta intrebare. Iti trebuiesc 5 ani de la casatorie domiciliati in RO. Ei cum acum nastroienia?

Scuze pur si simplu nu am reusit sa caaut prin tot forumul.
dar stiam ca buletinul rom se obtine in cazul cand cineva te ia la spatiu in rom si il primesti 45 zile la bucuresti, iar in alte localitati kiar si mai repede..
Offline Andy's  
#244 Postat : luni, 3 octombrie 2011 23:22:59(UTC)
Andy's
Postari: 413
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 70
Locatia: MAIAMI
dar stiam ca buletinul rom se obtine in cazul cand cineva te ia la spatiu in rom si il primesti 45 zile la bucuresti, iar in alte localitati kiar si mai repede..

pai asta si iti explica... ca trebuie prima sa opti cetatenia romana certificat de nastere casatorie apoi buletinul
Offline Cezar  
#245 Postat : luni, 3 octombrie 2011 23:27:50(UTC)
Cezar

Pasii pentru buletin:
Depunerea dosarului de redobandire/obtinere cetatenie romana --->>> Juramantul --->>> Transcrierea certificatelor de stare civila MD in RO --->> Buletin

Daca era asa de simplu cum crezi atunci toti aveau sa aiba acum buletine.
Offline Edgar  
#246 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 17:10:01(UTC)
Edgar
Postari: 3
Locatia: bucarest
Originally Posted by: ....... Go to Quoted Post
Sincer nu prea stiu care este procedura (eu m-am interesat ca am vrut sa-mi fac anul trecut, dar aveam ceva probleme cu unele acte), insa din cate am auzit, prima data se elibereaza pt 1 an, iar dupa aceea se reinnoieste pt 5 ani.

Dar nu pot sa ma dau cu parerea mai concret in acest sens, pt ca eu personal nu am avut asa situatie.

Eu sunt peruan casatorit ,sotia mea e romanca.
Prima e de un an,dupa 5 ani.
Dupa de 5 ani care ai fost in romania
Poti alege Sedere pe termen lung(10 ani)
http://ori.mai.gov.ro/de...ermen-lung-in-Romania/79

sau Cetatenie romana(dupa de 5 ani casatorit sau 7 ani necasatorit).

Eu am carte de rezidenta pentru membri de familie (5 ani) , am calatorit in strainatate fara probleme :Barcelona (6 ori),Paris(3 ori),Roma(3 ori), si an asta voi calatorit a germania si de multe ori am calatorit singur.e posibil ca o sa te cer certificatul casatorie pentru o proba ca documentele tale e buna.
dar nu e necesar sa calatoresc tot timp cu sotia ta.
in ambasada : intreaba daca pot calatori cu carte de rezidenta pentru reintregire familie fara sotia ,si ei trebuie sa te dau raspuns clar.
migratie din strainatate niciodata m-au intrebat daca calatoresc cu sotia mea. intrebare a fost in romania ,dar nu are sens .Cred ca erau de curiositate.
ei(Romania) nu stii ce drep avem afara rumania cu carte rezidenta pentru membri de familie(5 Ani).

stiu clar ca pot sa calatoresc,dar nu pot sa muncest acesta e alta mancare de peste :-).
thanks 1 utilizator a multumit Edgar acest post util.
Offline olegsbox  
#247 Postat : marți, 6 decembrie 2011 18:10:30(UTC)
olegsbox
Postari: 12
Locatia: UK, LONDON
Si totusi, a facut cineva cu succes reintregirea familiei unde ambii sotsi sa fie locuitori originari din RMold si din care doar unul din sotsi sa aiba obtsinuta Cet Romana? Sunt casatorit de peste 6 ani, personal posedez Cert. de Nastere romanesc, plus am si un copil minor. As vrea sa aflu care ar fi cea mai scurta cale de a putea sa-mi eau sotia si copilul cu mine in UE...
Multumesc.
Offline Tatiana.2013  
#248 Postat : miercuri, 3 iulie 2013 12:07:01(UTC)
Tatiana.2013
Postari: 1
Bună ziua. Cine mă poate ajuta? Am de 3 ani carte de rezidenţă(cartea e pe termen de 5 ani). Cu soţul suntem căsătoriţi de 9 ani şi avem 2 copii. Soţul şi copiii sunt cetăţeni români cu domiciliul în Bucureşti. Care sunt paşii de mai departe pentru a obţine cetăţenie română?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 3 iulie 2013 12:10:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Utilizatori pe tema
5 Pagini«<345
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.