Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline motoprim  
#1 Postat : 23 ianuarie 2009 2:57:21(UTC)
Nivel: Membru
motoprim
Postari: 17
Ma numesc Pavel, Sunt casatorit cu sotia acum 2.4ani, avem 2copii,locuim in Chisinau . Sotia a primit cetataniea Romana dispune de certificatul de nastere romin, si pasaport romin. Am depus actele la ambasada pentru a Romaniza-certificatul de dasatorie si certificatele de nastere a copiilor!
Spuneti varog cre este procedeura mai departe pentru ca sa obtin permis de sedere in Rominia??? Dorim sa plecam cu traiul in Romania cu toata familia!

Editeaza de catre utilizator 24 ianuarie 2009 14:51:52(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lica  
#2 Postat : 23 ianuarie 2009 3:12:57(UTC)
lica
Postari: 12
Mai intii invata a scrie corect cuvintele ROMAN si ROMANIA , care se scriu cu Î din A...d'oh! ca de altfel degeaba primesti cetatenia romana...FĂRĂ SUPĂRARE!!!! ti-o spun sa stii pe viitor...

Editeaza de catre utilizator 23 ianuarie 2009 3:16:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mihail  
#3 Postat : 23 ianuarie 2009 16:13:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
motoprim a scris:
Ma numesc Pavel, Sunt casatorit cu sotia acum 2.4ani, avem 2copii,locuim in Chisinau . Sotia a primit cetataniea Romana dispune de certificatul de nastere romin, si pasaport romin. Am depus actele la ambasada pentru a Romaniza-certificatul de dasatorie si certificatele de nastere a copiilor!
Spuneti varog cre este procedeura mai departe pentru ca sa obtin permis de sedere in Rominia??? Dorim sa plecam cu traiul in Romania cu toata familia!

Este important ca sotia sa-si stabileasca domiciliul in Romania, adica sa-si faca si buletin roman.
Abia dupa asta - mergi la Consulat si soliciti viza de tip "D" pentru reintregirea familiei, pe care o vei primi in 2 saptamani, insa tre sa stii ca termenul legal e de 120 zile.
Dupa ce ti-ai primit viza - pleci in Romania, acolo unde sotia ta va avea domiciliul si depui la Autoritatea pentru straini actele pentru reintregirea familiei, (acolo mai tre sa ai si certificate de la medicul de familie + asigurare medicala).
Ai de umblat pe drumuri - succese.
thanks 1 utilizator a multumit Mihail acest post util.
Offline motoprim  
#4 Postat : 24 ianuarie 2009 2:26:30(UTC)
motoprim
Poate cineva sa ma ajute sai stabilesc sotiei viza da resedinta in Romania ca sa-i fac buletin?
Offline nadia  
#5 Postat : 24 ianuarie 2009 13:10:37(UTC)
nadia
Postari: 46
Locatia: Tg. Mures
Mihail a scris:
motoprim a scris:

Este important ca sotia sa-si stabileasca domiciliul in Romania, adica sa-si faca si buletin roman.
Abia dupa asta - mergi la Consulat si soliciti viza de tip "D" pentru reintregirea familiei, pe care o vei primi in 2 saptamani, insa tre sa stii ca termenul legal e de 120 zile.
Dupa ce ti-ai primit viza - pleci in Romania, acolo unde sotia ta va avea domiciliul si depui la Autoritatea pentru straini actele pentru reintregirea familiei, (acolo mai tre sa ai si certificate de la medicul de familie + asigurare medicala).
Ai de umblat pe drumuri - succese.

salut..ne aflam in aproximativ aceeasi situatie. dupa ce am depus juramantul, am intrebat de Dl Consul cum poate obtine sotul viza de lunga sedere, din moment ce eu am luat deja cetatenia. si ne-a spus ca dupa ce transcriu certificatul de casatorie poate sa vina sotul sa ceara viza pe un an ( detin permis de sedere in Romania, fiind studenta).si apoi sa venim sa cerem la Autorit. pt straini reintregirea fam,si ca urmare permis de sedere....
Offline Mihail  
#6 Postat : 26 ianuarie 2009 16:12:03(UTC)
Mihail
Nadia, eu cred ca permisul tau de sedere in calitate de studenta, cetatean strain, nu mai este valabil, deoarece tu deja esti cetatean roman. Respectiv, eu cred ca tu ar trebui sa-ti stabilesti domiciliul in RO, adica sa-ti faci buletin de identitate. Numai ca nu il vei putea face pana cand nu iti vei transcrie certificatele de nastere si casatorie, si daca ai depus juramantul la Consulat, atunci si pana cand nu iti vei face si pasaportul. Dupa ce va trebui sa te repatriezi si sati faci si buletin. Bafta
P.S. intamplator, Dl Consul nu ti-a zis in cat timp va fi transcris certificatul de casatorie la Consulat?

Editeaza de catre utilizator 26 ianuarie 2009 16:58:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mihail  
#7 Postat : 26 ianuarie 2009 16:16:05(UTC)
Mihail
motoprim a scris:
Poate cineva sa ma ajute sai stabilesc sotiei viza da resedinta in Romania ca sa-i fac buletin?

Sunt multi escroci care sunt gata sa te ia in spatiu pentru o anumita suma de iepurasi :)
Eu cred ca ar fi bine sa te adresezi veunei rude, sau prieten care sa-si dea acordul sa te ia in spatiu pe gratis.
Bafta
Offline VADIM  
#8 Postat : 26 ianuarie 2009 18:40:08(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Mihail a scris:
motoprim a scris:

Sunt multi escroci care sunt gata sa te ia in spatiu pentru o anumita suma de iepurasi :)
Eu cred ca ar fi bine sa te adresezi veunei rude, sau prieten care sa-si dea acordul sa te ia in spatiu pe gratis.
Bafta

Ma mir de ce ii faci pe unii oameni escroci daca iti ofera un serviciu (si anume de a te lua in spatiul in imobilul care este proprietate privata?)
Daca n-ai rude/prieteni care sa te ajute in Romania ce te faci atunci?

Se practica destul de des si este ceva normal in conditiile economiei de piata... Bineinteles abuzurile cum ar fi 30 de persoane care au buletinul cu domiciliul in aceeasi garsoniera este chiar urat, dar daca de exemplu gasesti pe cineva care vrea sa te ajute in primul rand pe tine ar fi ideal sa-i platesti o anumita suma de bani...

Din cate eu stiu acum pe piata se vehiculeaza suma de 200 - 250 de RUBLI europene...
Offline Mihail  
#9 Postat : 26 ianuarie 2009 20:47:26(UTC)
Mihail
Nu te supara, Vadim, nu am zis-o in sensul rautacios al cuvantului, ci in sensul cel bun. Eu chiar ma bucur ca exista astfel de oameni, care acorda astfel de servicii, pentru ca intr-adevar, sunt cazuri diferite, sunt si moldoveni care nu au rude sau prieteni cu proprietati in Ro, sau mai rau, care au rude sau prieteni, dar ti-o fac cu o astfel de mina, de parca le-ai fi dator toata viata dupa asta... si in acest caz mai bine e sa dai un ban unui strain, decat sa apelezi la o astfel de ruda.
Dar, daca cineva ar vrea sa te AJUTE - s-o faca, cu inima deschisa.
Acesti oameni care, dupa cum ai zis, "iti ofera un serviciu", care este foarte important pentru tine, si il vrei din toata inima, iti ofera acest serviciu contra unui cost. Respectiv, daca ai posibilitate sa le dai RUBLI - ai domiciliu, daca nu - mai umbla prin piata, poate vei gasi mai ieftin. Respectiv persoanele care ofera servicii contra unui cost pot fi numite diferit si anume: prestatori de servicii, afaceristi, buisnesmani, inclusiv si escroci (in sensul bun). Si este foarte bine ca exista astfel de persoane care au posibilitatea si ajuta moldovenii. Chiar ma bucur de asta, pentru ca daca nu ar fi ei - ar fi mai complicat pentru moldovenii nostri care par a fi uitati de toata lumea. Bafta
Offline nadia  
#10 Postat : 27 ianuarie 2009 1:04:43(UTC)
nadia
Mihail a scris:
Nadia, eu cred ca permisul tau de sedere in calitate de studenta, cetatean strain, nu mai este valabil, deoarece tu deja esti cetatean roman. Respectiv, eu cred ca tu ar trebui sa-ti stabilesti domiciliul in RO, adica sa-ti faci buletin de identitate. Numai ca nu il vei putea face pana cand nu iti vei transcrie certificatele de nastere si casatorie, si daca ai depus juramantul la Consulat, atunci si pana cand nu iti vei face si pasaportul. Dupa ce va trebui sa te repatriezi si sati faci si buletin. Bafta
P.S. intamplator, Dl Consul nu ti-a zis in cat timp va fi transcris certificatul de casatorie la Consulat?

nu stiu ce sa zic cu privire la permisul de sedere, daca mai e sau nu valabil, din moment ce am dubla cetatenie, cu domiciliul in Md, ...cred ca inca e valabil....eu am depus pt transcrierea actelor,in decembrie, si acum la sf. lui februarie sper sa le iau. asa mi-au spus la Consulat, sa vin peste 2luni.
Offline admin  
#11 Postat : 27 ianuarie 2009 5:16:22(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
daca obtii cetatenia romana esti obligat sa predai permisul de sedere

mai bine zis aunci cand iti faci pasaportul te poate intreba daca ai permis de sedere, ca sa-l anuleze...
Offline VADIM  
#12 Postat : 27 ianuarie 2009 13:57:35(UTC)
VADIM
admin a scris:
daca obtii cetatenia romana esti obligat sa predai permisul de sedere

mai bine zis aunci cand iti faci pasaportul te poate intreba daca ai permis de sedere, ca sa-l anuleze...

Mie mi-a cerut ultimul permis de sedere atunci cand am depus actele pentru Buletin, cu toate ca era expirat de vreo luna...
Offline motoprim  
#13 Postat : 26 februarie 2009 13:03:44(UTC)
motoprim
spuneti varog unde se gasesste centru pentru emigranti in Romania?

Editeaza de catre utilizator 26 februarie 2009 13:05:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadia  
#14 Postat : 26 februarie 2009 13:09:11(UTC)
nadia
motoprim a scris:
spuneti varog unde se gasesste centru pentru emigranti in Romania?

Banuiesc ca te referi la Biroul de emigrariThink ...deobicei este in incinta politiei din fiecare centru de judet.
Offline motoprim  
#15 Postat : 26 februarie 2009 13:15:51(UTC)
motoprim
----------[Ma numesc Pavel, Sunt casatorit cu sotia acum 2.4ani, avem 2copii,locuim in Chisinau . Sotia a primit cetataniea Romana dispune de certificatul de nastere romin, si pasaport romin. Am depus actele la ambasada pentru a Romaniza-certificatul de dasatorie si certificatele de nastere a copiilor!
Spuneti varog cre este procedeura mai departe pentru ca sa obtin permis de sedere in Rominia??? Dorim sa plecam cu traiul in Romania cu toata familia!]----------
Sotia a depus actele pentru buletin si dupa o luna si o saptamina primeste buletinul dupa aia schimba pasaportul la doua ore dupa nemele meu(sotului). Cred ca dupa toata procedura pleaca la notar si-mi faca chemare???
Varog datimi sfaturi cum mai corect de procedat??!!pentru reintregirea familiei!!!
Si cu copii cum fac???

Editeaza de catre utilizator 26 februarie 2009 13:18:33(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#16 Postat : 26 februarie 2009 13:36:04(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
copiii din moment ce li sa transcris certificat de nastere sunt cetateni romani. Acum in privinta dumneavoastra, daca sotia are domiciliu in Romania ( buletin) trebuie sa mearga la notar sa va faca invitatie pentru sot, iar totodata sa dea declaratie ca pana in prezent a locuit impreuna cu sotul si copii la adresa din MD.
Dupa ce aveti aceste declaratii si invitatie, mergeti la ambasada in Chisinau si cereti sa vi se deschida Viza de tip D ( viza de lunga sedere ) - motiv reintregirea familiei. Va trebui sa faceti dovada a sumelor de bani necesari traiului impreuna in Romania, asigurarea sociala a sotiei in romania sau daca nu aveti din astea , inca o declaratie la notar precum nu ati avut activitate in Romania, nu ati fost inregistrat fiscal in Romania.
In momentul in care ati ati obtinut viza , in Romania , la Inspectoratul judetean - sectia pentru straini ( sau bucuresti Autoritatea pentru straini) depuneti cerere pentru eliberarea permisului de sedere de lunga durata.
Din cate stiam pana anul trecut primul permis se elibera pentru o perioada de 1 an, dupa care in al doilea an se elibera altul pentru o perioada de 5 ani. Acum se elibereaza carte de rezidenta pe 5 ani.
Offline Serj080  
#17 Postat : 26 februarie 2009 13:43:30(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
Salut, am nevoie de ajutorul tau: Am inteles ca ai acces la MO III. Eu am depus dosarul p/u redobindire in anul 2008, in martie, cu toata familia iar la consulat ne-au spus ca dureaza cel mult 3-4 luni dar real a trecut 1 an shi nici un raspuns de felul: au ajuns dosarele la Directie, sunt in stadiu de solutionare, am aparut in MO III? Te rog daca ai posibilitate sa ne verifici in MO III dupa numele Bojonca Serghei, Bojonca Iulia, Bojonca Dumitru, Bojonca Gheorghe. I-ti voi fi foarte recunoscator.
Offline nadia  
#18 Postat : 26 februarie 2009 13:44:47(UTC)
nadia
motoprim a scris:
----------[Ma numesc Pavel, Sunt casatorit cu sotia acum 2.4ani, avem 2copii,locuim in Chisinau . Sotia a primit cetataniea Romana dispune de certificatul de nastere romin, si pasaport romin. Am depus actele la ambasada pentru a Romaniza-certificatul de dasatorie si certificatele de nastere a copiilor!
Spuneti varog cre este procedeura mai departe pentru ca sa obtin permis de sedere in Rominia??? Dorim sa plecam cu traiul in Romania cu toata familia!]----------
Sotia a depus actele pentru buletin si dupa o luna si o saptamina primeste buletinul dupa aia schimba pasaportul la doua ore dupa nemele meu(sotului). Cred ca dupa toata procedura pleaca la notar si-mi faca chemare???
Varog datimi sfaturi cum mai corect de procedat??!!pentru reintregirea familiei!!!
Si cu copii cum fac???

Pavel uite noi avem cam aceeasi situatie,numai fara copii:) si eu astept sa-mi fac mai repede buletinul (am cetatenie si certifiatele de nastere si casatorie romanesti recent obtinute). eu sunt in Rom. pe baza permisului de sedere,intrucat sunt studenta aici. Sotul e in Moldova. La Ambasada ne-au zis ca dupa ca iau buletinul, sa vina sotul cu copia dupa certif.de casatorie si buletinul meu,romanesti, si in timp de o luna va obtine viza de lunga sedere. Banuiesc ca in baza la viza respectiva va putea cere si permis de sedere, sau dupa cum au zis aici pe forum, ca va putea cere cartea de rezident pe 5 ani....despre copii nu sunt la curent....oricum mai asteapta si alte sfaturi :)
Offline nadia  
#19 Postat : 26 februarie 2009 13:50:02(UTC)
nadia
si inca o chestie..eu am fost saptamana asta la Biroul de emigrari si am intrebat despre reintregirea familiei...si mi s-a zis ca REINTREGIREA FAMILIEI ESTE O PROCEDURA CARE O SOLICITA DOAR CETATENII STRAINII CU DREPT DE SEDERE IN ROMNAIA. DAR DIN MOMENT CE EU DEJA SUNT CETATEAN ROMAN,NU ARE SENS SOLICITAREA PT REINTREGIREA FAMILIEI..PT K IN BAZA DE BULETINUL MEU ROMANESC SOTUL (NECETATEAN ROMAN)VA OBTINE VIZA DE LUNGA SEDERE...
Offline rantnick  
#20 Postat : 26 februarie 2009 14:03:07(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
nadia a scris:
si inca o chestie..eu am fost saptamana asta la Biroul de emigrari si am intrebat despre reintregirea familiei...si mi s-a zis ca REINTREGIREA FAMILIEI ESTE O PROCEDURA CARE O SOLICITA DOAR CETATENII STRAINII CU DREPT DE SEDERE IN ROMNAIA. DAR DIN MOMENT CE EU DEJA SUNT CETATEAN ROMAN,NU ARE SENS SOLICITAREA PT REINTREGIREA FAMILIEI..PT K IN BAZA DE BULETINUL MEU ROMANESC SOTUL (NECETATEAN ROMAN)VA OBTINE VIZA DE LUNGA SEDERE...

Am sa te contrazic. Eu m-am casatorit cu un cetatean roman si mi-am facut cartea de rezidenta pentru reintregirea familiei, cu toate ca avem un permis de sedere in scop de studii. cei de la Oficiul de Imigrari au incercat sa ma convinga ca nu e nevoie de cartea de rezidenta, dar am insistat si am obtinut-o. Sotul tau poate obtine viza d elunga sedere in Romania, dar pe baza acestei vize el nu se poate angaja in Romania, si nici sa calatoreasca cu tine in UE.
Daca vrei mai multe informatii in legatura cu cartea de rezidenta scrie aici si iti voi raspunde.
Offline VADIM  
#21 Postat : 26 februarie 2009 14:22:54(UTC)
VADIM
Tot se scrie mai mult despre Reintregirea familiei Sot -> Sotie, Sotie -> Sot...

Dar este posibil asa ceva cu Copil -> Parinte? Adica daca Fiul/Fiica a primit cetatenia si vrea sa-si aduca parintele/parintii in Romania sa traiasca aici? Daca este posibil care este procedura?
Offline nadia  
#22 Postat : 26 februarie 2009 14:28:42(UTC)
nadia
Vadim, uite ce stiu despre asta: La Ambasada cand m-am intresat despre viza pt sot...mi-au dat un exemplu: daca Fiica e casatorita cu cetatean roman,si are Carte de rezident, ea nu poate solicita nici macar viza de lunga sedere pentru parintii ei....nu stiu cum e situatia daca fiica,ar fi fost si cetatean roman...nu stiu daca am atins exact subiectul tau....dar ,,oricum:)
Offline nadia  
#23 Postat : 26 februarie 2009 14:37:27(UTC)
nadia
rantnick a scris:
nadia a scris:

Am sa te contrazic. Eu m-am casatorit cu un cetatean roman si mi-am facut cartea de rezidenta pentru reintregirea familiei, cu toate ca avem un permis de sedere in scop de studii. cei de la Oficiul de Imigrari au incercat sa ma convinga ca nu e nevoie de cartea de rezidenta, dar am insistat si am obtinut-o. Sotul tau poate obtine viza d elunga sedere in Romania, dar pe baza acestei vize el nu se poate angaja in Romania, si nici sa calatoreasca cu tine in UE.
Daca vrei mai multe informatii in legatura cu cartea de rezidenta scrie aici si iti voi raspunde.

multumesc rantnick...oricum cei de la politie asa m-au zapacit...noi am fost toamna (inca nu aveam cetatenie),deci,dupa conditiile lor,eram strain,cu drept de sedere in Ro. si solicitam reintregirea fam...dar mi-au zis ca nu pot solicita,pt ca am permisul in baza de studii, si am obtinut dreptul de sedere inainte de a ma casatori..(eu is in Rom. din 2002 si m-am casatorit in 2008 )..Chiar te rog, daca ai timp, sa-mi dai mai multe informatii despre aceasta carte de rezident...unde se obtine?ce acte trebuie..cat costa..etc.multumesc frumos! Cartea de rezident = Cartea de identitate provizorie ?
Offline .......  
#24 Postat : 26 februarie 2009 15:08:36(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Rantnick, este adevarat ca la obtinerea pentru prima data a cartii de rezidenta in baza reintregirii familiei in cazul casatoriei cu cetatean roman (chiar daca ai avut "n" permise de sedere temporare ) dureaza aproximativ 3 luni de la solicitare si pana la eliberare? Spune-ne te rog si ce dovada ai prezentat pentru asigurarea sociala, daca iti mai aduci aminte. Merci
Offline rantnick  
#25 Postat : 26 februarie 2009 15:19:40(UTC)
rantnick
tantan a scris:
Rantnick, este adevarat ca la obtinerea pentru prima data a cartii de rezidenta in baza reintregirii familiei in cazul casatoriei cu cetatean roman (chiar daca ai avut "n" permise de sedere temporare ) dureaza aproximativ 3 luni de la solicitare si pana la eliberare? Spune-ne te rog si ce dovada ai prezentat pentru asigurarea sociala, daca iti mai aduci aminte. Merci

ca sa-ti raspund la intrebare - NU!

- Eu m-am casatorit pe 18 iulie in 2008,
- sotia si-a scos noul buletin cu nume nou pe 28(pana atunci am strans toate celelalte acte, daca ai nevoie de lista iti zic) si in ziua respectiva am depus dosarul
- deoarece eram casatoriti mai putin de 3 ani si nici copii nu aveam trebuia sa trecem prin interviu prin care sa demonstram ca, casatoria noastra nu este una de convinienta, interviul am pe data de 29(era destul de dur) si daca vrea cineva amnunte pot povesti in alt mesaj;
- mi-a spus ofiterul sa vin sa redic cartea de rezidenta pe 29 august(dupa o luna), asa am si facut si era gata! Pe carteta de rezidenta scrie - Data eliberarii: 04.08.2008, adica le-a luat mai putin de o saptamana s-o faca, numai ca nu m-a anuntat nimeni ca pot sa vin s-o ridic mai repede.

In ceea ce priveste termenul de 3 luni - este termenul maxim conform legii cand trebuie sa-ti dea un raspuns, dar daca totul e ok cu acte nu dureaza atat.

Editeaza de catre utilizator 26 februarie 2009 15:20:38(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadia  
#26 Postat : 27 februarie 2009 1:42:43(UTC)
nadia
rantnick, te rog totusi sa ne dezvalui cum se obtine cartea de rezident pt sot/sotie al unui cetatean roman!!!!ce acte se depun si unde?cat costa? ms mult!:)
Offline rantnick  
#27 Postat : 27 februarie 2009 3:13:00(UTC)
rantnick
nadia a scris:
rantnick, te rog totusi sa ne dezvalui cum se obtine cartea de rezident pt sot/sotie al unui cetatean roman!!!!ce acte se depun si unde?cat costa? ms mult!:)

Pasii sunt simpli:
Sotul/sotia/parinte/fiu trebuie sa fie cetatean roman si sa aiba domiciliul in Romania(se dovedeste pe baza cartii de identitate) sau sa aiba permis de sedere permanenta
apoi trebuie sa ai un spatiu unde traiti impreuna( sau sa-l inchiriati, dar mare atenti ca ai sa primesti careta de rezidenta numai pe perioada cat este semnat cotnractul de inchiriere, apoi va trebui sa reiei procedura de la capat). Daca va ia cineva in spatiu(pe amandoi) trebuie sa dea o declaratie la notar, daca sunt mai multi proprietari trebuie sa dea toti(la mine au dat soacra mea si socru meu).
Ca trebuie asigurarea medicala(nu sociala) - se obtine contra unei taxe de la Casa de Asigurari de Sanatate contra unei taxe( in jur de 100 de $ pe an), este suficient sa v-o faceti pe un an. Daca sotu/sotia/parinte/fiu munceste legal in Romania poate sa va plateasca el contributiile(oricum e convenabil pentru cei cu salrii mici) si sa vi se dea o asemenea adeverinta de la Casa de Sanatate, sau daca sunteti deja angajat v-o da direct si nu mai platiti nimic in plus.
Apoi aveti nevoie de 2 poze 3/4
Taxa de timbru de 1 leu
Chitanta pentru eliberarea cartii de rezidenta de 7 lei
Adeverinta de la un medic precum ca nu suferiti de boli care sa puna in pericol sanatatea publica - se obtine la orice medic de famile cu maxim 30 lei
Cu toate astea va prezentati la ofiterul de la Oficiul pentru Imigrari in raza caruia va aflati.
Acolo completati o cerere - va da el.
Daca sunteti casatoriti mai putin de 3 ani sau nu aveti macar un copil in comun va trebui sa treceti prin testul prin care sa dovediti precum ca, casatoria voastra nu este una de convenienta.

Si apoi in 30 zile veniti sa ridicati cartea de rezidenta.
Daca este cazul in alt mesaj am sa dau detalii in legatura cu testul respectiv.
thanks 5 au multumit acest post util rantnick.
Offline nadia  
#28 Postat : 27 februarie 2009 12:43:08(UTC)
nadia
multumesc:)
Offline rantnick  
#29 Postat : 28 februarie 2009 1:14:38(UTC)
rantnick
nadia a scris:
multumesc:)

You are welcome!
Offline VADIM  
#30 Postat : 28 februarie 2009 1:46:44(UTC)
VADIM
Intr-adevat informatii foarte si foarte utile. \:d/

Multumesc frumos rantnick. Applause

Editeaza de catre utilizator 28 februarie 2009 1:47:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline motoprim  
#31 Postat : 28 februarie 2009 23:55:22(UTC)
motoprim
Mersi mult!!!
Offline Mihail  
#32 Postat : 2 martie 2009 16:38:48(UTC)
Mihail
rantnick a scris:
nadia a scris:

Pasii sunt simpli:
Sotul/sotia/parinte/fiu trebuie sa fie cetatean roman si sa aiba domiciliul in Romania(se dovedeste pe baza cartii de identitate) sau sa aiba permis de sedere permanenta
apoi trebuie sa ai un spatiu unde traiti impreuna( sau sa-l inchiriati, dar mare atenti ca ai sa primesti careta de rezidenta numai pe perioada cat este semnat cotnractul de inchiriere, apoi va trebui sa reiei procedura de la capat). Daca va ia cineva in spatiu(pe amandoi) trebuie sa dea o declaratie la notar, daca sunt mai multi proprietari trebuie sa dea toti(la mine au dat soacra mea si socru meu).
Ca trebuie asigurarea medicala(nu sociala) - se obtine contra unei taxe de la Casa de Asigurari de Sanatate contra unei taxe( in jur de 100 de $ pe an), este suficient sa v-o faceti pe un an. Daca sotu/sotia/parinte/fiu munceste legal in Romania poate sa va plateasca el contributiile(oricum e convenabil pentru cei cu salrii mici) si sa vi se dea o asemenea adeverinta de la Casa de Sanatate, sau daca sunteti deja angajat v-o da direct si nu mai platiti nimic in plus.
Apoi aveti nevoie de 2 poze 3/4
Taxa de timbru de 1 leu
Chitanta pentru eliberarea cartii de rezidenta de 7 lei
Adeverinta de la un medic precum ca nu suferiti de boli care sa puna in pericol sanatatea publica - se obtine la orice medic de famile cu maxim 30 lei
Cu toate astea va prezentati la ofiterul de la Oficiul pentru Imigrari in raza caruia va aflati.
Acolo completati o cerere - va da el.
Daca sunteti casatoriti mai putin de 3 ani sau nu aveti macar un copil in comun va trebui sa treceti prin testul prin care sa dovediti precum ca, casatoria voastra nu este una de convenienta.

Si apoi in 30 zile veniti sa ridicati cartea de rezidenta.
Daca este cazul in alt mesaj am sa dau detalii in legatura cu testul respectiv.

Declaratia privind luarea in spatiu poate fi data si de catre o persoana care nu este ruda? Sau in acest caz este nevoie de un contract de comodat? Acest contract poate fi incheiat pe o durata nelimitata? sau trebe de specificat numaidecat termenul mai mare de 5 ani? Apoi cartea de rezidenta permanenta se elibereaza doar pe o perioada de 5 ani? sau poate fi eliberata pe o perioada nelimitata?
Merci
Offline VADIM  
#33 Postat : 2 martie 2009 16:56:55(UTC)
VADIM
Mihail a scris:

Declaratia privind luarea in spatiu poate fi data si de catre o persoana care nu este ruda?
Merci

Poate fi orice persoana. Pe "Militieni" nu-i intereseaza chestia aceasta, ca de altfel pe nimeni.

Mihail a scris:

Sau in acest caz este nevoie de un contract de comodat?

Daca proprietarul vrea sa faca contract decomodat este optiunea lui. Depinde de proprietar.

Mihail a scris:

Acest contract poate fi incheiat pe o durata nelimitata?
Merci

Optiunea proprietarului.

Mihail a scris:

sau trebe de specificat numaidecat termenul mai mare de 5 ani?
Merci

Discutabil.

Bafta!

Editeaza de catre utilizator 2 martie 2009 16:57:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Mihail  
#34 Postat : 2 martie 2009 18:00:50(UTC)
Mihail
VADIM a scris:
Mihail a scris:

Declaratia privind luarea in spatiu poate fi data si de catre o persoana care nu este ruda?
Merci

Poate fi orice persoana. Pe "Militieni" nu-i intereseaza chestia aceasta, ca de altfel pe nimeni.

da pe cei de la autoritatea pentru straini ii intereseaza chestia asta?

Mihail a scris:

Sau in acest caz este nevoie de un contract de comodat?

Daca proprietarul vrea sa faca contract decomodat este optiunea lui. Depinde de proprietar.

Proprietarul este de acord sa faca orice fel de contract, important e sa suporte cheltuieli mai mici.

Mihail a scris:

Acest contract poate fi incheiat pe o durata nelimitata?
Merci

Optiunea proprietarului.

Aici ma intereseaza viziunea celor de la Autoritatea pentru straini.

Mihail a scris:

sau trebe de specificat numaidecat termenul mai mare de 5 ani?
Merci

Discutabil.
Aici iarasi ma intereseaza viziunea Autoritatii pentru Straini

Bafta!

Merci
Offline derek1983  
#35 Postat : 2 martie 2009 20:21:16(UTC)
derek1983
in nici un caz sa nu fie specificat termenul. Ca sa nu aveti surprize. Termenul e ok si necesar de specificat daca e contract de chirie , ( absolut obligatoriu ca durata minima a contractului sa fie 5 ani) Comodatul se diferentiaza prin faptul ca fiind , de regula, un contract dezinteresat - adica fara plata- proprietarul poate oricand cere remiterea lucrului folosit, in acest caz , folosinta apartamentului cu titlu de locuinta. De aceea daca si faci contract de comodat - in nici un caz sa nu treci perioada determinata; Termen- durata nelimitata- , atentie nu nedeterminata!

:)

Editeaza de catre utilizator 2 martie 2009 20:22:36(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit derek1983 acest post util.
Offline Mihail  
#36 Postat : 3 martie 2009 13:56:18(UTC)
Mihail
derek1983 a scris:
in nici un caz sa nu fie specificat termenul. Ca sa nu aveti surprize. Termenul e ok si necesar de specificat daca e contract de chirie , ( absolut obligatoriu ca durata minima a contractului sa fie 5 ani) Comodatul se diferentiaza prin faptul ca fiind , de regula, un contract dezinteresat - adica fara plata- proprietarul poate oricand cere remiterea lucrului folosit, in acest caz , folosinta apartamentului cu titlu de locuinta. De aceea daca si faci contract de comodat - in nici un caz sa nu treci perioada determinata; Termen- durata nelimitata- , atentie nu nedeterminata!

:)

Merci
Offline misnicesmile  
#37 Postat : 3 martie 2009 18:00:29(UTC)
misnicesmile
Postari: 355
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
NADEA sa stii ca te invidiez f f f muuuuuuullllltttt, cum a fost posibil sa iei cet in 6 luni, eu din 2004 asteeeeeeppppttt x( (cu memoriu depus si inregistrat in septembrie 2008)
Offline misnicesmile  
#38 Postat : 3 martie 2009 18:01:02(UTC)
misnicesmile
cata nedreptate in lumea asta!!!!!!!!!!!!!!!!! x( x( x(
Offline VADIM  
#39 Postat : 3 martie 2009 18:35:24(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
NADEA sa stii ca te invidiez f f f muuuuuuullllltttt, cum a fost posibil sa iei cet in 6 luni, eu din 2004 asteeeeeeppppttt x( (cu memoriu depus si inregistrat in septembrie 2008)

Aici se poate vorbi simplu de ceea ce s-a intimplat: NOROC Applause
Offline misnicesmile  
#40 Postat : 3 martie 2009 22:33:42(UTC)
misnicesmile
VADIM a scris:
misnicesmile a scris:

sa stii ca asa este Vadim...probabil Nadia a mankat ceva in copilarie oooopsss:-" (si nu asa da' la kilogram)
si eu deloc:-& Brick wall
Offline derek1983  
#41 Postat : 3 martie 2009 23:59:27(UTC)
derek1983
:-s si ce incurca pe cineva sa manince acum :-$ Think :)no ofense - a nu se intelege ca fac referire la cineva.
Viata e si asa "beautifull" iar daca nu o sa facem haz de necaz o sa ne dam cu Brick wall

Editeaza de catre utilizator 4 martie 2009 0:00:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VADIM  
#42 Postat : 4 martie 2009 0:47:52(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
VADIM a scris:
misnicesmile a scris:

sa stii ca asa este Vadim...probabil Nadia a mankat ceva in copilarie oooopsss:-" (si nu asa da' la kilogram)
si eu deloc:-& Brick wall

deja e putina rautate cu chestia aceasta...
Offline VADIM  
#43 Postat : 4 martie 2009 0:49:54(UTC)
VADIM
derek1983 a scris:
:-s si ce incurca pe cineva sa manince acum :-$ Think :)no ofense - a nu se intelege ca fac referire la cineva.
Viata e si asa "beautifull" iar daca nu o sa facem haz de necaz o sa ne dam cu Brick wall

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Am ras in hohote...
Offline misnicesmile  
#44 Postat : 4 martie 2009 3:57:36(UTC)
misnicesmile
mdaaaa ce sa zic s-au gast 2 deshtepti... DEREK mai ieri nu stiu pe unde citisem argumentul tau nu mai putin rautacios si chiar a sunat a "f. enervat" de intrebarile repetate a unor noi incepatori pe acest site...si acuma viatza e "beautiful" ... sau te-ai calmat deja?
iar tu VADIM-incurajarea ar fi mai de folos decat rasele in hohote...
and again NO OFENSE...
Offline VADIM  
#45 Postat : 4 martie 2009 4:31:47(UTC)
VADIM
misnicesmile a scris:
mdaaaa ce sa zic s-au gast 2 deshtepti... DEREK mai ieri nu stiu pe unde citisem argumentul tau nu mai putin rautacios si chiar a sunat a "f. enervat" de intrebarile repetate a unor noi incepatori pe acest site...si acuma viatza e "beautiful" ... sau te-ai calmat deja?
and again NO OFENSE...

Din punctul meu de vedere eu as incuraja pe mai multi sa mearga si sa depuna memorii si sa-si dea interesul pentru a obtine informatiile privind situatia dosarului si nu sa intre pe forum si sa se planga despre faptul ca au depus in 19toamna si inca n-au primit cetatenia, si altii care au primit cetatenia mai repede decat unii sa fie tratati cu dispret si chiar si premiati cu niste cuvinte foarte urate ca BONUS la cetatenie...

Dar...
Offline derek1983  
#46 Postat : 4 martie 2009 10:34:21(UTC)
derek1983
misnicesmile a scris:
and again NO OFENSE...

Ai plecat de f mult timp din Moldova misnicesmile, sau nu ai stiut niciodata ca orice ai spune " in ghilimelke" se intelege exact antonimul acelui cuvint ?

si in privinta celor cu 6 luni si gata cetateni, ce crezi ca mie nu mi-ar veni sa ma iau de capul lor ? Dar cu ce au gresit ? practic cum ai depus tu dosar asa depun si ei acum. Norocul le surade in sensul ca funstionarilor de la cetatenie le este mai la indemana sa le rezolve cererile lor. Iar despre restul ramane o perdea de tacere.....
Offline misnicesmile  
#47 Postat : 4 martie 2009 14:17:33(UTC)
misnicesmile
derek1983 a scris:
misnicesmile a scris:
and again NO OFENSE...

Ai plecat de f mult timp din Moldova misnicesmile, sau nu ai stiut niciodata ca orice ai spune " in ghilimelke" se intelege exact antonimul acelui cuvint ?

Derek, se mai pune intre ghilimele atunci cand citezi sau parafrazezi pe cineva ai uitat???\:d/ in acest caz eu am exprimat starea ta de spirit din acel moment si nu are nimic de a face cu antonimul lui...
Offline VADIM  
#48 Postat : 4 martie 2009 23:38:40(UTC)
VADIM
Alooooo, lume aici nu este un ring verbal... Aminititi-va aceasta cand vreti sa postati ceva...
Offline misnicesmile  
#49 Postat : 5 martie 2009 3:20:02(UTC)
misnicesmile
VADIM a scris:
Alooooo, lume aici nu este un ring verbal... Aminititi-va aceasta cand vreti sa postati ceva...

Ai dreptate Vadim...ne-am abatut cu totul de la tema...
Offline nadia  
#50 Postat : 25 martie 2009 22:41:35(UTC)
nadia
salut! vad ca in lipsa mea s-au discutat multe despre mine pe-aici....v-am iertat :)am si eu o intrebare,(in special pt rantnick): daca sotul obtine viza de lunga sedere,apoi vine si cere carte de rezident...cum trece vama cand merge in Moldova dupa ce ii expira viza?pt k din cate am inteles cartea de rezident poate avea un termen mult mai mare. sau pur si simplu isi prelungeste viza?sau e de ajuns sa ai pasaport+carte de rezident?
Si alta intrebare: mai este posibil sa trec vama cu pasaport MD+ buletin Ro? sau e neaparat sa-mi fac pasaport romanesc? multumesc si scuze, daca am pus intrebari banale....dar chiar nu stiu cum stau lucrurile la acest capitol.
Utilizatori pe tema
5 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.