Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Ra  
#1 Postat : marți, 10 martie 2009 15:24:45(UTC)
Nivel: Incepator
Ra
Postari: 3
Buna ziua. Detzin pashaport romanesc (cu domiciliu in md); doresc sa/mi fac shi buletinul. Solicit info despre intermediarii care se ocupa de procedura respectiva (termenul, costul, etc). Multzumesc.
Offline derek1983  
#2 Postat : marți, 10 martie 2009 19:50:17(UTC)
Nivel: Membru Avansat
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
Ra a scris:
Buna ziua. Detzin pashaport romanesc (cu domiciliu in md); doresc sa/mi fac shi buletinul. Solicit info despre intermediarii care se ocupa de procedura respectiva (termenul, costul, etc). Multzumesc.

termen, in jur de 1 luna , poate 2.
Costurile depind de la zona la zona. Bucuresti , sau alt oras ?
In Bucuresti costurile sunt cam in jur de 350 minim si urca spre 500 euro. Inca vreo 500 - 600 Euro pentru intermediar.
Costurile carte de identitate sunt infime, 10 Euro.
Offline xtremer  
#3 Postat : luni, 21 septembrie 2009 10:58:48(UTC)
xtremer
Postari: 2
Locatia: Chisinau
Dar care este procedura in cazul dat?
Am cetatenie Română cu resedinta in strainatate (R. Moldova).
Vreau sa-mi fac resedinta in România si sa primesc buletin de identitate.

Dupa cite am inteles, trebue in pimul rind sa ma mut cu traiul in Ro. si sa ma inregistrez la politita locala.
E corect? Cum fac mai departe?
Offline rantnick  
#4 Postat : luni, 21 septembrie 2009 12:19:10(UTC)
rantnick
Postari: 177
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 7
Locatia: Galati
xtremer a scris:

Dupa cite am inteles, trebue in pimul rind sa ma mut cu traiul in Ro. si sa ma inregistrez la politita locala.

Cartea de identitate(sau cum mai este numit buletin) este acel act care reptezinta identitatea unei persoane si adresa la care poate gasit.
Asta a fost partea teoretica.
Acum s-ar putea sa ai nevoie de cartea de identitate pentru alte probleme, cum ar fi angajarea in Romania, Cartea de Rezidenta pentru membrii de familie, etc.
Ca sa poti sa ti-o faci trebuie parcurgi urmatorii pasi:
- sa-ti cumperi o lucuinta in Romania, sau sa gasesti pe cineva care sa te ia in spatiu;
- sa te duci cu persoana respectiva si cu actele la Politie si sa depui cererea pentru cartea de identitate, acolo iti spune ce trebuie sa completezi si ce taxe sa achiti... trebuie sa te prezinti personal, daca iti promite cineva ca nu e obligatoriu personal, s-ar putea sati dea un document fals.
- la Galati dureaza o saptamana de la depunerea cerererii pana la eliberarea documentului, in alte localitati nu stiu.

Editeaza de catre moderator luni, 21 septembrie 2009 18:48:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline xtremer  
#5 Postat : marți, 22 septembrie 2009 20:28:30(UTC)
xtremer
rantnick,

Mersi mult de raspuns, am inteles de unde trebue sa incep.
Offline malta  
#6 Postat : vineri, 4 decembrie 2009 14:34:37(UTC)
malta
Postari: 41
Am cautat, dar nu am gasit mai nimic referitor la cartea de identitate(buletin) si imi cer scuze daca mai exista un alt topic cu acelasi subiect.
Gasisem undeva, la un moment dat, pe acest forum ca actele necesare pentru obtinerea cartii de identitate sunt urmatoarele:

1. Buletin MD + 2 xerox ;
2. Pasaport MD + 2 xerox (prima pag+ultima+foile cu toate vizele) ;
3. Certificat nastere MD + 2 xerox ;
4. Certificat nastere RO + 2 xerox ;
5. Adeverinta cetatenie RO + 2 xerox;
6. Cerere tip de la politie (“B.I. pentru schimbare resedinta din strainata in RO”)
7. Contract locuinta + 1 xerox + unul din proprietari (in caz ca nu esti tu unul din ei);

Stiam ca mai sunt si niste taxe:

# Timbru fiscal de 1 leu
# Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)

Acestea sunt toate sau mai sunt si altele?
Si unde se plateste taxa de 7 lei?
Multumesc
thanks 1 utilizator a multumit malta acest post util.
Offline malta  
#7 Postat : marți, 15 decembrie 2009 18:35:30(UTC)
malta
Postari: 41
Actele si taxele pentru obtinerea cartii de identitate sunt urmatoarele:
- cerere(se completeaza acolo)
- certificat costatator(certificatul de cetatean) original + 2 copii
- certificat de stare civila (certificat de nastere + certificat de casatorie, daca este cazul), original + copie
- dovada adresei de domiciliu(act de proprietate si declaratie pe proprie raspundere a proprietarului care te ia in spatiu) original + copie
- chitanta - dovada platii taxei pentru cartea de identitate, este de 7 lei si se platesete la Adnimistratia Financiara, Taxe si impozite(pentru sectorul 1, Bucuresti este la statia de metrou Grivita)
- timbru fiscal in valoare de 4 lei(se cumpara de la posta)

Nu am intrebat in cat este gata, dar revin cu alte informatii.
thanks 1 utilizator a multumit malta acest post util.
Offline carolarina  
#8 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 01:56:47(UTC)
carolarina
Postari: 5
Locatia: Brasov
Cine stie: se poate obtine carte de identitate fara cert. de nastere romanesc? A incercat cineva? Eu am gasit pe site-ul DEP(evidenta populatiei)asa informatie:
CARTEA DE IDENTITATE PROVIZORIE SE VA ELIBERA IN URMATOARELE CAZURI:
- cetateanul nu poseda toate documentele necesare eliberarii cartii de identitate;
- solicitantul locuieste intr-un imobil aflat in litigiu;
- cind nu functioneaza echipamentele pentru producerea cartilor de identitate.
DOCUMENTE NECESARE:
- 3 fotografii 3x4 cm, cu banda de 7 mm la baza;
- documentele pe care le poate prezenta, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui, starii civile, cetateniei, a domiciliului (in original si copie xerox);
- contravaloarea cartii de identitate provizorii (7 lei);
- timbru fiscal (4 lei), iar in cazul in care vechiul act de identitate este pierdut, furat, deteriorat sau distrus, valoarea este de 4 lei.

...in cazul meu: inca nu am cert. de nastere. Daca a reusit cineva, poate scrie cateva detalii.
Mercic.
Offline admin  
#9 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 02:48:47(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
teoretic se poate, odata ce ai certificatul de cetatenie
Offline .......  
#10 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 12:10:51(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Am si eu o intrebare la acest subiect.
Poti sa imi fac buletin de identitate la o adresa la care inchiriez o locuinta?
Daca este posibil, atunci de ce acte am nevoie? Merci.
Offline yo  
#11 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 14:37:37(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
tantan a scris:

Pai trebuie sa ai un contrac oficial de inchiriere, ami exact "contract decomodat" si pe adresa data faci buletinul. Cred ca cineva ma va mai completa si pe mine, pentru ca mi se pare ca ar trebui sa fie si un acord la notar sa te primeasca proprietarul imobilului la el la domiciliu.
Offline .......  
#12 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 14:40:08(UTC)
.......
yo a scris:
tantan a scris:

Pai trebuie sa ai un contrac oficial de inchiriere, ami exact "contract decomodat" si pe adresa data faci buletinul. Cred ca cineva ma va mai completa si pe mine, pentru ca mi se pare ca ar trebui sa fie si un acord la notar sa te primeasca proprietarul imobilului la el la domiciliu.

Si buletinul il face cu valabilitatea duratei contractului?
Offline yo  
#13 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 14:43:13(UTC)
yo
tantan a scris:
yo a scris:
tantan a scris:

99.99% ca nu, adica iti face asa cum prevede legea, buletinul se schimba la 45 de ani, sau cum merge in romania nu stiu, dar 0.01% dubii pe care le am le pot concretiza mai tirziu la un prieten, desi stiu ca el s-a facut un contract inca in 2002 si de atunci inc anu a schimbat buletinul, desi nu are nici o treaba cu gazda aia.
Offline .......  
#14 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 14:45:21(UTC)
.......
yo a scris:
tantan a scris:
yo a scris:
tantan a scris:

99.99% ca nu, adica iti face asa cum prevede legea, buletinul se schimba la 45 de ani, sau cum merge in romania nu stiu, dar 0.01% dubii pe care le am le pot concretiza mai tirziu la un prieten, desi stiu ca el s-a facut un contract inca in 2002 si de atunci inc anu a schimbat buletinul, desi nu are nici o treaba cu gazda aia.

Dar banuiesc ca e nevoie si de un act suplimentar pentru a face lucrul asta. Nu cred ca se poate face fara stiinta proprietarului...
Offline yo  
#15 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 15:01:07(UTC)
yo
tantan a scris:
yo a scris:
tantan a scris:
yo a scris:
tantan a scris:

Dar banuiesc ca e nevoie si de un act suplimentar pentru a face lucrul asta. Nu cred ca se poate face fara stiinta proprietarului...

Pai contractul, acordul la notar si buletun lui.
Offline annnna  
#16 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 22:56:03(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
presupun ca se va elibera buletinul cu domiciliul mentionat in acte, apoi dac ape viitor iti schimbi domiciliul se ataseaza in spatele buletinului mentiunea cu noua adresa. In rest, presupun ca ramane domiciiul valabil pana iti expira buletinul.
Offline annnna  
#17 Postat : vineri, 18 decembrie 2009 23:07:52(UTC)
annnna
carolarina a scris:
Cine stie: se poate obtine carte de identitate fara cert. de nastere romanesc? A incercat cineva? Eu am gasit pe site-ul DEP(evidenta populatiei)asa informatie:
- cetateanul nu poseda toate documentele necesare eliberarii cartii de identitate;
DOCUMENTE NECESARE:
- documentele pe care le poate prezenta, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui, starii civile, cetateniei, a domiciliului (in original si copie xerox);
- timbru fiscal (4 lei), iar in cazul in care vechiul act de identitate este pierdut, furat, deteriorat sau distrus, valoarea este de 4 lei.

...in cazul meu: inca nu am cert. de nastere. Daca a reusit cineva, poate scrie cateva detalii.
Mercic.

Ai incercat sa mergi la DEP? Am sa incerc eu luni sa vad cum fac ochii mari :)
Cred ca o sa ma trimita de la un birou la altul, daca nu m-or trimite direct afara :)
Offline romann  
#18 Postat : miercuri, 23 decembrie 2009 21:59:09(UTC)
romann
Postari: 7
Locatia: cluj
Daca am obtinut cetatenia cu stabilirea domiciliului in Romania, care este procedura de urmat avand in vedere faptul ca sunt student aici si stau in chirie si am si contract de inchiriere de la fisc?
Offline annnna  
#19 Postat : miercuri, 23 decembrie 2009 22:27:43(UTC)
annnna
romann a scris:
Daca am obtinut cetatenia cu stabilirea domiciliului in Romania, care este procedura de urmat avand in vedere faptul ca sunt student aici si stau in chirie si am si contract de inchiriere de la fisc?

Mergi la DEP din orasul tau si vezi ce acte iti trebuie pentru CI si-ti vei da seama ce acte ai si ce acte iti mai trebuie. Intreaba-i daca cu contractul de inchiriere sau cel de comodat iti vor face CI fara sa vina si proprietarul.
Offline Ana Suceava  
#20 Postat : miercuri, 6 ianuarie 2010 03:03:35(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Buna ziua!Va rugam sa ne impartasiti din experienta voastra cei care si-au facut deja buletin.Ce inseamna exact "luarea in spatiu" si cum ati procedat fiecare.Multumesc si bafta tuturor si--rabdareee(o sa aveti nevoie!!)
Offline rantnick  
#21 Postat : miercuri, 6 ianuarie 2010 13:42:34(UTC)
rantnick
Ana Suceava a scris:
Buna ziua!Va rugam sa ne impartasiti din experienta voastra cei care si-au facut deja buletin.Ce inseamna exact "luarea in spatiu" si cum ati procedat fiecare.Multumesc si bafta tuturor si--rabdareee(o sa aveti nevoie!!)

Dupa ce ai certificat de nastere transcris trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie proprietar de lucuinta si sa vrea sa te ia in spatiu. nu conteaza cate persoane mai "locuiesc acolo" sau cat de mare e apartamentul/casa.
te duci cu persoana respectiva la politie si iti faci buletinul.
in unele cazuri e nevoie de repatriere - te pune sa platesti 40 si ceva de lei in plus, sa faci o declaratie si o cerere si in altele (e si cazul meu) - nu. depinde de la judet la judet...
In Galati, de exemplu este o singura persoana care se ocupa de cei care au obtinut cetatenia si prima data isi bac buletin, persoana respectiva are program cu publicul numai vineri, asa ca sa te interesezi din timp cand are program persoana care se ocupa de "straini" la sectia de buletine si pasapoarte de care apartine locuinta unde vrei sa-ti faci buletin.
Luarea in spatiu presupune ca persoana care are spatiul locuibil semneaza pe spatele cerererii de eliberare a bucletinului precum ca este de acord sa te ia in spatiu. Persoana respectiva trebuie sa se prezinte cu actele de proprietate asupra imobilului si buletin.
Acum nu mai stiu exact de ce acte ai nevoie, dar sigur le gasesti aici pe forum sau la avizierul sectiei de buletine si pasapoarte...
La Galati poti sa achiti taxele aferente in incinta sectiei si nu e nevoie sa achiti nimic din timp, dar sa-ti faci rost de un timbru fiscal de un leu de la orice unitate postala... poti sa achiti din timp si taxa aia de 7 lei, care e sigura... dar cu cea de 40 si ceva sa nu te grabesti, poate nu va fi nevoie...

sper ca tiam raspuns la intrebarile...

thanks 1 utilizator a multumit rantnick acest post util.
Offline gicu23  
#22 Postat : joi, 7 ianuarie 2010 17:45:49(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Salut. Am şi eu o întrebare la care sper sa-mi dati cineva un raspuns: SE POATE OBTINE CARTE DE IDENTITATE ROMANEASCA PASTRAND SI BULETINUL MOLDOVENESC??? MULTUMESC...
Offline georgeta  
#23 Postat : joi, 7 ianuarie 2010 17:58:30(UTC)
georgeta
Postari: 303
gicu23 a scris:
Salut. Am şi eu o întrebare la care sper sa-mi dati cineva un raspuns: SE POATE OBTINE CARTE DE IDENTITATE ROMANEASCA PASTRAND SI BULETINUL MOLDOVENESC??? MULTUMESC...

normal.nu are nimic una cu alta.sunt doua cetatenii diferite.
Offline rantnick  
#24 Postat : joi, 7 ianuarie 2010 19:38:17(UTC)
rantnick
georgeta a scris:
gicu23 a scris:

normal.nu are nimic una cu alta.sunt doua cetatenii diferite.

Nu e chiar asa. Poti sa ai 2 buletine din ambele tari. Dar nu e chiar legal si nu te vreifica nimeni la asta...
O persoana poate avea un singur domiciliul. Domiciliul este adresa la care poate fi gasit si ea nu are nicio treaba cu cetatenia.

Atunci cand se face repatrierea(acea taxa de 44 ron) dai si o declaratie ca in 6 luni ai sa renunti la domiciliul din alte state...

thanks 1 utilizator a multumit rantnick acest post util.
Offline georgeta  
#25 Postat : joi, 7 ianuarie 2010 23:38:40(UTC)
georgeta
Postari: 303

Ai dreptate,dar nu stiu daca chiar se verifica chestia asta.oricum intrebarea era daac isi poate face buletin romanesc chiar daca are moldovenesc.oricum daca nu am raspuns bine,imi cer scuze.:)

Editeaza de catre moderator vineri, 8 ianuarie 2010 01:44:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rantnick  
#26 Postat : vineri, 8 ianuarie 2010 02:03:13(UTC)
rantnick
georgeta a scris:

Ai dreptate,dar nu stiu daca chiar se verifica chestia asta.oricum intrebarea era daac isi poate face buletin romanesc chiar daca are moldovenesc.oricum daca nu am raspuns bine,imi cer scuze.:)

Pana acum nu sa plans nimeni ca a fost prins.
Dar legal nu prea ai cum...
Offline Ana Suceava  
#27 Postat : vineri, 8 ianuarie 2010 03:55:39(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
Multumesc mult, rantnick!Ai fost foarte explicit/a.
Offline dasha2001  
#28 Postat : miercuri, 13 ianuarie 2010 17:15:08(UTC)
dasha2001
Postari: 217
Stie cineva in cat timp se elibereaza cartea de identitate?

Un cetatean roman caruia ii expirase buletinul,mi-a spus ca a durat o saptamana sa primeasca altul. Este valabil oare si pentru noi care ne vom face pentru prima data buletin romanesc?
Offline Tol  
#29 Postat : joi, 14 ianuarie 2010 02:44:36(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Rog pe cine stie a-mi raspunda: Dupa ce am Certificatul de Nastere romanesc pot sa fac Buletin romanesc fara sa fac Pasaport romanesc?

Multumesc.
Offline cgv  
#30 Postat : joi, 14 ianuarie 2010 03:04:43(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
Tol a scris:
Rog pe cine stie a-mi raspunda: Dupa ce am Certificatul de Nastere romanesc pot sa fac Buletin romanesc fara sa fac Pasaport romanesc?

Multumesc.

Daca ai domiciliu in Romania atunci poti, iar daca ai domiciliu in strainatate poti sa uti de buletin pina nu-ti schimbi domiciliu in tara :)
Offline Tol  
#31 Postat : joi, 14 ianuarie 2010 17:38:08(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Multumesc pentru raspuns.

Eu am depus cu domiciliul in strainatate. Si acuma cum fac sa-mi stabilesc domiciliul in Romania?
Offline vlad2009  
#32 Postat : joi, 14 ianuarie 2010 18:04:06(UTC)
vlad2009
Postari: 1
dasha2001 a scris:
Stie cineva in cat timp se elibereaza cartea de identitate?

Un cetatean roman caruia ii expirase buletinul,mi-a spus ca a durat o saptamana sa primeasca altul. Este valabil oare si pentru noi care ne vom face pentru prima data buletin romanesc?

Eu am depus personal la bucuresti in data de 6 ianuarie pentru buletin, am fost informat ca peste 1 luna jumate sa ma apropii sa-l ridic cu pasaportul Ro-CRDS.
Offline RomanG  
#33 Postat : vineri, 15 ianuarie 2010 14:14:18(UTC)
RomanG
Postari: 3
Eu am depus cu restabilirea domiciliului in Romania, prin urmare am obtinul certificatul de nastere cu CNP, si cartea de identitate am luat-o dupa 7 zile lucratoare. Acum astept pasaportul electronic, care dureaza 10 zile lucratoare.
Offline anatolie18  
#34 Postat : vineri, 5 februarie 2010 20:47:33(UTC)
anatolie18
poate sa ma ajute cineva. Voi putea trece vama cu cartea de identitate romana si cu pasaportul MD? multumesc
Offline admin  
#35 Postat : vineri, 5 februarie 2010 23:24:26(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
eu zic ca da, vei putea
Offline ianina  
#36 Postat : sâmbătă, 6 februarie 2010 01:11:14(UTC)
ianina
Postari: 4
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
annnna a scris:
carolarina a scris:
DOCUMENTE NECESARE:

Mercic.

Ai incercat sa mergi la DEP? Am sa incerc eu luni sa vad cum fac ochii mari :)
Cred ca o sa ma trimita de la un birou la altul, daca nu m-or trimite direct afara :) [/quote

Buna la toti
am incercat eu sa fac chestia asta CARTE DE IDENTITATE PROVIZORIE,la Cluj(in Cj stau)am fost si am intrebat si mi a spus un functionar de la starea civila ca pot sa fac si sa vin cu dosarul cu acte(actele scrise mai sus). Cand am venit a 2 zi mi au spus ca nu imi pot face daca nu am un act eliberat de autoritatile romane si certificatul de cetatenie nu l iau in consideratie......so thats it
asta a fost in cluj poate in alte orase o fi altfel
o seara faina
Offline VickyG  
#37 Postat : luni, 8 februarie 2010 17:59:52(UTC)
VickyG
Postari: 34
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 1
Tol a scris:
Eu am depus cu domiciliul in strainatate. Si acuma cum fac sa-mi stabilesc domiciliul in Romania?

Cineva a trecut prin aceasta procedura? Povestiti va rog ce etape ati trecut.

Editeaza de catre utilizator luni, 8 februarie 2010 18:00:39(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#38 Postat : luni, 15 februarie 2010 13:15:56(UTC)
.......
malta a scris:
Actele si taxele pentru obtinerea cartii de identitate sunt urmatoarele:
- cerere(se completeaza acolo)
- certificat costatator(certificatul de cetatean) original + 2 copii
- certificat de stare civila (certificat de nastere + certificat de casatorie, daca este cazul), original + copie
- dovada adresei de domiciliu(act de proprietate si declaratie pe proprie raspundere a proprietarului care te ia in spatiu) original + copie
- chitanta - dovada platii taxei pentru cartea de identitate, este de 7 lei si se platesete la Adnimistratia Financiara, Taxe si impozite(pentru sectorul 1, Bucuresti este la statia de metrou Grivita)
- timbru fiscal in valoare de 4 lei(se cumpara de la posta)

Nu am intrebat in cat este gata, dar revin cu alte informatii.

Da taxa asta de 7 lei nu se poate plati pe undeva pe la CEC sau in alta parte decat la Administratia Financiara?Think
Offline .......  
#39 Postat : luni, 15 februarie 2010 19:13:52(UTC)
.......
Gata, am gasit unde sa platesc taxele astea. Numai la administratia financiara se plateste taxa aia de 7 lei.

Adresele unde se poate plati aceasta taxa de 7 lei (numai daca iti faci buletinul in sectorul 1, Bucuresti ):
1. Str. Grivitei, nr.208
2. Str. Pajurei, nr.13
3. Str. Garlei, nr.2
4. Str. Berthelot, nr.55
5. Str. Borsa, nr.27
6. Str. Petrila, nr.8

Intre timp a aparut alta intrebare: trebuie sa platesc taxa de repatriere de 41 lei la CEC? Ce stiti de asta?

Editeaza de catre utilizator luni, 15 februarie 2010 19:57:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit ....... acest post util.
Offline Rhadoo  
#40 Postat : miercuri, 24 martie 2010 20:36:07(UTC)
Rhadoo
Salutare am intzeles k se ofera luare in spatiu contra cost in bucuresti as vrea sa aflu mai multe detalii: pret sector disponibilitate posibilitatea de negociere
Mail-ul meu : xxx@yahoo.com
multzumesc anticipat

update admin
: scrie aici pt info contact@cetatenie-romana.info

Editeaza de catre moderator joi, 25 martie 2010 04:56:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline valera  
#41 Postat : joi, 8 aprilie 2010 19:21:26(UTC)
valera
Locatia: Moldova
Ma intereseaza daca avind certificat de nastere Romanesc unde pot primi carte de identitate , si pasaport Romanesc.
Virsta pina la 18 ani , mama e cusediul la Bucuresti.Se poate la Iasi? Sau la Chisinau!
Offline dasha2001  
#42 Postat : vineri, 9 aprilie 2010 00:28:02(UTC)
dasha2001
Postari: 217
tantan a scris:
Gata, am gasit unde sa platesc taxele astea. Numai la administratia financiara se plateste taxa aia de 7 lei.

Adresele unde se poate plati aceasta taxa de 7 lei (numai daca iti faci buletinul in sectorul 1, Bucuresti ):
1. Str. Grivitei, nr.208
2. Str. Pajurei, nr.13
3. Str. Garlei, nr.2
4. Str. Berthelot, nr.55
5. Str. Borsa, nr.27
6. Str. Petrila, nr.8

Intre timp a aparut alta intrebare: trebuie sa platesc taxa de repatriere de 41 lei la CEC? Ce stiti de asta?

Vad ca e mai veche postarea si nu stiu daca te mai ajuta informatia ca eu personal nu am platit aceasta taxa de repatriere. Mi-am facut buletinul in judetul Cluj.
Offline .......  
#43 Postat : vineri, 9 aprilie 2010 00:32:17(UTC)
.......
dasha2001 a scris:
tantan a scris:

1. Str. Grivitei, nr.208
2. Str. Pajurei, nr.13
3. Str. Garlei, nr.2
4. Str. Berthelot, nr.55
5. Str. Borsa, nr.27
6. Str. Petrila, nr.8

Vad ca e mai veche postarea si nu stiu daca te mai ajuta informatia ca eu personal nu am platit aceasta taxa de repatriere. Mi-am facut buletinul in judetul Cluj.

Dasha, nici eu nu am platit taxa de repatriere (aia e de vreo 45-50 ron). Asta este taxa de buletin de 7 lei pe care o platesc toti romanii pentru a-si face buletin. Adresele pe care le-am afisat sunt valabile pentru Bucuresti, sector 1.
Offline vanea312  
#44 Postat : marți, 4 mai 2010 20:04:21(UTC)
vanea312
Locatia: Romania
rantnick a scris:
xtremer a scris:

Cartea de identitate(sau cum mai este numit buletin) este acel act care reptezinta identitatea unei persoane si adresa la care poate gasit.
Asta a fost partea teoretica.
Acum s-ar putea sa ai nevoie de cartea de identitate pentru alte probleme, cum ar fi angajarea in Romania, Cartea de Rezidenta pentru membrii de familie, etc.
Ca sa poti sa ti-o faci trebuie parcurgi urmatorii pasi:
- sa-ti cumperi o lucuinta in Romania, sau sa gasesti pe cineva care sa te ia in spatiu;
- sa te duci cu persoana respectiva si cu actele la Politie si sa depui cererea pentru cartea de identitate, acolo iti spune ce trebuie sa completezi si ce taxe sa achiti... trebuie sa te prezinti personal, daca iti promite cineva ca nu e obligatoriu personal, s-ar putea sati dea un document fals.
- la Galati dureaza o saptamana de la depunerea cerererii pana la eliberarea documentului, in alte localitati nu stiu.

pt buletin de identitate de galati unde trebuie sa depun..si cine stie ce program au..am sunat la mii de numere(sunt in Bucuresti) si pana la urma am aflat ca doar vinerea de la 8-12. In plus la care birou de evidenta a populatiei tre sa merg???? am rugat pe cineva sa se intereseze: a fost la sediul central sau nush cum ii zzice....de acolo au trimis-o la politie si de la olitie nu mai stiu unde..nush ce sa fac. am vazut ca rantnick e din galati si cred ca stie toate chestiile pe acolo. rog ajutor. ms anticipat

Editeaza de catre utilizator marți, 4 mai 2010 20:11:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vanea312  
#45 Postat : marți, 4 mai 2010 20:26:22(UTC)
vanea312
sal...a facut cineva buletin in galati??? as vrea sa stiu...unde...o adresa ceva; programul cu publicul din R.M. e doar vinerea???? cine poate sa ma ajute, ms anticipat
Offline vanea312  
#46 Postat : miercuri, 5 mai 2010 10:23:35(UTC)
vanea312
rantnick a scris:
Ana Suceava a scris:

Dupa ce ai certificat de nastere transcris trebuie sa gasesti pe cineva care sa fie proprietar de lucuinta si sa vrea sa te ia in spatiu. nu conteaza cate persoane mai "locuiesc acolo" sau cat de mare e apartamentul/casa.
te duci cu persoana respectiva la politie si iti faci buletinul.
in unele cazuri e nevoie de repatriere - te pune sa platesti 40 si ceva de lei in plus, sa faci o declaratie si o cerere si in altele (e si cazul meu) - nu. depinde de la judet la judet...
In Galati, de exemplu este o singura persoana care se ocupa de cei care au obtinut cetatenia si prima data isi bac buletin, persoana respectiva are program cu publicul numai vineri, asa ca sa te interesezi din timp cand are program persoana care se ocupa de "straini" la sectia de buletine si pasapoarte de care apartine locuinta unde vrei sa-ti faci buletin.
Luarea in spatiu presupune ca persoana care are spatiul locuibil semneaza pe spatele cerererii de eliberare a bucletinului precum ca este de acord sa te ia in spatiu. Persoana respectiva trebuie sa se prezinte cu actele de proprietate asupra imobilului si buletin.
Acum nu mai stiu exact de ce acte ai nevoie, dar sigur le gasesti aici pe forum sau la avizierul sectiei de buletine si pasapoarte...
La Galati poti sa achiti taxele aferente in incinta sectiei si nu e nevoie sa achiti nimic din timp, dar sa-ti faci rost de un timbru fiscal de un leu de la orice unitate postala... poti sa achiti din timp si taxa aia de 7 lei, care e sigura... dar cu cea de 40 si ceva sa nu te grabesti, poate nu va fi nevoie...

sper ca tiam raspuns la intrebarile...

sal rantnick..am vazut ca esti la curent cum merg treburile la galati. imi poti da si mie o adresa sigura unde se poate depune....eu am vb cu cineva a fost la directia judeteana de evidenta a persoanelor galati, de acolo au trimis-o la politie iar de la politie nu mai stiu unde ....:-?????? eu vreau vineri sa ma duc sa depun.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 5 mai 2010 10:24:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Serj080  
#47 Postat : miercuri, 5 mai 2010 13:17:37(UTC)
Serj080
Postari: 223
A fost multumit de: 86 -ori in postarea 40
Buna ziua la toti.
Mai stie cineva-ceva despre REPATRIERE, cum se face si ce avantaje decurg din aceasta.
Va indemn sa discutam si pe tema asta putin, va rog cine are mai multe informatii
sa le posteze.
Offline moldovitsa  
#48 Postat : sâmbătă, 15 mai 2010 18:55:51(UTC)
Nivel: Membru
moldovitsa
Postari: 13
Serj080 a scris:
Buna ziua la toti.
Mai stie cineva-ceva despre REPATRIERE, cum se face si ce avantaje decurg din aceasta.
Va indemn sa discutam si pe tema asta putin, va rog cine are mai multe informatii
sa le posteze.

Da, as vrea si eu sa discutam despre avantajele si dezavantajele repatrierii. Cine cunoaste mai multe?
Offline hypn0zis  
#49 Postat : duminică, 16 mai 2010 01:36:35(UTC)
hypn0zis
Locatia: romania
Cunoaste cineva persoane din Galati care ar lua in spatiu si cam cat cer? Mc anticipat!
Offline Rdima  
#50 Postat : joi, 20 mai 2010 20:05:46(UTC)
Rdima
Postari: 35
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
moldovitsa a scris:
Serj080 a scris:
Buna ziua la toti.
sa le posteze.

Da, as vrea si eu sa discutam despre avantajele si dezavantajele repatrierii. Cine cunoaste mai multe?

Nu stiu daca deja stiti despre Repatriere, dar eu tot va zic. In cazul in care detii un pasaport romanesc cu domiciliul in strainatete si vrei sa-ti faci buletin in Ro, acest procedeu se numeste Repatriere. la eliberarea buletinului Ro, pasaportul se retine. Poti sa-ti faci alt pasaport, dar va fi cu domiciliul in Romania.
thanks 2 au multumit acest post util Rdima.
Utilizatori pe tema
5 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.