Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline nguzun  
#1 Postat : vineri, 29 ianuarie 2010 14:58:28(UTC)
Nivel: Incepator
nguzun
Postari: 5
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Moldova, Soroca
scuzati, poate si este scris undeva , dar chiar nu am dat de acesti termeni,
intrebarea suna asa: cat timp, sau cat dureaza in timp procedura de redobandire a cetatieniei din start (depunerea cererii) si obtinerea pasaportului. Bine inteles daca stie cineva ;) am inteles ca acum cu legislatia noua nu dureaza ani de zile ...

Mersi anticipat, Guzun N.
thanks 1 utilizator a multumit nguzun acest post util.
Offline dorin1984  
#2 Postat : vineri, 29 ianuarie 2010 15:08:42(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
nguzun a scris:
scuzati, poate si este scris undeva , dar chiar nu am dat de acesti termeni,
intrebarea suna asa: cat timp, sau cat dureaza in timp procedura de redobandire a cetatieniei din start (depunerea cererii) si obtinerea pasaportului. Bine inteles daca stie cineva ;) am inteles ca acum cu legislatia noua nu dureaza ani de zile ...

Mersi anticipat, Guzun N.

pina acum procedura este foarte anevoioasa si dureaza ani buni,
insa domnul Basescu a promis ca o sa deschida agentia pentru cetatenii in Bucuresti care o sa aiba sedii la Galati, Iasi, Suceava, Cluj si Timisoara unde o sa poti depune dosarul de indata desi nu ai permis de sedere legal in Romania, adica nu trebuie sa fii programat asa cum se face la consulat si dupa ce ai depus in 5 luni o sa ai la mina dovada de redobindire a cetateniei, desigur daca nu o sa fie probleme cu dosarul, asa ca te-as sfatui sa incepi a stringe actele si sa gasesti o persoana care sa iti faca invitatie ca sa poti deschide viza in romania.

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 ianuarie 2010 15:10:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dentist  
#3 Postat : vineri, 29 ianuarie 2010 15:11:42(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
totul depinde unde ai depus dosarul şi cât de insistent ai fost la direcţia cetăţenie
Offline dinutza23  
#4 Postat : sâmbătă, 3 aprilie 2010 03:52:49(UTC)
dinutza23
Postari: 7
Locatia: chisinau
dentist a scris:
totul depinde unde ai depus dosarul şi cât de insistent ai fost la direcţia cetăţenie

lacrimi l-am depus in data de 05.03.2010 la Chişinău...acum înseamnă că nu am sorţi de izbândă??? spuneţi-mi ce să fac?.. aş putea să mai depun o data dosarul la Iaşi? sau se va dubla informaţia? help me plsssss lacrimi

Editeaza de catre utilizator duminică, 4 aprilie 2010 02:25:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cgv  
#5 Postat : sâmbătă, 3 aprilie 2010 04:03:40(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
dinutza23 a scris:
dentist a scris:

lacrimi lacrimi lacrimi l-am depus in data de 05.03.2010 la Chişinău...acum înseamnă că nu am sorţi de izbândă??? spuneţi-mi ce să fac?.. aş putea să mai depun o data dosarul la Iaşi? sau se va dubla informaţia? help me plsssss lacrimi

inca nici o luna n-ai si cauti izbanda :)
dosarul poti sa-l depui inca o data, dar risti sa nu primesti cetatania niciodata findca la dosar se depune :
Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
care atrage dupa sine un dosar penal daca depui declaratii false si lakrimile n-o sa te ajute :)

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 3 aprilie 2010 04:05:26(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util cgv.
Offline Cezar  
#6 Postat : sâmbătă, 3 aprilie 2010 04:57:01(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
dinutza23 a scris:
dentist a scris:

lacrimi lacrimi lacrimi l-am depus in data de 05.03.2010 la Chişinău...acum înseamnă că nu am sorţi de izbândă??? spuneţi-mi ce să fac?.. aş putea să mai depun o data dosarul la Iaşi? sau se va dubla informaţia? help me plsssss lacrimi

Haha, dap fată dragă și cei deal-de tine, voi visați probabil.
NU cumva vreți să vă aducă pașaportul acasă gata făcut, fără dosare, caziere, avize, ordine etc etc.
Obrăznicie pură.
Offline Ganster  
#7 Postat : sâmbătă, 3 aprilie 2010 20:42:07(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
cezar_g a scris:
dinutza23 a scris:
dentist a scris:

NU cumva vreți să vă aducă pașaportul acasă gata făcut, fără dosare, caziere, avize, ordine etc etc.
Obrăznicie pură.

de acord. oamenii asteptau si 10 ani, Dar pentru unii si un an e mult :D
Offline dinutza23  
#8 Postat : duminică, 4 aprilie 2010 02:20:21(UTC)
dinutza23
cezar_g a scris:
dinutza23 a scris:
dentist a scris:

Obrăznicie pură.

mahhhh, cezareeee, da tu esti tare, p bune.....auzi draga, dak n-ai intseles, am pus si io o simpla intrebare (initial vroiam un raspuns clar si nu o ofensa)si tu faci tragi-comedie, nu trb s faci teatru draga??? (cat despre intrebarea ta, o sa-ti zic k nu ASTEPT S FACA CEVA CINEVA PT MINE, ma descurc singura!!!) sanatate si cat m multa LUMINA IN SUFLETUL TAU...o:)

@ cgv, merci, cat d cat un raspuns fara pretentii ;)

Editeaza de catre utilizator duminică, 4 aprilie 2010 03:05:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#9 Postat : miercuri, 7 aprilie 2010 00:24:24(UTC)
Cezar
Cati ani ai daca se poate sa intreb?

Intelegi, tu numai ai depus dosarul si vrei sa ai deja totul. NU vreau sa te dezamagesc, dar Mos Craciun nu exista!

8-[

Editeaza de catre utilizator miercuri, 7 aprilie 2010 00:24:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline yarkii  
#10 Postat : miercuri, 7 aprilie 2010 14:44:04(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
cezar_g a scris:

Intelegi, tu numai ai depus dosarul si vrei sa ai deja totul. NU vreau sa te dezamagesc, dar Mos Craciun nu exista!

8-[

frate nu vezi ca "blondinka" Crede in cercei albastri \:d/ :)
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline dinutza23  
#11 Postat : vineri, 9 aprilie 2010 18:58:44(UTC)
dinutza23
cezar_g a scris:

8-[

da nu vi se pare k va abateti de la tema? "desteptilor" :-"
NU vreau vă dezamăgesc, dar eu voi primi mult mai rpd Cetăţenia(gandurile pozitive au dus la o soluţionare m rpd a problemelor..mai citiţi psihologie, ajută :-D)...viaţa e "dură", va ţinut mult in coadă!!!

Editeaza de catre utilizator vineri, 9 aprilie 2010 19:03:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#12 Postat : vineri, 9 aprilie 2010 22:43:32(UTC)
Ganster
dinutza23 a scris:
cezar_g a scris:

8-[

da nu vi se pare k va abateti de la tema? "desteptilor" :-"
NU vreau vă dezamăgesc, dar eu voi primi mult mai rpd Cetăţenia(gandurile pozitive au dus la o soluţionare m rpd a problemelor..mai citiţi psihologie, ajută :-D)...viaţa e "dură", va ţinut mult in coadă!!!

apa daca totul o sa fie ok, pentru ce intrebi ?, totusi nu crezi pina la sfirsit in psihologie :)
Offline Cezar  
#13 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 00:02:57(UTC)
Cezar
Naiva esti dinutza.

Se vede ca esti prea tanara sa intelegi ceva in viata. Si eu nu sunt prea batran dar deja am vazut multe si am trecut prin multe.

Te porti ca la gradinita de copii: parca ai spune "eu voi avea o jucarie mai frumoasa si mai buna, si nu va voi da sa va jucati cu ea. Be be be".
Cand vei avea cetatenia atunci sa te lauzi.

Si degeaba spui ca ne vom dezamagi sau ca nu vrei sa ne dezamagesit. MII INDIFERENT. Poti sa ai macar si cetatenia japoneza sau sud-africana.

Succes.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 10 aprilie 2010 00:04:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lora4wonder  
#14 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 02:46:43(UTC)
lora4wonder
Postari: 36
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Baietzi ce v-ati pus in capu dinutzei!!!????? Nu stiti cumva,se zvoneste ca Agentiile vor primi dosare noi pina la sf lui mai?sau e doar un zvon???
thanks 1 utilizator a multumit lora4wonder acest post util.
Offline .......  
#15 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 03:01:21(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
lora4wonder a scris:
Baietzi ce v-ati pus in capu dinutzei!!!????? Nu stiti cumva,se zvoneste ca Agentiile vor primi dosare noi pina la sf lui mai?sau e doar un zvon???

Sunt doar niste zvonuri. Citeste prin topicuri despre zvonurile ca agentiile vor primi dosarele doar pana pe 31 martie. O sa tragi singur(a) concluziile.
Offline Ganster  
#16 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 04:33:21(UTC)
Ganster
fiecare luna o sa fie un individ care o sa intrebe "dar nu ati auzit ca agentiile lucreaza numai pina mai, iunie, iulie, august, septembrie?" s.a.m.d...
Offline Cezar  
#17 Postat : sâmbătă, 10 aprilie 2010 04:51:09(UTC)
Cezar
Zvonuri starnite de intermediari. Sa mai scruga niste paralute din lume, ca moldovanul intra in panica.

Si zvonul cu 31 martie a fost scos din cauza ca pe just.ro era afisat programul de lucru al agentiilor pana in 31 mai. Dar lumea a inteles cu totul altceva. Eu ma mir. Chiar e asa greu de inteles ca e doar programul. Acum au facut din nou program pe 3 luni.
Si dupa asta din nou pe 3 luni. Si asa va fi mereu.

Nu va lasati lume dusi in eroare. Cititi atent si totul va fi bine.
Un weekend placut :-({|=
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline VartanExo  
#18 Postat : duminică, 16 mai 2010 00:49:25(UTC)
Nivel: Membru
VartanExo
Postari: 39
cezar_g a scris:
Zvonuri starnite de intermediari. Sa mai scruga niste paralute din lume, ca moldovanul intra in panica.

Si zvonul cu 31 martie a fost scos din cauza ca pe just.ro era afisat programul de lucru al agentiilor pana in 31 mai. Dar lumea a inteles cu totul altceva. Eu ma mir. Chiar e asa greu de inteles ca e doar programul. Acum au facut din nou program pe 3 luni.
Si dupa asta din nou pe 3 luni. Si asa va fi mereu.

Nu va lasati lume dusi in eroare. Cititi atent si totul va fi bine.
Un weekend placut :-({|=

Cezar:
Straniu, chiar pe www.just.ro scrie:
"Începând cu data de 8 februarie 2010 au fost deschise Birourile teritoriale pentru cetăţenie care au program de lucru permanent cu publicul de luni până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (Rep.Moldova si Ucraina)" Think
Deci, AGENTIILE TERITORIALE lucreaza in program PERMANENT.

Iar asta:
"în perioada 01.04.2010 – 30.06.2010, programul cu publicul al Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie se va desfăşura doar în ziua de miercuri a fiecărei săptămâni şi doar pentru depunere cereri de redobândire, acordare sau renunţare la cetăţenia română şi înregistrare acte în completare şi petiţii adresate Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie."
cred ca se refera la Biroul de la Bucuresti pentru Audienta la Presedintele Autoritatii Nationale pentru Cetatenie, care normal, se afla la Bucuresti... Think

P.S.1
Eu tot am auzit de asa porcarie, cum ca numai pana pe 31 mai se primesc dosarele si dupa asta nu se stie ce va fi...
Daca cinstit nu cred ca Romania sa dea inapoi in privinta acordarii cetateniilor!!!
Atata lobby in Europa, bani cheltuiti, ca sa inceteze activitatea Agentiei?? Putin probabil... Shame on you
Poate peste ceva timp, gen doi ani... Think
Dar... niciodata nu spune niciodata!!
Concluzie, trebuie de "dat din buci" mai repede!! :) :)

P.S.2
Daca cineva are informatii mai veridice, va rog sa postati pentru clarificare!!!

Multumesc!!
Offline .......  
#19 Postat : duminică, 16 mai 2010 01:10:36(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
Da, ai inteles corect: agentiile teritoriale primesc dosare in fiecare zi a saptamanii, iar reprezentanta din Bucuresti are program doar miercurea.
Offline VartanExo  
#20 Postat : vineri, 21 mai 2010 01:28:40(UTC)
VartanExo
Postari: 39
tantan a scris:
Da, ai inteles corect: agentiile teritoriale primesc dosare in fiecare zi a saptamanii, iar reprezentanta din Bucuresti are program doar miercurea.

Si e rand mare acolo... nu?? :)
Offline Ganster  
#21 Postat : vineri, 21 mai 2010 03:48:20(UTC)
Ganster
VartanExo a scris:
tantan a scris:

da, e rind acolo, mai ales la Bucuresti. Dar dupa cum am inteles, toti dovedesc sa depuna actele intr-o zi. Acolo lucreaza operativ
Offline bibigon  
#22 Postat : luni, 24 mai 2010 23:31:01(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Ganster a scris:
VartanExo a scris:
tantan a scris:

da, e rind acolo, mai ales la Bucuresti. Dar dupa cum am inteles, toti dovedesc sa depuna actele intr-o zi. Acolo lucreaza operativ

la Bucuresti este coada destul de mare, nustiu cat de mare este coada in provincie dar la capitala este impresionanta care este pazita de jandarmi (cred ca au fost antecedente care au determinat ca autoritatile sa ea asfel de masuri), sunt foate multi oameni care stau la coada dar nu stiu ce trebuie sa faca si uneori stau la coada pentru cei care au venit sa se informeze de dosarele depuse anterior.
Moldovenii sunt gata sa bata pe oricine le sa in cale ca sa devina ceteni romani
Offline Ganster  
#23 Postat : marți, 25 mai 2010 21:13:18(UTC)
Ganster
bibigon a scris:
Ganster a scris:
VartanExo a scris:
tantan a scris:

la Bucuresti este coada destul de mare, nustiu cat de mare este coada in provincie dar la capitala este impresionanta care este pazita de jandarmi (cred ca au fost antecedente care au determinat ca autoritatile sa ea asfel de masuri), sunt foate multi oameni care stau la coada dar nu stiu ce trebuie sa faca si uneori stau la coada pentru cei care au venit sa se informeze de dosarele depuse anterior.
Moldovenii sunt gata sa bata pe oricine le sa in cale ca sa devina ceteni romani

devin Europeni, dupa ce primesc cetatenia toti se fac civilizati :D
Offline wolddeath  
#24 Postat : miercuri, 26 mai 2010 17:52:28(UTC)
wolddeath
Postari: 3
Locatia: Italy
Ciao a tutti, am dat documentele prin Larisa, nu pot sa spun nimica despre ea, dar prietenii mei miau propus sa le dau. umuea eu ii sun de-amu de 2 luni si nimeni nu răspunde, o trecut 1 an dar ea neo propus max de 8 luni va fi gata. poate cineva știe ceva despre ea.... ajutor plizzzz. sory pentru greșeli Brick wall . cine știe limba rusa pot sa ma explic mai bine.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 26 mai 2010 17:58:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#25 Postat : miercuri, 26 mai 2010 18:45:52(UTC)
Cezar
Da cine e Larisa?

Aaa, clar. ai dat prin intermediar cu vreo 2-3 ștuși de Euro
Offline sergiu25  
#26 Postat : miercuri, 26 mai 2010 18:47:32(UTC)
sergiu25
Postari: 47
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
:-({|= :-({|= :-({|= da bai frate am dat si eu la Larisa Seretan din romania si pina acum nimik,acestai mobilul da 0040728639919??
thanks 1 utilizator a multumit sergiu25 acest post util.
Offline sergiu25  
#27 Postat : miercuri, 26 mai 2010 18:49:44(UTC)
sergiu25
3000 mii de euro vrea vacutsa de ea,si am un 1 an de zile si macar numarul dosarului nu vrea sa mil dee,se teme sa no kidanesc,kidaneasco masa
Offline Cezar  
#28 Postat : miercuri, 26 mai 2010 18:57:26(UTC)
Cezar
sergiu25 a scris:
3000 mii de euro vrea vacutsa de ea,si am un 1 an de zile si macar numarul dosarului nu vrea sa mil dee,se teme sa no kidanesc,kidaneasco masa

Scrie mailuri, suna la DC, al MJ. NU stiu. Incearca singur sa afli ceva.
Vezi si singur. Lumea a depus dosar in iulie 2009 si acum dau juramantul. Fara intermediari. Si fara cheltuiala.
Offline sergiu25  
#29 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:00:18(UTC)
sergiu25
dati va rog si mie un num de tel ca sa pot sa sun,si cum sa ma prezint daca eu nustiu num de dosar,acolo doar se intreaba nu???
Offline Cezar  
#30 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:10:09(UTC)
Cezar
sergiu25:

Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie

Adresa: Str. Petofi Sandor, nr. 47, sector 1, Bucureşti, cod 011405
Telefon pentru informaţii cu caracter general: (037) 204.20.03
Program de lucru cu publicul (doar pentru depunere dosare şi registratură): Miercuri de la 9 la 14.
Program de lucru cu mandatarii: Miercuri de la 14 la 15.
Program de lucru cu avocaţii: Miercuri de la 15 la 16.
Email de contact: cetatenie@just.ro

http://www.just.ro/Sections/Pri...e/tabid/540/Default.aspx
Offline wolddeath  
#31 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:17:11(UTC)
wolddeath
sergiu25 da,da,da numar corect, dar ea macar îți răspunde la telefon? ultima data o raspuns în martie și o spus ca pe 8 aprilie o sami zică cînd trebu sa ma duc în România.
Offline sergiu25  
#32 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:22:20(UTC)
sergiu25
eri am vb cu ea si azi tre sa mai vorbesc,eri mea spus ca se amina ear pina in septembrie,eu am depus la ea in iunie2009 dar tu cind,poti sami spui numele tau si deseara so intreb
Offline sergiu25  
#33 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:26:32(UTC)
sergiu25
si mie mea spus so sun in 8 aprilie si am sunato si mea spus so sun in mai si tot asa mai departe pina in ziua de azi,tie tea dat numarul de dosar???????????????
Offline wolddeath  
#34 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:26:45(UTC)
wolddeath
poți sami scrii pe skayp ? și iți lămuresc problema mea ... skayp - wolfaelex
Offline Lilliana  
#35 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:28:45(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
sergiu25 a scris:

Te va costa muuuuuuult mai putin o calatorie la Bucuresti la ANC si acolo vei afla la sigur starea dosarului(cineva a scris pe forum ca a intrat usor spunand ca a venit sa depuna acte in completare). Nu astepta "mana de la Larisa", am certitudinea ca te-a kidanit ea pe tine.
Offline sergiu25  
#36 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:49:06(UTC)
sergiu25
ce interes are proasta de ea sa ma kidaneasca daca nu eam dat nici un ban,am dat sa-mi controleze dosarul la o persoana,sa vad daci depus si sa-mi dea numarul la dosar dacai depus
Offline Lilliana  
#37 Postat : miercuri, 26 mai 2010 19:58:41(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
sergiu25 a scris:
ce interes are proasta de ea sa ma kidaneasca daca nu eam dat nici un ban,am dat sa-mi controleze dosarul la o persoana,sa vad daci depus si sa-mi dea numarul la dosar dacai depus

Nu-mi e clar un lucru: e vorba de dosarul cuiva, nu al tau? Si cum se face ca persoana respectiva nu stie daca e depus dosarul, cand legea spune clar: poti depune doar personal dosarul? Cine l-a depus in locul ei, tot un intermediar?
Offline sergiu25  
#38 Postat : miercuri, 26 mai 2010 20:41:22(UTC)
sergiu25
ce nui clar aici,eu am dat ptin intermediar si acest intermediar nu vrea sa-mi dee numarul dosarului ca se teme sa nu o kidanesc,si eu eri am gasit o persoana care se ocupa,care poate sami verifice daca intermediarul a depus sau nu
Offline Krafted  
#39 Postat : vineri, 28 mai 2010 20:34:17(UTC)
Krafted
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 5
Sa ne zici si noua cu ce s-a terminat povestea cu intermediarul.
Daca tot nu prea sunt noutati despre dosarele noastre, macar sa ne delectam si noi cu povesti la gura sobei. :-({|=
Offline yarkii  
#40 Postat : vineri, 28 mai 2010 22:12:30(UTC)
yarkii
sergiu25 a scris:
ce nui clar aici,eu am dat ptin intermediar si acest intermediar nu vrea sa-mi dee numarul dosarului ca se teme sa nu o kidanesc,si eu eri am gasit o persoana care se ocupa,care poate sami verifice daca intermediarul a depus sau nu

Cum ma sa mai apelezi inca-o data la intermediar??? Oare sa fie asa de greu sa suni si sa intrebi daca este inregistrat dosar pe numele tau??? Sau chiar la urma urmei sa pleci la Bucuresti si sa te interesezi personal! Prostia moldovanului- dau bani in dodii dar nici nu misc un deget... Eu nu inteleg... Si am fost zilele acestea la arhiva si nu va dati seama cati oameni apeleaza la intermediari- si aceea le pun asa lapsha pe urechi de doamne fereste- si lumea proasta crede, si scoate eurash din buzunar si plateste.
Offline Aliona986  
#41 Postat : luni, 7 iunie 2010 03:51:09(UTC)
Aliona986
Salutare.M-am inregisrat astazi pe forumul acesta, asa ca salutare la toti. \:d/ Eu am depus dosarul pe 3.09.2009, o saptamina in urma am aflat nr. dosarului si odata cu nr. dosarului cei de la DC mi-au scris ca am trecut comisia pe 30.04.2010.Poate cineva sa-mi spuna, este doar prima comisie, sau este unica, si cit dureaza dupa aceasta pina te anunta cu aviz pozitiv sau negativ? Mersy mult.....:)
Offline munteanuvictor  
#42 Postat : joi, 22 iulie 2010 22:54:20(UTC)
munteanuvictor
Postari: 20
buna ziua
am si eu o intrebare si as vrea sami cer scuze daca mai exista un asemenea topic dar as dori sa aflu pareri sau date concrete : Am depus cerere de redobindire in 2004 pachetul de documente conform scrisorii primite l-am depus in 2008 luna a 2 dupa ce am trimis scrisoare la DC in 2009 pentru a afla starea dosarului mi-a venit raspuns in 2010 luna martie ciu informatia ca dosarul nostru a fost avizat pozitiv in luna martie cu informatia urmatoare : "Cererea dumneavoastra urmeaza a fi inclusa intr-un proiect de ORDIN al PRESEDINTELUI AUTORITATII NATIONALE pentru CETATENIE " pentru aprobarea acestor cereri. ATUNCI AM SI EU O INTREBARE ?? cam cit timp ar trebui sa mai treaca pina ce voi primi invitatia sau scrisoarea prin care sa fiu chemat sa depun juramintul de credinta fata de statul Roman/?? MULTUMESC ANTICIPAT
Offline cgv  
#43 Postat : joi, 22 iulie 2010 23:09:49(UTC)
cgv
Medalii:
munteanuvictor a scris:
buna ziua
am si eu o intrebare si as vrea sami cer scuze daca mai exista un asemenea topic dar as dori sa aflu pareri sau date concrete : Am depus cerere de redobindire in 2004 pachetul de documente conform scrisorii primite l-am depus in 2008 luna a 2 dupa ce am trimis scrisoare la DC in 2009 pentru a afla starea dosarului mi-a venit raspuns in 2010 luna martie ciu informatia ca dosarul nostru a fost avizat pozitiv in luna martie cu informatia urmatoare : "Cererea dumneavoastra urmeaza a fi inclusa intr-un proiect de ORDIN al PRESEDINTELUI AUTORITATII NATIONALE pentru CETATENIE " pentru aprobarea acestor cereri. ATUNCI AM SI EU O INTREBARE ?? cam cit timp ar trebui sa mai treaca pina ce voi primi invitatia sau scrisoarea prin care sa fiu chemat sa depun juramintul de credinta fata de statul Roman/?? MULTUMESC ANTICIPAT

In cazul daca o sa mearga in ritmul care il au acuma acei de la ANC atunci, probabil, ordinul o sa-l ai prin august-septembrie si scrisoarea prin noiembrie-decembrie iar juramantul prin februarie-martie 2011.
Offline munteanuvictor  
#44 Postat : joi, 22 iulie 2010 23:28:44(UTC)
munteanuvictor
Ceea ce inseamna ca pasaportul romin as putea sa-l am tocmai pe la sfirsitul verii viitoare pin iulie 2011?
Offline cgv  
#45 Postat : joi, 22 iulie 2010 23:37:38(UTC)
cgv
Medalii:
munteanuvictor a scris:
Ceea ce inseamna ca pasaportul romin as putea sa-l am tocmai pe la sfirsitul verii viitoare pin iulie 2011?

Daca nu se schimba nimic atunci, pasaportul roman il poti face 1-2 luni dupa juramant daca transcrii certificatul de nastere la consulat in 48 de ore.
Offline munteanuvictor  
#46 Postat : vineri, 23 iulie 2010 00:22:49(UTC)
munteanuvictor
ceea ce inseamna ca pina sa ma vad cu pasaportul roman in mina trebuie s mai astept practic inca 1o luni minim( ?
Offline tannana  
#47 Postat : joi, 7 octombrie 2010 00:26:33(UTC)
tannana
Postari: 1
Locatia: italia
am vazut ca se poate de facut...dar vreau sa intreb: daca ai o persoana(cetatean romin) si esti rezident in casa lui,adica ai rezidenta romineasca,e posibil sa primesti pasaportul rominesc?si ce documente trebuie sa ai pentru asta...e posibil de facut intro zi sau max o saptamina????
astept mult cu nerabdare...e f important pt mine,trebuie sa ieu o persoana cu mine in alta tara...multumesc
Offline yarkii  
#48 Postat : joi, 7 octombrie 2010 07:43:04(UTC)
yarkii
tannana a scris:
am vazut ca se poate de facut...dar vreau sa intreb: daca ai o persoana(cetatean romin) si esti rezident in casa lui,adica ai rezidenta romineasca,e posibil sa primesti pasaportul rominesc?si ce documente trebuie sa ai pentru asta...e posibil de facut intro zi sau max o saptamina????
astept mult cu nerabdare...e f important pt mine,trebuie sa ieu o persoana cu mine in alta tara...multumesc

:) Daca ar fi asa, apoi demult toata Moldova era cu propiska in Ro. Nu draga, asa nu se poate!
Offline nathally_m  
#49 Postat : joi, 7 octombrie 2010 09:15:33(UTC)
nathally_m
Postari: 260
A fost multumit de: 93 -ori in postarea 44
Locatia: dosar depus 31.07.2009, juramint 02.12.2010, dosar depus CN+CC+CNP 27.01.2011-ridicat29.07.2011,cerere pasaport 02.08.2011,ridicare pasaport 16.08.2011
tannana a scris:

Da tu crezi in povesti cu zmei?!
Offline dentist  
#50 Postat : joi, 7 octombrie 2010 22:25:59(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
tannana a scris:

paşaportul rominesc îl poţi primi în fiecare zi la orice pictor...îi dai o sută de grame şi-ţi desenează/scrie pe orice paşaport "rominesc" şi iată şi paşaportul tău rominesc. succese

PS Suntem "romini" şi punctum
mi-i greaţă de aşa oameni
thanks 3 au multumit acest post util dentist.
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.