Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Daniela  
#1 Postat : luni, 29 noiembrie 2010 15:18:40(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Daniela
Postari: 392
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 10
Buna ziua! Poate cineva sa-mi spuna daca a reusit RECENT sa se programeze pentru dupenere JUR la unul din Consulatele RO din Italia?

Cum se fac programarile si de care acte aveti nevoie? Fara buletin moldovenesc este posibila programarea?

Mersi mult. O zi buna.:)

Editeaza de catre utilizator luni, 29 noiembrie 2010 15:21:51(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline admin  
#2 Postat : luni, 29 noiembrie 2010 17:30:04(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
uite aici un topic mai vechi despre depunerea juramantului la Milano http://cetatenie-romana....UI-IN-ITALIA-MILANO.aspx

Editeaza de catre utilizator luni, 29 noiembrie 2010 17:30:53(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Daniela  
#3 Postat : vineri, 17 decembrie 2010 15:45:24(UTC)
Daniela
Postari: 392
A fost multumit de: 16 -ori in postarea 10
Victor Antofica a scris:
uite aici un topic mai vechi despre depunerea juramantului la Milano http://cetatenie-romana....UI-IN-ITALIA-MILANO.aspx

Mersi,Victor. Citisem topicul mai devreme, dar pe mine ma interesa daca RECENT oamenii s-au putut programa la consulatelei RO din IT si in ce conditii. Dar s-a rezolvat acum.:)
Offline cicinutza  
#4 Postat : marți, 18 octombrie 2011 13:19:30(UTC)
Nivel: Membru
cicinutza
Postari: 15
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
Originally Posted by: Daniela Go to Quoted Post
Mersi,Victor. Citisem topicul mai devreme, dar pe mine ma interesa daca RECENT oamenii s-au putut programa la consulatelei RO din IT si in ce conditii. Dar s-a rezolvat acum.:)

Daniela poti sa imi spui si mie cum ai rezolvat la consulatul de la Milano?si daca poti sa te prezinti la consulat cu ordinul in care ai aparut printat,fara scrisoarea care ar trebui sa iti vina acasa...eu am depus cu domiciliul in strainatate oare o sa reusesc sa depun juramintul aici?in cit timp aproximativ ma pot duce sa ma programez pt juramint. Am uitat sa precizez ca nu am primit nici o scrisoare cu invitatie la programare la juramint, dar m-am regasit in ordinele din data de 17.10.2011 de pe saitul ANC. Multumesc anticipat pt raspuns.
Offline dolce-vitta  
#5 Postat : marți, 18 octombrie 2011 14:09:27(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
la Consulatul de la Milano sa programat pentru 08.11 sa depuna juramintul cumnatul meu care e in Italia acuma..trebuie sa trimiti pe fax cerere de programare pentru juramint si sa indici adresa de email unde sa vina raspunsul..el asa a facut si ia venit email cu actele necesare care trebuie sa le preyinte si l-au informat ca pe 08.11 e programat pentru dep.juramintului.
si inca ceva in email era scris ca trebuie sa prezinte scrisoarea in original care vine de la ANC si plicul scrisorii.
thanks 3 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline tornado  
#6 Postat : marți, 18 octombrie 2011 14:32:31(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: cicinutza Go to Quoted Post
Daniela poti sa imi spui si mie cum ai rezolvat la consulatul de la Milano?si daca poti sa te prezinti la consulat cu ordinul in care ai aparut printat,fara scrisoarea care ar trebui sa iti vina acasa...eu am depus cu domiciliul in strainatate oare o sa reusesc sa depun juramintul aici?in cit timp aproximativ ma pot duce sa ma programez pt juramint. Am uitat sa precizez ca nu am primit nici o scrisoare cu invitatie la programare la juramint, dar m-am regasit in ordinele din data de 17.10.2011 de pe saitul ANC. Multumesc anticipat pt raspuns.

Da, stiu si eu ca scrisoarea trebuie sa o ai obligatoriu.
Mai rabda un pic. Scrisoarea va ajunge timp de o saptamana, cel putin asa a fost la noi.
thanks 1 utilizator a multumit tornado acest post util.
Offline Anitel  
#7 Postat : duminică, 13 noiembrie 2011 20:10:40(UTC)
Nivel: Incepator
Anitel
Postari: 5
Locatia: montreal
Despre ce scrisoare este vorba:

-- desprea cea ce te anunta despre publicarea ordinului si, respectiv invitatia la programare la juramint

sau

-- e raspunsul de la ANC referitor la scrisoarea de solicitare a depunerii juramintului in Italia?
Offline guitar_iura  
#8 Postat : joi, 24 mai 2012 13:23:57(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Salutare tuturor,

Demult nu am postat pe forum, desi mai urmaresc din cand in cand ce se mai intampla pe aici. Iata o informatie de ultima ora vis-a-vis de programarea pentru Juramantul de credinta fata de Romania, la Consulatul Romaniei de la Trieste.

Mama sotiei mele a reusit sa se programeze astazi pentru Juramant, la consulatul sus-mentionat. Partea importanta este ca NU a avut nevoie de permisiunea scrisa din partea ANC pentru programare la Juramant (scrisoarea/permisiune ceruta de consulatele din Canada, dupa spusele unor forumisti). Ea a depus dosarul de redobandire a cetateniei cu mentinerea domiciliui in strainatate (Moldova) si a primit scrisoarea de la ANC, in MD. Astazi a facut programarea, iar Juramantul il va depune in 8 iunie.

La fel, consider ca ar fi util pentru unii si urmatoarea info - fiul ei (cumnatul meu) NU a putut sa se programeze pentru Juramant la Trieste fiindca permisul de sedere era expirat, iar documentul care atesta faptul ca si-a depus dosarul pentru prelungirea dreptului de sedere (ricevuta permesso di soggiorno) NU este luat in calcul. Asa ca el va fi nevoit, din pacate, sa mearga acasa sa se programeze.

Voi reveni cu lista de acte pe care au solicitat-o cei de la Trieste.

Numai bine,
Iura
thanks 2 au multumit acest post util guitar_iura.
Offline guitar_iura  
#9 Postat : duminică, 3 iunie 2012 09:11:32(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
Dupa cum am promis, gasiti mai jos lista de acte pe care au solicitat-o cei de la Consulatul Romaniei la Trieste, in vederea programarii pentru Juramant:

1. Pasaport moldovenesc
2. Buletin de identitate moldovenesc si fisa de insotire
3. Permis de sedere italian (ATENTIE! - nu se permite ricevuta permesso di soggiorno)
4. Carte de identitate italiana
5. Certificat de nastere
6. Certificat de casatorie
7. Certificat de divort (daca este cazul)
8. 3 fotografii recente tip carte de identitate
9. scrisoarea de la ANC si (obligatoriu!) plicul

Toate trebuiesc prezentate in original + 2 copii xerox simple, chiar si dupa plic! Originalele se restituie pe loc.

Mentionez ca nu s-a cerut permisiunea scrisa din partea ANC ca sa poata sa se programeze in Italia. Inainte sa isi faca programarea ei au trimis scrisoare la ANC, prin care solicitau acordul ANC sa depuna Juramantul in Italia (asta ca sa fim siguri...). Raspunsul celor de la ANC nu a venit inca, desi am trimis de o luna si jumatate!

thanks 3 au multumit acest post util guitar_iura.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.