Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Marin18  
#1 Postat : joi, 4 noiembrie 2010 22:14:24(UTC)
Nivel: Incepator
Marin18
Postari: 6
Eu am depus dosarul pe 10.03.2010 la Bucuresti. In data de 3.10.2010 am fost la Bucuresti sa vad la ce stadiu este dosarul meu, si me-au spus ca dosarul trebuia sa intre in comisie in iulie dar nu stiu de ce nu a intrat, si sa astept comisia urmatoare care se convoaca la sfirsitul anului 2010 sau inceputul anului 2011.
Spuneti-mi va rog daca are cineva care vriun rezultat pozitiv la dosarul depus in 2010

Editeaza de catre utilizator joi, 4 noiembrie 2010 22:16:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline mihaela74  
#2 Postat : joi, 11 noiembrie 2010 15:24:13(UTC)
Nivel: Membru Avansat
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
Marin18 a scris:
Eu am depus dosarul pe 10.03.2010 la Bucuresti. In data de 3.10.2010 am fost la Bucuresti sa vad la ce stadiu este dosarul meu, si me-au spus ca dosarul trebuia sa intre in comisie in iulie dar nu stiu de ce nu a intrat, si sa astept comisia urmatoare care se convoaca la sfirsitul anului 2010 sau inceputul anului 2011.
Spuneti-mi va rog daca are cineva care vriun rezultat pozitiv la dosarul depus in 2010

eu si sotul am depus odata al meu a intrat in comisie 29.07.2010,al sotului sta nemiscat,am inteles de la tine ca dosarele nu se dau in comisie in toata luna,cica la sfirsitul anului va fi sa intre alte dosare?Dar am ami vazut undeva aici pe forum ca au intrat in comisie si in luna octombrie de la cei ce au depus in 2010,numai inteleg cum dau dosarele in comisie.

Editeaza de catre utilizator joi, 11 noiembrie 2010 21:43:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Nika82  
#3 Postat : vineri, 12 noiembrie 2010 13:51:20(UTC)
Nivel: Membru
Nika82
Postari: 29
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 7
Locatia: Bucuresti
Povestea dosarului meu:

dosarul complet l-am depus la data 24/02/2010, la sfarsitul lui iunie am scris o cerere de urgentare, in care am motivat urgentarea, prin faptul ca in calitate de rezidenta in Romania in baza studiilor de master, statutul de rezident face imposibila angajarea legala in campul muncii in Romania, dupa ultima lege de protectie a somerilor romani in criza actuala, adica traiesc in aceasta tara, vreau sa muncesc si nu pot sa ma intretin :(
la data de 14/07/2010 mi-a venis scrisoare recomandata, cum ca cererea mea de urgentare a dosarului va fi analizata la data de 16/07/2010, iar scrisoarea cu decizia urmeaza sa o primesc la fel, printr-o scrisoare recomandata...

DE atunci, NIMIC!!! nici scrisoare, nici numele meu nu e postat pe nici o lista a just.ro...

in ziua depunerii, se strecurau vorbe in multimea care statea la coada , cum ca cetatenia se acorda timp de 9 luni, si nu 5...pe 24/11 fac exact 9 luni de la depunerea dosarului

Offline sandrew  
#4 Postat : vineri, 12 noiembrie 2010 14:39:59(UTC)
sandrew
Postari: 182
A fost multumit de: 62 -ori in postarea 35
Locatia: chisinau
Nika82 a scris:
Povestea dosarului meu:

dosarul complet l-am depus la data 24/02/2010, la sfarsitul lui iunie am scris o cerere de urgentare, in care am motivat urgentarea, prin faptul ca in calitate de rezidenta in Romania in baza studiilor de master, statutul de rezident face imposibila angajarea legala in campul muncii in Romania, dupa ultima lege de protectie a somerilor romani in criza actuala, adica traiesc in aceasta tara, vreau sa muncesc si nu pot sa ma intretin :(
la data de 14/07/2010 mi-a venis scrisoare recomandata, cum ca cererea mea de urgentare a dosarului va fi analizata la data de 16/07/2010, iar scrisoarea cu decizia urmeaza sa o primesc la fel, printr-o scrisoare recomandata...

DE atunci, NIMIC!!! nici scrisoare, nici numele meu nu e postat pe nici o lista a just.ro...

in ziua depunerii, se strecurau vorbe in multimea care statea la coada , cum ca cetatenia se acorda timp de 9 luni, si nu 5...pe 24/11 fac exact 9 luni de la depunerea dosarului

sa aprins lumea nu şagăd'oh! , a depus in 2010 si caraul datile lor ca le trebuie - la toti 70.000 care au depus, le trebuie.
oameni buni, ANC de multi ani tot sta cu vorbele bine, in 2009 cind sa modificat legea prin care se spunea despre 5 luni, tot spunea ca facem tot sa ne tinem de termenii stabiliti, si iacat e 2010, si inca sunt multi din perioada 2002-2009 care nu au obtinut, desi ca sio cei din 2010 sperau la timpul lor ca li se va solutiona in termeniii legali, si ce nu vedeti ori ce aveti ochelari si nu vedeti realitatea? cum practic stau lucrurile? cei care au depus in bucuresti in 2009 obtin peste 1 an plus minus o luna, iar cei care au depus in chisinau aproape 1,5 ani. bineinteles ca apar si persoane care au obtinut deja cetatenie depunind dosarele la inceputul anului 2010. dar acest lucru a fost si in 2008 si in 2009.

asa ca nu ...... cu 5 luni si 9 luni, uitativa la realitate ce mai scriu si altii, ca avizele nu se obtin in termenii stabiliti, ca scrisorile cu invitatie la depunerea juramintului vin de la anc in 1-4 luni.

si mai las-o cu urgentarea aceasta, ca nu e sustenibila, sunt altii care au prezentat certifcate ca sunt bolnavi si au nevoie, si anc lea raspuns ca pina cind nu vin toate avizele anc nu poate sa urgenteze de loc, unica ce pot face ei ca venind toate avizele sa grabeasca data comisiei si sa perfecteze ordinul, asa ca nare nici o valoare urgentarea ta. am mai vazut ca o persoana care invata in romania, la universitate, a depus in iunie 2010 si solicita de la anc ca sai urgenteze cererea ca motivul ei e ca ii trebuie sa nu se chinuie cu perfectarea permisului de sedere, idiotism mai mare nam vazut

"""""mi-a venis scrisoare recomandata, cum ca cererea mea de urgentare a dosarului va fi analizata la data de 16/07/2010, iar scrisoarea cu decizia urmeaza sa o primesc la fel, printr-o scrisoare recomandata... """"""" in primul rind va fi analizată cererea de redobândire a cetăţeniei si nicicum cererea ta de urgentare, asta ca cum ai scri ca va fi analizat plicul de la scrisoare, si termenul indicat de tine iulie 2010 este un termen normal adica 5 luni de cind ai depus, astfel daca au venit toate avizele pina ;a 16.07 atunci in aceeasi zi 16.07 iti da aviz pozitiv, si urmeaza vreo 2-4 luni pina la ordin, iar daca nu au venit toate avizele, mai asteapta vreo 5-6 luni pina intra in alta comisie si atunic iti dau aviz pozitiv.

Editeaza de catre utilizator duminică, 14 noiembrie 2010 02:53:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Nika82  
#5 Postat : vineri, 12 noiembrie 2010 20:19:57(UTC)
Nika82
Draga sandrew!
aceasta informatie nu am scris-o ca sa o ataci tu in asa mod dur, si probabil nu ai treaba odata ce Location tau este la Chisinau si nu la Bucuresti, cum este o buna parte din utilizatorii forumului, daca ai observat sunt Incepator si am adaugat ca sa mi se explice si mie civilizat ce se intampla cu dosarele, sa-mi explice cineva competent sper...
...stiu si de cei care asteapta cu anii, dar au resedinta si locuiesc in MD!
Am adaugat informatie p-u topicul legat Stadiul dosar ianuarie - mai 2010, ca un caz la multe altele, ce am mai auzit in targ, este un schimb de informatii forumul, nu-i asa?
despre faptul cum se lucreaza in institutiile din Romania, poate stiu mai bine decat multi cei care critica, aici e mai rau decat in MD uneori pana scoti o biata foaie, adeverinta, nemaivorbind de astfel de dosare, iti ies peri suri!
si in scrisoarea mea scrie negru cu alb, ca "la 16/07 se va lua decizia privind cererea mea de urgentare", daca vrei poti veni la Bucuresti sa ti-o arat, inainte sa te dai cu pareare si explicatii, sau poate ai scris-o tu mie?! esti de la ANC? :)))

Succese si mai multa bunavointa fata de cei din jur!
Offline sandrew  
#6 Postat : vineri, 12 noiembrie 2010 20:54:53(UTC)
sandrew
Nika82 a scris:
Draga sandrew!
aceasta informatie nu am scris-o ca sa o ataci tu in asa mod dur, si probabil nu ai treaba odata ce Location tau este la Chisinau si nu la Bucuresti, cum este o buna parte din utilizatorii forumului, daca ai observat sunt Incepator si am adaugat ca sa mi se explice si mie civilizat ce se intampla cu dosarele, sa-mi explice cineva competent sper...
...stiu si de cei care asteapta cu anii, dar au resedinta si locuiesc in MD!
Am adaugat informatie p-u topicul legat Stadiul dosar ianuarie - mai 2010, ca un caz la multe altele, ce am mai auzit in targ, este un schimb de informatii forumul, nu-i asa?
despre faptul cum se lucreaza in institutiile din Romania, poate stiu mai bine decat multi cei care critica, aici e mai rau decat in MD uneori pana scoti o biata foaie, adeverinta, nemaivorbind de astfel de dosare, iti ies peri suri!
si in scrisoarea mea scrie negru cu alb, ca "la 16/07 se va lua decizia privind cererea mea de urgentare", daca vrei poti veni la Bucuresti sa ti-o arat, inainte sa te dai cu pareare si explicatii, sau poate ai scris-o tu mie?! esti de la ANC? :)))

Succese si mai multa bunavointa fata de cei din jur!

de atac nici vorba, ai visat cred.
la bucuresti nui nevoie sa vin, se face scanare la scrisoare cu excluderea informatiei personale. si se posteaza pe forum.
da forumul este o platforma de discutie. da dar discutie nu pe loc, si fara sens. iar daca in scrisoarea anc chiar tiau scris
@@@@@@"la 16/07 se va lua decizia privind cererea mea de urgentare@@@@@@@@@ "apoi atunci insasi eucarie tia raspuns prin scrisoare, ca ea personal se va ocupa de toate", deoarece ghindeste putin LOGIC, "se va lua decizia privind cererea de urgentare" e non sens, 1.cererea pe care ai depuso cu motivarea urgentarii, ori se ia in vedere ori nu, ce iti trebuie o anumita zi? ca sa primesti decizia. si ghindeste-te iar logic, de pe 02.2010 pina la 07.2010 au trecut 5 luni - si apare situatia descrisa anterior detaliat, negru pe alb. si nu veni aici cu pareri desarte ca cineva te face proasta, si ca tipa inca esti cu LOCATIA in bucuresti, ce cica restul din provincie is desprinsi de lume si nu cunosc situatia? si inca am descris situatia REALA, dar nu cum tu visezi ca ar fi. SI daca esti in bucuresti de ce tot nu te duci sa vezi de dosarul tau la registratura anc. deoarece de la 16.07 pina acum au trecut deja 4 luni, si unde e?????? solutionarea ta, urgentarea din""""""" poate tea suparat realitatea dura descrisa, si nu o lua pe nas, ca ti se va topi, si numi citi mie morale, ca nu esti.

"""in ziua depunerii, se strecurau vorbe in multimea care statea la coada , cum ca cetatenia se acorda timp de 9 luni, si nu 5...pe 24/11 fac exact 9 luni de la depunerea dosarului""""", da decind vorbele strecurate intro coada, au valoare de lege. acum doar la interviul dat de eucarie in octombrie la jurnaltv, a aparut informatia despre 9 luni insa!!!!!!! incepind cu anul 2011 dupa ce va fi solutionate dosarele mai vechi, ceea ce va descongestiona lucrul.

Editeaza de catre utilizator vineri, 12 noiembrie 2010 21:02:34(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Nika82  
#7 Postat : sâmbătă, 13 noiembrie 2010 23:48:47(UTC)
Nika82
Draga sandrew!
da ce te-ai legat tu de capul meu? relax, cauta-ti de treaba si nu te da pe aici mare destept!
felicitari p-u ca ai primit cetatenia si multa sanatate inainte, sper ca ti-ai realizat visul de-o viata cu ocazia asta si vei trai de azi incoace "cel mai fericit dintre pamanteni"! :)))

cel mai tare imi displace ca gasesc din pacate concetateni, da, prima cetatenie e tot MD pe care o ai si tu si eu, si ma conving ca tot noi moldovenii ne mancam intre noi si nu-si gasesc unii pacea, si uite asa hoinaresc pe forumuri cu aere de Creeri Mari, Mari invatati in ale vietii si cetatenii romanesti!

Nu m-as mira daca iar mi-ai veni cu un raspuns "frumos" cum o faci de obicei...
Offline Nika82  
#8 Postat : duminică, 14 noiembrie 2010 00:23:11(UTC)
Nika82
da, si odata ce din 2 mesaje tot nu a fost clar, iti spun direct-nu mai am nevoie de "consultatii&sfaturi din partea ta, mai ales ca nu ti le-am cerut! habar nu stiu cine esti si SPER "atacul virtual verbal" inceput de tine sa se opreasca aici!
cauta-ti alta "victima" pe forum asupra careia iti poti varsa "inteligenta" ta veninoasa...
Offline sandrew  
#9 Postat : duminică, 14 noiembrie 2010 00:29:08(UTC)
sandrew
Nika82 a scris:
Draga sandrew!
da ce te-ai legat tu de capul meu? relax, cauta-ti de treaba si nu te da pe aici mare destept!
felicitari p-u ca ai primit cetatenia si multa sanatate inainte, sper ca ti-ai realizat visul de-o viata cu ocazia asta si vei trai de azi incoace "cel mai fericit dintre pamanteni"! :)))

cel mai tare imi displace ca gasesc din pacate concetateni, da, prima cetatenie e tot MD pe care o ai si tu si eu, si ma conving ca tot noi moldovenii ne mancam intre noi si nu-si gasesc unii pacea, si uite asa hoinaresc pe forumuri cu aere de Creeri Mari, Mari invatati in ale vietii si cetatenii romanesti!

Nu m-as mira daca iar mi-ai veni cu un raspuns "frumos" cum o faci de obicei...

fiecare e cu intelesul sau, si daca te ghindesti ca cineva tia dorit vreun rau, ai inteles gresit, precum ceea ce am scris mai sus, am scris de modul general, si nu am tacanit vreo persoana, asa ca nici decum nu am facut atac la persoana. si desigur ca e foarte bine ca anc sa apucat de treaba, caci scopul lor este sa indeplineasca legea, daca ai si observat ca am si plasat info cu dosare care au depus in 2010 si deja au si primit cetatenia, asa ca nu ar trebui sa se supere cineva. e foarte pozitiv, ca anc sa pus pe roate

Shame on you citez "si ma conving ca tot noi moldovenii ne mancam intre noi si nu-si gasesc unii pacea, si uite asa hoinaresc pe forumuri cu aere de Creeri Mari, Mari invatati in ale vietii si cetatenii romanesti!" numai in capul tau putea sa iveasca asa concluzii.Shame on you

mai jos sunt atasate interpelarea si raspusnul la interpelare, privind obtinerea cetateniei la dosarele depuse in 2010

Editeaza de catre utilizator duminică, 14 noiembrie 2010 12:25:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
i3839A.pdf 225 KB, salvati 141 ori.
r3839A-1.pdf 209 KB, salvati 104 ori.
Offline sandrew  
#10 Postat : duminică, 14 noiembrie 2010 00:35:39(UTC)
sandrew
Nika82 a scris:
da, si odata ce din 2 mesaje tot nu a fost clar, iti spun direct-nu mai am nevoie de "consultatii&sfaturi din partea ta, mai ales ca nu ti le-am cerut! habar nu stiu cine esti si SPER "atacul virtual verbal" inceput de tine sa se opreasca aici!
cauta-ti alta "victima" pe forum asupra careia iti poti varsa "inteligenta" ta veninoasa...

Shame on you asculta chiar draga, nu tiam dat consultatii, si nu ti le voi da, fii mai educata, forumul nu e pentru a aduce invinuiri cuiva asa ca linisteste. si nu visa cu ochii deschisi, nu mam adresat pina acum tie, si nu te da de altii, ca mai saturat. nuti place, ca am comentat o postare, de pe forum? pai de ce sa intors inapoi comunismul sa inchida gura la toti, este democratie, si fiecare are dreptul sasi expuna parerea sa, iar vad ca tie prima tia sarit becul, si apari cu invinuirile, mai laso mai moale, putin, asa e pe forum sunt opinii uneori in contradictoriu, si e un lucru normal, asa e la o discutie.

mai jos este atasata o interpelare a unei persoane care a depus in iulie 2010 cu solicitarea de urgentare.

poti scri ori nu tot acolo, deci nu se iau in cont memoriile de urgentare vezi r4084A

Editeaza de catre utilizator joi, 25 noiembrie 2010 21:53:57(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Atasamente:
i4084A.pdf 315 KB, salvati 137 ori.
r4084A.pdf 173 KB, salvati 42 ori.
Offline Nika82  
#11 Postat : duminică, 14 noiembrie 2010 20:23:57(UTC)
Nika82
atunci sa o luam mai moale, ca nu am intrat pe site asta sa ma cert cu cineva, crede-ma!
doar cand vezi ceva ce iti deranjeaza ochiul, si-ti provoca impulsivitatea, fii mai indulgent - o simpla rugaminte ;)

Merci de info attachments

Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.