Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini12>
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline denis1986  
#1 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 20:57:10(UTC)
Nivel: Membru
denis1986
Postari: 59
Locatia: Russia dosar depus pe 06.07.2011 Bucuresti
Buna seara !!! eu am depus dosarul meu in iulie 2011 la Bucuresti cu domiciliu in RM dar nu de mult am primit si cetatenie rusa, de cetatenie moldoveneasca nu m-am dezis si in timpul de fata ma aflu in Russia spuneti-mi va rog as putea ca juramintul sa-l depun la Moscova si nu la Chisinau??? si cel mai interesant pot sa am 3 cetatenii (mold-rusa-romana).???
Multumesc!!!
Offline ionMacari  
#2 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 21:22:55(UTC)
ionMacari
Postari: 20
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: moldova
Originally Posted by: denis1986 Go to Quoted Post
Buna seara !!! eu am depus dosarul meu in iulie 2011 la Bucuresti cu domiciliu in RM dar nu de mult am primit si cetatenie rusa, de cetatenie moldoveneasca nu m-am dezis si in timpul de fata ma aflu in Russia spuneti-mi va rog as putea ca juramintul sa-l depun la Moscova si nu la Chisinau??? si cel mai interesant pot sa am 3 cetatenii (mold-rusa-romana).???
Multumesc!!!
trebue sa depui la chisnau juramintul ca rusii nu recunosc multiple cetatanii
Offline bc  
#3 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 21:43:16(UTC)
Nivel: Membru Avansat
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
Multumesc!!!

Salut! Părerea mea este că ai putea depune jurământu la Ambasada/Consulatul Romaniei de la Moscova, principal e să dovedești șederea legală acolo, ceea ce ai putea demonstra prin posesia pașaportului rus, ceea ce este dovada cetășeniei ruse, unica ce ar putea fi e ceea că trebuie să ai anume pașaport intern, pentru că anume în el stă ștampila domiciliului sau a reședinței temporare.

Federația Rusă impune prin legea cetățniei la momentul când devii cetățean rus să te "dezici" de cetățenia curentă, însă cetățeniile acordate ulterior cetățeniei ruse nu retrag după sine cetățenia rusă.
Offline bc  
#4 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 22:02:17(UTC)
bc
Статья 6. Двойное гражданство

1. Гражданин Российской Федерации, имеющий также иное гражданство, рассматривается Российской Федерацией только как гражданин Российской Федерации, за исключением случаев, предусмотренных международным договором Российской Федерации или федеральным законом.
2. Приобретение гражданином Российской Федерации иного гражданства не влечет за собой прекращение гражданства Российской Федерации.

Статья 13. Прием в гражданство Российской Федерации в общем порядке

1. Иностранные граждане и лица без гражданства, достигшие возраста восемнадцати лет и обладающие дееспособностью, вправе обратиться с заявлениями о приеме в гражданство Российской Федерации в общем порядке при условии, если указанные граждане и лица:
а) проживают на территории Российской Федерации со дня получения вида на жительство и до дня обращения с заявлениями о приеме в гражданство Российской Федерации в течение пяти лет непрерывно, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящей статьи. Срок проживания на территории Российской Федерации считается непрерывным, если лицо выезжало за пределы Российской Федерации не более чем на три месяца в течение одного года;
б) обязуются соблюдать Конституцию Российской Федерации и законодательство Российской Федерации;
в) имеют законный источник средств к существованию;
г) обратились в полномочный орган иностранного государства с заявлениями об отказе от имеющегося у них иного гражданства. Отказ от иного гражданства не требуется, если это предусмотрено международным договором Российской Федерации или настоящим Федеральным законом либо если отказ от иного гражданства невозможен в силу не зависящих от лица причин;
д) владеют русским языком; порядок определения уровня знаний русского языка устанавливается положением о порядке рассмотрения вопросов гражданства Российской Федерации.
Offline denis1986  
#5 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 23:12:51(UTC)
denis1986
Originally Posted by: bc Go to Quoted Post
Salut! Părerea mea este că ai putea depune jurământu la Ambasada/Consulatul Romaniei de la Moscova, principal e să dovedești șederea legală acolo, ceea ce ai putea demonstra prin posesia pașaportului rus, ceea ce este dovada cetășeniei ruse, unica ce ar putea fi e ceea că trebuie să ai anume pașaport intern, pentru că anume în el stă ștampila domiciliului sau a reședinței temporare.

Federația Rusă impune prin legea cetățniei la momentul când devii cetățean rus să te "dezici" de cetățenia curentă, însă cetățeniile acordate ulterior cetățeniei ruse nu retrag după sine cetățenia rusă.

nu nu mam deziz ne cet.mold si am si pasaportul intern rus il am la mina!! problema este ca ma depus cu domiciliu in RM la Bucuresti si ma gindesc sa numi spuna ceva astia de la Amb.Romana in Moscova sau sa nu fac vreo prostie!!!
Offline denis1986  
#6 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 23:18:30(UTC)
denis1986

inseamna ca trebuie sa ma dezic de cet moldoveneasca in asa caz??

Offline ioanalupu_26  
#7 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 23:25:39(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Am si eu cetatenie rusa numai ca eu am obtinut-o la consulatul Rusiei in Chisinau pe baza tatalui ca este cetatean rus,m-am dezis de cea mold dar in baza de date la noi in Moldova mai circul ca cetatean al RM(am buletinul si pasaportul international MD) si cererea pentru redobindire a cetateniei rom. am depus-o.Romania accepta multipla cetatenie doar Rusia nu recunoaste a doua cetatenie ce o detii,iar Moldova accepta dubla cetatenie asa ca hotariti voi ce faceti,e un pic ilegal sa detii atite cetatenii dar daca esti atent si in Rusia prezinti doar actele rusesti nu se intimpla nimic.
Offline bc  
#8 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 23:31:47(UTC)
bc

Ai răbdare, vino la Chișinău și depune jurământul la Consulat și nu te complica, mai îmbli "fugari" până nu te vor descoperi.
Offline bc  
#9 Postat : vineri, 6 aprilie 2012 23:34:37(UTC)
bc
Originally Posted by: ioanalupu_26 Go to Quoted Post
Am si eu cetatenie rusa numai ca eu am obtinut-o la consulatul Rusiei in Chisinau pe baza tatalui ca este cetatean rus,m-am dezis de cea mold dar in baza de date la noi in Moldova mai circul ca cetatean al RM(am buletinul si pasaportul international MD) si cererea pentru redobindire a cetateniei rom. am depus-o.Romania accepta multipla cetatenie doar Rusia nu recunoaste a doua cetatenie ce o detii,iar Moldova accepta dubla cetatenie asa ca hotariti voi ce faceti,e un pic ilegal sa detii atite cetatenii dar daca esti atent si in Rusia prezinti doar actele rusesti nu se intimpla nimic.

Trebuie să fii atent cum înterpretezi "recunoaște" dubla cetățenie, "permite" sau "interzice". Băieții de pe forum au mai scris la tema aceasta. Da-ți la search și citiți cu atenție.
Offline denis1986  
#10 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 08:04:32(UTC)
denis1986
Am si eu cetatenie rusa numai ca eu am obtinut-o la consulatul Rusiei in Chisinau pe baza tatalui ca este cetatean rus

La fel si eu la Consulat am primit-o si mai apoi pasaportu intern in Russia l-am facut, dar de cetatenie RM nu m-am dezis!!! cind am iesit din tara la moldova am aratat ambele pasapoarte la rusi numai rusesc!!! nu stiu cum tu te-ai deziz dar pe mine nimeni nu ma pus sa ma dezic sau sa-mi spuie mai intii sa aduc certificatu ca m-am deziz de cet.MD si apo sa-mi daie cet.rusa!!! din cite am inteles sa de dezici de cea mold nu este free si trebuie sa platesti o oarecare taxa si termenul este de 6-7 luni pina cind iti vor da raspunsul!!!

Offline Cezar  
#11 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:00:13(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida

Tu deja ai cetatenie rusa. Te impune cineva acum sa te dezici de cea MD?
Nu stiu cum ai facut cetatenia ceea, dar cand primesti cetatenia rusa trebuie sa le duci un act care confirma ca ai renuntat la toate cetateniile. Dupa asta trebuiau sa iti dea cetatenie rusa. Iata asa e normal.

Acum tu nu mai cauta paduchi. Lasa asa cum este. Si trebuie sa scrii cerere catre ANC sa iti acorde dreptul sa depui juramantul in Moscova, sau unde esti.
Si mai ai o problema - transcrierea actelor. Daca certificatul de nastere MD este Duplicat atunci numai in MD sau RO poti sa transcrii. Daca certificatul de nastere MD este transcris atunci nu ai nici o sansa in MD sa iti faci cel RO.

Blablabla
Offline Cezar  
#12 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:04:10(UTC)
Cezar
Am si eu cetatenie rusa numai ca eu am obtinut-o la consulatul Rusiei in Chisinau pe baza tatalui ca este cetatean rus

La fel si eu la Consulat am primit-o si mai apoi pasaportu intern in Russia l-am facut, dar de cetatenie RM nu m-am dezis!!! cind am iesit din tara la moldova am aratat ambele pasapoarte la rusi numai rusesc!!! nu stiu cum tu te-ai deziz dar pe mine nimeni nu ma pus sa ma dezic sau sa-mi spuie mai intii sa aduc certificatu ca m-am deziz de cet.MD si apo sa-mi daie cet.rusa!!! din cite am inteles sa de dezici de cea mold nu este free si trebuie sa platesti o oarecare taxa si termenul este de 6-7 luni pina cind iti vor da raspunsul!!!

Taxa de renuntare la cetatenia MD este de 300 ruble americane. Eu iti sugerez sa nu te complici si sa lasi asa cum este. In russia si la consulate rusesti sa nu arati actele MD. Eu stiu cazuri de la Ambasada RU din MD ca au fost luate buletinele MD de la noii cetateni RU. Buletinele au fost rupte in fata lor.
Offline denis1986  
#13 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:30:26(UTC)
denis1986
Nu stiu cum ai facut cetatenia ceea, dar cand primesti cetatenia rusa trebuie sa le duci un act care confirma ca ai renuntat la toate cetateniile. Dupa asta trebuiau sa iti dea cetatenie rusa. Iata asa e normal.

eu tot asa stiu cum spune-ti dar eu personal am primit cet.rusa la Amb.Russie la Chisinau.nici un act nu am dat ca mam deziz de ceia moldoveneasca.cum mi sa spus "otkaz ot moldavskava grajdanstva eto prosto formalinosti''. si cind am primit pasaportu rus am aratat buletinu moldovenesc si nu mi sa cerut nici un act ca mam deziz de cet mold. ati spus ca la ambasada Romaniei in Moscova sa nu arat actele mold ??? dar cei de la Ambasada Romana nu se intreaba a depus cu domiciliu in Moldova si acum este cu domiciliu in Russia.

Ok si am alta intrebare in cazul cind ai 3 cet.moldo-rom-rusa. in pasaportu roman scrie Domiciliat-Republica Moldova, rusii pot sa intelega simplu ca tu esti si cet al Moldovei. sau dupa ce primesti pasaportu Romanesc se poate la Amb.Rom.in Moscova imi pasaport sa schim domiciliu in loc de Moldova Russia???? sau o sa-mi ceara romanii vriun act ca m-am deziz de cet.Mold.
Multumesc!!!

Offline Cezar  
#14 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:35:44(UTC)
Cezar

Ok si am alta intrebare in cazul cind ai 3 cet.moldo-rom-rusa. in pasaportu roman scrie Domiciliat-Republica Moldova, rusii pot sa intelega simplu ca tu esti si cet al Moldovei. sau dupa ce primesti pasaportu Romanesc se poate la Amb.Rom.in Moscova imi pasaport sa schim domiciliu in loc de Moldova Russia???? sau o sa-mi ceara romanii vriun act ca m-am deziz de cet.Mold.
Multumesc!!!

Mda...

Ce au rusii cu domiciliul din pasaportul RO?
Sotia mea e rusca pura din Russia cu acte rusesti, si locuieste cu mine in MD cu permis de sedere si nu ii mai intereseaza pe autoritatile rusesti ce si unde ea locuieste.
eu te intreb, ti-a cerut cineva socoteala din russia? Nu? Atunci nu te baga unde nu stii. Lasa asa cum este.

Romania nu iti cere nici o dezicere de alte cetatenii. Tu vad ca legile nu le citesti. Mai bine citeste legea cetateniei ruse, moldovenesti si romanesti. Apoi ai sa iti faci concluzii
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
bc
Offline bc  
#15 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:39:03(UTC)
bc

eu tot asa stiu cum spune-ti dar eu personal am primit cet.rusa la Amb.Russie la Chisinau.nici un act nu am dat ca mam deziz de ceia moldoveneasca.cum mi sa spus "otkaz ot moldavskava grajdanstva eto prosto formalinosti''. si cind am primit pasaportu rus am aratat buletinu moldovenesc si nu mi sa cerut nici un act ca mam deziz de cet mold. ati spus ca la ambasada Romaniei in Moscova sa nu arat actele mold ??? dar cei de la Ambasada Romana nu se intreaba a depus cu domiciliu in Moldova si acum este cu domiciliu in Russia.

Multumesc!!!

Dumneata în pașaport rus intern ai domiciliu sau viză de reședință?
Offline bc  
#16 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:44:40(UTC)
bc
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Mda...

Ce au rusii cu domiciliul din pasaportul RO?
Sotia mea e rusca pura din Russia cu acte rusesti, si locuieste cu mine in MD cu permis de sedere si nu ii mai intereseaza pe autoritatile rusesti ce si unde ea locuieste.
eu te intreb, ti-a cerut cineva socoteala din russia? Nu? Atunci nu te baga unde nu stii. Lasa asa cum este.

Romania nu iti cere nici o dezicere de alte cetatenii. Tu vad ca legile nu le citesti. Mai bine citeste legea cetateniei ruse, moldovenesti si romanesti. Apoi ai sa iti faci concluzii

Aceasta este boala cea mai mare - necunoașterea, dar ea nu te eliberează de la pedeapsă.

Nu sunt așa de mari legile acestea să le citești. Mai mult ca atât acolo sunt doar câteva capitole/articole care spun tot pentru ele.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline denis1986  
#17 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:56:24(UTC)
denis1986

da in pasaportu intern rus este viza de rezidetsa(propiska)

Offline denis1986  
#18 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 11:59:55(UTC)
denis1986
Aceasta este boala cea mai mare - necunoașterea, dar ea nu te eliberează de la pedeapsă.

Nu sunt așa de mari legile acestea să le citești. Mai mult ca atât acolo sunt doar câteva capitole/articole care spun tot pentru ele.

иметь двойное гражданство, при этом наличие гражданства другого государства никак не может умалять Ваших прав. Если Вам как гражданину Румынии не нужна виза в UE, то Вы туда въезжайте по румынскому паспорту, а из России выезжайте по российскому

Offline Cezar  
#19 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:01:59(UTC)
Cezar
иметь двойное гражданство, при этом наличие гражданства другого государства никак не может умалять Ваших прав. Если Вам как гражданину Румынии не нужна виза в UE, то Вы туда въезжайте по румынскому паспорту, а из России выезжайте по российскому

Offfff.... Inceartca sa iesi cu pasaport rus din Ru n UE direct.
Eu am spus cazuri reale care le cunosc pesonal, da tu imi arati ce spune baba vanga
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
bc
Offline bc  
#20 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:06:25(UTC)
bc

da in pasaportu intern rus este viza de rezidetsa(propiska)

прописка=domiciliu
dar viza de reședință este temporară.

Dacă ai domiciliu în FR atunci după toate "canoanele" în pașaportul românesc domiciliul trebuie să stea F. Rusă.
Dacă este viză de reședință cere la Ambasada României la Moscova să depui la ei juământul. Pe dânșii îi doare în cot de cetățeniile care le ai.

Probleme fac grănicerii moldoveni și ruși, românii nu fac.

După obținerea cetățeniei ruse trebuie să faci o vizită la CRIS Registru unde să te înregistrezi ca deja și ctățean rus.
Treaba cu mai multe domicilii este de pedepsit, fii atent.
thanks 1 utilizator a multumit bc acest post util.
Offline rigu  
#21 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:08:21(UTC)
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Multumesc!!!

1. Poti sa adresezi o scrisoare recomandata ANC in care sa indici noul tau domiciliu din Moskova, si copiile actelor care confirma asta.
Respectiv o sa ai un raspuns de la ei.
Cand o sa fii publicat in ordin, o sa mergi cu raspunsul la ambasada Romaniei de colo si o sa te programezi pentru a depune juramantul.

2. Rep. Moldova si Romania accepta multipla cetatenie. Rusii accepta dubla cetatenie ( DOUA cetatenii, nu mai mult), si daca o sa le spui/arati rusilor ca mai obtii cea romana, este ca si cum l-ai cauta pe dracu, si crede-ma ca o sa dai de tat'sau
Offline bc  
#22 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:08:29(UTC)
bc
Offfff.... Inceartca sa iesi cu pasaport rus din Ru n UE direct.
Eu am spus cazuri reale care le cunosc pesonal, da tu imi arati ce spune baba vanga

Este cunoscut faptul că cetățenii ruși deținători de pașapoarte letoniene sau lituaniene folosesc pentru a călători în UE șări tranzit.
thanks 2 au multumit acest post util bc.
Offline Cezar  
#23 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:13:09(UTC)
Cezar
Este cunoscut faptul că cetățenii ruși deținători de pașapoarte letoniene sau lituaniene folosesc pentru a călători în UE șări tranzit.

Ceea ce am afirmat si eu. Insa omul nu crede. el crede ce scriu hz cine pe mail.ru
thanks 2 au multumit acest post util Cezar.
Offline rigu  
#24 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:21:38(UTC)
rigu
Ceea ce am afirmat si eu. Insa omul nu crede. el crede ce scriu hz cine pe mail.ru

Vrea sa promoveze ceva dar nu stie ce... Vre-o lege noua cred ca...
Offline denis1986  
#25 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:50:23(UTC)
denis1986
прописка=domiciliu
dar viza de reședință este temporară.

Dacă ai domiciliu în FR atunci după toate "canoanele" în pașaportul românesc domiciliul trebuie să stea F. Rusă.
Dacă este viză de reședință cere la Ambasada României la Moscova să depui la ei juământul. Pe dânșii îi doare în cot de cetățeniile care le ai.

Probleme fac grănicerii moldoveni și ruși, românii nu fac.

După obținerea cetățeniei ruse trebuie să faci o vizită la CRIS Registru unde să te înregistrezi ca deja și ctățean rus.
Treaba cu mai multe domicilii este de pedepsit, fii atent.

domiciliu nu este temporar. postoianaia propisca!!! dar la ambasada romana as putea sa ma inregistrez ca am si cetatenie rusa??? si care ar putea fi pedeapsa???? sau poate mai intii sa primesc pasaportu cu domiciliu in Molodova si peurma la Amb.Rom.in Moscova sa schim in pasaportu roman ca sunt cu domiciliu in Moscova si nu in Moldova???

mersi de raspuns!!!
Offline denis1986  
#26 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:53:10(UTC)
denis1986
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
1. Poti sa adresezi o scrisoare recomandata ANC in care sa indici noul tau domiciliu din Moskova, si copiile actelor care confirma asta.
Respectiv o sa ai un raspuns de la ei.
Cand o sa fii publicat in ordin, o sa mergi cu raspunsul la ambasada Romaniei de colo si o sa te programezi pentru a depune juramantul.

2. Rep. Moldova si Romania accepta multipla cetatenie. Rusii accepta dubla cetatenie ( DOUA cetatenii, nu mai mult), si daca o sa le spui/arati rusilor ca mai obtii cea romana, este ca si cum l-ai cauta pe dracu, si crede-ma ca o sa dai de tat'sau

SI CARE ESTE PEDEAPSA???IN PUSCARIE O SA MA PUIE SAU CE??? asta la ukrainieni este strit dar la rusii nu-ti fac nimic!!!
Offline rigu  
#27 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 12:59:38(UTC)
rigu
domiciliu nu este temporar. postoianaia propisca!!! dar la ambasada romana as putea sa ma inregistrez ca am si cetatenie rusa??? si care ar putea fi pedeapsa???? sau poate mai intii sa primesc pasaportu cu domiciliu in Molodova si peurma la Amb.Rom.in Moscova sa schim in pasaportu roman ca sunt cu domiciliu in Moscova si nu in Moldova???

mersi de raspuns!!!

Tu nu trebuie acum sa te inregistrezi la ambasada romana de la Moskova.
Trebuie sa informezi ANC ca ai domiciliul la Moskova, pentru asta le trimiti o scrisoare recomandata, unde indici noul domiciliu, si soliciti ca toate scrisorile sa-ti fie expediate acolo. Trebuie sa anexezi la scrisoare si copia actelor care confirma ca ai domiciliu acolo.
Cand va fi publicat ordinul, vei fi instiintat la adresa de colo ca dosarul tau a fost acceptat si trebuie sa depui juramantul.
Cu raspunsul la scrisoarea ta, si instiintarea primita, vei merge la ambasada romana, pentru a depune juramantul.

Daca este necesar sa indici ca esti cetatean rus pentru a le arata ca domiciliul de la Moskova i-l ai permanent si legitim, in scrisoarea catre ANC indici ca vrei sa completezi dosarul cu copiile actelor care arata ca esti si cetatean rus, si cand ai primit cetatenia rusa.
La acest aspect ei nu vor avea pretentii, din simplul motiv ca ii informezi, si nu ascunzi ceva de ei.
Offline bc  
#28 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:03:20(UTC)
bc

mersi de raspuns!!!

Atunci Dumneata nu ai domiciliu în moldova, el nu este valabil, și dacă autoritățile competente vor afla că Dumneata te folosești de ea, când de fapt tu ai alt domiciliu sunt sigur că îti vor aplica pedeapsa corespunzătoare. Nu știu care, dar una pot șă-ți spun cu siguranță, la noi în țară pedeapsa căpitală a fost scoasă.
Offline rigu  
#29 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:04:05(UTC)
rigu
SI CARE ESTE PEDEAPSA???IN PUSCARIE O SA MA PUIE SAU CE??? asta la ukrainieni este strit dar la rusii nu-ti fac nimic!!!

In cel mai rau caz o sa fii supus judecatii, si o sa fii expulzat din Rusia, plus o amenda frumoasa sau niste zile la racoare.
Sincer, nici idee nu am ce pedepse aplica ei in cazuri din astea, si nici nu vreau sa stiu.

Este suficient sa stii ca pot fi probleme, pentru a le evita.

Iar daca vrei raspuns concret la intrebarile tale consulta un jurist.
Offline denis1986  
#30 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:09:04(UTC)
denis1986
Tu nu trebuie acum sa te inregistrezi la ambasada romana de la Moskova.
Trebuie sa informezi ANC ca ai domiciliul la Moskova, pentru asta le trimiti o scrisoare recomandata, unde indici noul domiciliu, si soliciti ca toate scrisorile sa-ti fie expediate acolo. Trebuie sa anexezi la scrisoare si copia actelor care confirma ca ai domiciliu acolo.
Cand va fi publicat ordinul, vei fi instiintat la adresa de colo ca dosarul tau a fost acceptat si trebuie sa depui juramantul.
Cu raspunsul la scrisoarea ta, si instiintarea primita, vei merge la ambasada romana, pentru a depune juramantul.

Daca este necesar sa indici ca esti cetatean rus pentru a le arata ca domiciliul de la Moskova i-l ai permanent si legitim, in scrisoarea catre ANC indici ca vrei sa completezi dosarul cu copiile actelor care arata ca esti si cetatean rus, si cand ai primit cetatenia rusa.
La acest aspect ei nu vor avea pretentii, din simplul motiv ca ii informezi, si nu ascunzi ceva de ei.

Daca le arat ca am domiciliu la Moskova inseamna ca le arat pasaportu rus !!! de unde sa stiu ce acte trebuie sa mai complectez?? cetatenia rusa in pasaport scrie cind am primit-o ca rusii nu dau nici un Certificat de cetatenie dar iti arunca un zagran pasport in fatsa si ai plecat de la Ambasada lor!!!
dar nui mai bine mai inti sa iai pasap. roman cu domiciliu in Moldova asa cum am depus si dosarul si pe urma sa schim domiciliu in Moscova in pasap.Roman???
Offline vicky_g  
#31 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:09:15(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Dar nu e mai usor ca atunci cand apare in ordin sa vina acasa sa depuna juramantul ?

Aia cu instiintarea domiciliului schimbat va dura ceva timp . Eu dupa ce-am primit ordin , am vrut sa depun juramantul la Bucuresti cu toate ca trebuia sa-l depun in MDA. Cand am mers la ANC , era o asa " f.tere " de cap ( scuzati de limbaj ) , acte , umblatura , timp si nervi pierduti ... caci am ajuns la concluzia ca mai bine depun juramantul in MDA. Asa ca gandeste-te bine cum procedezi .
Unde mai pui ca astia de la ANC raspund greu la solicitarile astea ...

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:10:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline denis1986  
#32 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:14:24(UTC)
denis1986
Atunci Dumneata nu ai domiciliu în moldova, el nu este valabil, și dacă autoritățile competente vor afla că Dumneata te folosești de ea, când de fapt tu ai alt domiciliu sunt sigur că îti vor aplica pedeapsa corespunzătoare. Nu știu care, dar una pot șă-ți spun cu siguranță, la noi în țară pedeapsa căpitală a fost scoasă.

cindva ca sa ai domiciliu in Russia terbuia sa te scoti de la domiciliu din Moldova si sa te scoata de la "Konsyliskii Ychiot" dar acum nu te intreaba nimic!!!! cum nu este valabil domiciliu in buletin este stampila domicilat.............................. . eu nu mam scos de la domiciliu din Moldova!!!
Offline rigu  
#33 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:15:22(UTC)
rigu
Daca le arat ca am domiciliu la Moskova inseamna ca le arat pasaportu rus !!! de unde sa stiu ce acte trebuie sa mai complectez?? cetatenia rusa in pasaport scrie cind am primit-o ca rusii nu dau nici un Certificat de cetatenie dar iti arunca un zagran pasport in fatsa si ai plecat de la Ambasada lor!!!
dar nui mai bine mai inti sa iai pasap. roman cu domiciliu in Moldova asa cum am depus si dosarul si pe urma sa schim domiciliu in Moscova in pasap.Roman???

Ca sa faci pasaport roman cu domiciliul in Moldova, trebuie mai intai de toate sa depui juramantul.
Daca nu le prezinti acte precum ca tu stai legal in Moskova, ei nu vor accepta sa depui juramantul la ambasada de acolo, va trebui sa depui juramantul in MD, si sa-ti faci pasaportul la fel in MD.
Offline denis1986  
#34 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:16:08(UTC)
denis1986
In cel mai rau caz o sa fii supus judecatii, si o sa fii expulzat din Rusia, plus o amenda frumoasa sau niste zile la racoare.
Sincer, nici idee nu am ce pedepse aplica ei in cazuri din astea, si nici nu vreau sa stiu.

Este suficient sa stii ca pot fi probleme, pentru a le evita.

Iar daca vrei raspuns concret la intrebarile tale consulta un jurist.

daca est cet.rus nimeni nu poate sa te expulzeze din tara!!!!
Offline rigu  
#35 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:18:17(UTC)
rigu
daca est cet.rus nimeni nu poate sa te expulzeze din tara!!!!

BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin tu ai sa fii primul... dupa foarte multi care au fost expulzati...
Offline bc  
#36 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:22:23(UTC)
bc
cindva ca sa ai domiciliu in Russia terbuia sa te scoti de la domiciliu din Moldova si sa te scoata de la "Konsyliskii Ychiot" dar acum nu te intreaba nimic!!!! cum nu este valabil domiciliu in buletin este stampila domicilat.............................. . eu nu mam scos de la domiciliu din Moldova!!!

Domnule cetățean, dovada cetățenie ruse este pașaportul rus.

Nu poți avea două domicilii în același timp, știi ce este domiciliu?

De aceea și am spus că după ce ai luat pasaportul de la Ambasada FR din RM trebuia să vizitezi Registru-l.
Offline rigu  
#37 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:25:21(UTC)
rigu

De aceea și am spus că după ce ai luat pasaportul de la Ambasada FR din RM trebuia să vizitezi Registru-l.

Denis, vad ca ai un sac de intrebari.
ia si fa o lista, si o sa obtii raspunsurile.

Iar daca ai pofta de polemici, e tocmai bine sa mergi la biserica, acolo ai cu cine sta de vorba despre drepturile omului si drepturile cetateanului rus BigGrin
Offline denis1986  
#38 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:28:53(UTC)
denis1986
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Dar nu e mai usor ca atunci cand apare in ordin sa vina acasa sa depuna juramantul ?

Aia cu instiintarea domiciliului schimbat va dura ceva timp . Eu dupa ce-am primit ordin , am vrut sa depun juramantul la Bucuresti cu toate ca trebuia sa-l depun in MDA. Cand am mers la ANC , era o asa " f.tere " de cap ( scuzati de limbaj ) , acte , umblatura , timp si nervi pierduti ... caci am ajuns la concluzia ca mai bine depun juramantul in MDA. Asa ca gandeste-te bine cum procedezi .
Unde mai pui ca astia de la ANC raspund greu la solicitarile astea ...

sa depun juramintul la MDA trebuie sa vii sa te programezi apoi peste vreo 2 saptamini iara sa vin sa depun juramintul iaca doua drumuri si apo iara sa transcrii actele iara drum apoi pasaportu iarasi drumuri!!!! de asta si am intrebat daca se poate la Moscova de facut!!!

Offline denis1986  
#39 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:34:06(UTC)
denis1986
Ca sa faci pasaport roman cu domiciliul in Moldova, trebuie mai intai de toate sa depui juramantul.
Daca nu le prezinti acte precum ca tu stai legal in Moskova, ei nu vor accepta sa depui juramantul la ambasada de acolo, va trebui sa depui juramantul in MD, si sa-ti faci pasaportul la fel in MD.

Le arat pasaportu rus intern si cu domiciliu aici si cred ca nu vor avea nici o pretenzie!!! dar problema este ca dosarul a fost depus cu domiciliu in MDA. atit timp cit dosarul meu se afla pe politele pline de praf de la ANC pasaportu rus a fost gata!!! eu cind am depus nu aveam pasaport rus!!!

Offline denis1986  
#40 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:36:32(UTC)
denis1986
BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin tu ai sa fii primul... dupa foarte multi care au fost expulzati...

Nu sunt de acord cu dumneavoastra si nu este asa lege ca sa te expulzeze din tara in care esti cetatean si ai primit cet.legal !!! nu sunt terorist!!!!

Offline vicky_g  
#41 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:38:24(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
sa depun juramintul la MDA trebuie sa vii sa te programezi apoi peste vreo 2 saptamini iara sa vin sa depun juramintul iaca doua drumuri si apo iara sa transcrii actele iara drum apoi pasaportu iarasi drumuri!!!! de asta si am intrebat daca se poate la Moscova de facut!!!

Depinde , daca esti din nordul MDA , in 2 sapt. maxim ai CN-transcris( P.S. in caz ca esti nascut dupa 1980 )
La Chisinau mai mult timp , la Cahul nu stiu care e situatia .
Eu sa fiu in locul tau , mi-as lua concediu si m-as clarifica cu actele . Cel mai important e sa depui juramantul , caci daca trece termenul limita deja alte probleme apar . Multa rabdare iti doresc !!!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:39:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline rigu  
#42 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:38:50(UTC)
rigu

Ti-am raspuns la intrebarea asta, si nu numai eu.
Ce nu este clar?
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline denis1986  
#43 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:39:35(UTC)
denis1986

OK am inteles!!! sa vizitez registrul de la Moldova si ce sa le spun scoteti-ma de la domiciliu ca am pasaport rus!!! aveti dreptate in buletin este stampila domiciliului din Moldova dar nu locuiesc in casa parintilor!!!
Offline rigu  
#44 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:39:46(UTC)
rigu
Le arat pasaportu rus intern si cu domiciliu aici si cred ca nu vor avea nici o pretenzie!!! dar problema este ca dosarul a fost depus cu domiciliu in MDA. atit timp cit dosarul meu se afla pe politele pline de praf de la ANC pasaportu rus a fost gata!!! eu cind am depus nu aveam pasaport rus!!!

Si la subiectul esta ti-am dat raspuns BigGrin ThumpUp
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline rigu  
#45 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:40:44(UTC)
rigu
OK am inteles!!! sa vizitez registrul de la Moldova si ce sa le spun scoteti-ma de la domiciliu ca am pasaport rus!!! aveti dreptate in buletin este stampila domiciliului din Moldova dar nu locuiesc in casa parintilor!!!

Nu cred ca este necesar pentru ANC sa te scoti de la evidenta din MD.
Insa este corect s-o faci.
Offline denis1986  
#46 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:42:58(UTC)
denis1986
Denis, vad ca ai un sac de intrebari.
ia si fa o lista, si o sa obtii raspunsurile.

Iar daca ai pofta de polemici, e tocmai bine sa mergi la biserica, acolo ai cu cine sta de vorba despre drepturile omului si drepturile cetateanului rus BigGrin

credeti-ma nu vreau sa ma cert si sa polemic cu nimeni aveti dreptate de faptul ca am un sac de intrebari!!!!Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall si nu stiu cum sa le rezolv!!!
nus dus la biserica))))) cred ca la racoare acolo drepturile omului o sa mi le citeasca!!!
Ma Scuzati da ceva si MULTUMESC pentru raspunsuri!!!
Offline rigu  
#47 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:43:04(UTC)
rigu
Nu sunt de acord cu dumneavoastra si nu este asa lege ca sa te expulzeze din tara in care esti cetatean si ai primit cet.legal !!! nu sunt terorist!!!!

Avand trei cetatenii, incalgi legislatia rusa, mai corect spus calci peste oua mandria rusa BigGrin
Si dupa cum am mai scris, din pacate, la rusi ramana inca la atitudinea granicerului care verifica actele daca sa-ti faca sau nu probleme.
Asa ca mai depinde peste cine ai norocul sa dai
Offline denis1986  
#48 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:44:55(UTC)
denis1986
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Depinde , daca esti din nordul MDA , in 2 sapt. maxim ai CN-transcris( P.S. in caz ca esti nascut dupa 1980 )
La Chisinau mai mult timp , la Cahul nu stiu care e situatia .
Eu sa fiu in locul tau , mi-as lua concediu si m-as clarifica cu actele . Cel mai important e sa depui juramantul , caci daca trece termenul limita deja alte probleme apar . Multa rabdare iti doresc !!!

Mersi pentru sfat!!!! da sunt nascut in 86, domiciliu Nisporeni!!!

Offline denis1986  
#49 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:50:21(UTC)
denis1986
Nu cred ca este necesar pentru ANC sa te scoti de la evidenta din MD.
Insa este corect s-o faci.

Ca este corect cum spuneti dumneavoastra sunt de acord , sa bat drumurile cu hirtii si din cabinet in cabinet sa fug nu am pofta nici nu stiu unde si carei procedura!!!
Oricum Multumesc!!!

Offline bc  
#50 Postat : sâmbătă, 7 aprilie 2012 13:51:54(UTC)
bc

Da, ai deja alt domiciliu.
Plus la acesta când vei sosi în Moldova nu va trebui să te sfădești cu grănicerii, să le arăți buletin, pentru că ei vor cunoaște că ai domiciliu în Rusia, în schimb în funcție de termenul de ședere va trebuie să îți faci document care permite șederea legală pe teritoriul țării.
Utilizatori pe tema
2 Pagini12>
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.