Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Biberman  
#1 Postat : miercuri, 20 iulie 2011 09:35:29(UTC)
Nivel: Membru
Biberman
Postari: 107
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 18
Locatia: Earth
Salut la toti!
Mai am si eu cateva intrebari, la care va rog sa-mi dati raspuns.
Pentru mine e clar ca pentru a calatori ai nevoie numai de pasaport, si nu e nevoie de buletin. Dar pentru a lucra in UE, a face studii in UE, pentru a apela de viza in Canada sau SUA, e suficient sa ai numai pasaportul sau trebuieste si buletinul ?
Si spuneti-mi va rog inca un lucru - daca scriu in una din cele trei declaratii ca vreau domiciliu in strainatate, apoi primesc certificatul de nastere romanesc, unde scrie ca domiciliu e in strainatate, dupa acea pot sa aplic pentru buletin (bineinteles cu conditia ca cineva ma ia in spatiu) sau numaidecat trebuie sa-mi oformez pasaportul cu domiciliu in strainatate ? P.S. Cineva poate sa intrebe de ce mudresc atata cu domiciliul in strainatate daca imi trebuieste si buletinul - de acea ca as vrea sa trec juramantul la consulat, ca sa nu mai fac un drum in plus la Bucuresti.
Multumesc anticipat!
Offline Cezar  
#2 Postat : joi, 28 iulie 2011 20:31:45(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: Biberman Go to Quoted Post
Salut la toti!
Mai am si eu cateva intrebari, la care va rog sa-mi dati raspuns.
Pentru mine e clar ca pentru a calatori ai nevoie numai de pasaport, si nu e nevoie de buletin. Dar pentru a lucra in UE, a face studii in UE, pentru a apela de viza in Canada sau SUA, e suficient sa ai numai pasaportul sau trebuieste si buletinul ?
Si spuneti-mi va rog inca un lucru - daca scriu in una din cele trei declaratii ca vreau domiciliu in strainatate, apoi primesc certificatul de nastere romanesc, unde scrie ca domiciliu e in strainatate, dupa acea pot sa aplic pentru buletin (bineinteles cu conditia ca cineva ma ia in spatiu) sau numaidecat trebuie sa-mi oformez pasaportul cu domiciliu in strainatate ? P.S. Cineva poate sa intrebe de ce mudresc atata cu domiciliul in strainatate daca imi trebuieste si buletinul - de acea ca as vrea sa trec juramantul la consulat, ca sa nu mai fac un drum in plus la Bucuresti.
Multumesc anticipat!

1 - Pentru a calatori si munci in UE e de ajuns pasaportul. Buletin iti faci daca ai nevoie de permis de conducere romanesc sau reintregirea familiei in RO, etc...
2 - In certificatul de nastere nu are cum sa fie domiciliul. In cel moldovenesc nu este domiciliu. Asa si in cel romanesc. Daca ar fi domiciliu apoi ar trebui de schimbat certificatul de nastere la fiecare schimbare de domiciliu. Nu e logic.
3 - cu vizele nu stiu. Insa sunt de parerea ca nici aici nu ai nevoie de buletin, deoarece ca dovada de domiciliu prezinti actul de identitate unde este domiciliul (de exemplu buletinul MD). Nimeni nu poate interzice sa ai domiciliu in strainatate si nu esti mai limitat in drepturi daca nu ai buletin. Ori esti cetatean al Romaniei ori nu. Nu poti fi la mijloc.
Offline Biberman  
#3 Postat : vineri, 29 iulie 2011 14:55:16(UTC)
Nivel: Membru
Biberman
Postari: 107
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 18
Locatia: Earth
Multumesc Cezar pentru un raspuns clar si structurat!
Dar daca vrei sa aplici la o viza americana sau canadeza, si ai pasaport romanesc cu domiciliul in Ucraina, nu e bizar pentru consul asa un mix (pasaport ro plus buletin ucrainean, mai ales ca in Ucraina nu se permite dubla cetatenie). Cum te gandesti ?
Offline gicu23  
#4 Postat : vineri, 29 iulie 2011 15:17:24(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Dar daca vrei sa aplici la o viza americana sau canadeza, si ai pasaport romanesc cu domiciliul in Ucraina, nu e bizar pentru consul asa un mix (pasaport ro plus buletin ucrainean, mai ales ca in Ucraina nu se permite dubla cetatenie). Cum te gandesti ?

daca vrei sa soliciti viza turistica in SUA - ca cetatean roman, e mai bine sa ai domiciliul in RO, deoarece tre sa demonstrezi ca tii mult la tara ta (prin urmare trebuie sa locuiesti in ea) si nu vei ramane acolo, insa daca vrei sa emigrezi, ai grija ca acolo tre sa spui toate domiciliile pe care le-ai avut, si daca o sa scrii ca ai domiciliul si in ucraina si in romania, o sa iasa cam Sad

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 15:18:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#5 Postat : vineri, 29 iulie 2011 22:27:31(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida

1 - NU cred sa fie problema, deoarece nu are nimic Canada sau Sua cu cetatenia Ucraineasca. Ce au ei cu legile Ucrainei?
2 - dubla cetatenie nu e permisa, dar doua cetatenii sau mai multe nimeni nu poate interzice. Acestea sunt lucruri diferite pe care majoritatea le cred ca aceleasi. Dubla cetatenie este cand doua state recunosc un om ca cetatean al ambelor state reciproc (in pasaport scrie cetatenia ambelor state).

Pot sa iti dau o intrebare, cum o gramada de rusi si ucraineni au mai multe cetatenii si totul e ok?

Ucraina nu recunoaste cetatenii sai ca cetateni si ale altor state chiar daca acestia au cetatenia acelor state. De aici apare doar o problema (iti spun despre rusi ca stiu sigur despre asta). In Russia de exemplu, un rus daca are cetatenia caruicva stat UE, nu poate iesi din Russia in UE, deoarece Russia nu il recunoaste ca cetatean UE. Din aceatsa cauza multi care sunt in asa situatie calatoresc prin tari de tranzit, de exemplu Moldova.
Offline gicu23  
#6 Postat : vineri, 29 iulie 2011 23:22:09(UTC)
gicu23
Postari: 195
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 47
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
1 - NU cred sa fie problema, deoarece nu are nimic Canada sau Sua cu cetatenia Ucraineasca. Ce au ei cu legile Ucrainei?
2 - dubla cetatenie nu e permisa, dar doua cetatenii sau mai multe nimeni nu poate interzice. Acestea sunt lucruri diferite pe care majoritatea le cred ca aceleasi. Dubla cetatenie este cand doua state recunosc un om ca cetatean al ambelor state reciproc (in pasaport scrie cetatenia ambelor state).

Pot sa iti dau o intrebare, cum o gramada de rusi si ucraineni au mai multe cetatenii si totul e ok?

Ucraina nu recunoaste cetatenii sai ca cetateni si ale altor state chiar daca acestia au cetatenia acelor state. De aici apare doar o problema (iti spun despre rusi ca stiu sigur despre asta). In Russia de exemplu, un rus daca are cetatenia caruicva stat UE, nu poate iesi din Russia in UE, deoarece Russia nu il recunoaste ca cetatean UE. Din aceatsa cauza multi care sunt in asa situatie calatoresc prin tari de tranzit, de exemplu Moldova.

eu intotdeauna am zis ca rusia ii o tara foarte ciudata BigGrin BigGrin BigGrin
thanks 1 utilizator a multumit gicu23 acest post util.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.