Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline usatii83  
#1 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 02:05:19(UTC)
Nivel: Membru Avansat
usatii83
Postari: 97
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
Salutare tuturor! Am o intrebare la care la sigur stie raspunsul cineva! Sunt cetatan Roman cu domiciliul actual in R.M, pot conduce un automobil inmatriculat in Romania aici la Chisinau unde ma aflu acum!?sau altfel pot sa-mi procur un automobil din Romania ca sa-l conduc aici?
Offline yo  
#2 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 02:57:58(UTC)
yo
Postari: 211
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: Chisinau
usatii83 a scris:
Salutare tuturor! Am o intrebare la care la sigur stie raspunsul cineva! Sunt cetatan Roman cu domiciliul actual in R.M, pot conduce un automobil inmatriculat in Romania aici la Chisinau unde ma aflu acum!?sau altfel pot sa-mi procur un automobil din Romania ca sa-l conduc aici?

Poti, dar nu fara probleme, adica la fecare pas te vor opri politistii nosti prosti, in romania cu numere MD mergi nimeni nu te opreste decit daca nu incalci regulile de circulatie, la noi dupa cum am observat, fiecare auto cu numere straine este oprit, asa au fost invatati politistii in ultimii 8 ani ca trebui esa faca. Si eu vreau sa-mi cumpar ca e mai ieftin, dar cu parere de rau nu stiu ce impact va avea, chiar fiecare politist ma va opri sau peste unul d'oh!
Offline dentist  
#3 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 14:25:56(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Şi cum se face cu revizia tehnică, asigurarea, etc...tot trebuie să o faci în Ro? sau se poate de făcut totul şi în RM?
Offline guitar_iura  
#4 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 14:50:29(UTC)
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
dentist a scris:
Şi cum se face cu revizia tehnică, asigurarea, etc...tot trebuie să o faci în Ro? sau se poate de făcut totul şi în RM?

Daca autoturismul este inmatriculat in RO, nu veti putea face Inspectia Tehnica Periodica, in alta tara decat Romania, pentru ca service-ul care face ITP-ul trebuie sa fie omologat de catre RAR (Registrul Auto Roman). Asigurarea de Raspundere Civila Auto (RCA) este valabila doar pentru Romania, dar daca mergeti in strainatate, aveti nevoie de carte verde (care, de obicei, vine cu RCA).
Offline dentist  
#5 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 14:57:16(UTC)
dentist
care e perioada de efectuare a Inspecţiei Tehnice Periodică? Şi poate ea să fie făcută în orice loc din Ro? sau doar în oraşul de reşedinţă sau mai ştiu eu unde? Şi care e diferenţa de preţ a RCA cu şi fără cartea verde? sau cartea verde se dă gratuit, dacă-ţi iai RCA?
Offline guitar_iura  
#6 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 15:00:56(UTC)
guitar_iura
usatii83 a scris:

salut, poti sa iti cumperi o masina din Romania, iar inmatricularea va fi temporara, pana la stabilirea domiciliului in Romania.

(mai devreme postasem o lista cu actele necesare inmatricularii, dar am scos-o, ca sa nu induca in eroare)

Editeaza de catre utilizator miercuri, 18 noiembrie 2009 15:20:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline guitar_iura  
#7 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 15:06:33(UTC)
guitar_iura
dentist a scris:
care e perioada de efectuare a Inspecţiei Tehnice Periodică? Şi poate ea să fie făcută în orice loc din Ro? sau doar în oraşul de reşedinţă sau mai ştiu eu unde? Şi care e diferenţa de preţ a RCA cu şi fără cartea verde? sau cartea verde se dă gratuit, dacă-ţi iai RCA?

In RO, ITP-ul este valabil 2 ani. Poate fi efectuata la orice service care face ITP si este omologat RAR, dar nu stiu daca este obligatoriu in orasul unde este inmatriculata masina. Mai nou, toate societatile de asigurare-reasigurare ofera cartea verde in pretul RCA (adica gratuit). Totusi, unele societati, taie (bareaza) unele tari din lista de tari in care este valabila cartea verde. Pentru tarile barate este un regim mai special si s-ar putea sa implice costuri in plus fata de costul RCA. De obicei, cartea verde este valabila si pentru Moldova.
Offline dentist  
#8 Postat : miercuri, 18 noiembrie 2009 15:09:20(UTC)
dentist
e bun...mulţumesc de info ;)
Offline Ana Suceava  
#9 Postat : vineri, 15 ianuarie 2010 00:12:48(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
O intrebare va rog.In curand(in februarie cred si sper) voi obtine CI, respectiv pasaportul rom.Am o masina mai veche de 7 ani inmatriculata aici, in RO.Intrebarea este daca pot sa plec in Moldova cu ea(la parinti) fara sa mi se ceara garantia la vama.Avand dubla cetatenie(rom+md), nu stiu daca acest lucru este posibil.Este cineva in aceeasi situatie?A incercat cineva sa mearga in Moldova cu o masina inmatriculata in RO si mai veche de 7 ani fara sa lase garantia la vama?
Offline RomanG  
#10 Postat : vineri, 15 ianuarie 2010 14:19:53(UTC)
Nivel: Incepator
RomanG
Postari: 3
Locatia: Bucuresti
Pe baza actelor romanesti poti merge fara probleme. Oricum, cica se discuta un proiect de lege in MD care sa anuleze prevederile referitoare la acea taxa.
Offline Ana Suceava  
#11 Postat : vineri, 15 ianuarie 2010 15:06:06(UTC)
Ana Suceava
RomanG a scris:
Pe baza actelor romanesti poti merge fara probleme. Oricum, cica se discuta un proiect de lege in MD care sa anuleze prevederile referitoare la acea taxa.

Ms mult:)
Offline atusca  
#12 Postat : vineri, 15 ianuarie 2010 17:07:29(UTC)
atusca
Postari: 108
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 13
yo a scris:

Poti, dar nu fara probleme, adica la fecare pas te vor opri politistii nosti prosti, in romania cu numere MD mergi nimeni nu te opreste decit daca nu incalci regulile de circulatie, la noi dupa cum am observat, fiecare auto cu numere straine este oprit, asa au fost invatati politistii in ultimii 8 ani ca trebui esa faca. Si eu vreau sa-mi cumpar ca e mai ieftin, dar cu parere de rau nu stiu ce impact va avea, chiar fiecare politist ma va opri sau peste unul d'oh!

In ianuarie 2010 Ministrul de Interne al Moldovei a emis un ordin care interzice oprirea masinilor de catre PR decit doar in situatiile cind au fost incalcate a regulile de circulatie sau daca masina se afla in cautare. Deci poti sa porti o copie a acestui ordin in masina si sa o arati de fiecare data politistului nu inainte de al intreba motivul opririi.
Prin inaintarea unei cereri catre MAI poti obtine o copie a acestui ordin.
Offline yo  
#13 Postat : sâmbătă, 16 ianuarie 2010 17:50:38(UTC)
yo
SUPER, chiar alaltaieri m-a oprit un politist, si inainte de ai da actele il intreb, de ce m-ai oprit, el parca a mutit, si se uita ca boul la poarta noua, cica sa verifice, il intreb, ce? el actele, am incalcat eu ceva ca sa ma opriti, in fata mea au trecut 3 masini de ce nu ati oprit alta, da pe mine, in masin aplingea fata de 10 luni, el nu a spus nimic, a luat oricum actele a verificat si a zis drum bun fara sa-si ceara scuze, ei da cred ca de azi nici actele nu le voi prezenta daca este asa ordin.
Offline Ana Suceava  
#14 Postat : duminică, 17 ianuarie 2010 20:13:07(UTC)
Ana Suceava
Si eu cand am fost in Moldova am fost oprita de vreo 3 ori.Noi nu am lasat garantie la vama, pt ca eram cu un cetatean roman cu noi, pe numele caruia i-am facut procura.Erau 2 politisti, a inceput cu "vreau dovada ca ati lasat garantia la vama, daca nu arestez masina si gata..repede.."Noi i-am explicat omului si - i-am zis sa se intereseze undeva "mai sus" daca el nu stie ce trebuie sa faca si ca nu are nicio treaba cu noi si ca, daca facem o plangere, n-o sa iasa bine deloc pt el, atat timp cat nu am incalcat nimik..au sunat si ne-au lasat pana la urma..Urat..urat..Cum vad nr rom, cum fac alergie..
Offline yo  
#15 Postat : luni, 18 ianuarie 2010 13:23:01(UTC)
yo
Apropo, im ipare rau ca nu am citi stirea mai devreme, cica saptamana trecuta ministru de interne Catana, a emis un ordin prion care se interzice oprirea masinilor pentru "verificarea" actelor, PR are dreptul sa opreasca doar daca asa model de masina e dat in cautare, sau daca ai incalcat regulile de circulatie, iar posturile de politie, vor fi anihilate pe jumatate.
Offline sashar08  
#16 Postat : luni, 1 februarie 2010 18:24:10(UTC)
Nivel: Membru
sashar08
Postari: 31
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: moldova
cine stie se poate de mers prin Anglia (masina locala) cu permis de conducere moldovenesc si cu acte de identitate romanesti?
Offline admin  
#17 Postat : marți, 2 februarie 2010 01:38:42(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
se poate, max un an de zile de la intrare
Offline sashar08  
#18 Postat : marți, 2 februarie 2010 22:56:30(UTC)
sashar08
Multumesc
Offline cgv  
#19 Postat : miercuri, 17 martie 2010 13:27:15(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
La sedinta de azi a guvernului MD:

Filat: "Să nu percepem gaj pentru automobilele de peste 7 ani "
Premierul Filat a solicitat să nu se mai perceapă comision la vamă pentru automobilele mai vechi de 7 ani. "Banii urmează să fie utilizat de familiile acestora şi nu să stea blocaţi la vamă. Aceştia oricum ies din ţară peste o perioadă", zice Filat.
Offline cgv  
#20 Postat : luni, 22 martie 2010 13:15:43(UTC)
cgv
Medalii:
Azi va fi anulată taxa de garanţie de la vamă pentru maşinile mai vechi de 7 ani

http://www.unimedia.md/?mod=news&id=17633
Offline arfales  
#21 Postat : marți, 30 martie 2010 15:45:43(UTC)
arfales
Postari: 7
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Spunetm va rog cine stie , cind cumapr de la cineva o masina in Romania ce acte trebuie sa imi dee cel de la care am cumparat masina , mai precis ma ntereseaza ce acte trebuie sa am la mine atunci cind doresc sa reinmatriculez masina in alt judets . mersi mult :)
Offline .......  
#22 Postat : marți, 30 martie 2010 16:00:47(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
arfales a scris:
Spunetm va rog cine stie , cind cumapr de la cineva o masina in Romania ce acte trebuie sa imi dee cel de la care am cumparat masina , mai precis ma ntereseaza ce acte trebuie sa am la mine atunci cind doresc sa reinmatriculez masina in alt judets . mersi mult :)

1. Certificatul de inmatriculare pe care fostul proprietar sa scrie ca ti-a instrainat masina
2. Cartea masinii
3. Contractul de vanzare-cumparare
4. Certificatul de radiere
thanks 1 utilizator a multumit ....... acest post util.
Offline Solitary  
#23 Postat : luni, 21 iunie 2010 05:13:53(UTC)
Solitary
Postari: 2
Locatia: Moldova
parca am citit totul dar totusi, dau exemplu de situatzia mea.
Am cetatenie romana, traiesc in Moldova, vreu sa-mi procur un automobil cu numere de inmatriculare romane mai vechi de 7 ani, voi putea eu merge prin moldova cu el fara probleme?
daca nu - se poate cumva de facut ceva?
daca da - cind si la ce perioade treb sa vizitez romania pt revizie si etc.
ms mult
Offline .......  
#24 Postat : luni, 21 iunie 2010 12:15:25(UTC)
.......
Solitary a scris:
parca am citit totul dar totusi, dau exemplu de situatzia mea.
Am cetatenie romana, traiesc in Moldova, vreu sa-mi procur un automobil cu numere de inmatriculare romane mai vechi de 7 ani, voi putea eu merge prin moldova cu el fara probleme?
daca nu - se poate cumva de facut ceva?
daca da - cind si la ce perioade treb sa vizitez romania pt revizie si etc.
ms mult

Salut. Acum de ceva vreme s-a anulat in Moldova restrictia de a intra cu masini romanesti mai vechi de 7 ani. Acuma poti sa te plimbi cu ea indiferent de vechimea ei.

Din moment ce esti cetatean roman (ai dubla cetatenie) poti sa iti inmatriculezi masina pe numele tau pe actele romanesti. Dar pentru treaba asta trebuie sa ai buletin in Romania (imi pare ca treaba asta e obligatorie - tre sa ai o adresa in Romania, buletin sau permis de sedere).

Reviziile la masina poti sa ti le faci unde vrei, asta tine de sanatatea masinii tale - ele nu sunt obligatorii si ti le faci si in Moldova.
Important este sa ai achitate toate taxele la zi (impozitul pe proprietate - odata pe an, ITP - odata la 2 ani, RCA+carte verde - odata la jumate de an, dar imi pare ca poti plati si odata pe an, CASCO daca iti faci poti plati pe internet, si cam astea sunt parca).
Offline Solitary  
#25 Postat : luni, 21 iunie 2010 19:08:44(UTC)
Solitary
Locatia: Moldova
tantan a scris:

Din moment ce esti cetatean roman (ai dubla cetatenie) poti sa iti inmatriculezi masina pe numele tau pe actele romanesti. Dar pentru treaba asta trebuie sa ai buletin in Romania (imi pare ca treaba asta e obligatorie - tre sa ai o adresa in Romania, buletin sau permis de sedere).

faza e ca traiesc in moldova, nu am nici buletin roman, nici adresa in romania.
Offline .......  
#26 Postat : luni, 21 iunie 2010 19:35:26(UTC)
.......
Solitary a scris:
tantan a scris:

In cazul asta - nu stiu.
Offline cgv  
#27 Postat : luni, 21 iunie 2010 19:40:36(UTC)
cgv
Medalii:
tantan a scris:
Solitary a scris:
tantan a scris:

In cazul asta - nu stiu.

Ca sa-ti poti inmatricula masina in Romania trebuie sa-ti schimbi domiciliul in tara si sa-ti faci buletin.
Offline pisicaneagra  
#28 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 12:39:42(UTC)
pisicaneagra
Postari: 13
Salut,

Postez aici si sper sa primesc raspuns, vad ca discutia e mai veche.

Eu am permis de conducere emis in MD. De aproape sase ani conduc in Bucuresti cu acest permis. Masina este inmatriculata in RO.

Daca o sa am acte RO si cu domiciliu in RO cel mai probabil va trebui sa preschimb permisul de conducere. Am dreptate?

Daca da, care este perioada de garantie in care mai pot conduce cu buletin RO si permis de conducere MD?

Nu gasesc nicaieri pe internet aceasta informatie dar imi amintesc acu vreo 6 ani m-a oprit un politist mai zelos care mi-a spus ca in termen de 90 de zile trebuie sa preschimb permisul de conducere altfel e caz penal daca mai conduc cu el.

Multumesc pentru ajutor,
PN
Offline I.Igor  
#29 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 13:07:32(UTC)
I.Igor
Postari: 135
A fost multumit de: 54 -ori in postarea 33
3 luni poti conduce cu permis MD in alta tara daca te stabilesti cu traiulin tara cea.
Offline Cezar  
#30 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 13:09:29(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
I.Igor a scris:
3 luni poti conduce cu permis MD in alta tara daca te stabilesti cu traiulin tara cea.

In Italia 1 an poti conduce. Dupa asta se preschimba foarte simplu.
Offline pisicaneagra  
#31 Postat : duminică, 19 decembrie 2010 13:10:46(UTC)
pisicaneagra
Multumesc Igor,

Deci aveam dreptate, 3 luni-90 de zile. Pentru cei care vor fi in aceeasi situatia sa stiti ca ai de facut ceva drumuri pentru ca dosarul pe care trebuie sa il pui la politia rutiera contine cazier judiciar, fisa medicala, declaratie notariala, alta fisa a conductaorului si tot asa....

PN
Offline sashar08  
#32 Postat : marți, 21 decembrie 2010 18:00:27(UTC)
sashar08
Spuneti va rog care e procedura de schimbare a permisului de conducere moldovenesc in romanesc (eu am buletin de identitate romanesc)?
Offline pisicaneagra  
#33 Postat : marți, 21 decembrie 2010 19:38:55(UTC)
pisicaneagra
Offline arron  
#34 Postat : marți, 21 decembrie 2010 20:42:26(UTC)
arron
Postari: 131
A fost multumit de: 33 -ori in postarea 15
Locatia: R. Moldova
Cezar a scris:
In Italia 1 an poti conduce. Dupa asta se preschimba foarte simplu.

In caz ca ai permis de sedere acolo?
Offline Mihail  
#35 Postat : marți, 21 decembrie 2010 20:54:28(UTC)
Mihail
Postari: 530
A fost multumit de: 142 -ori in postarea 100
Offline niko  
#36 Postat : miercuri, 22 decembrie 2010 15:18:39(UTC)
niko
Postari: 63
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
salut...cine stie sa-mi raspunda la asa o intrebare:sunt in Spania cu acte romanesti(buletin),dar nu am reusit inainte de-a veni sa-mi fac preschimbarea permisului de conducere MD in cel RO,pot eu face asta prin procura fara a merge la locul de resedinta din Romania?am gasit undeva informatie ca ar fi posibil,dar nu inteleg cum ar putea mandatorul sa treaca comisie medicala,cazier si chiar poza la ghiseu in locul meu...cine stie mai multe,va rog.
Offline Cezar  
#37 Postat : luni, 4 aprilie 2011 21:36:17(UTC)
Cezar
Atentie pentru cei care au masini inmatriculate in UE. A venit sfarsitul celora cu masini inmatriculate in BG, LV, LT etc
http://jurnaltv.md/ro/news/atentie-soferi-247658/
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Ganster  
#38 Postat : marți, 5 aprilie 2011 16:21:22(UTC)
Ganster
Postari: 579
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Cezar a scris:
Atentie pentru cei care au masini inmatriculate in UE. A venit sfarsitul celora cu masini inmatriculate in BG, LV, LT etc
http://jurnaltv.md/ro/news/atentie-soferi-247658/

foarte bine
demult trebuia
Offline Cezar  
#39 Postat : marți, 5 aprilie 2011 17:27:26(UTC)
Cezar
Ganster a scris:
foarte bine
demult trebuia

Sa interzica si rablele cu numere transnistrene ar fi super.
Acestea cu numere baltice mult nu au tinut, adica moda asta. Daca nu ma gresesc nu a trecut nici un an si s-a terminat cu ei.

Probleme vor avea cei cinstiti, care locuiesc si muncesc in strainatate, si au acolo vreo masina. Ar trebui de interzis masinile straine cu procura si de lasat in pace pe cei care nu incalca legile. Dar cum eu am muncit in domeniu nu sunt sigur ca vor face treaba. Va fi cu fundul pe dos din nou.

Editeaza de catre utilizator marți, 5 aprilie 2011 17:30:25(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline andreiu  
#40 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 00:55:54(UTC)
andreiu
Postari: 62
A fost multumit de: 39 -ori in postarea 21
Locatia: chișinău
Cezar a scris:
Sa interzica si rablele cu numere transnistrene ar fi super.
Acestea cu numere baltice mult nu au tinut, adica moda asta. Daca nu ma gresesc nu a trecut nici un an si s-a terminat cu ei.

Probleme vor avea cei cinstiti, care locuiesc si muncesc in strainatate, si au acolo vreo masina. Ar trebui de interzis masinile straine cu procura si de lasat in pace pe cei care nu incalca legile. Dar cum eu am muncit in domeniu nu sunt sigur ca vor face treaba. Va fi cu fundul pe dos din nou.

cezar scuze ca te intreb in acest rubrica dar nu esti la curent cu procedura si timpul transcrierii permisului de conducere din MD in RO
Stiu ca trebuie sa-mi fac cazierul ro,un certificat de la psiholog si unul de la o policlinica,o taxa in jur de 50 roni si in rest nu stiu nimik,nici macar daca pot conduce cu cel provizoriu (daca elibereaza) pe teritoriul MD
Offline Cezar  
#41 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 01:16:41(UTC)
Cezar
andreiu a scris:
cezar scuze ca te intreb in acest rubrica dar nu esti la curent cu procedura si timpul transcrierii permisului de conducere din MD in RO
Stiu ca trebuie sa-mi fac cazierul ro,un certificat de la psiholog si unul de la o policlinica,o taxa in jur de 50 roni si in rest nu stiu nimik,nici macar daca pot conduce cu cel provizoriu (daca elibereaza) pe teritoriul MD

Nu stiu, dar era pe undeva pe aici scrisa procedura. Cauta prin forum ca vei gasi
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Eu-Cetatean  
#42 Postat : vineri, 8 aprilie 2011 09:03:37(UTC)
Eu-Cetatean
Postari: 67
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 23
andreiu a scris:

Eu am circulat cu cel provizoriu pana in ... Germania! Nici o problema!
thanks 1 utilizator a multumit Eu-Cetatean acest post util.
Offline danbalan  
#43 Postat : marți, 11 octombrie 2011 08:57:18(UTC)
danbalan
Postari: 32
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 10
Dar cum ramine cu permis de conducere RO si cu automobil MD?Ca doar la primirea buletinului romanesc esti obligat in 6 luni sa-ti schimbi permisul de conducere, care este tramsmis in arhiva la Chisinau.
Offline RuslanV  
#44 Postat : joi, 23 august 2018 22:53:28(UTC)
RuslanV
Locatia: Balti
Originally Posted by: danbalan Go to Quoted Post
Dar cum ramine cu permis de conducere RO si cu automobil MD?Ca doar la primirea buletinului romanesc esti obligat in 6 luni sa-ti schimbi permisul de conducere, care este tramsmis in arhiva la Chisinau.

Care act normativ anume obliga prescimbarea permisului MD in termen stabilit?
Offline RuslanV  
#45 Postat : joi, 23 august 2018 22:57:17(UTC)
RuslanV
Locatia: Balti
Originally Posted by: danbalan Go to Quoted Post

Buna intrebare!

Dar care ar fi combinatia cea mai potrivita pentru circulatii fregvente Romania-Moldova:
1) Buletin RO + permis MD + Masina RO sau MD?
2) Buletin RO + permis RO + Masina RO sau MD?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.