Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline annairam  
#51 Postat : joi, 22 aprilie 2010 13:42:24(UTC)
Nivel: Membru Avansat
annairam
Postari: 42
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
dolce-vitta a scris:
nasttie a scris:
Buna tuturor celor cu marea dorinta de a deveni cetateni romani si celor care au avut marele noroc sa obtina mult asteptata cetatenie!
Va scriu pentru a va cere un sfat!!
Sunt al 8-lea an in Romania, Romania este pentru mine a doua casa!

Sa va prezint si situatia pe care o am aici in Romania!
In perioada august2009-februarie2010 am fost angajata la o societate cu autorizatie de munca, permis sedere, etc, deci toate actele in regula. In februarie am fost acceptata pentru un alt job la o alta societate. Cei de la ORI mi-au spus ca dupa ce imi fac incetarea la primul angajator, pot sa ma angajez la alt angajator si in termen de 30 de zile al doilea angajator trebuie sa depuna dosarul pentru obtinerea unei noi autorizatii...dupa vreo 2 saptamani au aparut problemele...
Cand dosarul meu pentru autorizatie a fost depus la ORI nu a obiectat nimeni nimic, dar dupa 2 saptamani cand eu deja credeam ca se elibereaza autorizatia au aprut problemele referitoare la dosar (niste chestii banale, dar se pare importante)...a ramas sa solutionam problema saptamana urmatoare dupa Pasti, mi-au zis ca nu e graba, ca permisul meu de sedere expira la sfarsitul verii! Prin aceasta se subintelegea redepunerea dosarului pentru autorizatie, completare cu acte care expirase, plata taxelor consulare de cerere, cerere de eliberare autorizatie, anunt la ziar, adeverinta de la AJOFM, proces verbal de selectie etc...am refacut aproape tot dosarul avand in vedere ca a trecut atat timp au expirat multe dintre acte depuse...am fost sa depunem din nou, pe langa faptul ca ne-au certat, pe numele meu a fost eliberata decizie de returnare de pe teritoriul Romaniei, care spunea sa parasesc teritoriul Romaniei in 30 zile de la data inmanarii prezentei. Mi-au promis ca intr-o saptamana imi dau autorizatia si cu ea sa plec la Chisinau sa-mi deschid alta viza in scop de munca si abia dupa ce ma intorc in Romania sa depun pentru permis de sedere!!!

Astazi a venit bucuria cea mare pe anul asta! Dimineata am primit un telefon de la parintii mei din Moldova si mi-au spus ca am primit scrisoare de la Ministerul Justitiei si ca in termen de 3 luni trebuie sa ma programez pt depunerea juramantului de credinta la Ambasada Romaniei din Chisinau!!! Dupa amiaza am fost anuntata ca mi s-a emis autorizatia de munca!
Deci varianta mea este sa merg in Chisinau, sa-mi deschid viza pt Romania pe baza autorizatiei de munca si sa ma programez pentru depunerea juramantului la Consulatul Romaniei!! Pentru ca vreau sa ma intorc repede inapoi la munca in Romania si sa merg la Chisinau cand voi fi programata pt depunerea juramantului!!!

Vreau sa stiu cam peste cat timp ma programeaza pentru depunere juramant? ce acte am nevoie pentru programare? si cum se procedeaza dupa ce iau certificatul de cetatenie? unde se transcriu acte s.a.m.d.! Va rog mult sa-mi scrieti!! aici pe site sau la adresa mea de e-mail: nasttie@mail.ru

[color=red]eu asa asi face..sa te programeze cineva in locul tau la juramint..vii in moldova depui juramintul..dai la transcrierea cert de nastere in 48 de ore la consulat..si cu cert.de nastere si adeverinta de cetatean roman pleci in romania ..si nu mai ai nevoiue de viza.. si la Bucuresti depui actele la pasaport...
[/color]

cat costa transcrierea certificatului de nastere in 48 ore? in Bucuresti este la fel?
Offline cgv  
#52 Postat : joi, 22 aprilie 2010 13:44:27(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
nasttie a scris:
Buna tuturor celor cu marea dorinta de a deveni cetateni romani si celor care au avut marele noroc sa obtina mult asteptata cetatenie!
Va scriu pentru a va cere un sfat!!
Sunt al 8-lea an in Romania, Romania este pentru mine a doua casa!

Sa va prezint si situatia pe care o am aici in Romania!
In perioada august2009-februarie2010 am fost angajata la o societate cu autorizatie de munca, permis sedere, etc, deci toate actele in regula. In februarie am fost acceptata pentru un alt job la o alta societate. Cei de la ORI mi-au spus ca dupa ce imi fac incetarea la primul angajator, pot sa ma angajez la alt angajator si in termen de 30 de zile al doilea angajator trebuie sa depuna dosarul pentru obtinerea unei noi autorizatii...dupa vreo 2 saptamani au aparut problemele...
Cand dosarul meu pentru autorizatie a fost depus la ORI nu a obiectat nimeni nimic, dar dupa 2 saptamani cand eu deja credeam ca se elibereaza autorizatia au aprut problemele referitoare la dosar (niste chestii banale, dar se pare importante)...a ramas sa solutionam problema saptamana urmatoare dupa Pasti, mi-au zis ca nu e graba, ca permisul meu de sedere expira la sfarsitul verii! Prin aceasta se subintelegea redepunerea dosarului pentru autorizatie, completare cu acte care expirase, plata taxelor consulare de cerere, cerere de eliberare autorizatie, anunt la ziar, adeverinta de la AJOFM, proces verbal de selectie etc...am refacut aproape tot dosarul avand in vedere ca a trecut atat timp au expirat multe dintre acte depuse...am fost sa depunem din nou, pe langa faptul ca ne-au certat, pe numele meu a fost eliberata decizie de returnare de pe teritoriul Romaniei, care spunea sa parasesc teritoriul Romaniei in 30 zile de la data inmanarii prezentei. Mi-au promis ca intr-o saptamana imi dau autorizatia si cu ea sa plec la Chisinau sa-mi deschid alta viza in scop de munca si abia dupa ce ma intorc in Romania sa depun pentru permis de sedere!!!

Astazi a venit bucuria cea mare pe anul asta! Dimineata am primit un telefon de la parintii mei din Moldova si mi-au spus ca am primit scrisoare de la Ministerul Justitiei si ca in termen de 3 luni trebuie sa ma programez pt depunerea juramantului de credinta la Ambasada Romaniei din Chisinau!!! Dupa amiaza am fost anuntata ca mi s-a emis autorizatia de munca!
Deci varianta mea este sa merg in Chisinau, sa-mi deschid viza pt Romania pe baza autorizatiei de munca si sa ma programez pentru depunerea juramantului la Consulatul Romaniei!! Pentru ca vreau sa ma intorc repede inapoi la munca in Romania si sa merg la Chisinau cand voi fi programata pt depunerea juramantului!!!

Vreau sa stiu cam peste cat timp ma programeaza pentru depunere juramant? ce acte am nevoie pentru programare? si cum se procedeaza dupa ce iau certificatul de cetatenie? unde se transcriu acte s.a.m.d.! Va rog mult sa-mi scrieti!! aici pe site sau la adresa mea de e-mail: nasttie@mail.ru

Acuma vreau sa dau un sfat, pentru altii, ca sa nu ajungeti in situatia data, adica la schimbarea locului de munca sa nu aveti nevoie de autorizatie de munca ar fi bine ca cum obtineti permis de sedere temporara pentru angajare in munca sa depuneti actele pentru permis de sedere de lunga durata (5 ani). Cu acest permis nu mai este nevoie de autorizatie de munca si se elibereaza la etnici romani fara sa fie nevoie de 5 ani stati in ro. Dosarul se solutioneaza cam in 6 luni si este nevoie de actele de stare civila a bunicilor si parintilor (ca si pentru cetatenie) pentru a dovedi ca esti de origine romana.
Offline cgv  
#53 Postat : joi, 22 aprilie 2010 13:46:51(UTC)
cgv
Medalii:
annairam a scris:
Crina a scris:
1 - Aproximativ o luna de la programare pana la juramant. Depinde cum iti e norocul. Te pot programa cu minimum 5 zile pana la juramant.
Eu am asteptata o luna si jumate.

Eu am asteptat exact 1 saptamina
2 - Acte:
Scrisoarea cu numarul ordinului;
BUletin de identitate (MDL) + copie legalizata la notar;
Certificat de nastere + copie legalizata la notar;
Certificat de casatorie (daca este) + copie legalizata la notar;

Actele si eu in asa form ale-am prezentat, undeva pe forum se scria ca nu este nevoie de acte legalizate, eu am legalizat la notar actele pe care le-am prezentat, fa-o si tu!

3 - la Juramant te prezinti cu buletinul si cu biletelul care ti se da la programare.

4 - Cand depui juramantul ti se elibereaza Cerificatul constatator (cetatenia)
Felicitari deja vei fi cetatean roman si poti traversa fara viza frontiera (viza nu se acorda cetatenilor romani), doar pasaport+certificatul constatator.

5 - poti depune la transcris certificatul de nastere/casatorie la consulat, dar poti si in Romania, in BUcuresti ori unde iti e rezidenta.

Buna eu am viza pana pe 23.05.2010 dar la vama mi-au pus amenda ca am depasit termenul legal de 90 zile in Romania, crezi ca daca eventual as fi programata pentru juramant voi putea trece frontiera si fara a fi nevoie sa-mi deschid alta viza , sa trec doar cu scrisoarea. In legislatie nu am vazut nimic legat de acest lucru.

Daca ai depasit termenul de 90 de zile nu mai poti intra in ro cu aceasta viza, trebuie sa mergi la consulat sa-ti anuleze viza aceasta si sa-ti dechida alta
Offline cgv  
#54 Postat : joi, 22 aprilie 2010 13:48:49(UTC)
cgv
Medalii:
annairam a scris:

cat costa transcrierea certificatului de nastere in 48 ore? in Bucuresti este la fel?

60 euro la Chisinau in 48 ore, si la Bucuresti - gratis , dar dureaza mult (1-2 luni)
Offline .......  
#55 Postat : joi, 22 aprilie 2010 14:14:36(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
cgv a scris:
annairam a scris:

60 euro la Chisinau in 48 ore, si la Bucuresti - gratis , dar dureaza mult (1-2 luni)

la Bucuresti dureaza in jur de 3 luni (pentru 1-2 luni tre sa dai "plicul")
Offline annairam  
#56 Postat : joi, 22 aprilie 2010 14:21:29(UTC)
annairam
cgv a scris:
annairam a scris:
Crina a scris:
1 - Aproximativ o luna de la programare pana la juramant. Depinde cum iti e norocul. Te pot programa cu minimum 5 zile pana la juramant.
Eu am asteptata o luna si jumate.

Eu am asteptat exact 1 saptamina
2 - Acte:
Scrisoarea cu numarul ordinului;
BUletin de identitate (MDL) + copie legalizata la notar;
Certificat de nastere + copie legalizata la notar;
Certificat de casatorie (daca este) + copie legalizata la notar;

Actele si eu in asa form ale-am prezentat, undeva pe forum se scria ca nu este nevoie de acte legalizate, eu am legalizat la notar actele pe care le-am prezentat, fa-o si tu!

3 - la Juramant te prezinti cu buletinul si cu biletelul care ti se da la programare.

4 - Cand depui juramantul ti se elibereaza Cerificatul constatator (cetatenia)
Felicitari deja vei fi cetatean roman si poti traversa fara viza frontiera (viza nu se acorda cetatenilor romani), doar pasaport+certificatul constatator.

5 - poti depune la transcris certificatul de nastere/casatorie la consulat, dar poti si in Romania, in BUcuresti ori unde iti e rezidenta.

Buna eu am viza pana pe 23.05.2010 dar la vama mi-au pus amenda ca am depasit termenul legal de 90 zile in Romania, crezi ca daca eventual as fi programata pentru juramant voi putea trece frontiera si fara a fi nevoie sa-mi deschid alta viza , sa trec doar cu scrisoarea. In legislatie nu am vazut nimic legat de acest lucru.

Daca ai depasit termenul de 90 de zile nu mai poti intra in ro cu aceasta viza, trebuie sa mergi la consulat sa-ti anuleze viza aceasta si sa-ti dechida alta

as vrea eu sa fie asa sa mi-a anuleze pe actuala dar nu stiu nu as vrea sa fac un drum pana la chisinau in zadar nu mai cunosc pe nimeni care au fost in situatia mea asa ca cred ca e mai bn sa astept sa expire astad'oh!
Offline annairam  
#57 Postat : joi, 22 aprilie 2010 14:24:34(UTC)
annairam
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

Si un plic e echivalentul a citi ... E?
Offline .......  
#58 Postat : joi, 22 aprilie 2010 14:43:42(UTC)
.......
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

pai doar nu cu bilete la teatru...
Offline annairam  
#59 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:22:41(UTC)
annairam
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

Pray Frumos:) dar cat m-ar costa aproximativ la asta m-am referit:-({|=
Offline .......  
#60 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:27:41(UTC)
.......
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

Eu am auzit ca e in jur de 200 Euro
Offline annairam  
#61 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:33:27(UTC)
annairam
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

multumesc:)
Offline dolce-vitta  
#62 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:51:49(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

mai bine faci la chisinau cu 60 de euro in 48 de ore...decit sa platesti 200 si inca sa mai astepti..prietena mea a depus juramintul la bucuresti pe 22 februarie.. chear a 2 zi a depus la transcrierea cert.de nastere si pina azi inca nu la luat..chear daca a fost nustiu de cite ori sa verifice si nu cu mina goala..asta e parerea mea
Offline annairam  
#63 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:54:11(UTC)
annairam
dolce-vitta a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

mai bine faci la chisinau cu 60 de euro in 48 de ore...decit sa platesti 200 si inca sa mai astepti..prietena mea a depus juramintul la bucuresti pe 22 februarie.. chear a 2 zi a depus la transcrierea cert.de nastere si pina azi inca nu la luat..chear daca a fost nustiu de cite ori sa verifice si nu cu mina goala..asta e parerea mea

pai nu stiu nici eu cum ar fi mai bine sa facem. Nu stiu daca e posibil sa faci si asa. poti sa-ti facibuletin de indentitate daca depui juramantul la bucuresti?
Offline annairam  
#64 Postat : joi, 22 aprilie 2010 17:55:30(UTC)
annairam
annairam a scris:
dolce-vitta a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

pai nu stiu nici eu cum ar fi mai bine sa facem. Nu stiu daca e posibil sa faci si asa. poti sa-ti facibuletin de indentitate daca depui juramantul la bucuresti?[/quotea
scuze vroiam sa scriu chisinau:-#
Offline dolce-vitta  
#65 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:22:53(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
annairam a scris:
annairam a scris:
dolce-vitta a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

pai nu stiu nici eu cum ar fi mai bine sa facem. Nu stiu daca e posibil sa faci si asa. poti sa-ti facibuletin de indentitate daca depui juramantul la bucuresti?[/quotea

da....buletin romanesc iti faci numai daca ai viza de resedinta in romania si numai la locul de trai...ca sa interesat o prietena de-a mea ..eu am rugato ...ca daca pot sa fac buletin la bucuresti desi am viza in alt judet..si cei de la sectia de pasapoarte au spus ca buletinul de face numai la locul de trai..asa ca nu ai nici o sansa la chisinau...

Editeaza de catre utilizator joi, 22 aprilie 2010 18:24:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline annairam  
#66 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:25:43(UTC)
annairam
dolce-vitta a scris:
annairam a scris:
annairam a scris:
dolce-vitta a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
annairam a scris:
tantan a scris:
cgv a scris:
annairam a scris:

da....buletin romanesc iti faci numai daca ai viza de resedinta in romania si numai la locul de trai...ca sa interesat o prietena de-a mea ..eu am rugato ...ca daca pot sa fac buletin la bucuresti desi am viza in alt judet..si cei de la sectia de pasapoarte au spus ca buletinul de face numai la locul de trai..asa ca nu ai nici o sansa la chisinau...

multumesc
Offline Cezar  
#67 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:32:11(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
ce are buletinul cu juramantul?
Juramantul este juramant si buletinul este buletin. Iti inchiriezi locuinta, si iti faci buletin in localitatea (regiunea) unde este inchiriat.
Lucruri elementare.
Offline .......  
#68 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:34:31(UTC)
.......
cezar_g a scris:
Juramantul este juramant si buletinul este buletin. Iti inchiriezi locuinta, si iti faci buletin in localitatea (regiunea) unde este inchiriat.
Lucruri elementare.

Sau nu neaparat sa inchiriezi, da sa fie la o ruda, la un prieten, etc.
Offline annairam  
#69 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:36:06(UTC)
annairam
tantan a scris:
cezar_g a scris:
Lucruri elementare.

Sau nu neaparat sa inchiriezi, da sa fie la o ruda, la un prieten, etc.

poti sa-ti faci buletinul dupa de ai pasaport romanesc?
Offline Cezar  
#70 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:36:13(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
am dat si eu un exemplu :) cum as face eu ca nu am pe nimeni in Romania.
Desigur modalitati sunt multe. Dorinta sa fie.

Annairam: iti raspund inca o data
Tu ca cetatean roman ai dreptul la totul ca orice roman. Si desigur poti sa iti fai buletin dupa ce primesti pasaportul, ca tu doar ai ales domiciliul in strainatate.
Eu cum am pasaport ma duc simplu in Romania si gasesc un domiciliu, si imi fac buletin.
Dar nu am nevoie de buletin ca nu sunt in Romania si imi este inutil.

Editeaza de catre utilizator joi, 22 aprilie 2010 18:40:43(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#71 Postat : joi, 22 aprilie 2010 18:36:50(UTC)
.......
cezar_g a scris:
am dat si eu un exemplu :) cum as face eu ca nu am pe nimeni in Romania.
Desigur modalitati sunt multe. Dorinta sa fie.

Da, corect. Ala deja e simplu de facut.
Offline condrea  
#72 Postat : luni, 21 martie 2011 01:22:17(UTC)
Nivel: Incepator
condrea
Postari: 1
Locatia: bucuresti
annairam a scris:

salut...spunemi te rog.e posisbil sa te programeze cineva pentru juramant????si ce acte trebue?mersi
Offline nell  
#73 Postat : luni, 21 martie 2011 09:18:11(UTC)
nell
Postari: 443
A fost multumit de: 235 -ori in postarea 156
Locatia: Italy
condrea a scris:
salut...spunemi te rog.e posisbil sa te programeze cineva pentru juramant????si ce acte trebue?mersi

o luna in urma stateam la consulat in rind si o doamna a vrut sa-l programeze pe sotul sau la juramint si nu i-au dat voie
Offline grantb33  
#74 Postat : luni, 16 aprilie 2018 00:34:35(UTC)
Nivel: Incepator
grantb33
Postari: 9
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.