Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Marin89  
#1 Postat : marți, 12 aprilie 2011 22:49:41(UTC)
Nivel: Incepator
Marin89
Postari: 5
Locatia: Chișinău
Salutare. Ajutați-mă vă rog. Care este numărul dosarului, cel care e indicat pe chitanța eliberată de consulat în momentul depunerii dosarului? (E nevoie de numărul dosarului pentru a-l indica în scrisoarea de recomandare).
Ce include confirmarea de primire din scrisoarea de recomandare? În aceeași scrisoare se trimite un plic gol, pe care trebuie de notat adresa mea de domiciliu pentru a primi raspunsul. Acestea toate sunt necesare, plicul?
Asta include în sine scrisoarea de recomandare, sau scriu doar:,,Catre Autoritatea Nationala pentru cetatenie, eu subsemnatul xxx xxx, nascut la xx xx xxxx, fiul sau fiica lui xxx xxx si xxx, am depus dosarul de redobindire a cet romane pe data de xx xx xxxx la xxxx cu numarul de inregistrarexxx. As dori sa aflu stadiul de solutionare a dosarului meu. Va multumesc anticipat. Cu respect xxx xxx” , fără a mai pune vreun plic în ,,plicul” cu scrisoarea?

Editeaza de catre utilizator marți, 12 aprilie 2011 22:50:40(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ganster  
#2 Postat : miercuri, 13 aprilie 2011 00:47:55(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Marin89 a scris:
Salutare. Ajutați-mă vă rog. Care este numărul dosarului, cel care e indicat pe chitanța eliberată de consulat în momentul depunerii dosarului? (E nevoie de numărul dosarului pentru a-l indica în scrisoarea de recomandare).
Ce include confirmarea de primire din scrisoarea de recomandare? În aceeași scrisoare se trimite un plic gol, pe care trebuie de notat adresa mea de domiciliu pentru a primi raspunsul. Acestea toate sunt necesare, plicul?
Asta include în sine scrisoarea de recomandare, sau scriu doar:,,Catre Autoritatea Nationala pentru cetatenie, eu subsemnatul xxx xxx, nascut la xx xx xxxx, fiul sau fiica lui xxx xxx si xxx, am depus dosarul de redobindire a cet romane pe data de xx xx xxxx la xxxx cu numarul de inregistrarexxx. As dori sa aflu stadiul de solutionare a dosarului meu. Va multumesc anticipat. Cu respect xxx xxx” , fără a mai pune vreun plic în ,,plicul” cu scrisoarea?

numarul dosarului nu se elibereaza la depunerea in chisinau
el se atribuie numai atunci cind dosarul ajunge la ANC

mai intii scrie la consulat sati comunice numarul (sa scrii in scrisoarea cind ai depus, numele, prenumele, si asa mai departe)
daca nu-ti raspund scrie pe cetatenie@just.ro

daca si acolo nu raspund sau nu vor scrie o scrisoare oficiala catre ANC cu asa text
Adresa: Strada Smârdan nr.3, sector 3, Bucuresti. ROMANIA
Exemplu :

Către MINISTERUL JUSTITIEI ROMANIEI
În atenţia Autoritatii Naţionale pentru Cetăţenie

CERERE
DE COMUNICARE A NUMĂRULUI DE INREGISTRARE
ŞI STADIUL SOLUŢIONARII A DOSARULUI PENTU REDOBÂNDIREA CETĂŢENIE ROMÂNE

Eu subsemnatul NUMELE SI PRENUMELE ,fiul lui NUMELE PRENUMELE TATALUI si NUMELE PRENUMELE MAMEI,născut la ziua/luna/anul in satul/orasul DENUMIREA LOCALITATII, cetăţean moldovean (sau alta cetatenie), de origine română, cu reşedinţa actuală in Republica Moldova (sau tara de resedinta),str. n. satul/orasul , raionul ,regiunea , am depus dosarul pentru redobândirea cetăţeniei române la SPECIFICA UNDE AI DEPUS DOSARUL in data de ziua/luna/anul.
Prin prezenta cerere, rog a mi se comunica numărul de înregistrare şi stadiul soluţionării dosarului meu pentru redobândirea cetăţeniei române la adresa : str. n. satul/orasul r-nul , reg. , Republica Moldova (sau tara de resedinta),cod postal .

Vă mulţumesc anticipat.
NUMELE PRENUMELE
Semnătura _______________
Email:
Tel.:

Data ziua/luna/anul

Editeaza de catre utilizator miercuri, 13 aprilie 2011 00:52:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline allacika  
#3 Postat : miercuri, 11 mai 2011 14:52:14(UTC)
allacika
Postari: 4
Locatia: constanta
ma ajutati si pe mine va rog frumos....stie cineva cat dureaza pana ajunge scrisoare aia acasa precum ca ai aparut in monitor?sau daca intarzie,ce e de facut?ca sa nu asteptam sa expire alea 3 luni..va multumesc si va doresc o zi buna!!!
Offline Ganster  
#4 Postat : miercuri, 11 mai 2011 15:06:51(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
allacika a scris:
ma ajutati si pe mine va rog frumos....stie cineva cat dureaza pana ajunge scrisoare aia acasa precum ca ai aparut in monitor?sau daca intarzie,ce e de facut?ca sa nu asteptam sa expire alea 3 luni..va multumesc si va doresc o zi buna!!!

Doamne fereste, nu se publica in monitor oficial nimic de citeva ani
Acuma va cautati in ordinele care apar pe pagina ministerului
http://cetatenie.just.ro/Home/ORDINEANC.aspx
daca va gasiti acolo, va duceti la ambasada cu numarul ordinului
sau asteptati scrisoarea acasa
Offline ion 88  
#5 Postat : marți, 24 martie 2015 14:08:05(UTC)
ion 88
Postari: 2
Locatia: ion 88
salut
Offline ion 88  
#6 Postat : marți, 24 martie 2015 14:11:14(UTC)
ion 88
Postari: 2
Locatia: ion 88
salut cine ma poate ajuta nustiu nimic de dosarul depus la chisinau de un an si o luna nr 18176 vladco ion si vladco nichita ficiorasul ajutatima va rog frumos
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.