Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline krys22  
#1 Postat : marți, 8 mai 2012 22:24:24(UTC)
Nivel: Incepator
krys22
Postari: 1
Locatia: roma
Salut la toti,va rog ca cineva sa ma indrumeze cum se face programarea on-line,pentru transcrierea cert. de nastere.E posibil sa faci totul intr-o zi?Cine stie,rog sa-mi scrie...multumesc anticipat...Smile

Editeaza de catre utilizator marți, 8 mai 2012 22:26:06(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tvb  
#2 Postat : miercuri, 9 mai 2012 00:13:44(UTC)
Nivel: Membru
tvb
Postari: 54
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
unde ai nevoie la chisinau,,
Offline Tinea  
#3 Postat : vineri, 3 august 2012 22:18:55(UTC)
Tinea
Locatia: Criuleni
la Bucuresti daca se poate
Offline ioanalupu_26  
#4 Postat : vineri, 3 august 2012 23:16:15(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: Tinea Go to Quoted Post
la Bucuresti daca se poate

la Bucuresti se programeaza deja pentru sfirsitul lui ianuarie 2014. oricum iata lincul

http://www.starecivila1.ro/rectificare-acte/
Offline puiu_cnl  
#5 Postat : vineri, 10 august 2012 17:26:29(UTC)
puiu_cnl
Postari: 18
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 6
Pentru inceput imi cer scuze daca nu postez corect,dar n-am dorit sa deschid un topic nou. Eu detin cetatenie ramana,am buletin(carte de identitate)cu dom in Iasi. Cind mi-am facut actele,nu eram casatorita,acuma insa sunt casatorita si am un bebe de 7 luni. Recent i-a iesit ordinul sotului meu si urmeaza sa se programeze pt juramint. Intrebarea mea este urmatoarea: eu pot transcrie certificatul de casatorie si de nastere al copilului la Iasi? Daca da,aceasta procedura e gratuita? Ma gindesc k in felul acesta am economisi ceva bani.Multumesc anticipat.
Offline shullerm  
#6 Postat : vineri, 10 august 2012 17:52:11(UTC)
Nivel: Membru Avansat
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Originally Posted by: puiu_cnl Go to Quoted Post
Pentru inceput imi cer scuze daca nu postez corect,dar n-am dorit sa deschid un topic nou. Eu detin cetatenie ramana,am buletin(carte de identitate)cu dom in Iasi. Cind mi-am facut actele,nu eram casatorita,acuma insa sunt casatorita si am un bebe de 7 luni. Recent i-a iesit ordinul sotului meu si urmeaza sa se programeze pt juramint. Intrebarea mea este urmatoarea: eu pot transcrie certificatul de casatorie si de nastere al copilului la Iasi? Daca da,aceasta procedura e gratuita? Ma gindesc k in felul acesta am economisi ceva bani.Multumesc anticipat.

In mod normal, trebuie sa poti face acest lucru.
Si DA, certificatele is gratis, si se elibereaza pare-mi-se ca in 2 luni.
thanks 1 utilizator a multumit shullerm acest post util.
Offline Nica23  
#7 Postat : marți, 4 decembrie 2012 19:29:53(UTC)
Nica23
Postari: 6
salut. Am depus certificatul de naştere pentru transcriere la consulatul de la Moscova, pentru ca am fost născuta in Rusia. La depunerea am arătat funcţionarului o procura, pe care am perfectat-o special pe numele rudei mele pentru ca ea să ridice certificatului, şi am întrebat, daca persoana in cauza poate ridica certificatul meu. Funcţionarul a spus ca este posibil. Acum, când certificatul este deja transcris, ruda mea a venit la consulat, dar funcţionarii consulatului i-au spus ca ridicarea este posibila numai personal de către mine. Eu nu pot sa plec la Moscova numai pentru ridicarea certificatul, este o călătorie destul de costisitoare, fapt pentru care am şi perfectat procura dată.
Ce pot să fac în aceasta situaţie? Este scris undeva in regulamente speciale sau in lege, daca ridicarea prin procura specială este permisă sau interzisă? Vă mulţumesc mult anticipat.

Offline VALERIA MIHAI  
#8 Postat : duminică, 13 ianuarie 2013 23:34:11(UTC)
VALERIA MIHAI
Locatia: DUBLIN
SALUT,stie cineva daca eu am carte de rezidenta romaneasca,casatorita cu cetatean roman am certificatul de casatorie romanesc pot sa imi transcriu si certificatul de nastere local unde am si resedinta?eu sunt moldoveanca el roman si locuim defapt in IRELAND casatoria am facuto in Irlanda si dupa o vreme am transcris certificatul irlandez de casatorie in romanesc si l-am transcris local adica in orasul unde locuieste sotul meu oare pot sa fac acelasi lucru si cu certificatul meu de nastere??Pray
Offline shullerm  
#9 Postat : luni, 14 ianuarie 2013 13:37:08(UTC)
Nivel: Membru Avansat
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Originally Posted by: VALERIA MIHAI Go to Quoted Post
SALUT,stie cineva daca eu am carte de rezidenta romaneasca,casatorita cu cetatean roman am certificatul de casatorie romanesc pot sa imi transcriu si certificatul de nastere local unde am si resedinta?eu sunt moldoveanca el roman si locuim defapt in IRELAND casatoria am facuto in Irlanda si dupa o vreme am transcris certificatul irlandez de casatorie in romanesc si l-am transcris local adica in orasul unde locuieste sotul meu oare pot sa fac acelasi lucru si cu certificatul meu de nastere??Pray

dar cetatenie romana ai? daca ai, atunci poti.
Offline Constant T  
#10 Postat : duminică, 20 ianuarie 2013 23:28:35(UTC)
Constant T
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Transcrierea se face la starea civila de la domiciliu/resedinta. daca ai domiciliul in strainatate, doar la sect 1 bucuresti
Offline AllaV.  
#11 Postat : miercuri, 22 mai 2013 14:34:27(UTC)
AllaV.
Locatia: Montpellier
Buna ziua! scriu DVS cu speranta de a avea un raspuns. De 2 saptamiini in urma am depus juramintul. M-am programat pentru transcrierea certificatului de nastere la Chisinau si m-au anuntat ca este data de 17 septembrie...deci aproximativ 3 luni si jumate. Spuneti-mi va rog, daca ma programez la Bucuresti pt transcrierea CN , procedura e mai scurta,adica, mai putin de 3 luni sau va dura si mai mult? Multumesc anticipat!
Offline Andrei Romanu'  
#12 Postat : miercuri, 22 mai 2013 19:04:22(UTC)
Andrei Romanu'
Postari: 48
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
La moment, la Bucuresti dureaza vreo 3 ani :)
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.