Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline dany.f.  
#1 Postat : sâmbătă, 14 iulie 2012 23:29:56(UTC)
Nivel: Incepator
dany.f.
Postari: 5
Locatia: Ananii Noi Bulboaca
Buna.Am si yo o intrebare daka poate cineva sa-mi raspunda.Mama mea nu s-a prezentat la juramant pt k nu i-a venit scrisoare acasa si yo nu am stiut k rebuie sa o caut pe site,am aflat prea tirziu cand deja ii expirase termenul ala de 3 luni k sa se prezinte la juramant.Am scris scrisoare la ANC si asteptam rasp de vre-o 2 luni si vreau sa stiu daka de data asta ii vine scrisoare acasa sau tot asa trebie s-o cautam pe vre-un site.va multumesc.
Offline andreea25  
#2 Postat : duminică, 15 iulie 2012 08:46:45(UTC)
Nivel: Membru
andreea25
Postari: 21
daca ai scris scrisoare recomandata cu aviz de primire prin posta si ai indicat adresa corect atunci asteapta raspunsul acasa...avizul vine in timp de 2 saptamini iar raspunsul nu se stie...eu am trimis vreo 4 scrisori in timp de aproape un an pina mi a venit raspunsul...succese
Offline dany.f.  
#3 Postat : duminică, 15 iulie 2012 13:39:10(UTC)
dany.f.
Originally Posted by: andreea25 Go to Quoted Post
daca ai scris scrisoare recomandata cu aviz de primire prin posta si ai indicat adresa corect atunci asteapta raspunsul acasa...avizul vine in timp de 2 saptamini iar raspunsul nu se stie...eu am trimis vreo 4 scrisori in timp de aproape un an pina mi a venit raspunsul...succese

Moooaaammm......... aproape un an ai asteptat rasp pt reprogrammarea juramantului???
Offline andreea25  
#4 Postat : duminică, 15 iulie 2012 16:15:49(UTC)
andreea25
Postari: 21
da , din august 2011 am trimis vreo 4 scrisori si tocmai acum mi a venit raspuns si pe 20 am juramintul
Offline dany.f.  
#5 Postat : joi, 26 iulie 2012 12:30:40(UTC)
dany.f.
Originally Posted by: andreea25 Go to Quoted Post
da , din august 2011 am trimis vreo 4 scrisori si tocmai acum mi a venit raspuns si pe 20 am juramintul

Buna.I-a venit si mamei mele acum 2 zile scrisoare pt reprogramare juramant si da juramantul pe 14 :) ma bucur k macar nu a asteptat foarte mult,decat 3 luni.
Offline vica2  
#6 Postat : joi, 26 iulie 2012 13:36:24(UTC)
vica2
Postari: 2
Locatia: jud
buna,poate cineva imi poate raspunde la intrebarea mea.Pe data de 23.07.2012 am fost programata la depunerea juramintului la bucuresti ,deoarece am cerut cu restabilirea domiciliului in Romania,nu m-am prezentat deoarece ma aflu in Italia legal.La consulatul roman din Italia mi-au spus ca numai la Bucuresti pot sa depun juramintul deoarece ma aflu pe lista din anexa 2.Am trimis amail la ANC si cei de acolo mi-au spus ca pot sa sriu scrisoare la ei si sa cer depunerea juramintului in Italia .Deja a trecut o luna si nu am nici un raspuns,Vreau sa merg la Bucuresti in luna august sa cer reprogramarea.Stie cineva in luna agust ANC lucreaza cu publicul si daca merg personal acolo pot rezolva ceva ?adica sa-mi spuna de soarta scrisorii sau sa ma reprogramaze?
Offline Cezar  
#7 Postat : joi, 26 iulie 2012 13:46:28(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: vica2 Go to Quoted Post
buna,poate cineva imi poate raspunde la intrebarea mea.Pe data de 23.07.2012 am fost programata la depunerea juramintului la bucuresti ,deoarece am cerut cu restabilirea domiciliului in Romania,nu m-am prezentat deoarece ma aflu in Italia legal.La consulatul roman din Italia mi-au spus ca numai la Bucuresti pot sa depun juramintul deoarece ma aflu pe lista din anexa 2.Am trimis amail la ANC si cei de acolo mi-au spus ca pot sa sriu scrisoare la ei si sa cer depunerea juramintului in Italia .Deja a trecut o luna si nu am nici un raspuns,Vreau sa merg la Bucuresti in luna august sa cer reprogramarea.Stie cineva in luna agust ANC lucreaza cu publicul si daca merg personal acolo pot rezolva ceva ?adica sa-mi spuna de soarta scrisorii sau sa ma reprogramaze?

Scrisoare recomandata scrie, nu email.
Offline vica2  
#8 Postat : joi, 26 iulie 2012 18:45:07(UTC)
vica2
Postari: 2
Locatia: jud
imi cer scuze ca nu am scris ,dar am trimis scrisoare recomandata cu aviz de primire la ANC dar nu am primit nici un raspuns.dar daca ma duc personal la bucuresti La sediul ANC pot afla ceva de soarta scrisorii mele pentru ca nu vreau sa-mi expire cele 3 luni.
Offline vitass098  
#9 Postat : joi, 26 iulie 2012 23:33:42(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: vica2 Go to Quoted Post
imi cer scuze ca nu am scris ,dar am trimis scrisoare recomandata cu aviz de primire la ANC dar nu am primit nici un raspuns.dar daca ma duc personal la bucuresti La sediul ANC pot afla ceva de soarta scrisorii mele pentru ca nu vreau sa-mi expire cele 3 luni.

Poti,la Bucuresti sa afle soarta.Ma mira alt fapt,daca vrei sa te duci in august,ce ti-a incurcat sa te duci in iulie sa depui juramantul?Cele trei luni la care tu te gandesti,vor parea ca o secunda,pentru ca lumea a asteptat un an.Ti era greu sa citesti tema:reprogramare juramant.Cred ca mai avea mult timp ,,sa stai legal,, fara cetatenie in Italia.
Offline putnyk  
#10 Postat : marți, 31 iulie 2012 11:31:15(UTC)
putnyk
Postari: 32
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Locatia: R.Moldova
Mai pe scurt,am fost azi la consulat si m-am programat pentru juramint-pe 20 august,se accepta pina cind doar ordinile cu numarul pina la 712,ordinul nr.699 este blocat.
Offline ___klhg___  
#11 Postat : marți, 31 iulie 2012 13:25:11(UTC)
___klhg___
Postari: 114
A fost multumit de: 20 -ori in postarea 12
Originally Posted by: putnyk Go to Quoted Post
Mai pe scurt,am fost azi la consulat si m-am programat pentru juramint-pe 20 august,se accepta pina cind doar ordinile cu numarul pina la 712,ordinul nr.699 este blocat.

Peste 21 de zile vei fi roman! Felicitari!!!Applause Applause
Offline Sabina-Erik  
#12 Postat : joi, 20 decembrie 2012 13:32:44(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Buna ziua. Fratele meu nu a depus juramintul in acele 3 luni. Acum recent am trimis la ANC scrisoare cu aviz (avizul inca nu a venit), vreau sa stiu care e procedura mai departe.
Trebuie iarasi de urmarit ordinele ANC, va aparea inca o data numele in ordine? sau e altfel?
Offline Wladislaw  
#13 Postat : marți, 25 decembrie 2012 09:54:43(UTC)
Wladislaw
Postari: 75
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 30
Locatia: Bucureşti, Sector 3 ca majoritatea MD-venilor :)
Originally Posted by: Sabina-Erik Go to Quoted Post
Buna ziua. Fratele meu nu a depus juramintul in acele 3 luni. Acum recent am trimis la ANC scrisoare cu aviz (avizul inca nu a venit), vreau sa stiu care e procedura mai departe.
Trebuie iarasi de urmarit ordinele ANC, va aparea inca o data numele in ordine? sau e altfel?

ANC trimite scrisore prin intermediul consulatului, cel putin eu am intilnit asa situatie.
thanks 1 utilizator a multumit Wladislaw acest post util.
Offline Sabina-Erik  
#14 Postat : luni, 28 ianuarie 2013 13:01:10(UTC)
Sabina-Erik
Buna ziua, iar am nevoie de sfatul si experienta celor de aici :)
Deci am primit scrisoare de la ANC referitor la reprogramare juramint pentru fratele meu. Unde este scris asa:
"Intrucit nu ati depus juramintul de credinta fata de Ro. in termenul legal, prin prezenta va comunicam ca s-a reluat procedura de verificare a cererii urmind ca, dupa indeplinirea acestei proceduri, sa dispunem cu privire la prelungirea termenului pentru depunerea juramintului de credinta"
Cine stie, ce urmeaza? trebuie sa asteptam o alta scrisoare de la anc sau deja trebuie sa ne cautam prin ordine ca la inceput?
Offline Sabina-Erik  
#15 Postat : miercuri, 6 februarie 2013 11:12:11(UTC)
Sabina-Erik
chiar nu s-a intilnit nimeni cu asa o situatie? nu stie nimeni nimic? :(
Offline vitass098  
#16 Postat : miercuri, 6 februarie 2013 16:54:20(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Originally Posted by: Sabina-Erik Go to Quoted Post
chiar nu s-a intilnit nimeni cu asa o situatie? nu stie nimeni nimic? :(

Nu-ti ramane nimic,decat sa astepti raspuns de la ANC.Cred ca ai indicat motiv intemiat,de ce nu a depus juramantul in termen legal.Daca nu,atunci poti primi refuz,si va trebui sa depui dosarul din nou.Situatia cu reprogramarea poate sa dureze de la 3 pana la 18 luni.Daca accepta reprogramare,atunci eu suspectez,ca ei vor solicita avizele din nou,si nu vor emite alt ordin,da vor anunuta prin scrisoare termenul nou pentru juramant.Incearca peste vre-o 3 lini sa afle situatia de la ANC prin scrisoare recomandata.Foarte trista situatia cu juramantul.Am impresia ca lumea depune dosarul si asteapta,ca ANCul va umbla din urma lor cu colaci pentru a depune juramantul.Eu personal cand asteptam ordinul,de trei ori pe zi verificam toate ordinele.Asa ca,fiecare are, ceia ce merita.
Offline Sabina-Erik  
#17 Postat : miercuri, 6 februarie 2013 17:23:20(UTC)
Sabina-Erik
Sunt absolut de acord cu tine in tot ceea ce ai scris. Eu tot verificam foarte des. Pobabil fratele meu este totusi inca prea tinar :) ca sa inteleaga. De aceea si ma zbat tot eu, ca sa mai corectez ceva pe cit posibil. Ms pentru ajutor si sfat
Offline igor ureche  
#18 Postat : miercuri, 15 mai 2013 10:45:47(UTC)
igor ureche
Postari: 3
Locatia: Chisinau
Caz real: Un cunoscut de al meu, a avut o situatie similra, a emigrat in Canada, ia venit in MD scrisoarea, el a mers cu ea la ambasada Ro din Canada, si nu l-au primit , iau spsu sa scrie la ANC pt prelungire si ca schimbarea domiciliului, a scris nenumarate scrisori, faxuri, timp de 1 an, dar asa si nu a primit raspuns, cele din urma a apelat la serviciile unui avocat din Moldova si a parimit timp de 3 luni o scrisoare de la ANC cu care deja a mers si a depus juramintul in Canada, orasul Montreal.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.