Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline saseed  
#1 Postat : luni, 9 aprilie 2012 01:51:43(UTC)
Nivel: Incepator
saseed
Postari: 9
Locatia: singerei
cum pot preciza cind pot sa ma apropii sa ma programez pt depunerea juramintului......figurez in ordinu 309 a trecut o saptamina de la aparitia ordinului!!!mersy.....NU GASESC INFORMATIE REFERITOR LA PROGRAMARE PE BLTI.MAE.RO.....

Editeaza de catre utilizator luni, 9 aprilie 2012 01:54:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alycica  
#2 Postat : luni, 9 aprilie 2012 06:59:36(UTC)
Nivel: Membru Avansat
Alycica
Postari: 237
A fost multumit de: 89 -ori in postarea 48
Locatia: Moldova
De ce nu telefonezi la ei ca sa intrebi, aici este adresa lor cu coordonatele chiar si pe e-mail incerca poate iti vor raspunde
http://balti.mae.ro/inde...hp?lang=ro&id=109784

Editeaza de catre utilizator luni, 9 aprilie 2012 07:00:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline turisticdi  
#3 Postat : sâmbătă, 12 mai 2012 08:05:51(UTC)
Nivel: Membru
turisticdi
Postari: 90
A fost multumit de: 35 -ori in postarea 19
Locatia: Dosar de pus 10.08.2010, ordin 20.05.2011, pasaport decembrie 2011
nu e nevoie de programare, cind primesti scrisoarea prin posta de la ANC, mergi cu ea la consulat, iei toate actele necesare aratate aici http://www.balti.mae.ro/...5273_Ghid%20juramant.pdf si ei iti spuns cind sa vii pentru juramint.
thanks 1 utilizator a multumit turisticdi acest post util.
Offline sabina  
#4 Postat : marți, 15 mai 2012 10:51:16(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
salut
ajutati-ma va rog cu niste raspunsuri Smile

1. pentru copil minor (~ 2 ani) care a fost inclus in dosar, ce acte trebuie sa prezint la juramint?
2. mama mea dupa ce a depus dosarul, intre timp a divortat. in acest caz certificatul de casatorie nu exista, si deci trebuie de prezentat cel de divort?
3. soacra mea dupa ce a depus dosarul, intre timp sotul a decedat. in acest caz pe linga buletin, pasaport si certificat de nastere ce acte mai sunt necesare?
4. juramintul se depune vinerea, dar cit de des? saptaminal sau mai rar?
Offline miky99  
#5 Postat : joi, 28 iunie 2012 22:57:16(UTC)
miky99
Postari: 15
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: moldova
Salut. Am fost azi la Balti si m-am programat pentru juramint. As vrea sa va dau un sfat: nu asteptati ca ordinul sa ajunga in MD, cun spun altii si cum spun cei de la Consulatul Romaniei la Chisinau, ca in prezent se pot prezenta pentru programare la juramnt cei inclusi in ordinul nr. cutare. Mergeti la programare chiar si a 2 zi. Eu a asteptat 2 saptamini, si inca mai trebie sa astept 3 pina voi da juramintul. Succes la toti !
thanks 1 utilizator a multumit miky99 acest post util.
Offline <Adi>  
#6 Postat : vineri, 29 iunie 2012 11:15:28(UTC)
<Adi>
Postari: 279
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 29
Locatia: Chisinau, (depus pe 06.05.2011, ordin primit-31.05.2012, juramint de credinta-28.06.2012, CNP-05.09.2012, Pasaport- 26.10.2012
Originally Posted by: miky99 Go to Quoted Post
Salut. Am fost azi la Balti si m-am programat pentru juramint. As vrea sa va dau un sfat: nu asteptati ca ordinul sa ajunga in MD, cun spun altii si cum spun cei de la Consulatul Romaniei la Chisinau, ca in prezent se pot prezenta pentru programare la juramnt cei inclusi in ordinul nr. cutare. Mergeti la programare chiar si a 2 zi. Eu a asteptat 2 saptamini, si inca mai trebie sa astept 3 pina voi da juramintul. Succes la toti !

Asemenea cazuri se intimpla acum pentru ca au iesit putine ordine, iar zilnic se programeaza si depun juramintul o gramada de oameni, si se primea ca inainte ieseau mai multe ordine si trebuia sa astepti vreo saptamina doua pina sa apari pe lista consulara.
Offline octavian09  
#7 Postat : marți, 3 iulie 2012 18:55:34(UTC)
octavian09

De ce duci oamenii in eroare? Eu personal am fost astazi la indemnul "sfatului tau" si am facut un drum degeaba, caci mi s-a spus: Ca nu figurez in baza de date si deci nu ma pot programa pentru juramant decat atunci cand va aparea scrisoarea de la anc.
Offline miky99  
#8 Postat : marți, 3 iulie 2012 19:46:11(UTC)
miky99
Postari: 15
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: moldova
Originally Posted by: octavian09 Go to Quoted Post
De ce duci oamenii in eroare? Eu personal am fost astazi la indemnul "sfatului tau" si am facut un drum degeaba, caci mi s-a spus: Ca nu figurez in baza de date si deci nu ma pot programa pentru juramant decat atunci cand va aparea scrisoarea de la anc.

Imi pare rau pentru tine, dar eu am fost cind din spusele celor de la consulat se programau persoanele care erau cu un ordin inaintea mea. Am mentionat ca eu am asteptat 2 saptamini si mau programat peste 3. In ce ordin esti?Blushing Blushing
Offline octavian09  
#9 Postat : miercuri, 4 iulie 2012 00:54:28(UTC)
octavian09
Imi pare rau pentru tine, dar eu am fost cind din spusele celor de la consulat se programau persoanele care erau cu un ordin inaintea mea. Am mentionat ca eu am asteptat 2 saptamini si mau programat peste 3. In ce ordin esti?Blushing Blushing

O R D I N Nr. 655P din data de 29.06.2012 si probabil voi astepta si eu aproximativ 2 saptamani pana la programare.
Offline xenia  
#10 Postat : marți, 25 septembrie 2012 22:41:01(UTC)
xenia
Postari: 26
A fost multumit de: 9 -ori in postarea 7
Buna. Ajutati-ma si pe mine cu o intrebare va rog in legatura cu programarea juramantului la Balti. Trebuie neaparat sa te prezinti personal cu scrisoarea de la ANC ca sa te programezi sau poti sa imputernicesti pe cineva cu procura? Se poate imputernici si o persoana care nu este ruda?

Va multumesc!
Offline irinka_1923  
#11 Postat : miercuri, 3 octombrie 2012 12:11:08(UTC)
irinka_1923
Postari: 3
Locatia: Chisinau
Salut,am o intrebare ce acte imi trebuie ca sa ma programez pu a depune juramintul de credinta fata de Romania (la Balti)... multumesc mult...
Offline ioanalupu_26  
#12 Postat : miercuri, 3 octombrie 2012 15:17:40(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: irinka_1923 Go to Quoted Post
Salut,am o intrebare ce acte imi trebuie ca sa ma programez pu a depune juramintul de credinta fata de Romania (la Balti)... multumesc mult...

vezi aici e valabil si pentru Balti http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=130845
Offline irinka_1923  
#13 Postat : miercuri, 3 octombrie 2012 18:33:11(UTC)
irinka_1923
multumesc ,aici vad ca sunt doar originalele,nu e nevoie de copiii sau chiar sa fie intarite la notar?
Offline ioanalupu_26  
#14 Postat : miercuri, 3 octombrie 2012 21:35:54(UTC)
ioanalupu_26
Postari: 196
A fost multumit de: 37 -ori in postarea 30
Locatia: Floresti
Originally Posted by: irinka_1923 Go to Quoted Post
multumesc ,aici vad ca sunt doar originalele,nu e nevoie de copiii sau chiar sa fie intarite la notar?

Stiu ca chindva cei de la Balti cereau sa fie legalizate de notar dar acum nustiu
Offline irinka_1923  
#15 Postat : joi, 4 octombrie 2012 21:47:57(UTC)
irinka_1923
Eu azi am fost la Balti si intradevar acele acte trebuiau oroginal+copie simpla sau legalizate la notar, acum programeaza pu juramint pe 26 octombrie spre deosebire de chisinau care programeaza pe 20 noiembrie,e mult mai repede si nu e multa lume
Offline Costel  
#16 Postat : marți, 23 octombrie 2012 21:18:37(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Spuneti va rog cine sa programat pentru juramint la balti care ii ultimul ordin cu care programeaza si daca este nevoie de scrisoare de la ANC. Si mai spuneti va rog informatii importante referitor la programare .
Multumesc Anticipat
Offline Costel  
#17 Postat : joi, 25 octombrie 2012 13:50:49(UTC)
Costel
Chiar nui nimeni pe forum sa stie info despre programare la juramint la Balti ?
Offline CHILDREN  
#18 Postat : joi, 25 octombrie 2012 15:16:10(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Originally Posted by: Costel Go to Quoted Post
Chiar nui nimeni pe forum sa stie info despre programare la juramint la Balti ?

Mai bine suna la ambasada de la Balti sau cauta informatia care te intereseaza pe saitul ambasadei.
Offline Costel  
#19 Postat : joi, 25 octombrie 2012 20:22:03(UTC)
Costel
Nu raspunde nimeni la telefonu cela , nici la e-mail -parca nici nu ar avea net acolo .
Offline CHILDREN  
#20 Postat : vineri, 26 octombrie 2012 12:59:47(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: Costel Go to Quoted Post
Nu raspunde nimeni la telefonu cela , nici la e-mail -parca nici nu ar avea net acolo .

Pai vezi pe saitul ambasadei informatia.
Offline liv  
#21 Postat : joi, 1 noiembrie 2012 17:10:48(UTC)
liv
Postari: 2
La consulatul de la Bălți nu e call center, răspunde robotul și dictează informația privind serviciile solicitate. Am vrut să aflu dacă pot să mă programez pentru jurămînt fără scrisoarea de la ANC, dar așa și nu am găsit un răspuns ferm.
Offline CHILDREN  
#22 Postat : marți, 4 decembrie 2012 13:05:32(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: liv Go to Quoted Post
La consulatul de la Bălți nu e call center, răspunde robotul și dictează informația privind serviciile solicitate. Am vrut să aflu dacă pot să mă programez pentru jurămînt fără scrisoarea de la ANC, dar așa și nu am găsit un răspuns ferm.

Atunci iti ramiine doar sa suni la ambasada de la Chisinau si sa-i intrebi.
Offline Sabina-Erik  
#23 Postat : joi, 6 decembrie 2012 11:34:33(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Originally Posted by: liv Go to Quoted Post

poti fara scrisoare, doar scoate ordinul la printer

Editeaza de catre utilizator joi, 6 decembrie 2012 11:35:02(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline liv  
#24 Postat : joi, 6 decembrie 2012 19:13:52(UTC)
liv
Postari: 2
M-am programat neavînd scrisoarea de la ANC. Am primit-o abia după trei săptămîni, între timp eu am reușit să dau jurămîntul :)

P.S. La Consulatul de la Bălți atitudinea față de moldoveni este mai tolerantă, comparativ cu cei de la Chișinău. Plus - e mai organizat. O excepție, însă, fac persoanele care nu cunosc limba română și îi rețin pe alții. Învățați, oameni buni limba română, este o rușine să ai cetățenie română neștiind limba.
Offline Costel  
#25 Postat : vineri, 7 decembrie 2012 18:42:35(UTC)
Costel
Sa programat cineva acum recent la juramint la baliti , pe ce data dau programarile ?
Offline xdiamondx  
#26 Postat : duminică, 9 decembrie 2012 20:39:13(UTC)
xdiamondx
Postari: 1
Locatia: Galati
Salut! Cine ma poate ajuta cu ceva informatie privind depunerea juramintului la Balti , as vrea sa aflu ce se petrece acum pe la ambasada de la Balti cu programarea pentru juramint? ORDIN 978 din 29 noiembrie 2012. Ce nr. de ordin sau programat recent, cind trebuie sa te prezinti, termenul? Pentru ce-i aflati in Italia, depunerea juramintului este obligatorie la R.Moldova? Resedinta stabila la depunere a fost din R.Moldova. Multumesc anticipat pentru ajutor!
Offline vaseok  
#27 Postat : marți, 30 aprilie 2013 11:40:24(UTC)
vaseok
Postari: 66
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
salut,cine cunoaste care este situatia la balti?care ordine le primesc la programarea pentru juramant?
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.