Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Vyktor  
#101 Postat : miercuri, 18 iulie 2012 22:07:14(UTC)
Nivel: Membru
Vyktor
Postari: 33
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 6
Originally Posted by: graf100 Go to Quoted Post
Salut, ai mai aflat ceva referitor la dosarul tau suspendat. Ma intereseaza enorm deoarece sunt in aceeasi situatie

Cu parere de rau nu am nici o informatie despre dosarele suspendate! Poate este cineva pe forum care poate sa ne ajute?! Multumesc anticipat!
Offline Vyktor  
#102 Postat : vineri, 10 august 2012 21:06:33(UTC)
Vyktor
Are cineva cea informatie referitor la dosarele suspendate ori cum se desfasoara ancheta referitor la aceste dosare????Multumesc Anticipat!
thanks 1 utilizator a multumit Vyktor acest post util.
Offline Constant T  
#103 Postat : luni, 15 octombrie 2012 16:47:21(UTC)
Constant T
Postari: 14
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Locatia: Chisinau
Originally Posted by: veronica br Go to Quoted Post
eri mam intilnit cu alt (((((((((((avocat)))))))))) si mia spus ca dosarele nu sunt suspendate din cauza ca am depus prin intermediari ca nu are cum, sunt suspendate pentru ca sunt nereguli in dosar???? unu spune asa altu altfel ... stie cineva mai concret ce se intimpla acolo????

Veronica, iata cum sta treaba: Dupa ancheta inceputa pe 01 martie a.c de catre Parchetul General (PICCJ), initial, s-au cautat la ANC dosarele depuse prin intermediar. Operatiunea a fost simpla, cautare in baza de date a Politiei de frontiera daca solicitantul a intrat in Romania in perioada deounerii dosarului.Ancheta PICCJ a fos deschisa (dosar 710/2012) pentru corupere activa si pasiva, dare si luare de mita, fals si uz de fals etc. Daca ai certitudinea ca in dosarul dumitale nu se gaseste nimic ca sa fie incadrat in cele de mai sus, este suspendat ca un potential corp delict pentru a se afla daca intermediarul dumitale a comis o infractiune. Daca singura abatere este cea din art 13 din Legea 21/1991, unde scrie ca cererile se depun personal, iar in cazuri temeinic justificate, prin mandatar, cu procura speciala si autentica, atunci, un avocat descurcaret iti poate debloca dosarul si retrimite la ANC. Aceasta abatere de la art 13 nu constituie o infractiune, nici macar o abatere cu un inalt pericol social. Drept pentru care, avocatul poate invoca o constrangere morala care te-a determinat sa apelezi la aceasta cale de deounere a dosarului (de pilda, erai in strainatate, la negru, nu puteai depune acolo si nici nu puteai veni in Ro). Constrangerea morala exonereaza de pedeapsa (civila sau penala) si te poate, cel mult trage la raspundere administrativa, cf art 18.1 din codul penal. Nu e bine sa astepti finalizarea anchetei pentru ca aceasta dureaza prea mult si, la final, rezolutia va fi de refuzare a cererilor. Cred ca am fost destul de explicit. daca vrei detalii suplimentare, scrie-mi pe mail: const_be@yahoo.fr
Mentionez ca eu nu te pot ajuta, nefiind avocat. ce am scris am din informatii personale, verificate bine...
thanks 1 utilizator a multumit Constant T acest post util.
Offline Constant T  
#104 Postat : luni, 15 octombrie 2012 16:51:38(UTC)
Constant T
Originally Posted by: peronela Go to Quoted Post
suntem in aceeasi situatie nu prea am inteles nimic din aceasta scrisoare dar va rog daca cineva stie care este mersul mai departe sa ne scrieConfused

iata cum sta treaba: Dupa ancheta inceputa pe 01 martie a.c de catre Parchetul General (PICCJ), initial, s-au cautat la ANC dosarele depuse prin intermediar. Operatiunea a fost simpla, cautare in baza de date a Politiei de frontiera daca solicitantul a intrat in Romania in perioada deounerii dosarului.Ancheta PICCJ a fos deschisa (dosar 710/2012) pentru corupere activa si pasiva, dare si luare de mita, fals si uz de fals etc. Daca ai certitudinea ca in dosarul dumitale nu se gaseste nimic ca sa fie incadrat in cele de mai sus, este suspendat ca un potential corp delict pentru a se afla daca intermediarul dumitale a comis o infractiune. Daca singura abatere este cea din art 13 din Legea 21/1991, unde scrie ca cererile se depun personal, iar in cazuri temeinic justificate, prin mandatar, cu procura speciala si autentica, atunci, un avocat descurcaret iti poate debloca dosarul si retrimite la ANC. Aceasta abatere de la art 13 nu constituie o infractiune, nici macar o abatere cu un inalt pericol social. Drept pentru care, avocatul poate invoca o constrangere morala care te-a determinat sa apelezi la aceasta cale de deounere a dosarului (de pilda, erai in strainatate, la negru, nu puteai depune acolo si nici nu puteai veni in Ro). Constrangerea morala exonereaza de pedeapsa (civila sau penala) si te poate, cel mult trage la raspundere administrativa, cf art 18.1 din codul penal. Nu e bine sa astepti finalizarea anchetei pentru ca aceasta dureaza prea mult si, la final, rezolutia va fi de refuzare a cererilor. Cred ca am fost destul de explicit. daca vrei detalii suplimentare, scrie-mi pe mail: const_be@yahoo.fr
Mentionez ca eu nu te pot ajuta, nefiind avocat. ce am scris am din informatii personale, verificate bine...
Offline Constant T  
#105 Postat : luni, 15 octombrie 2012 17:00:24(UTC)
Constant T
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Pe site-ul ANC scrie rosu pe alb ca depunerea
prin intermediar e ilegala. Nu e scris nicaieri "situatii exceptionale vor fi
luate in vedere". Poate si ele sunt luate in vedere, insa "nu pot depune
cetatenia romana personal deoarece ma aflu ilegal la munca in UE" precis
nu e una din ele. Scopul cetateniei romane nu este legalizarea moldovenilor
in UE. Nu iti palce ca nu esti in UE - trebuia de invatat bine la scoala.

Iar ceea ce spui tu, Anon, ca, citat "dar daca nu poti scapa de datorii si
nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi
sau cumpara o casa". Anon, serios?
S-au gindit mult inainte sa te apuci de mesterit copii? Ei trebuiesc de regula
intretinuti, si de dorit sa nu fii gastarbeiter.

In UE majoritatea traiesc in apartamente inchiriate, case is pentru afaceristi sau invatati,
cind ei ies la pensie.

"Asa suntem noi moldovenii?" Nu spune asta "ne-moldovenilor". Si-or mai
crea impresie gresita.

Nu scrie decat ca in cazuri temeinic justificate se poate depune cererea prin mandatar cu procura speciala si autentica. In iunie 2010, doamna Eucarie Nicoleta, fosta presedinte la ANC, a emis un ordin intern prin care interpreta, intr-o maniera f personala, cazurile temeinic justificate: 1)varsta f inaintata;2) incapacitate permanenta de a te deplasa dovedita cu acte medicale serioase. Parerea mea ( si a altora) este ca ordinul 51 despre care am vorbit este ilegal si poate de aia nici nu a fost publicat in monitorul oficial.Mai sut, categoric si alte cazuri temeinic justificate: bolnav temporar, diabet, gravidenie, saracie (sunt destui care nu-si permit sa plateasca 60 de euro la consulat). Acesta ar fi un argument pentru a invoca acea constrangere morala...
Offline ivan20122012  
#106 Postat : vineri, 19 octombrie 2012 09:46:49(UTC)
ivan20122012
Postari: 12
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: chisinau
Originally Posted by: Constant T Go to Quoted Post
Nu scrie decat ca in cazuri temeinic justificate se poate depune cererea prin mandatar cu procura speciala si autentica. In iunie 2010, doamna Eucarie Nicoleta, fosta presedinte la ANC, a emis un ordin intern prin care interpreta, intr-o maniera f personala, cazurile temeinic justificate: 1)varsta f inaintata;2) incapacitate permanenta de a te deplasa dovedita cu acte medicale serioase. Parerea mea ( si a altora) este ca ordinul 51 despre care am vorbit este ilegal si poate de aia nici nu a fost publicat in monitorul oficial.Mai sut, categoric si alte cazuri temeinic justificate: bolnav temporar, diabet, gravidenie, saracie (sunt destui care nu-si permit sa plateasca 60 de euro la consulat). Acesta ar fi un argument pentru a invoca acea constrangere morala...

puteti ajuta cu asa problema?cum putem lua legatura la un tel,?
Offline Constant T  
#107 Postat : marți, 23 octombrie 2012 00:24:17(UTC)
Constant T
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Pe site-ul ANC scrie rosu pe alb ca depunerea
prin intermediar e ilegala. Nu e scris nicaieri "situatii exceptionale vor fi
luate in vedere". Poate si ele sunt luate in vedere, insa "nu pot depune
cetatenia romana personal deoarece ma aflu ilegal la munca in UE" precis
nu e una din ele. Scopul cetateniei romane nu este legalizarea moldovenilor
in UE. Nu iti palce ca nu esti in UE - trebuia de invatat bine la scoala.

Iar ceea ce spui tu, Anon, ca, citat "dar daca nu poti scapa de datorii si
nu-ti poti intretine familia,copiii,pe banii cistigati aici nu-ti poti construi
sau cumpara o casa". Anon, serios?
S-au gindit mult inainte sa te apuci de mesterit copii? Ei trebuiesc de regula
intretinuti, si de dorit sa nu fii gastarbeiter.

In UE majoritatea traiesc in apartamente inchiriate, case is pentru afaceristi sau invatati,
cind ei ies la pensie.

"Asa suntem noi moldovenii?" Nu spune asta "ne-moldovenilor". Si-or mai
crea impresie gresita.

Nu vreau sa te contrazic, dar te sfatuiesc sa citesti art. 13 din legea 21/1991, republicata. vei vedea ca regula, intr-adevar este ca dosarele se depun personal, dar, in cazuri temeinic justificate, pot fi depuse prin mandatar, cu procura speciala si autentica. Legea nu distinge care ar fi cazul temeinic justificat, lasand aceasta la libera interpretare a sefilor anc.
Offline viodan  
#108 Postat : marți, 6 noiembrie 2012 11:50:20(UTC)
Nivel: Incepator
viodan
Postari: 4
buna,eu am depus dosarul prin pers.intermed.si am primit raspuns prin em.ca dosarul e suspendat,acum ce sa fac?pot sa mai depun o data dosarul deacum personal sigur sau este alta solutie.mersi mult tuturor
Offline Vyktor  
#109 Postat : marți, 6 noiembrie 2012 13:43:07(UTC)
Vyktor
Originally Posted by: viodan Go to Quoted Post
buna,eu am depus dosarul prin pers.intermed.si am primit raspuns prin em.ca dosarul e suspendat,acum ce sa fac?pot sa mai depun o data dosarul deacum personal sigur sau este alta solutie.mersi mult tuturor

in situatia ta sunt citeva sute de persoane, inca nimeni nu stie ce se vor intimpla cu aceste dosare! cit timp aceste dosare sunt suspendate nu poti sa depui a doua oara, asa ca ramine numai sa astepti pina acei de la ANC o sa adopte o decizie ce sa faca cu aceste dosare! da tu cind ai depus? si unde?
thanks 1 utilizator a multumit Vyktor acest post util.
Offline viodan  
#110 Postat : marți, 6 noiembrie 2012 23:51:37(UTC)
viodan
Mersi de raspuns am depus la Bucuresti pe 07.2011.dar am primit un raspuns foarte scurt cam de asa fel (Procedura de solutionare a dsoarului 47***/2011 a fost suspendata)si acum stau la indoeala ce sa fac?sa trimit eu o scrisoare?sa eau un avocat?sau sa las in voea soartei nici nustiu ce e mai bine.
Offline viodan  
#111 Postat : vineri, 9 noiembrie 2012 16:20:43(UTC)
viodan
Are cineva informatie referitor la dosarele suspendate ore ce se intimpla cu ele?
Offline Constant T  
#112 Postat : marți, 8 ianuarie 2013 01:29:41(UTC)
Constant T
Originally Posted by: ivan20122012 Go to Quoted Post
puteti ajuta cu asa problema?cum putem lua legatura la un tel,?

Ivan20122012, scrieti-mi pe mail: const_be@yahoo.fr
Offline viodan  
#113 Postat : vineri, 25 ianuarie 2013 22:22:07(UTC)
viodan
cine stie ce se mai aude despre dosarele suspendate?
Offline Prizrac  
#114 Postat : sâmbătă, 2 martie 2013 00:56:04(UTC)
Prizrac
Postari: 2
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Originally Posted by: viodan Go to Quoted Post
cine stie ce se mai aude despre dosarele suspendate?

Dosare suspendate
thanks 1 utilizator a multumit Prizrac acest post util.
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.