Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline marian28  
#1 Postat : luni, 2 noiembrie 2009 03:33:07(UTC)
Nivel: Incepator
marian28
Postari: 2
Am un prieten care doreste sa vina in Romania ca turist,se poate angaja cu acest tip de viza?si cum poate apoi sa obtina viza de tip D pentru angajare in munca?multumesc anticipat.
Offline guitar_iura  
#2 Postat : luni, 2 noiembrie 2009 12:24:29(UTC)
Nivel: Membru Avansat
guitar_iura
Postari: 263
A fost multumit de: 68 -ori in postarea 30
marian28 a scris:
Am un prieten care doreste sa vina in Romania ca turist,se poate angaja cu acest tip de viza?si cum poate apoi sa obtina viza de tip D pentru angajare in munca?multumesc anticipat.

trebuie sa obtina mai intai autorizatie de munca, dupa care va putea aplica pentru viza de tip D/AM (angajare in munca):

ANGAJARE ÎN MUNCĂ (D/AM)

Se acordă străinilor pe baza autorizaţiei de muncă eliberate de Oficiul Român pentru Imigrări, prezentând:
- autorizaţia de muncă (original+fotocopie);
- dovada mijloacelor de întreţinere la nivelul salariului minim garantat în plată pentru întreaga perioadă înscrisă în viză (original+fotocopie);

Străinul poate solicita viza de lungă şedere pentru angajare în muncă în termen de 30 de zile de la eliberarea autorizaţiei. Viza se aprobă de Centrul Naţional de Vize.

Cu viza de tip C, care este de scurta sedere, nu se poate angaja in munca (legal) sub nicio forma.

Offline marian28  
#3 Postat : luni, 2 noiembrie 2009 17:25:28(UTC)
marian28
Multumesc pentru raspuns,momentan incerc sa gasesc un loc de munca pentru prietenul meu,dar este destul de greu pt ca nu cunoaste nici limba romana si cum in Romania companiile nu angajeaza straini pentru ca sunt niste acte de facut,dar cine stie.As dori totusi sa va intreb daca stiti vreo asociatie care sprijina cetatenii straini sau care ofera locuri de munca pentru cetatenii straini,care ajuta la integrarea in munca.multumesc.
Offline .......  
#4 Postat : luni, 2 noiembrie 2009 19:41:05(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
marian28 a scris:
Multumesc pentru raspuns,momentan incerc sa gasesc un loc de munca pentru prietenul meu,dar este destul de greu pt ca nu cunoaste nici limba romana si cum in Romania companiile nu angajeaza straini pentru ca sunt niste acte de facut,dar cine stie.As dori totusi sa va intreb daca stiti vreo asociatie care sprijina cetatenii straini sau care ofera locuri de munca pentru cetatenii straini,care ajuta la integrarea in munca.multumesc.

Dar ce limba vorbeste prietenul tau?
Offline dasha2001  
#5 Postat : luni, 2 noiembrie 2009 22:17:57(UTC)
dasha2001
Postari: 217
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
tantan a scris:
marian28 a scris:

Dar ce limba vorbeste prietenul tau?
Banuiesc ca rusa:-"
Offline cristinusha  
#6 Postat : marți, 3 noiembrie 2009 14:45:08(UTC)
cristinusha
Postari: 60
Locatia: chisinau
hmm, cam va trebui sa plateasca muuult pentru viza de tip D,doar autorizatia 200 euro, si multe altele..cauta autorizatie munca acolo, am descris ce si cum
Offline Felix  
#7 Postat : marți, 20 iulie 2010 01:45:42(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Feciorul are buletin + pasaport romanesc.
Locuieste in Romania (are apartament).
Mi-a facut mie + sotiei invitatie unde e indicat ca toate cheltuielile de intretinere
si medicale le ia asupra sa.

Cine a facut recent asa tip de viza, spuneti-mi cei de la consulat
cer si "extras de cont" de la banca (de 500 euro) sau nu ?

Intreb pentru ca am citit pe site oficial aici http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=110062
ca nu trebuie acest extras pentru rudele apropiate.
Si din cite stiu nu e nevoie nici de rezervare de bilet pentru asa tip de viza.

Dar vreau sa aud cineva care a facut deacum asa tip de viza lunile acestea ?
Ce acte au mai cerut ?
Se poate si fara "extras de cont" de la banca (de 500 euro) pentru rudele apropiate sau nu ?
Offline Ganster  
#8 Postat : marți, 20 iulie 2010 02:17:04(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
Felix a scris:
Feciorul are buletin + pasaport romanesc.
Locuieste in Romania (are apartament).
Mi-a facut mie + sotiei invitatie unde e indicat ca toate cheltuielile de intretinere
si medicale le ia asupra sa.

Cine a facut recent asa tip de viza, spuneti-mi cei de la consulat
cer si "extras de cont" de la banca (de 500 euro) sau nu ?

Intreb pentru ca am citit pe site oficial aici http://chisinau.mae.ro/i...hp?lang=ro&id=110062
ca nu trebuie acest extras pentru rudele apropiate.
Si din cite stiu nu e nevoie nici de rezervare de bilet pentru asa tip de viza.

Dar vreau sa aud cineva care a facut deacum asa tip de viza lunile acestea ?
Ce acte au mai cerut ?
Se poate si fara "extras de cont" de la banca (de 500 euro) pentru rudele apropiate sau nu ?

bronarea si bilet tot trebuiesc
acolo dar e scris clar "Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:
- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (rezervare la o unitate de cazare, act de proprietate sau de închiriere a unei locuinţe în România pe numele solicitantului, dacă persoana/instituţia/societatea nu asigură cazarea);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

si pe urma sunt clarificari pentru fiecare tip de vizza aparte ,DAR lista de sus e principala pentru toti

Editeaza de catre utilizator marți, 20 iulie 2010 02:18:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#9 Postat : marți, 20 iulie 2010 03:11:17(UTC)
Felix
Ganster ceea ce ai postat tu asta-i la general dar uitete mai jos pe pagina
ceea care am dat-o eu merg specificatii pentru fiecare tip de viza aparte.

Acolo este VIZA tip:
• VIZITĂ LA RUDELE APROPIATE (C/VV)
si
• VIZITĂ (C/VV)

La ultima(VIZITĂ (C/VV)) ii indicat ca e nevoie de extras de cont de 500 euro
iar la VIZITĂ LA RUDELE APROPIATE (C/VV) nu-i indicat.

Eu de ce intreb pentru ca am deschis mai inainte alta viza expirata deacum.
Atunci tot erau conditiile acestea de 500 euro.

Insa eu+sotie n-am prezentat la consulat nici "extrasul de cont" nici bronare de bilet.
In invitatie la fel era indicat ca toate cheltuelile le suporta feciorul.

Exista persoane care recent(ultimile 2-3 luni) au deschis asa tip de viza ?
Vau cerut si "extras de cont" 500 euro ?

Editeaza de catre utilizator marți, 20 iulie 2010 03:17:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#10 Postat : marți, 20 iulie 2010 21:34:34(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Hmm, ceva nu e clar pe siteul consulatului.
Nu vad categoria de viza asemenatoare cu cea de jos insa din partea rudelor apropiate romana (cu cetatenie romana)
Citat:
VIZITĂ LA RUDELE APROPIATE (C/VV) (cetăţeni ai Republicii Moldova care rezidă în mod legal pe teritoriul statelor membre - art. 4, alin. 1, lit. k – Acord CE-Moldova )

- o invitaţie scrisă din partea gazdei (autentificată) ce trebuie să conţină, pentru persoana invitată: numele şi prenumele, data şi locul naşterii, sexul, cetăţenia, numărul paşaportului, perioada şi scopul călătoriei, numărul intrărilor şi, dacă este cazul, numele soţului/soţiei şi copiilor care însoţesc persoana invitată, iar pentru persoana care invită: numele, prenumele şi adresa;
- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- copie după permisul de rezidenţă valabil;

Offline Felix  
#11 Postat : marți, 20 iulie 2010 22:28:03(UTC)
Felix
Cezar cum adica nu vezi, iata merg la rind

Citat:
VIZITĂ LA RUDELE APROPIATE (C/VV) (cetăţeni ai Republicii Moldova care rezidă în mod legal pe teritoriul statelor membre - art. 4, alin. 1, lit. k – Acord CE-Moldova )

- o invitaţie scrisă din partea gazdei (autentificată) ce trebuie să conţină, pentru persoana invitată: numele şi prenumele, data şi locul naşterii, sexul, cetăţenia, numărul paşaportului, perioada şi scopul călătoriei, numărul intrărilor şi, dacă este cazul, numele soţului/soţiei şi copiilor care însoţesc persoana invitată, iar pentru persoana care invită: numele, prenumele şi adresa;
- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- copie după permisul de rezidenţă valabil;

EXCEPŢIE: In situaţia vizitelor rudelor apropiate, în sensul art. 4, alin 1, lit. k – Acord CE-Moldova, la elevii/studenţii MINORI aflaţi la studii în România în mod legal (dovada statutului legal se face prin copia legalizată a cărţii sau a permisului de rezidenţă/şedere), nu este necesară invitaţia din partea gazdei. Persoanele invitate trebuie să prezinte dovezi privind calitatea de elev/student a persoanei vizitate (adeverinţă din partea unităţii de învăţământ);
- documente doveditoare ale legăturii de rudenie (cel puţin documentul de bază trebuie prezentat în original sau copie legalizată);

VIZITĂ (C/VV) (la cetăţeni români sau străini posesori ai unui permis de şedere valabil pe teritoriul României, cu care nu există legătură de rudenie - art.36, ali.1,lit.c, OUG 194/2002)

- documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită;
- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
- copia cărţii de identitate/permis de sedere a persoanei care face invitaţia.
Offline Cezar  
#12 Postat : marți, 20 iulie 2010 23:13:01(UTC)
Cezar
Felix a scris:
Cezar cum adica nu vezi, iata merg la rind

eu am in vedere de rude.

Ai citit ce scrie acolo? Ca care nu au nici un grad de rudenie :
"VIZITĂ (C/VV) (la cetăţeni români sau străini posesori ai unui permis de şedere valabil pe teritoriul României, cu care nu există legătură de rudenie - art.36, ali.1,lit.c, OUG 194/2002)"
"- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă."

Editeaza de catre utilizator marți, 20 iulie 2010 23:15:15(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tancha_ru86  
#13 Postat : marți, 27 iulie 2010 19:21:37(UTC)
tancha_ru86
Postari: 9
A fost multumit de: 11 -ori in postarea 2
Locatia: Romania
Daca eu am permis de sedere pentru student valabil 2 ani, nu carte de rezidenta, pot face invitatie fratelui meu si unei prietene. Am peste 18 ani. In ce priveste invitatia pentru persoana care nu este ruda(adica prietena) ea va trebui sa prezinte dovada mijloacelor de intretinere personale(500 euro), plus dovada mijloacelor de intretinere a persoanei care face invitatia adica eu(inca 500 de euro)? Eu asa inteleg din ce scrie pe site-ul consulatului.. or inteleg gresit.. Din cate stiu trepuie sa prezinte doar dovada mijl. de intretinere doar persoana care este invitata, dar vreau sa fiu sigura de acest lucru.Daca puteti sa ma lamuriti si pe mine. Multumesc anticipat!
Offline lucian  
#14 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 17:45:05(UTC)
Nivel: Membru
lucian
Postari: 21
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 8
Locatia: Ialoveni
Am viza : tipul vizei C
numarul de intrari M
durata sederii 30
de pe 31.05.2010
pina la 30.11.2010
Am fost cu aceasta viza in iunie si am depus.
Acum trebue urgent sa plec pina la Bucuresti.
Cineva mi-a spus ca pot sa trec inca cu aceasta viza.

Dar ce nu e de o singura intrare asa tip de vize?
Si voi trece daca mi-au ramas 12 zile pina la expirare?
Offline Cezar  
#15 Postat : joi, 18 noiembrie 2010 17:59:51(UTC)
Cezar
lucian a scris:
Am viza : tipul vizei C
numarul de intrari M
durata sederii 30
de pe 31.05.2010
pina la 30.11.2010
Am fost cu aceasta viza in iunie si am depus.
Acum trebue urgent sa plec pina la Bucuresti.
Cineva mi-a spus ca pot sa trec inca cu aceasta viza.

Dar ce nu e de o singura intrare asa tip de vize?
Si voi trece daca mi-au ramas 12 zile pina la expirare?

"numarul de intrari M" - intrari multiple

Si daca e valabila desigur ca poti trece. Principalul sa nu ai in suma 30 zile state in RO, ca in aceasta viza scrie "durata sedereii 30".
Offline Nicoo  
#16 Postat : luni, 28 ianuarie 2013 01:30:37(UTC)
Nicoo
Buna Ziua am asa o intrebare Cu viza de tip C pot calatori in Europa ( De exmplu din Moldova in Italia ) Mersi anticipat
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.