Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

3 Pagini<123
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline tvb  
#101 Postat : duminică, 6 mai 2012 13:34:18(UTC)
Nivel: Membru
tvb
Postari: 54
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 10
marisca,am scris mai sus pina la ce numar de ordine se programeaza acuma pina la 363p,,trebu sa mai astepte ,,nu poate no sal primeasca
Offline tvb  
#102 Postat : duminică, 6 mai 2012 13:35:21(UTC)
tvb
eu am asteptat 8 zile pina sa ma programez de la emiterea ordinului,asa ca fa cont
Offline MazDA  
#103 Postat : duminică, 6 mai 2012 17:34:49(UTC)
MazDA
Postari: 17
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Locatia: Dosar depus in Chisinau pe 24.11.10, ordin 98P din 31.01.12, Juramant 23.02.12, CN 29.02.12, Pasaport 16.03.12
Originally Posted by: mariska1 Go to Quoted Post
raspundeti-mi va rog la o intrebare,daca sotul meu a aparut in ordinul 392/P din 04.05.2012 adica miine nu poate sa se duca sa se programeze pentru juramint?

Peste doua saptamani dupa aparitia ordinului.
Offline tvb  
#104 Postat : sâmbătă, 12 mai 2012 10:07:07(UTC)
tvb

- IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 368P/ 2012, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!
thanks 2 au multumit acest post util tvb.
Offline tvb  
#105 Postat : marți, 15 mai 2012 13:10:08(UTC)
tvb
IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 426P/ 2012, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!
Offline lutza27  
#106 Postat : marți, 15 mai 2012 13:44:39(UTC)
Nivel: Incepator
lutza27
Postari: 5
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
buna, am aparut si eu in ordinul 392P din 04.05.2012 si de azi ma pot programa pentru juramant asa ca maine dimineata merg la ambasada. Din cate stiu programarea se face de la 8:00-12:00. Mai e cineva pe forum care merge maine?
Offline jane  
#107 Postat : sâmbătă, 19 mai 2012 15:15:00(UTC)
jane
Postari: 122
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 19
salut la toti,m-am regasit in ordinul 392 din 4 mai 2012,am fost marti pe 15 mai la consulatul general al romaniei din balti si mi-au spus ca nu au ordinul in baza de date si va trebui sa ma prezint peste 10 zile sau 2 saptamini eu m-am dus vineri 18 mai mi-am incercat norocul si m-am programat pentru 25 mai e foarte simplu sa te programezi numai unicul lucru e greu ca rindul e mare cine e mai dimineata acela e primuld'oh!
thanks 1 utilizator a multumit jane acest post util.
Offline vicky_g  
#108 Postat : sâmbătă, 19 mai 2012 15:21:26(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: jane Go to Quoted Post
salut la toti,m-am regasit in ordinul 392 din 4 mai 2012,am fost marti pe 15 mai la consulatul general al romaniei din balti si mi-au spus ca nu au ordinul in baza de date si va trebui sa ma prezint peste 10 zile sau 2 saptamini eu m-am dus vineri 18 mai mi-am incercat norocul si m-am programat pentru 25 mai e foarte simplu sa te programezi numai unicul lucru e greu ca rindul e mare cine e mai dimineata acela e primuld'oh!

Felicitari , mult succes si rabdare !!! Caci urmeaza transcrierea actelor !!
Offline jane  
#109 Postat : sâmbătă, 19 mai 2012 16:29:57(UTC)
jane
Postari: 122
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 19
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Felicitari , mult succes si rabdare !!! Caci urmeaza transcrierea actelor !!

multumesc mult de sustinere vicky si ti-e mult succes,rabdare si noroc sa fie totul bine Pray Pray Pray
thanks 1 utilizator a multumit jane acest post util.
Offline vicky_g  
#110 Postat : sâmbătă, 19 mai 2012 17:27:22(UTC)
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: jane Go to Quoted Post
multumesc mult de sustinere vicky si ti-e mult succes,rabdare si noroc sa fie totul bine Pray Pray Pray

Multumesc .... Daa , cam greu cu rabdarea asta :))
dar sa ma vad si eu cu toate actele scoase la capat !!!
Offline bibigon  
#111 Postat : miercuri, 23 mai 2012 12:27:30(UTC)
bibigon
Postari: 328
A fost multumit de: 219 -ori in postarea 109
Azi 23 mai, mama a fost la consulatul de la Chisinau si sa programat pentru depunerea juramantului in data de 31 mai. A stat la coada maxim 15 minute iar cand a ajuns acasa postarita ia adus si scrisoarea cu ordin.
Sper ca aceasta informatie sa fie utila celor vor sa stie situatia curenta de la consulatul din Chisinau.
Succes la toata lumea
Offline iulik2003  
#112 Postat : miercuri, 23 mai 2012 22:05:57(UTC)
iulik2003
Postari: 18
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 5
Locatia: chisisnau
Vreau sa ma programez pentru depunere juramint. Cine este la curent pina la ce ordin primesc? Multumesc anticipat.
Offline @svetyk@  
#113 Postat : miercuri, 23 mai 2012 22:44:23(UTC)
@svetyk@
Postari: 53
A fost multumit de: 13 -ori in postarea 9
IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 426P/ 2012, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!
thanks 1 utilizator a multumit @svetyk@ acest post util.
Offline FW  
#114 Postat : luni, 28 mai 2012 10:20:59(UTC)
FW
Postari: 15
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
In sfarsit dupa 23 luni de asteptare, am aparut si eu in ordinul 508/P din 25.05 Cred ca ma voi putea programa pentru juramant nu mai devreme de 05.06... Dar, pe 10.06 plec in deplasare peste hotare pe o luna dupa aceasta revin si mai am 5 zile la dispozitie dupa care plec iarasi pe o luna.
Intrebare...cine stie...Think
Ma voi putea programa pentru intervalul 9-13 iulie? sau as putea sa le dovedesc oare, sa-mi permita a depune juramantul pana la 08.06? De cate ori pe saptamana se primeste juramantul la Chisinau?
Offline FW  
#115 Postat : miercuri, 30 mai 2012 20:51:23(UTC)
FW
Sa programat cineva in ultilmele zile cu numar de ordin mai mare de cat cel afisat pe sait, adica 426?
Offline tvb  
#116 Postat : miercuri, 30 mai 2012 22:58:31(UTC)
tvb
cum sa se programeze mai mare ,ai asteptat cine stie cit si nu poti sa mai astepti putin,,nerabdatori mai sunteti,,,...
Offline annnna  
#117 Postat : miercuri, 30 mai 2012 23:12:23(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Multe s-au mai schimbat in ultimii ani...programari pe site-uri...inainte plangeai pe la usa pe la ei si tot nu aveai un raspuns.
Intrebare, ca nu mai sunt in tema: Pentru cei ce au domiciliul in sudul RM unde ar trebui sa depuna juramantul? In Cahul? Cine stie, rog sa-mi raspunda. E obligatoriu in Cahul sau daca doreste poate sa se programeze la Chisinau. Si care este site-ul care poate fi urmarit cu numarul Ordinelor?
Dupa publicarea Ordinului in cat timp ar trebui sa depui juramantul? Tot 3 luni? Sau cand se publica Ordinul pe site-ul consulatelor, atunci obligatoriu trebuie sa mergi sa te programezi?!!!
Multumesc anticipat

Editeaza de catre utilizator miercuri, 30 mai 2012 23:15:01(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline sabina  
#118 Postat : joi, 31 mai 2012 08:48:45(UTC)
sabina
Postari: 124
A fost multumit de: 43 -ori in postarea 31
Locatia: chisinau
Originally Posted by: annnna Go to Quoted Post
Multe s-au mai schimbat in ultimii ani...programari pe site-uri...inainte plangeai pe la usa pe la ei si tot nu aveai un raspuns.
Intrebare, ca nu mai sunt in tema: Pentru cei ce au domiciliul in sudul RM unde ar trebui sa depuna juramantul? In Cahul? Cine stie, rog sa-mi raspunda. E obligatoriu in Cahul sau daca doreste poate sa se programeze la Chisinau. Si care este site-ul care poate fi urmarit cu numarul Ordinelor?
Dupa publicarea Ordinului in cat timp ar trebui sa depui juramantul? Tot 3 luni? Sau cand se publica Ordinul pe site-ul consulatelor, atunci obligatoriu trebuie sa mergi sa te programezi?!!!
Multumesc anticipat

1. Daca ai viza de domiciului in circumscriptia consulara http://cahul.mae.ro/inde...hp?lang=ro&id=109793 atunci trebuie la Cahul. (asa stiu eu, dar sa vedem ce vor spune si altii)
2. Periodic accesezi acest link si ai sa vezi pina la ce ordin se programeaza http://cahul.mae.ro/inde...hp?lang=ro&id=109811
3. http://cahul.mae.ro/inde...hp?lang=ro&id=110046 aici in text ai sa gasesti confirmarea faptului ca DA trebuie prezentat juramintul in termen de 3 luni

Mult succes
thanks 1 utilizator a multumit sabina acest post util.
Offline FW  
#119 Postat : joi, 31 mai 2012 10:17:07(UTC)
FW
Originally Posted by: tvb Go to Quoted Post
cum sa se programeze mai mare ,ai asteptat cine stie cit si nu poti sa mai astepti putin,,nerabdatori mai sunteti,,,...

Nu degeaba am dat intrebarea am doi ani de experienta pe acest sait si stiu ca pe saitul ambasadei e scris una dar de fapt programau innainte si dupa ordine mai noi. Citeste topicul meu mai de sus am spus ca plec in deplasare pe o luna, macar as dori sa ma programez ca sa stiu precis cand vin din deplasare.
Offline arsen  
#120 Postat : joi, 31 mai 2012 11:43:16(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
da e obligatoriu sa depui la Cahul in Chisinau nu-ti vor permite asta stiu 100 de procente, si se depune juramintul din data cind esti publicat in ordinul cu tare, din ziua cu ordinul se numara acele trei luni,bafta.
thanks 1 utilizator a multumit arsen acest post util.
Offline annnna  
#121 Postat : luni, 25 iunie 2012 20:23:11(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
Programarea pentru juramant la Consulate se poate face si prin telefon sau doar personal?
Offline Cezar  
#122 Postat : luni, 25 iunie 2012 21:11:07(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: annnna Go to Quoted Post
Programarea pentru juramant la Consulate se poate face si prin telefon sau doar personal?

Brick wall Brick wall Brick wall
Offline andreea25  
#123 Postat : luni, 25 iunie 2012 21:37:20(UTC)
andreea25
Postari: 21
Salutare, in sfirsit astazi am primit raspuns la nenumaratele mele scrisori recomandate , dosar depus in 2008 , ordin aparut in 2010 insa eu nu avusem nici o instiintare...sunt atit de fericita, de parca s-a ivit o cale mai luminoasa in viata mea... acum nu stiu cum sa fac, am copil minor si sunt divortata...ce acte am nevoie pentru pasaportul copilului...am inteles ca trebuie declaratie din partea tatalui, dar in cazul cind el e plecat peste hotare si nu se raspunde cu noi si nici nu vrea sa- mi deie o astfel de declaratie ce pot sa fac eu??
multumesc anticipat
Offline Cezar  
#124 Postat : marți, 26 iunie 2012 07:57:53(UTC)
Cezar
Originally Posted by: andreea25 Go to Quoted Post
dar in cazul cind el e plecat peste hotare si nu se raspunde cu noi si nici nu vrea sa- mi deie o astfel de declaratie ce pot sa fac eu??
multumesc anticipat

Sa il dai in judecata sa il lipsesti de drepturile parintesti.
Offline andreea25  
#125 Postat : marți, 26 iunie 2012 18:25:21(UTC)
andreea25
Postari: 21
si daca el imi plateste pensia alimentara?
Offline Alexаndru  
#126 Postat : sâmbătă, 24 noiembrie 2012 00:05:58(UTC)
Alexаndru
Postari: 8
A fost multumit de: 15 -ori in postarea 3
Salut tuturor!

A fost cineva astazi sau ieri la consulatul? Vreau sa stiu daca ei deja fac programare pentru Ordin nr. 942. Stiu ca pe saitul lor e scris ca pana acum se programeaza numai pana la 937, dar poate ei pur si simplu inca n-au adaugat noutatea asta pe sait. Tatal meu vrea sa vina din strainatatea luni special pentru a face programarea la consulatul si nu stie daca are rost sa-i cumpere bilete la avion acum sau sa mai astepte putin. El are zile libere numai pana la miercuri deci trebuie sa stie asta foarte urgent.

Multumesc!

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 24 noiembrie 2012 00:07:42(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline CHILDREN  
#127 Postat : luni, 3 decembrie 2012 18:47:00(UTC)
CHILDREN
Postari: 184
A fost multumit de: 47 -ori in postarea 34
Am aparut in ordinul nr. 981 din 29.11.2012, cine stie pot sa merg deja la Ambasada Romaniei de la Chisinau sa ma programez pentru juramint?
Offline nickname  
#128 Postat : marți, 4 decembrie 2012 17:04:59(UTC)
nickname
Postari: 1
Locatia: Moldova
-IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 965P/ 2012, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!
Offline CHILDREN  
#129 Postat : marți, 4 decembrie 2012 17:34:08(UTC)
CHILDREN
Originally Posted by: nickname Go to Quoted Post
-IN ACEST MOMENT TOATE PERSOANELE APARUTE IN ORDINELE DE CETATENIE PANA LA NR. 965P/ 2012, INCLUSIV , SE POT PREZENTA LA SECTIA CONSULARA PENTRU PROGRAMAREA DEPUNERII JURAMANTULUI DE CREDINTA FATA DE ROMANIA !!!!

M-am uitat pe saitul ambasadei si n-am gasit unde pot vedea care persoane pot merge la ambasada pentru a se programa la juramint, am aflat doar dupa ce m-am chinuit timp de 2 ore sa sun la ambasada. Din cite am inteles de la doamna de la ambasada persoanele care au aparut in ordinul nr. 981 se pot programa la juramint peste o saptamina, dar mai precis cred ca din nou va trebui 2 ore sa ma chinui la telefon sa razbat la ambasada.
Offline CHILDREN  
#130 Postat : vineri, 7 decembrie 2012 18:25:49(UTC)
CHILDREN
Cine stie pentru care ordine de luni se va face programarea la juramint?
Offline CHILDREN  
#131 Postat : luni, 10 decembrie 2012 16:16:22(UTC)
CHILDREN
Cine stie pentru care ordine se face acum programarea la juramint?
Offline CHILDREN  
#132 Postat : luni, 10 decembrie 2012 16:23:20(UTC)
CHILDREN
Ma chinui de 2 ore sa sun la ambasada sa intreb si fara nici un rezultat.
Ar putea sa afiseze pe saitul lor cel putin pentru care ordine se face acum programarea sa nu se chinuie oamenii sa sune pentru ai intreba.
Offline dolce-vitta  
#133 Postat : luni, 10 decembrie 2012 19:24:29(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
pentru cei care se programeaza pentru depunerea juramintului la consulatul Romaniei din Trieste Italia stiu ca pe linga actele care sunt afisate pe saitul lor li se mai cer un timbru pe care moldovenii nostri trebuie sa-l solicite de la consulatul R.Moldova din Italia.Multi fac drumuri degeaba la consulat si sunt intorsi inapoi..asa a patit sora mea..pe linga toate li sa mai spus ca la depunerea juramintului la Trieste se percepe o taxa de 50 de euro.Azi am sunat la Ministerul Afacerilor Externe din Romania si am intrebat cei cu chestia cu timbrul si daca cumva se percepe taxa pentru depunerea juramintului si ei au ramas surprinsi sa auda acest lucru.Mai mult sora a scris o scrisoare catre ei si iaca ce raspuns a primit.

Stimată doamnă,

La solicitarea dvs. adresată Ministerului Afacerilor Externe la data de 3 decembrie 2012 cu privire la depunerea jurământului de credinţă, avem onoarea de a vă informa următoarele:

În cazul depunerii jurământului de credinţă faţă de România de către persoanele care au solicitat redobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului in străinătate (art. 20 al. 6 din Legea nr. 21/1991 republicată), pe teritoriul altui stat decât cel de domiciliu, aşa cum este şi cazul dumneavoastră, va fi solicitată dovada legală a şederii în acel stat, în sensul deţinerii unui permis de şedere valabil. Nu vor fi acceptaţi la depunerea jurământului posesorii vizelor de scurtă şedere, posesorii de adeverinţe de depunere a dosarelor de azil şi persoanele care execută pedepse privative de libertate.
În cazul dumneavoastră, permisul de şedere din Republica Italiană atestă şederea legală în acest stat.
Pentru depunerea jurământului de credinţă faţă de România trebuie să vă adresaţi Consulatului General al României la Trieste, şi aveţi nevoie de următoarele documente:
- buletin de identitate şi fişa de însoţire (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- certificat de naştere (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- certificat de căsătorie, dacă există (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
- certificat de divorţ (dacă este cazul);
- 2 fotografii color, de dată recentă, format 3,5 x 4,5 (cm);
- paşaportul in original şi o copie a acestuia;
- permisul de şedere / de muncă in perioada de valabilitate;
- certificatul de naştere al copilului, paşaportul individual (dacă are) sau paşaportul părintelui în care este înscris acesta – dacă este cazul.

Cu stimă,
Director DRCo

referitor la taxa care se percepe la consulatul Romaniei din Trieste ei au spus ca nu stiu nimic si daca cineva mai are asa informatie sa scrim o reclamatie oficiala si ei o sa se lamureasca cu taxa aceasta.
thanks 2 au multumit acest post util dolce-vitta.
Offline Cezar  
#134 Postat : joi, 13 decembrie 2012 14:39:53(UTC)
Cezar
Fac capica consulatele. Stau acolo niste guzgani si li se pare ca toti is prosti.
Offline dolce-vitta  
#135 Postat : joi, 13 decembrie 2012 16:20:51(UTC)
dolce-vitta
Le-am scris la cei de la Consulatul Romaniei de la Trieste daca se pecepe vre-o taxa pentru depunerea juramintului si mi-au raspuns ca juramintul se da gratis dar se achita certificatul de cetatenie 50 euro.
Offline Cezar  
#136 Postat : joi, 13 decembrie 2012 16:37:28(UTC)
Cezar
Originally Posted by: dolce-vitta Go to Quoted Post
Le-am scris la cei de la Consulatul Romaniei de la Trieste daca se pecepe vre-o taxa pentru depunerea juramintului si mi-au raspuns ca juramintul se da gratis dar se achita certificatul de cetatenie 50 euro.

Da MAE ce scrie?
Eu cred ca cei de la trieste mutesc.
Offline shullerm  
#137 Postat : joi, 13 decembrie 2012 17:28:21(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011

julishi
pentru o foaie cu poza pe dinsa, si niste insemne -- 50 iepurasi -- grabioj! :D
Offline dolce-vitta  
#138 Postat : vineri, 14 decembrie 2012 11:35:25(UTC)
dolce-vitta
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Da MAE ce scrie?
Eu cred ca cei de la trieste mutesc.

Le-am redectionat la cei de la MAI scrisoarea de la Consulatul din Trieste unde imi scriu ca pentru certificat de achita 50 euro sa vedem ce spun
Offline dolce-vitta  
#139 Postat : vineri, 14 decembrie 2012 11:38:32(UTC)
dolce-vitta
Originally Posted by: shullerm Go to Quoted Post
julishi
pentru o foaie cu poza pe dinsa, si niste insemne -- 50 iepurasi -- grabioj! :D

Depunerea juramantului de credinta nu este supusa unei taxe consulare. In urma depunerii juramntului se elibereaza un certificat ca sunteti cetatean roman, care costa 50 euro. acesta e raspunsul de la consulatul din Trieste

Atunci cum explicati ca in alte consulate a Romaniei din diferite tari eliberarea certificatului de cetatenie se elibereaza gratis.Mai mult am sunat la Ministerul afacerilor externe si am intrebat daca certificatul de cetatenie se elibereaza contra plata si raspunsul a fost ca nu se percepe taxa . aceasta e intrebarea mea lor referitor la taxa
Certificatul care se elibereaza in plus fata de certificatul de cetatenie, se elibereaza in limba italiana si va este necesar la autoritatile italiene, la oficiul pentru imigrari, pentru a comunica faptul ca sunteti cetatean comunitar, lucru obligatoriu in conformitate cu normele UE. In baza acestui certificat autoritatile italiene sunt obligate sa va stearga inregistrarile facute in baza de date pentru vize. Certificatul de cetatenie nu se taxeaza!
raspunsul lor primit acuma dimineata
Offline shullerm  
#140 Postat : vineri, 14 decembrie 2012 17:15:23(UTC)
shullerm
Postari: 304
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 108
Locatia: Cricova, Dosar depus in Chisinau la 30-Sep-2010, aviz pozitiv 29-Iul-2011. ORDIN 872 din 12-Sep-2011, juramint 28-Sep-2011
Depunerea juramantului de credinta nu este supusa unei taxe consulare. In urma depunerii juramntului se elibereaza un certificat ca sunteti cetatean roman, care costa 50 euro. acesta e raspunsul de la consulatul din Trieste

Atunci cum explicati ca in alte consulate a Romaniei din diferite tari eliberarea certificatului de cetatenie se elibereaza gratis.Mai mult am sunat la Ministerul afacerilor externe si am intrebat daca certificatul de cetatenie se elibereaza contra plata si raspunsul a fost ca nu se percepe taxa . aceasta e intrebarea mea lor referitor la taxa
Certificatul care se elibereaza in plus fata de certificatul de cetatenie, se elibereaza in limba italiana si va este necesar la autoritatile italiene, la oficiul pentru imigrari, pentru a comunica faptul ca sunteti cetatean comunitar, lucru obligatoriu in conformitate cu normele UE. In baza acestui certificat autoritatile italiene sunt obligate sa va stearga inregistrarile facute in baza de date pentru vize. Certificatul de cetatenie nu se taxeaza!
raspunsul lor primit acuma dimineata

Sa refuze certificatul cela suplimentar! Nafic el nu trebuie!
Offline vadwind  
#141 Postat : marți, 18 decembrie 2012 11:18:00(UTC)
vadwind
Postari: 1
Originally Posted by: nell Go to Quoted Post
Urmareste pe saitul consulatului care ordine se programeaza pentru juramint, si cind apare si ordinul tau, atunci fa copii la buletin, certificat de nastere, casatorie daca esti casatorita, foto color 3,5x4,5 si mergi la consulat sa te programezi.

Salut!!! Spuneti-mi va rog, toate aceste copii trebuie intarite la notariat, sau nu? Mersi anticipat
Offline Victoria Victoria  
#142 Postat : marți, 18 decembrie 2012 17:41:06(UTC)
Victoria Victoria
Postari: 2
Salutare,

Am asa o intrebare:

La depunerea dosarului pentru redobandirea cetateniei romane, mama a solicitat redobandirea cetateniei si pentru copilul minor (4 ani).
In ordinul de cetatenie trebuie sa apara doar numele mamei sau si numele copilului minor???

Merci!
Cine stie raspunsul, nu ezitati sa ma ajutati :)
Offline Costel  
#143 Postat : marți, 18 decembrie 2012 21:34:34(UTC)
Costel
Postari: 158
A fost multumit de: 36 -ori in postarea 27
Originally Posted by: Victoria Victoria Go to Quoted Post
Salutare,

Am asa o intrebare:

La depunerea dosarului pentru redobandirea cetateniei romane, mama a solicitat redobandirea cetateniei si pentru copilul minor (4 ani).
In ordinul de cetatenie trebuie sa apara doar numele mamei sau si numele copilului minor???

Merci!
Cine stie raspunsul, nu ezitati sa ma ajutati :)

In ordin o sa apara numai numele Mamei. Dupa depunerea juramintului -o sa perfecteze actele si pentru minor. Mult succes !
thanks 1 utilizator a multumit Costel acest post util.
Offline Victoria Victoria  
#144 Postat : miercuri, 2 ianuarie 2013 18:28:28(UTC)
Victoria Victoria
Postari: 2
Buna,

Pe siteul Ambasadei Romaniei e indicat ca la moment se pot programa pentru depunerea juramantului persoanele aparute pana la ordinul 984 inclusiv.

Cine stie, e posibil sa se programeze si persoanele care figureaza in ordinele mai recente, de ex. dupa 984 ?

Tempoul lor de lucru pare a fi lent si involuntar iti faci griji ca nu cumva sa nu te incadrezi in intervalul de 3 luni prevazut de lege pentru depunerea juramantului de la aparitia in ordinul de cetatenie.

Merci!!!!!

Offline Sabina-Erik  
#145 Postat : joi, 3 ianuarie 2013 12:51:24(UTC)
Sabina-Erik
Postari: 23
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
Daca asa scrie pe sait, atunci la sigur nu e posibil sa te programezi acum pentru juramint. Dar nu ai de ce sa-ti faci griji, cu siguranta te vei incadra in aceste 3 luni. Ei iau in calcul aceasta nuanta.
Offline Vasy@  
#146 Postat : miercuri, 9 ianuarie 2013 00:54:28(UTC)
Vasy@
Postari: 38
Originally Posted by: Sabina-Erik Go to Quoted Post
Daca asa scrie pe sait, atunci la sigur nu e posibil sa te programezi acum pentru juramint. Dar nu ai de ce sa-ti faci griji, cu siguranta te vei incadra in aceste 3 luni. Ei iau in calcul aceasta nuanta.

Da dar unde scrie pe sait?In ce sectiune?Am cautat pe sait si nu am gasit.
Offline Vasy@  
#147 Postat : joi, 17 ianuarie 2013 21:16:04(UTC)
Vasy@
Postari: 38
Deja am gasit unde este informatia pina la ce ordin se poate de depus juramantul.
http://chisinau.mae.ro/node/264
Cam greu la ei se misca rindul.
Utilizatori pe tema
3 Pagini<123
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.