Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Alex_76  
#51 Postat : miercuri, 19 septembrie 2012 18:06:02(UTC)
Nivel: Incepator
Alex_76
Postari: 3
Locatia: Kiev
Mersi de raspuns, serjmin
Stau si cantaresc acum- e de bine sau de rau ca ucrainenii totusi primesc cetatenie, dar pe net nu apar. Am inteles corect? Ca totusi cetatenie li se acorda?
Poate pentru protectia noastra, celor din Ucraina. Pentru ca acu ceva timp, daca luai cetatenie romana, in 2 ani trebuia sa renunti la cea ucraineana. Si multi (inclusiv eu) nu as vrea sa renunt. Daca apari cat e netu de mare, sa te stie o Ucraina intreaga cu tot cu serviciile de securitate, nu e chiar de bine. As prefera o discretie cat de cat.
Acu sta intrebarea sa traiasca si sa lucreze bine posta Ucrainei, ca altfel nu mai vedem nici o invitatie la juramant. Sau te instiinteaza si pe mail? Stie cineva?
Offline serjmin  
#52 Postat : miercuri, 19 septembrie 2012 20:50:50(UTC)
Nivel: Membru Avansat
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Alex_76 Go to Quoted Post
Mersi de raspuns, serjmin
Stau si cantaresc acum- e de bine sau de rau ca ucrainenii totusi primesc cetatenie, dar pe net nu apar. Am inteles corect? Ca totusi cetatenie li se acorda?
Poate pentru protectia noastra, celor din Ucraina. Pentru ca acu ceva timp, daca luai cetatenie romana, in 2 ani trebuia sa renunti la cea ucraineana. Si multi (inclusiv eu) nu as vrea sa renunt. Daca apari cat e netu de mare, sa te stie o Ucraina intreaga cu tot cu serviciile de securitate, nu e chiar de bine. As prefera o discretie cat de cat.
Acu sta intrebarea sa traiasca si sa lucreze bine posta Ucrainei, ca altfel nu mai vedem nici o invitatie la juramant. Sau te instiinteaza si pe mail? Stie cineva?

anc-ul trimite info la consulate.consulatele trimit scrisori obisnuite la clienti.le zice sa vina urgent la consulat.problema e ca consulatele nu prea lucreaza bine.plusul cel mare e ca daca stii ca ai ordin-nu-ti mai trebuie scrisoare-te primesc asa la juramant.
Offline Alex_76  
#53 Postat : joi, 20 septembrie 2012 10:26:38(UTC)
Nivel: Incepator
Alex_76
Postari: 3
Locatia: Kiev
http://epochtimes-romani...iunea-unei-tari---127767

Serjmin, nu prea am inteles-o pe asta- te primesc si asa la juramant.. Adica, este un ordin, publicat sau nu, in care apari. Si vii la juramant cand vrei? Principalul, sa nu fie mai tarziu de 3 luni de la ordin?
Nu este o data concreta?
Eu trebuie sa merg la Bucuresti pentru juramant, m-am ales domiciliul in Romania. E si acolo valabila treaba?
Is cam buimacita de atatea informatii. Pana mi-am depus dosarul a durat o gramada, mi-am tradus actele de nu stiu cate ori, dar vad ca lumina de la capatul tunelului e al naibii de departe.
Offline vika 82  
#54 Postat : miercuri, 10 octombrie 2012 12:19:28(UTC)
Nivel: Membru
vika 82
Postari: 22
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Locatia: Romania
salutare,
Verisorul meu a primit o scrisoare de la ANC in care i se cere sa completeze dosarul cu :
acte de identitate precum si cele de stare civila a ascendentilor in copii legalizate si traducerea legalizata in romana, plus certificatele de nastere a copiilor minori impreuna cu declaratia mamei, tot asa traduse si legalizate impreuna cu copiile legalizate.
Dosarul a fost depus la Bucuresti, personal, cu traducerile legalizate plus fotocopii.Acuma, eu inteleg ca acele fotocopii trebuiau si ele legalizate, dar de ce mai trebuie inca odata traducerile legalizate?mai ales ca au si scris in scrisoare:'precizam ca la dosar se afla doar traducerile legalizate ale acestor inscrisuri plus fotocopii".
ASTA INSEAMNA ALTI BANI SI ALTA DISTRACTIE.
Nu stiu acuma...ei mentioneaza ca se pot trimite oprin scrisoare recomandata..da diin ce vad eu pe aici...nu poti sa fii sigur nici asa..desi nici personal tot nu se stie.
Sunt curioasa...iar tre sa asteptam 14 luni pana se sinchisesc sa zica ceva?
Offline vika 82  
#55 Postat : miercuri, 10 octombrie 2012 12:20:42(UTC)
Nivel: Membru
vika 82
Postari: 22
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 4
Locatia: Romania
Apropo, toate merg legalizate la un notar din Romania , nu? O intrebare poate stupida, da nu as vrea s-o dau in bara
Offline serjmin  
#56 Postat : luni, 3 decembrie 2012 00:00:48(UTC)
Nivel: Membru Avansat
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
nou consul general la cernauti va fi eleonora moldovan.am inteles ca pana acum a fost la balti.ce stim despre ea?stie cineva?
thanks 1 utilizator a multumit serjmin acest post util.
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.