Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

5 Pagini«<345
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline vicky_g  
#201 Postat : joi, 20 octombrie 2011 22:10:41(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vicky_g
Postari: 1,575
A fost multumit de: 575 -ori in postarea 438
Locatia: Romania,Bucuresti
Originally Posted by: Tincutza Go to Quoted Post
Chiar la prima.

Eu uitasem atunci la care intrasei tu, si abia cand eram deja la IASI, mi-am adus aminte la care tanti ai fost tu(la a doua de langa perete), si mi-e era o ciuda ca am gresit masa, ca nu am intrebat tanti care trebuieBrick wall Brick wall
Ei lasa, ca tot de manutza amandoua ramanem pana primim certificatul de cetatenieThumpUp

Multumesc de incurajari.
Vasile multumesc si tieThumpUp

Exact !!! Yuhuhu !!!
thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline taylor  
#202 Postat : vineri, 28 octombrie 2011 14:15:12(UTC)
Nivel: Incepator
taylor
Postari: 1
Locatia: Chisinau
Salut pe toti,

Sunt si eu la inceput de cale

- Va rog frumos spuneti-mi daca este nevoie sa am toate certificatele in original la momentul depunerii dosarului (ori este nevoie doar de copii legalizate)

- De asemenea, trimiteti-ma la adresa locului unde se depun actele la Bucuresti, si niste obiecte de referinta cum de ajuns acolo.

Multumesc tuturor care intretin acest forum si ajuta pe altii.

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 octombrie 2011 14:16:53(UTC)  | Motiv: completarea intrebarii

Offline vicky_g  
#203 Postat : vineri, 28 octombrie 2011 15:17:03(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: taylor Go to Quoted Post
Salut pe toti,

Sunt si eu la inceput de cale

- Va rog frumos spuneti-mi daca este nevoie sa am toate certificatele in original la momentul depunerii dosarului (ori este nevoie doar de copii legalizate)

- De asemenea, trimiteti-ma la adresa locului unde se depun actele la Bucuresti, si niste obiecte de referinta cum de ajuns acolo.

Multumesc tuturor care intretin acest forum si ajuta pe altii.

Nu e nevoie de originale la depunerea dosarului ,doar copii legalizate .
La Bucuresti , dosarul se depune pe str. Smardan nr 3 . Intrare de pe Str. Blanari .
Daca cobori la Universitate , mergi pe jos 3-5 minute pana la ANC (intrarea pe str. Blanari , daca nu gresesc este un magazin de haine Kenvelo .. pe aceeasi strada Blanari sunt cafenelele : The Embassy si Hanul cu tei ... mai in fata si mai aproape de ANC este o cafenea Shakespeare Bar , alaturi de cafenea e ANC-ul iar in fata e Biserica SF. Nicolae .

Daca vii dinspre Unirii , 10 min pe jos :)

Ahh , da ..inca o idee... vizualizare stradala pe google.maps.ro

Am scris de cafenele ca-i mai usor de orientat :)) oricum barbatii tin minte aceste repere usor ... Asa ca Felix si Andy's sa nu va luati de capul meu ca stiu cafenelele din Bucuresti :)))

Editeaza de catre utilizator vineri, 28 octombrie 2011 19:57:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit vicky_g acest post util.
Offline diana100  
#204 Postat : vineri, 28 octombrie 2011 21:18:26(UTC)
Nivel: Membru
diana100
Postari: 16
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: Ungheni
Buna.Am si eu o intrebare. Fratele meu are actele gata sa le depuna la Iasi. Dar sotia lui are buneii nascuti in asa -zisa"Transnistria" pe malul sting al Nistrului .Poate cineva cunoaste, ea poate obtine cetatenie romana pe baza redobindirii. Sau doar cei nascuti intre Prut si Nistru au acest dretp. Va multumesc anticipat.
Offline Felix  
#205 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 02:58:16(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Originally Posted by: vicky_g Go to Quoted Post
Nu e nevoie de originale la depunerea dosarului ,doar copii legalizate .
La Bucuresti , dosarul se depune pe str. Smardan nr 3 . Intrare de pe Str. Blanari .
Daca cobori la Universitate , mergi pe jos 3-5 minute pana la ANC (intrarea pe str. Blanari , daca nu gresesc este un magazin de haine Kenvelo .. pe aceeasi strada Blanari sunt cafenelele : The Embassy si Hanul cu tei ... mai in fata si mai aproape de ANC este o cafenea Shakespeare Bar , alaturi de cafenea e ANC-ul iar in fata e Biserica SF. Nicolae .

Daca vii dinspre Unirii , 10 min pe jos :)

Ahh , da ..inca o idee... vizualizare stradala pe google.maps.ro

Am scris de cafenele ca-i mai usor de orientat :)) oricum barbatii tin minte aceste repere usor ... Asa ca Felix si Andy's sa nu va luati de capul meu ca stiu cafenelele din Bucuresti :)))

Sau cu o strada mai inapoi intri pe strada Doamnei acolo este intersectie cu bulevardul.
Blanari e urmatoarea stradela, ea nare intersectie cu bulevardul cel mare.

Numai ca ai incurcat oleaca itele cred. Smile "Hanul cu tei" nu-i pe Blanari, dar:
daca iesim din ANC, mergem un 10 metri inainte si 90 de grade la dreapta.
La mana stanga avem intrarea in bar, in dreapta sediul la partidu lu Becali.Smile
Mergem pe stradela ingusta printre cladiri si apoi cotim la stanga(na levo) BigGrin si tot pe stanga is "Teii"Smile

taylor sa te duci printre cladiri cum am scris mai sus(acolo is multe terase, baruri...) si in stanga si in dreapta si ai sa
nimeresti in lumea lorzilor, milorzilor, doamnelor cu palarii care se leaga sub barba Smile si cu rochii cu fluturasi mari BigGrin deasupra fundului
daca o sa-ti mearga ai sa-l intalnesti si pe Dartanian, Aramis, Partos, Atos, Constantiya s.a.
Sa te duci acolo, ai sa-ti aduci aminte si ai sa intelegi despre ce vorbesc.
Sunt si in Chisinau asa stradele de pe vremea lui Puskin, dar is putine.
Da daca vrei sa umbli prin magazine de haine, pe partea la Kenvelo stau lipite unu langa altu, is pline cu fel de fel de "borfaraie" Smile

.

Editeaza de catre utilizator marți, 1 noiembrie 2011 03:07:12(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vicky_g  
#206 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 03:19:56(UTC)
vicky_g
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
Sau cu o strada mai inapoi intri pe strada Doamnei acolo este intersectie cu bulevardul.
Blanari e urmatoarea stradela, ea nare intersectie cu bulevardul cel mare.

Numai ca ai incurcat oleaca itele cred. Smile "Hanul cu tei" nu-i pe Blanari, dar:
daca iesim din ANC, mergem un 10 metri inainte si 90 de grade la dreapta.
La mana stanga avem intrarea in bar, in dreapta sediul la partidu lu Becali.Smile
Mergem pe stradela ingusta printre cladiri si apoi cotim la stanga(na levo) BigGrin si tot pe stanga is "Teii"Smile

taylor sa te duci printre cladiri cum am scris mai sus(acolo is multe terase, baruri...) si in stanga si in dreapta si ai sa
nimeresti in lumea lorzilor, milorzilor, doamnelor cu palarii care se leaga sub barba Smile si cu rochii cu fluturasi mari BigGrin deasupra fundului
daca o sa-ti mearga ai sa-l intalnesti si pe Dartanian, Aramis, Partos, Atos, Constantiya s.a.
Sa te duci acolo, ai sa-ti aduci aminte si ai sa intelegi despre ce vorbesc.
Sunt si in Chisinau asa stradele de pe vremea lui Puskin, dar is putine.
Da daca vrei sa umbli prin magazine de haine, pe partea la Kenvelo stau lipite unu langa altu, is pline cu fel de fel de "borfaraie" Smile

.

N-am incurcat nimic Felix :))) weekend-urile le petrec in centru vechi... pe Blanari este intrare si la The embassy si Hanul cu tei ... astea 2 cafenele au intrare si pe strada de mai jos (Lipscani ... pe Lipscani este si Muse )
Str. Blanari are iesire spre B-dul N.Balcescu (in colt e magazinul Kenvelo )( cand zic intersectie ma refer ca se intersecteaza astea 2 strazi , fie ca continua una din ele sau nu)
Str. Doamnei e o str. mai sus de Blanari :)) mai aproape de Universitate limba

Editeaza de catre utilizator marți, 1 noiembrie 2011 03:22:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#207 Postat : marți, 1 noiembrie 2011 03:56:54(UTC)
Felix
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
N-am incurcat nimic Felix :))) weekend-urile le petrec in centru vechi... pe Blanari este intrare si la The embassy si Hanul cu tei ... astea 2 cafenele au intrare si pe strada de mai jos (Lipscani ... pe Lipscani este si Muse )
Str. Blanari are iesire spre B-dul N.Balcescu (in colt e magazinul Kenvelo )( cand zic intersectie ma refer ca se intersecteaza astea 2 strazi , fie ca continua una din ele sau nu)

Ap mi-am dat eu seama ca te invarti prin cafenelele din zona :)))))))
si zic daca tot n-are ea treaba cu cafenelele, apai fie nu ma iau de cafenele LOL
Este intrare si de pe Blanari ? atunci e minunat. BigGrin n-am fixat eu chiar toate momentele.
Inseamna ca nici unul din noi n-a incurcat.

Drumu care intra in "coasta" altui drum si nu iese dintransu :)) prin cealalta coasta sau prin alta parte nu se socoate intersectie :)))
De asta si ziceam ca ajungi pan la intersectia bulevardul cu strada Doamnei (e intersectie maricica(rabdarica:)) ) cu ochiul liber se vede) cotesti la dreapta si apoi cam peste ~100 metri cotim la stanga pe Blanari (intri din acest capat).

p.s. "Cstati" cine imnul n-a dovedit sa-l invete, acolo aproape maxim ~100 de metri este Biblioteca Nationala...asa ca toti la biblioteca la invatat imnul in liniste..."ne haleaviti" BigGrin
.

Editeaza de catre utilizator marți, 1 noiembrie 2011 04:34:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AntropovV  
#208 Postat : luni, 5 decembrie 2011 12:17:03(UTC)
AntropovV
Postari: 5
Locatia: Moldova
Buna ziua!

Ati putea sa ma luminati referitor la cazierul judiciar romanesc? Trebuie sa te prezinti personal sau delegarea unei altei persoane din Bucuresti e posibila? Daca mai stiti cat timp este valabil:)

Va multumesc mult!
Offline rigu  
#209 Postat : luni, 5 decembrie 2011 12:21:44(UTC)
rigu
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: AntropovV Go to Quoted Post
Buna ziua!

Ati putea sa ma luminati referitor la cazierul judiciar romanesc? Trebuie sa te prezinti personal sau delegarea unei altei persoane din Bucuresti e posibila? Daca mai stiti cat timp este valabil:)

Va multumesc mult!

Cazierul judiciar romanesc i-l poate lua doar un cetatean roman cu resedinta in Romania, avand o procura de la tine. Este valabil 3 luni de zile.
Offline Buburuza  
#210 Postat : luni, 5 decembrie 2011 13:17:09(UTC)
Buburuza
Postari: 42
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: moldova
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
Cazierul judiciar romanesc i-l poate lua doar un cetatean roman cu resedinta in Romania, avand o procura de la tine. Este valabil 3 luni de zile.

Eu am ridicat pentru neamuri si fara sa arat ca sunt cetatean roman. Ap ridicat si pe permisul de rezidenta in RO dar si pe pasaportul Moldovenesc. Daca esti cetatean roman, poti ridica de la resedinta de judet, daca nu, de la Bucuresti. Eu deseori am ajutat colegii d emunca, vecinii si nu au fost probleme!
thanks 2 au multumit acest post util Buburuza.
Offline serjmin  
#211 Postat : luni, 5 decembrie 2011 13:21:08(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: Buburuza Go to Quoted Post
Eu am ridicat pentru neamuri si fara sa arat ca sunt cetatean roman. Ap ridicat si pe permisul de rezidenta in RO dar si pe pasaportul Moldovenesc. Daca esti cetatean roman, poti ridica de la resedinta de judet, daca nu, de la Bucuresti. Eu deseori am ajutat colegii d emunca, vecinii si nu au fost probleme!

corect.cu permis de resedinta in romania tot poti sa-ti scoti cazierul.
Offline AntropovV  
#212 Postat : luni, 5 decembrie 2011 13:53:46(UTC)
AntropovV
Postari: 5
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post

Mersi mult!:) Vorbim insa despre ridicarea cazierului sau si depunerea? Aflandu-ma in Bucuresti, pot sa-i fac cazier mamei, fara prezenta ei?:) De ce acte am nevoie?

Mii de multumiri inca o data:) Am fost placut surprinsa de receptivitate!
Offline rigu  
#213 Postat : luni, 5 decembrie 2011 13:56:55(UTC)
rigu
Mersi mult!:) Vorbim insa despre ridicarea cazierului sau si depunerea? Aflandu-ma in Bucuresti, pot sa-i fac cazier mamei, fara prezenta ei?:) De ce acte am nevoie?

Ai nevoie doar de o procura de la ea, care sa-ti legitimeze dreptul de a ridica cazierul.
Pentru a ridica cazierul mergi la sectia de politie din zona unde ai permis de sedere, sau viza de resedinta/flotant
Treb sa achiti in prealabil la trezorerie 10 RON taxa de stat.
Treb sa ai la tine pe langa procura copia buletinului ei.

Ce inseamna depunere? Sa depui dosarul pentru redobandire in locul ei?
Offline rigu  
#214 Postat : luni, 5 decembrie 2011 13:58:11(UTC)
rigu
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
corect.cu permis de resedinta in romania tot poti sa-ti scoti cazierul.

Permisul de sedere iti ofera aceleasi drepturi (de fapt majoritatea) ca si cetatenilor romani, in ce priveste serviciile sociale prestate de stat.
Offline serjmin  
#215 Postat : luni, 5 decembrie 2011 14:05:33(UTC)
serjmin

aveti resedinta in romania?cum s-a scris mai sus-cazierul poate sa vi-l scoata un cetatean roman sau un cetatean strain cu resedinta in romania
Offline vicky_g  
#216 Postat : luni, 5 decembrie 2011 14:40:51(UTC)
vicky_g
Si este valabil 6 luni cazierul romanesc . Cel moldovenesc e valabil 3 luni :)
thanks 2 au multumit acest post util vicky_g.
Offline !!!Stella!!!  
#217 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 13:00:59(UTC)
!!!Stella!!!
Postari: 3
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Iata ca si eu am depus in aceasta saptamina dosarul la Bucuresti. Au fost foarte putini. La 7 eram acolo si eram a 77 pe lista facuta de niste persoane, iar apoi a 68 pe biletelul primit de Autoritatea nationala pt cetatenie. La 9 ne-au chemat inauntru si la 9.50 deja era depus dosarul. A fost foarte repede si simplu :-) Deja nu mai e rindul cela mare care era cu citiva ani in urma cum citisem eu pe alte forumuri.
thanks 3 au multumit acest post util !!!Stella!!!.
Offline serjmin  
#218 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 13:22:17(UTC)
serjmin
Originally Posted by: !!!Stella!!! Go to Quoted Post
Iata ca si eu am depus in aceasta saptamina dosarul la Bucuresti. Au fost foarte putini. La 7 eram acolo si eram a 77 pe lista facuta de niste persoane, iar apoi a 68 pe biletelul primit de Autoritatea nationala pt cetatenie. La 9 ne-au chemat inauntru si la 9.50 deja era depus dosarul. A fost foarte repede si simplu :-) Deja nu mai e rindul cela mare care era cu citiva ani in urma cum citisem eu pe alte forumuri.

poti sa ne spui ce numere la dosare dau acum?la depunere te-au intrebat ceva?ai completat pe loc ceva?au incercat sa afle daca cunosti limba romana?

Editeaza de catre utilizator duminică, 22 ianuarie 2012 13:23:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline vitass098  
#219 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 16:23:21(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Originally Posted by: !!!Stella!!! Go to Quoted Post

Multumesc,pentru info.Cred ca este timpul de deschis un topic nou: Dosare depuse in 2012'
Offline !!!Stella!!!  
#220 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 17:11:01(UTC)
!!!Stella!!!
poti sa ne spui ce numere la dosare dau acum?la depunere te-au intrebat ceva?ai completat pe loc ceva?au incercat sa afle daca cunosti limba romana?

nr la dosarul meu e 7342/RD, nustiu sigur daca tu asta ai avut in vedere dar pe biletelul care mi l-au dat doar asta scrie. La depunere nu m-au intrebat nimic, dar am vazut ca altor persoane le-au acordat niste intrebari, de care anume - nustiu pentru ca eram plina de emotii si nu auzeam altceva :-))). CEL mai important e sa puneti actele in dosar in ordine, foarte multe persoane au fost intoarse pentru a-si pune actele in ordine, si iarasi au asteptat la urma la rind. Despre limba romana - nu au incercat nimic, nu m-au intrebat nimic. principalul este sa fii cit de amabila cu domnul/doamna care iti verifica dosarul... "buna ziua, mersi, o zi buna", chiar daca ei au o fatsa ca te temi sa le zici ceva :-))). Acolo nu am completat nimic, doar cererea care mi-au dat-o ei, sau care o poti download-a de pe site-ul lor. Daca o completezi acasa e foarte bine,pentru ca mie mi-au inghetat degetele cit scriam, si de multe ori faceam mici greseli pe care ei nu le admit, si trebuia deja sa ma duc sa cumpar acele cereri. Daca ceva intrebari, eu raspund fara probleme.

Editeaza de catre utilizator duminică, 22 ianuarie 2012 17:14:21(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit !!!Stella!!! acest post util.
Offline vitass098  
#221 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 17:20:32(UTC)
vitass098
Pe ce data ai depus?
Offline vicky_g  
#222 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 18:28:33(UTC)
vicky_g
Presupun ca pe 18 ian. daca a zis saptamana aceasta
Offline !!!Stella!!!  
#223 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 19:00:19(UTC)
!!!Stella!!!
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Pe ce data ai depus?

pe 18 ianuarie....miercuri
Offline Shield  
#224 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 21:52:18(UTC)
Shield
Postari: 36
A fost multumit de: 32 -ori in postarea 14

Mdaaa,un an in urma eram 400 persoane,iar in 2010- 800!!!! Cred ca e in folosul Autoritatii sa proceseze dosare mai mult timp, ca daca le proceseaza rapid , multi angajati ramin fara serviciu inevitabil...
Offline serjmin  
#225 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 21:59:11(UTC)
serjmin
Originally Posted by: Shield Go to Quoted Post
Mdaaa,un an in urma eram 400 persoane,iar in 2010- 800!!!! Cred ca e in folosul Autoritatii sa proceseze dosare mai mult timp, ca daca le proceseaza rapid , multi angajati ramin fara serviciu inevitabil...

corect-risca sa-si piarda locul de munca zeci de functionari.
Offline vitass098  
#226 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:08:33(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Shield Go to Quoted Post

Nu cred ca,sint mai putini doritori de a obtina cetatenie romana.Cum vedem , din an in an numarul dosarelor se mareste. In 2010-70000: 2011-101000 dosare. Pur si simplu sau performat in primirea dosarelor,plus au marit numarul agentiilor si lucratorilor. In plus la asta multi depun in Moldova,pentru ca nu pot deschide viza.Ce se refera la temeiu,ca vor raminea fara lucru,tot nu este adevarat. Pe vre-o 8 ani sunt asigurati cu lucru. Numai daca noua conducere a Romaniei nu sa schimba vectorul.
Offline serjmin  
#227 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:15:06(UTC)
serjmin
Nu cred ca,sint mai putini doritori de a obtina cetatenie romana.Cum vedem , din an in an numarul dosarelor se mareste. In 2010-70000: 2011-101000 dosare. Pur si simplu sau performat in primirea dosarelor,plus au marit numarul agentiilor si lucratorilor. In plus la asta multi depun in Moldova,pentru ca nu pot deschide viza.Ce se refera la temeiu,ca vor raminea fara lucru,tot nu este adevarat. Pe vre-o 8 ani sunt asigurati cu lucru. Numai daca noua conducere a Romaniei nu sa schimba vectorul.

nu as fi asa de sigur.totul se tine pe numarul mare de moldoveni care redobandesc-si nu cred ca o sa ajunga moldoveni pe asa multi ani BigGrin .cred ca inca aproximativ 2 ani o sa fie asa aglomeratie-dupa aia incepem cu negrii-ei sunt tot necajiti.BigGrin
Offline vitass098  
#228 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:22:15(UTC)
vitass098
nu as fi asa de sigur.totul se tine pe numarul mare de moldoveni care redobandesc-si nu cred ca o sa ajunga moldoveni pe asa multi ani BigGrin .cred ca inca aproximativ 2 ani o sa fie asa aglomeratie-dupa aia incepem cu negrii-ei sunt tot necajiti.BigGrin

Nustiu cum cu negrii,dar daca se apuca de chinezi,le va ajunge si copiilor a acestor functionariBigGrin BigGrin BigGrin
Offline Shield  
#229 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:22:36(UTC)
Shield
Postari: 36
A fost multumit de: 32 -ori in postarea 14
Nu iuta ca 8 ani tu zici reiesind din populatia totala a Moldovei, care imbatraneste cu pasi mari, si nu toti isi doresc redobandirea a ceea ce nu au avut niciodata...
Offline vitass098  
#230 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:28:47(UTC)
vitass098
Chiar crezi ca in toata Moldova au ramas 800000 de cetateni? Eu cred ca sunt inca foarte multi,mai cresc in timp si copii.
Offline Cezar  
#231 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:39:40(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Da eu is de parerea ca e cam pe aici. Adica care au dorit au depus. Care mai vor vor depune. Insa is mult mai putini decat anii trecuti.
In MD multi "страдают фигней" cu moldovenismul si nu vor din principiu nici un fel de cetatenie alta decat moldoveneasca.
Blablabla...
Offline vitass098  
#232 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 22:51:24(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Da eu is de parerea ca e cam pe aici. Adica care au dorit au depus. Care mai vor vor depune. Insa is mult mai putini decat anii trecuti.
In MD multi "страдают фигней" cu moldovenismul si nu vor din principiu nici un fel de cetatenie alta decat moldoveneasca.
Blablabla...

,,Flag im v ruchi,, pentru ca cei care tipa pe la mitinguri,au pasapoarte diplomatice,si se odihnesc in Austria.Urla in dodie ,ca se tem,sa nu vie ,,deadea,,sa le ea afacereleBored
Offline Cezar  
#233 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 23:03:42(UTC)
Cezar
,,Flag im v ruchi,, pentru ca cei care tipa pe la mitinguri,au pasapoarte diplomatice,si se odihnesc in Austria.Urla in dodie ,ca se tem,sa nu vie ,,deadea,,sa le ea afacereleBored

??
Offline vitass098  
#234 Postat : duminică, 22 ianuarie 2012 23:35:01(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
??

Asta-i pentru aceia care ,,страдают фигней,,
Offline Cezar  
#235 Postat : luni, 23 ianuarie 2012 00:23:12(UTC)
Cezar
Asta-i pentru aceia care ,,страдают фигней,,

Aaa, eu nu am inteles de la inceput concret pentru cine BigGrin
Offline elmander  
#236 Postat : luni, 6 februarie 2012 22:46:19(UTC)
elmander
Locatia: chisinau
Buna!
Daca am dat toate actele, dar mai putin unul si mi-au zis sa le trimit in varianta electronica(actul de care am nevoie) pe ce site trebuie sa-l trimit?
multumesc anticipat!
Offline serjmin  
#237 Postat : luni, 6 februarie 2012 22:58:46(UTC)
serjmin
Originally Posted by: elmander Go to Quoted Post
Buna!
Daca am dat toate actele, dar mai putin unul si mi-au zis sa le trimit in varianta electronica(actul de care am nevoie) pe ce site trebuie sa-l trimit?
multumesc anticipat!

unde si ce act tb sa trimiti?
Offline Anjolin@  
#238 Postat : duminică, 30 septembrie 2012 22:59:48(UTC)
Anjolin@
Locatia: Roma
Originally Posted by: oxanne_m Go to Quoted Post
Salutare tuturor!

In sfirsit am depus si eu la Bucuresti, ieri pe 9 martie. Chiar a fost mai bine decit am crezut, desi nitel cam ger, dar am depus foarte repede, asa ca gerul mi-a prins chiar bine.
Am ajuns la 5.30 la ANC, cind m-am inscris eram a 106-ea. Mai apoi, la 7.00 au inceput sa citeasca lista din nou si care era pe loc intra sa-si ia formularul de cerere si un biletel cu alt numar de ordine pe care iti scriu si numele/prenumele tau. Biletelul era cu nr. 125. Aveai timp pina la 9 sa indeplinesti cererea si sa-ti aranjezi dosarul. Era acolo un "businessman" care pina la ora aceea vinduse un teanc de formulare de cereri si cei care reusisera sa cumpere aceste cereri tare erau suparati. Tot acest "businessman" mai vindea si mape cu sina si serviciu de gaurire a actelor. Gaurirea imi pare ca era 1Ron. Zic mai bine sa va luati totul cu voi. Daca gresiti ceva in cerere, puteti sa mai cereti una. Cu foarte multa placere o sa v-o dea paznicii de la intrare, desigur gratis.
La 9.00 paznicii lor au inceput sa strige lumea pe biletele. Eu am intrat la 9.20 (cu toate ca eram tocmai a 125-ea !!!) si la 9.30 eram libera ca pasarea in vint.
E foarte important sa aveti actele puse in ordinea indicata. In interior la ANC pe toti peretii este lista actelor. In principiu e valabila ordinea care a indicato Tincutza mai sus, doar imi permit unele specificari (probabil ca au fost modificari pe parcurs):
1. Pt cei care depun si actele pt copii minori - Dupa cele 3 declaratii, urmeaza certificatul de nastere a copilului, dupa care cele 2 declaratii de la ambii parinti privind acordul lor.
2. Ordinea copiilor pasaportului + buletinului de identitate acum este specificata - merge mai intii buletinul, apoi pasaportul.

Daca depuneti si pt copii, fiti foarte atenti ca doamna care va primeste dosarul sa vada acest lucru. Ulterior, cind va scoate acea foaie la imprimanta unde sunt indicate datela voastre (vedeti sa fie totul corect), uitati-va sa fie specificat faptul ca cereti si pt copil si numele lui sa fie corect.

Nu stiu precis, dar am auzit ca daca nu indici ca ceri cetatenie si pt copii in momentul cind o ceri si pt tine, mai apoi e mare umblatura pe drumuri daca totusi vrei ca si copii sa-ti fie romani. Si ca chestia asta se face numai la Bucuresti, ca tre sa prezinti o declaratie-explicatie de ce nu ai indicat copilul de la bun inceput... In fine, e ceea ce am auzit, dar daca e asa in realitate nu stiu.
Plus la asta, am intilnit o sumedenie de oameni, care cindva au depus prin intermediari contra plata "grea", si acum tot se pierd prin Bucuresti descurcind ceea ce au facut acesti intermediari. Concluzie: ocupati-va singuri de toate actele, ca nu e atit de complicat. E mult mai complicat sa descurci incurcatura altuia. Nimeni nu cunoaste mai bine a cui fecior/fiica/nepot/nepoata esti decit tine insati/insuti, iar restul e simplu si nu e nevoie de atitea bani.

Am avut norocul de un sofer foarte bun. Daca vreti va scriu pe email nr. de telefon. M-a luat de-acasa la 18.30, la 21.00 la vama eram, probleme cu vama nu am avut. Vamesii romani acum sunt tare amabili, desi nu scapa nicio masina fara a fi verificata cu lanterna si fara sa vada geanta fiecaruia. Si tot intreaba de tigari. La Bucuresti m-a dus unde imi trebuia la ANC, desi eram unica care mergea cu depusul (ceilalti isi rezolvau problemele cu dosarul). Nu m-a lasat sa inghet afara sau sa hoinaresc singura pe strazi. La 13.00 am iesit din Bucuresti, la 21.00 eram acasa.

Bafta la toti.
Eu ramin cu asteptatul.

Salut as avea si eu nevoie de un ajutor din partea ta, trimite-mi contactul soferului, daca mai face aceasta ruta. alionadorma@gmail.com multumesc anticipat.
Utilizatori pe tema
5 Pagini«<345
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.