Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline eugenvasilcov  
#1 Postat : luni, 26 decembrie 2011 21:56:07(UTC)
Nivel: Incepator
eugenvasilcov
Postari: 1
Locatia: Floresti
Stie cineva cum poate obtine sotia mea cet romana daca eu am cet. dubla, adica MDA si Rom.cum sa fac sa aiba si sotia si copiii cet Rom?
Offline Marius  
#2 Postat : marți, 27 decembrie 2011 00:22:15(UTC)
Nivel: Membru
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Originally Posted by: eugenvasilcov Go to Quoted Post
Stie cineva cum poate obtine sotia mea cet romana daca eu am cet. dubla, adica MDA si Rom.cum sa fac sa aiba si sotia si copiii cet Rom?

Varianta 1: Depune dosarul de redobandire a cetateniei romane, asa cum probabil ai facut si tu (cu conditia sa fie etnica romana)
Varianta 2: Rezideaza alaturi de tine 5 ani in Romania si depune ulterior dosarul pentru obtinerea cetateniei romane.

In cazul copiilor depinde varsta lor. Daca sunt sub 18 ani si copii devin cetateni odata cu tatal.
Offline rigu  
#3 Postat : marți, 27 decembrie 2011 13:38:47(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post
Varianta 1: Depune dosarul de redobandire a cetateniei romane, asa cum probabil ai facut si tu (cu conditia sa fie etnica romana)
Varianta 2: Rezideaza alaturi de tine 5 ani in Romania si depune ulterior dosarul pentru obtinerea cetateniei romane.

In cazul copiilor depinde varsta lor. Daca sunt sub 18 ani si copii devin cetateni odata cu tatal.

Varianta 1: In dosarul pentru redobandire a cetateniei ar fi bine sa puna si copia buletinului tau romanesc. Dupa cate am vazut, indirect influienteaza si asta.
Varianta 2: vezi etapele de reintregire a familiei pe site-ul ORI, pentru detalii
Offline cristy.cris  
#4 Postat : miercuri, 25 aprilie 2012 20:01:38(UTC)
Nivel: Incepator
cristy.cris
Postari: 1
Locatia: chisinau
eu am primit de curind pasaportul roman si vreau sa plec in germania. prietenul meu nu are cetatenie romana,dar vrem sa mearga cu mine in germania. cum ar fi posibil legal? este posibil sa ne casatorim in germania si sa ramina pe baza casatoriei?

Editeaza de catre utilizator miercuri, 25 aprilie 2012 20:02:11(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#5 Postat : miercuri, 25 aprilie 2012 21:21:14(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: cristy.cris Go to Quoted Post
eu am primit de curind pasaportul roman si vreau sa plec in germania. prietenul meu nu are cetatenie romana,dar vrem sa mearga cu mine in germania. cum ar fi posibil legal? este posibil sa ne casatorim in germania si sa ramina pe baza casatoriei?

NU.
Ii treb viza germana (apoi permis de sedere acolo) - asta se poate face in baza reintregirii familiei. Insa treb sa fii si tu legal acolo (munca, studii etc).
Sau cu carte de rezident RO (asta e reintregirea familiei in RO - destul de dificila treaba).
Offline nadph  
#6 Postat : vineri, 27 aprilie 2012 14:11:59(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Wenn ein EU-Bürger in einem anderen EU-Land arbeitet, haben seine Familienangehörigen ungeachtet ihrer Staatsangehörigkeit ebenfalls das Recht,
sich in diesem Land aufzuhalten und dort zu arbeiten. Die Kinder haben das Recht auf Schulbildung in dem betreffenden Land.

Mai in scurt daca ai de lucru in germania si ai documente cu care sa dovedesti asta ambasada DE ii obligata sa ii ofere
viza in 15 zile, pe degeaba. Conditia e ca sunteti casatoriti. Deoarece idee nu avem cu ce ai de gind sa te ocupi in DE
sfaturi mai detailate n-ai de unde primi.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.