Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline inoocika  
#1 Postat : luni, 2 aprilie 2012 01:41:11(UTC)
Nivel: Incepator
inoocika
Postari: 1
Locatia: Bucuresti
Buna tuturor,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: mama a obtinut cetatenia romana cu domiciliul in strainatate (adica MD), intre timp a obtinut si certificatele de stare civila romanesti la Bucuresti. Ea vrea cu tot dinadinsul sa isi faca Carte de Identitate romanesca si apoi pasaportul. Pot foarte usor sa ii fac contract de comodat ca sa aiba o adresa in Romania.

Intrebarea este: cu toate ca la ea pe certificatul de obtinere a cetateniei romane scrie ca domicilui este in strainatate, poate sa isi faca Cartea de Identitate in Bucuresti?

Si cat dureaza sa obtina CI si pasaportul romanesc de 5 ani? (vom depune in Bucuresti)

Am citit ca exista si o taxa de repatriere, cam de 40 RON, este adevarat ca se cere asa ceva?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Offline rigu  
#2 Postat : luni, 2 aprilie 2012 10:42:15(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: inoocika Go to Quoted Post
Buna tuturor,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: mama a obtinut cetatenia romana cu domiciliul in strainatate (adica MD), intre timp a obtinut si certificatele de stare civila romanesti la Bucuresti. Ea vrea cu tot dinadinsul sa isi faca Carte de Identitate romanesca si apoi pasaportul. Pot foarte usor sa ii fac contract de comodat ca sa aiba o adresa in Romania.

Intrebarea este: cu toate ca la ea pe certificatul de obtinere a cetateniei romane scrie ca domicilui este in strainatate, poate sa isi faca Cartea de Identitate in Bucuresti?

Si cat dureaza sa obtina CI si pasaportul romanesc de 5 ani? (vom depune in Bucuresti)

Am citit ca exista si o taxa de repatriere, cam de 40 RON, este adevarat ca se cere asa ceva?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

poate sa-si faca fara nici o grija cartea de identitate, daca e luata in spatiu, si are adresa in Romania.
Nu exista nici o taxa de repatriere. E o prosteala inventata de intermediari.

Buletinul i-l obtine in 30 de zile din momentul in care depune actele la politie.
Pasaportul in 2 saptamani.
thanks 2 au multumit acest post util rigu.
Offline serjmin  
#3 Postat : luni, 2 aprilie 2012 12:30:19(UTC)
serjmin
Postari: 1,030
A fost multumit de: 369 -ori in postarea 273
Locatia: cernauti
Originally Posted by: rigu Go to Quoted Post
poate sa-si faca fara nici o grija cartea de identitate, daca e luata in spatiu, si are adresa in Romania.
Nu exista nici o taxa de repatriere. E o prosteala inventata de intermediari.

Buletinul i-l obtine in 30 de zile din momentul in care depune actele la politie.
Pasaportul in 2 saptamani.

si buletinul si pasaportul se face in 2 saptamani.
Offline rigu  
#4 Postat : luni, 2 aprilie 2012 12:32:51(UTC)
rigu
Originally Posted by: serjmin Go to Quoted Post
si buletinul si pasaportul se face in 2 saptamani.

termenul maxim este de 30 de zile.
Deja exista optiuni ca sa-l faci mai repede...
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline igor1979  
#5 Postat : luni, 2 aprilie 2012 12:44:41(UTC)
Nivel: Incepator
igor1979
Postari: 1
Buna ziua! am obţinut CETĂŢENIA ROMANĂ, am depus jurămîntul şi am primit certificatul de cetaţenie, am efectruat transcrierea certificatului de naştere. Acum doresc să obţin cartea de identitate (am la cine să fac dovada spaţiului).

Descrieti Vă rog procedura de depunere a actelor pentru obtinerea cărţii de identitate. Unde trebuie de adresat în primul rind (primaria, poliţia) şi care sunt termenele de depunere. Se poate reusi într-o singură zi de lucru?

Mulţumesc anticipat!
Offline rigu  
#6 Postat : luni, 2 aprilie 2012 16:51:26(UTC)
rigu
Originally Posted by: igor1979 Go to Quoted Post
Buna ziua! am obţinut CETĂŢENIA ROMANĂ, am depus jurămîntul şi am primit certificatul de cetaţenie, am efectruat transcrierea certificatului de naştere. Acum doresc să obţin cartea de identitate (am la cine să fac dovada spaţiului).

Descrieti Vă rog procedura de depunere a actelor pentru obtinerea cărţii de identitate. Unde trebuie de adresat în primul rind (primaria, poliţia) şi care sunt termenele de depunere. Se poate reusi într-o singură zi de lucru?

Mulţumesc anticipat!

Actele pentru buletin se depun la sectorul de politie din raza domiciliului.
Trebuie sa vina proprietarul cu titlul de proprietar, si sa semneze precum ca te ia in spatiul sau.
Sau sa ai procura de la el.
Asta ar fi cel mai important. In rest, cauta pe net lista actelor necesare, care nu-i greu si de presupus care-s.

Sfatul meu e sa ai la tine copiile tuturor actelor, caci ei cer original + xerox
thanks 2 au multumit acest post util rigu.
Offline Marius  
#7 Postat : luni, 2 aprilie 2012 19:55:00(UTC)
Nivel: Membru
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul constatator eliberat de Ministerul Justitiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României în strainatate, original si 2 copii; în cazul minorilor care au împlinit vârsta de 14 ani si nu sunt înscrisi în certificatul constatator care atesta dobândirea cetateniei de catre unul dintre parinti, acestia sunt îndrumati pentru clarificarea cetateniei catre Ministerul Justitiei;
- certificatele de stare civila ale solicitantului, nastere si casatorie, daca este cazul, precum si cele ale copiilor sai cu vârsta mai mica de 14 ani, care dobândesc cetatenia româna împreuna cu parintii, original si copie (certificatele trebuie sa fie eliberate de autoritatile române);
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- un document cu fotografie, cu care solicitantul poate face dovada identitatii, respectiv: pasaport, permis de conducere sau act de identitate strain, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Offline rigu  
#8 Postat : marți, 3 aprilie 2012 08:43:01(UTC)
rigu
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul constatator eliberat de Ministerul Justitiei ori de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României în strainatate, original si 2 copii; în cazul minorilor care au împlinit vârsta de 14 ani si nu sunt înscrisi în certificatul constatator care atesta dobândirea cetateniei de catre unul dintre parinti, acestia sunt îndrumati pentru clarificarea cetateniei catre Ministerul Justitiei;
- certificatele de stare civila ale solicitantului, nastere si casatorie, daca este cazul, precum si cele ale copiilor sai cu vârsta mai mica de 14 ani, care dobândesc cetatenia româna împreuna cu parintii, original si copie (certificatele trebuie sa fie eliberate de autoritatile române);
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- un document cu fotografie, cu care solicitantul poate face dovada identitatii, respectiv: pasaport, permis de conducere sau act de identitate strain, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.

Deja a cata oara e postata lista asta....
Admin, te laudai ca faci ceva in privinta asta... Confused
Offline arsen  
#9 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 18:26:11(UTC)
arsen
Postari: 135
A fost multumit de: 23 -ori in postarea 17
Locatia: straseni
Buna seara la toti azi m-am intors din Romania am fost luni sa depun pentru buletin la niste rude, si cind am ajuns acolo fata de la politie nea zis ca deja la rudele mele sint 10 persoane ca ii facuse si lu fratele cu sotia lui, si ca ia a intrebat de sefa ei si au zis ca nu mai mult de 10 persoane se da voie, nia facut pozele si a zis ne primeste dosarul ca ia e obligata sa il primeasca dar nu crede ca vom fi acceptati.Acuma eu zic daca ia stie ca este asa lege de ce nea mai primit actele?spuneti-mi varog cine stie e corecta informatia asta ca la un domiciliu se accepta nu mai mult de 10 persoane?acum trebuie sa asteptam 30 de zile nea zis dar nici nustiu la ce sa ma astept,mersi mult.
Offline rigu  
#10 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 18:39:35(UTC)
rigu
Originally Posted by: arsen Go to Quoted Post
Buna seara la toti azi m-am intors din Romania am fost luni sa depun pentru buletin la niste rude, si cind am ajuns acolo fata de la politie nea zis ca deja la rudele mele sint 10 persoane ca ii facuse si lu fratele cu sotia lui, si ca ia a intrebat de sefa ei si au zis ca nu mai mult de 10 persoane se da voie, nia facut pozele si a zis ne primeste dosarul ca ia e obligata sa il primeasca dar nu crede ca vom fi acceptati.Acuma eu zic daca ia stie ca este asa lege de ce nea mai primit actele?spuneti-mi varog cine stie e corecta informatia asta ca la un domiciliu se accepta nu mai mult de 10 persoane?acum trebuie sa asteptam 30 de zile nea zis dar nici nustiu la ce sa ma astept,mersi mult.

Nu exista lege care sa limiteze numarul de persoane in spatiul locativ, dar poate fi o regula stabilita printr-un ordin al ministrului, ordonanta de guvern, sau altceva...
Insa daca vrei sa mergi pana la capat si sa obtii buletinul, solutia cea mai buna va fi in caz de refuz sa-i actionezi in instanta de judecata.
Caci nimic nu poate fi mai presus decat legea.
Offline arsen  
#11 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 20:41:43(UTC)
arsen
sper tare mult sa am si sa il pot face,mersi de raspuns rigu.
Offline iura881  
#12 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 21:03:29(UTC)
iura881
Postari: 22
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 5
Locatia: chisinau
termenul maxim este de 30 de zile.
Deja exista optiuni ca sa-l faci mai repede...

eu am fost dupa 31 de zile sal iau si miau zis ca nui gata ca la moldoveni se face in 6 saptamani
Offline rigu  
#13 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 21:21:13(UTC)
rigu
Originally Posted by: iura881 Go to Quoted Post
eu am fost dupa 31 de zile sal iau si miau zis ca nui gata ca la moldoveni se face in 6 saptamani

ce sa zic.... pe de o parte te gandesti ca o merita, pe de alta parte ca nu se merita pentru 2 saptamani....
Insa ei pentru asa ceva o merita sa aiba un proces de judecata rasunator...

Asta se numeste discriminare. Caci tu deja esti cetatean roman, si daca esti originar din MD nu au nici un drept sa-ti aplice alt termen, cand legea este una.
Miroase a fascizm....Confused
thanks 1 utilizator a multumit rigu acest post util.
Offline iura881  
#14 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 21:24:53(UTC)
iura881
si eu inca lam intrebat pe tipul de la ghiseu cand am depus,si el mia zis ca is zile calendaristice da nu lucratoare,fac un pic de scandal cand merg sal iau si daca vad ca era gata atunci cand am fost sal iau
Offline rigu  
#15 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 21:39:15(UTC)
rigu
Originally Posted by: iura881 Go to Quoted Post
si eu inca lam intrebat pe tipul de la ghiseu cand am depus,si el mia zis ca is zile calendaristice da nu lucratoare,fac un pic de scandal cand merg sal iau si daca vad ca era gata atunci cand am fost sal iau

Vezi cum faci scandal, pana la urma e la politie :)
Offline iura881  
#16 Postat : miercuri, 4 aprilie 2012 21:53:29(UTC)
iura881
Vezi cum faci scandal, pana la urma e la politie :)

la iasi nu se depune la politie ,este un birou special, sau cine stie, nu prea am vazut politie pe acolo
Offline arsen  
#17 Postat : joi, 5 aprilie 2012 09:32:49(UTC)
arsen
termenul de solutionare a cererilor pentru elibirarea unui act de identitate este de pina la 30 de zile, acesta putand fi prelungit cu cel mult 15 zile, de catre seful serviciului public comunitar local de evidenta a persoanelor.asta este scris pe un bon care mi lau dat inpreuna cu declaratia care trebuia sa o indeplinesc in coridor, inainte de a depune pentru buletin.
Offline rigu  
#18 Postat : joi, 5 aprilie 2012 10:42:17(UTC)
rigu
termenul de solutionare a cererilor pentru elibirarea unui act de identitate este de pina la 30 de zile, acesta putand fi prelungit cu cel mult 15 zile, de catre seful serviciului public comunitar local de evidenta a persoanelor.asta este scris pe un bon care mi lau dat inpreuna cu declaratia care trebuia sa o indeplinesc in coridor, inainte de a depune pentru buletin.

Termenul poate fi prelungit doar in cazul cand exista careva neclaritati....
Ma intreb care ar fi ele? Verificarea imobilului unde vrei sa fii luat in spatiu?...
Offline arsen  
#19 Postat : joi, 5 aprilie 2012 12:01:42(UTC)
arsen
nustiu, acuma o sa va zic peste 30 de zile cum va fi la mine.
Offline rigu  
#20 Postat : joi, 5 aprilie 2012 12:43:54(UTC)
rigu
nustiu, acuma o sa va zic peste 30 de zile cum va fi la mine.

ThumpUp jdioms
Bafta!
Offline Marius  
#21 Postat : joi, 5 aprilie 2012 15:56:54(UTC)
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
In cazul celor care isi stabilesc pentru prima data domiciliul in Romania termenul poate fi extins pana la 90 de zile pentru ca trebuie introdusi in baza de date nationala a evidentei populatiei si asta se realizeaza doar la Bucuresti.
Offline rigu  
#22 Postat : joi, 5 aprilie 2012 16:27:38(UTC)
rigu
Originally Posted by: Marius Go to Quoted Post
In cazul celor care isi stabilesc pentru prima data domiciliul in Romania termenul poate fi extins pana la 90 de zile pentru ca trebuie introdusi in baza de date nationala a evidentei populatiei si asta se realizeaza doar la Bucuresti.

Lucrul esta se intampla atunci cand transcrii actele de stare civila
Offline vitass098  
#23 Postat : joi, 5 aprilie 2012 16:53:11(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Lucrul esta se intampla atunci cand transcrii actele de stare civila

Sunt de acord cu tine,pentru ca cand ridici cert.de nastere,deja ai CNP,si esti trecut in baza de date romaneasca.Am auzit ca,in judete poti obtine buletinul si in 7 zile.
Offline rigu  
#24 Postat : joi, 5 aprilie 2012 18:28:12(UTC)
rigu
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Sunt de acord cu tine,pentru ca cand ridici cert.de nastere,deja ai CNP,si esti trecut in baza de date romaneasca.Am auzit ca,in judete poti obtine buletinul si in 7 zile.

totul depinde de cum e organizat lucrul la sectia de politie....
Offline arsen  
#25 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 14:41:41(UTC)
arsen
Buna la toti cum am scris mai sus am depus pentru buletin acum 3 saptamini la niste cunoscuti azi ma sunat prietena mea de acolo deci proprietara si mea zis ca au fost doi politisti si au facut verificari au intrebat de noi unde sintem eu sotul si copilul si normal ca nu ne-au gasit ca ne-am intors in MD,si iau zis ca ne pare rau dar o sa le vie refuz,asa ca sa asteptam in scris ca o sa ne vie refuzul,cine cunoaste refuzul cind vine vine din judetul unde am depus sau vine de la Bucuresti?
Offline rigu  
#26 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 15:21:09(UTC)
rigu
Buna la toti cum am scris mai sus am depus pentru buletin acum 3 saptamini la niste cunoscuti azi ma sunat prietena mea de acolo deci proprietara si mea zis ca au fost doi politisti si au facut verificari au intrebat de noi unde sintem eu sotul si copilul si normal ca nu ne-au gasit ca ne-am intors in MD,si iau zis ca ne pare rau dar o sa le vie refuz,asa ca sa asteptam in scris ca o sa ne vie refuzul,cine cunoaste refuzul cind vine vine din judetul unde am depus sau vine de la Bucuresti?

Vine de acolo de unde ati depus...
Offline arsen  
#27 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 15:44:22(UTC)
arsen
noi am depus intr-un orasel dar nu se face acolo, buletinul al trimit in judet, deci din judet vine?si acuma nici nu stiu ce sa fac sa dau iar la buletin? prin altii nustiu daca ma mai accepta,sa dau la pasaport trebue sa astept refuzul cela inscris sau pot sa dau si fara el?
Offline rigu  
#28 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 15:55:55(UTC)
rigu
noi am depus intr-un orasel dar nu se face acolo, buletinul al trimit in judet, deci din judet vine?si acuma nici nu stiu ce sa fac sa dau iar la buletin? prin altii nustiu daca ma mai accepta,sa dau la pasaport trebue sa astept refuzul cela inscris sau pot sa dau si fara el?

Raspunsul ti-l ofera institutia la care ai depus actele. Adica sectia de politie. Si e foarte posibil sa vi-l dea cand o sa mergeti sa "luati" buletinul.
Aveti tot dreptul sa mai depuneti inca o data pentru buletin. Sau cu raspunsul in care va refuza mergeti in judecata si cu decizia instantei la mana mergeti si cereti sa va faca buletinul.
Daca va manaca pana-ntratat (sau poate chiar intr-adevar aveti nevoie, cer scuze de expresii) sa va faceti buletin, mai este o solutie. Semnati cu cineva un contract de chirie, sau sa mearga proprietarul-ruda a voastra la politie unde sa depuneti o cerere de repatriere.
Repatrierea inseamna ca esti roman cu domiciliul peste hotare si vrei sa revii in tara-mama, sa mai suferi si tu oleaca. Avantajele sunt ca ai scutiri destule pentru taxele vamale cand vrei sa-ti aduci lucrurile in Romania. Vezi pe forum cineva a descris foarte bine care-s actele necesare si cum se face.

Daca insa nu aveti nevoie de buletin decat pentru ca sa fiti cu buletin, mai bine faceti pasapoartele.
Offline arsen  
#29 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 16:29:09(UTC)
arsen
problema mea care aste pot eu sa ma aranjez legal in Italia de exemplu pentru ca am fost acolo, acolo sa nascut si copilul numai ca la momentul acela nu aveam acte acolo acuma vrem sa plec iarasi dar nu sunt sigura ca o sa ma pot angaja legal sa pot sa-mi fac un cont in banca s. s .d copilul la gradi asta e ce ma itereseaza pe mine.Mersi oricum rigu esti unicu care imi raspunzi.
Offline arsen  
#30 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 16:43:10(UTC)
arsen
problema mea care aste pot eu sa ma aranjez legal in Italia de exemplu pentru ca am fost acolo, acolo sa nascut si copilul numai ca la momentul acela nu aveam acte acolo acuma vrem sa plec iarasi dar nu sunt sigura ca o sa ma pot angaja legal sa pot sa-mi fac un cont in banca s. s .d copilul la gradi asta e ce ma itereseaza pe mine.Mersi oricum rigu esti unicu care imi raspunzi.
Offline arsen  
#31 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 16:47:18(UTC)
arsen
Pai rigu care buletin sa il iau daca imi vine refuz eu nici nu mai merg acolo, o sa se duca ruda asta a mea ca ma costat numai drumu pe 2 persoane 150 de euro iar sa merg iar sa cheltui pentru ce pentru refuz?acuma nustiu daca sa depun pentru pasaport imi trebuie refuzul cela sau sa merg fara el.
Offline riguAlias  
#32 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 17:19:12(UTC)
riguAlias
Postari: 13
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 3
Pai rigu care buletin sa il iau daca imi vine refuz eu nici nu mai merg acolo, o sa se duca ruda asta a mea ca ma costat numai drumu pe 2 persoane 150 de euro iar sa merg iar sa cheltui pentru ce pentru refuz?acuma nustiu daca sa depun pentru pasaport imi trebuie refuzul cela sau sa merg fara el.

Nu ai nevoie de refuzul lor ca sa faci pasaportul.
Offline arsen  
#33 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 18:02:07(UTC)
arsen
problema mea care este, pot eu sa ma angajez legal in Italia de exemplu pentru ca am fost acolo, acolo sa nascut si copilul numai ca la momentul acela nu aveam acte acolo acuma vrem sa plecam iarasi dar nu sunt sigura ca o sa ma pot angaja numai avind pasaport roman sa pot sa-mi fac un cont in banca sa pot da copilul la gradi s.m.d.asta este ce ma intereseaza pe mine.Mersi rigu esti singurul care imi raspunzi.
Offline Cezar  
#34 Postat : vineri, 20 aprilie 2012 23:33:05(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
problema mea care este, pot eu sa ma angajez legal in Italia de exemplu pentru ca am fost acolo, acolo sa nascut si copilul numai ca la momentul acela nu aveam acte acolo acuma vrem sa plecam iarasi dar nu sunt sigura ca o sa ma pot angaja numai avind pasaport roman sa pot sa-mi fac un cont in banca sa pot da copilul la gradi s.m.d.asta este ce ma intereseaza pe mine.Mersi rigu esti singurul care imi raspunzi.

Blin. De unde ati mai luat voi poantele astea cu bueltinul? Din auzite?

Tie iti trebuie Carta d'Identita + codice fiscale ca sa te angajezi legal in Italia. Dar ca sa iti faci Carta D'Identita minim treb sa inchiriezi ceva acolo si sa te pui la rezidenta. Ce aberati voi cu buletinele?
Offline arsen  
#35 Postat : sâmbătă, 21 aprilie 2012 10:59:29(UTC)
arsen
Da Cezar ai dreptate asa e cind asculti pe altii dar eu am vrut buletin rominesc pentru ami schimba si permisul de conducere dar ma voi duce acolo si o sa vad cum il pot schimba sau sa dau examen inca o data sa il fac italian, acuma am aflat si eu ca mam pus pe cautat si citit despre asta.Acuma luni am vorbit cu soramea din Italia se duce sa vada la uficio delle entrate sa vada daca avind numai pasaport romin imi vor da codice fiscale.
Offline vitass098  
#36 Postat : sâmbătă, 21 aprilie 2012 20:03:44(UTC)
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Da Cezar ai dreptate asa e cind asculti pe altii dar eu am vrut buletin rominesc pentru ami schimba si permisul de conducere dar ma voi duce acolo si o sa vad cum il pot schimba sau sa dau examen inca o data sa il fac italian, acuma am aflat si eu ca mam pus pe cautat si citit despre asta.Acuma luni am vorbit cu soramea din Italia se duce sa vada la uficio delle entrate sa vada daca avind numai pasaport romin imi vor da codice fiscale.

Dupa cate stiu,in Italia,poti sa lucrezi,ori,sa te folosesti de permisul moldovenesc,un an de zile.Nustiu,care-i motivul,dar iarasi,dupa informatia care o detin,Italia,este unica tara in UE,care schimba permisele MD,fara examane.
Offline arsen  
#37 Postat : sâmbătă, 21 aprilie 2012 21:03:17(UTC)
arsen
da acuma o sa vedem mersi oricum de sfaturi.
Offline iura881  
#38 Postat : duminică, 22 aprilie 2012 11:42:04(UTC)
iura881
is niste draci astia de la buletine,miau zis ca nu era gata cand am fost sal iau pe 30 martie pe cand el era gata de pe 28 si am facut un drum degeaba atunci......

Editeaza de catre moderator luni, 23 aprilie 2012 16:32:55(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#39 Postat : luni, 23 aprilie 2012 17:23:32(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida

NU ai nevoie de examen pentru a schimba permisul MD in cel IT.
Tie iti trebuie de la consulatul moldovei din Bologna o autocertificare. Un fel de confirmare precum ca permisul este adevarat blablabla. Treb sa ai rezidenta si voila ai aproape permisul gata. Mai treb sa treci un test la ochi (e foarte simplu testul), platesti ceva capici, dai niste foto si peste 1-2 luni ai permisul. Poate si mai repede.
La orice Scuola di guida poti sa te interesezi despre asta ca ei se ocupa cu asta.
Offline arsen  
#40 Postat : marți, 24 aprilie 2012 08:34:00(UTC)
arsen
ok mersi mult
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.