Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Marius  
#1 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 11:50:41(UTC)
Nivel: Membru
Marius
Postari: 57
A fost multumit de: 59 -ori in postarea 28
Locatia: Bucuresti
Cetățenii români, în calitate de cetățeni europeni beneficiaza de aceleasi conditii de admitere in unitatile de invatamant pe tot teritoriul Uniunii Europene.

Cetățenii români care au domiciliat il ultimii doi ani consecutivi pe teritoriul Uniunii Europene se pot înscrie gratuit la studii de licenta/master/doctorat la Universitățile de stat din Scotia (Marea Britanie), Suedia, Danemarca și Finlanda.

Cetățenii români care au domiciliat în ultimii doi ani consecutivi pe teritoriul Uniunii Europene se pot înscrie la studii de licenta/master/doctorat la Universitatile de stat din Franta, Germania, Ilalia, Austria, Grecia, Spania, Portugalia, Slovenia, Ungaria, Polonia si Cehia la aceleasi taxe ca si cetatenii respectivului stat.
Taxele sunt aproximativ:
150 euro - Franta
600-1500 euro - Germania
700-1400 euro - Austria
1000-1700 euro - Belgia, Olanda

In Anglia, Irlanda si Tara Galilor studentii pot obtine credite studentesti subventionate.
Spre exemplu un an de studiu la Oxford costa 3580 euro pe an iar cheltuielile de de intretinere sunt de 7500 euro pe an.

Cetățenii români care urmează studii liceeale sau universitare in Romania pot apica si la Bursa speciala a Guvernului României.

Cetățenii români care nu au domiciliat in ultimii doi ani in Romania vor avea aceleasi conditii de intrare ca cetatenii non-europeni.
thanks 3 au multumit acest post util Marius.
Offline vitass098  
#2 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 14:57:38(UTC)
Nivel: Membru Avansat
vitass098
Postari: 985
A fost multumit de: 263 -ori in postarea 201
Locatia: Moldova
Eu cred,ca este o discriminare fata de cetateni romani(basarabeni cu cet.rom.,si sedere in strainatate).Deci concluzia:faceti-va buletin rom.
Offline admin  
#3 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 15:11:55(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
concluzia e alta, traieste/munceste legal 2 ani in europa, dupa care poti beneficia de aceleasi drepturi
thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline vitass098  
#4 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 15:23:21(UTC)
vitass098
Originally Posted by: admin Go to Quoted Post
concluzia e alta, traieste/munceste legal 2 ani in europa, dupa care poti beneficia de aceleasi drepturi

Ce-a mai buna dovada,este carte de indentitate.
Offline nadph  
#5 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 15:32:22(UTC)
nadph
Postari: 485
A fost multumit de: 145 -ori in postarea 91
Locatia: Un an 2 luni o zi pin la Juramant
Cetatenii europeni concureaza cu "bastinasii", legile EU ii fac egali ca statut. Diferite state au
diferite modele de imatriculare insa. In unele sunt examene, in altele numerus clausus, in altele
admiterea e foarte liberalizata, ce duce desigur la "migrarea" studentilor de acolo unde e mai greu
acolo unde e mai usor. Cetatenii non-EU au o cota speciala cam de max. 9%, si concureaza intre ei, insa in
mod special - univ. se straduie a crea o heterogenitate intre ei, deci chinezii concureaza cu chinezii and so on.
Facit - ca moldovean cu un bac bun admiterea la o univ. calitativa e exponential mai usoara in statele ce nu discrimineaza
implicit (taxe pentru non-europeni) studentii (Europa de Vest cu exceptia Angliei si statele nordice).
thanks 1 utilizator a multumit nadph acest post util.
Offline Cezar  
#6 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 20:24:41(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Ce-a mai buna dovada,este carte de indentitate.

Ce dovada? Oricum treb 2 ani sa astepti si cu aceeasi carte de identitate. Cea mai buna dovada e rezidenta in acea tara unde vrei sa faci ce doresti sa faci. Franta - carte de sejour, Italia - Carta d'Identita, UK - blue/yellow card, etc.
Offline Marius  
#7 Postat : sâmbătă, 28 ianuarie 2012 20:24:47(UTC)
Marius
Pai mai toate statele UE au taxe pentru studentii non-UE. Chiar ma uitam, ca sa ma inscriu ca cetatean non-UE la Oxford ma costa 25000 lire doar taxa de scolarizare, pe langa intretinerea.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 28 ianuarie 2012 20:26:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadph  
#8 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 11:32:46(UTC)
nadph
Din pacate asa e. Insa nu e totul asa de rau. Foarte multe state europene au universitati ce functioneaza sute de ani si nu au taxe de scolarizare. Si principalul,
nu discrimineaza intre studenti. Dupa info ce am gasit, aici se alatura: Danemarca, Germania (cu exceptia Bavariei, da si acolo le scot in timp), Finlanda, Franta, Islanda, Lituania, Luxemburg,
Malta, Norvegia, Slovakia si Suedia. Daca este dorinta de a invata o limba inafara de cea engleza, si la o universitate de stat (invatamintul privat in EU e varza, cu mici exceptii ce dovedesc regula. In Germania, Austria univ. private nici nu au drept de promovare; Oxbridge sunt de stat) - posibilitati de a invata in EU is destule. Iar in Anglia accesul la universitati de gen Oxford e foarte restrins, procedeul de admitere e ceva ritualistic. Daca sa imi permit sa imi adaug gramul de sare in tot asta, prestigiul universitatii are importanta pentru foarte putine facultati (cele economice si dreptul, probabil?)
Offline vitass098  
#9 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 13:02:59(UTC)
vitass098
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
Ce dovada? Oricum treb 2 ani sa astepti si cu aceeasi carte de identitate. Cea mai buna dovada e rezidenta in acea tara unde vrei sa faci ce doresti sa faci. Franta - carte de sejour, Italia - Carta d'Identita, UK - blue/yellow card, etc.

Cezare,cu pasaportul de sedere in strainatate,nici peste doi ani ,nu vei avea dovada de trai in UE.Si nu-i mai usor de facut carte de indentitate rom.,decat sa alergi in fiecare tara aparte(verde,albastre,galbene,roz si altele)?

Editeaza de catre utilizator duminică, 29 ianuarie 2012 13:04:07(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#10 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 15:42:17(UTC)
Cezar
Originally Posted by: vitass098 Go to Quoted Post
Cezare,cu pasaportul de sedere in strainatate,nici peste doi ani ,nu vei avea dovada de trai in UE.Si nu-i mai usor de facut carte de indentitate rom.,decat sa alergi in fiecare tara aparte(verde,albastre,galbene,roz si altele)?

Sensul este ca oricum nu scapi de aclete lor "mestniie". oricum treb sa iti faci carte de sejour, carta d'identita, yellow/bule card. Sa iai si 10 buletine romanesti ca nu scapi.
Offline nadph  
#11 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 15:54:36(UTC)
nadph
Sincer nu stiam ca cer de la cetatenii EU sa perfecteze documente locale, analog unui buletin. In Germania se da un fel de foaie A4 cu o semnatura si o stampila.
Ca moldovean insa trebuie sa faci carte biometrica de-a lora.
Offline vitass098  
#12 Postat : duminică, 29 ianuarie 2012 17:27:06(UTC)
vitass098
Da,m-am documentat.Pentru o perioada mai mult de 3 luni,trebuie certificat de sedere,care sse elibereaza pe un termen de pana la 5 ani.Dupa aceasta poti obtine permis permanent,fara termen.
Offline Naughty)  
#13 Postat : marți, 10 aprilie 2012 21:56:35(UTC)
Naughty)
Postari: 15
Locatia: :)
Salut, stie cineva este aplicata in toate tarile EU chestia cu domiciliu in Romania mai mult de 2 ani pentru inmatriculare in Universitate? Caci am analizat documentele necesare pentru studii in Austria si nu am gasit asa informatie...nu se divizau aplicantii....divizarea era obisnuita EU sau Non EU citezens....si acum sunt in confuz...nu inteleg daca vreau sa aplic pai ma voi considera ca si ce categorie...
Offline nadph  
#14 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 08:30:25(UTC)
nadph
Willst du in Österreich studieren? =)) In sfirsit o intrebare in care ma simt ca pestele in acvarium cu aparat de oxigenare a apei.
In Austria asa chestie nu exista, acolo nu se discrimineaza intre studenti, cum am spus, este cota pentru non-Europeni, ceea
ce faciliteaza admiterea decit o ingreuneaza. Pentru imatriculare trebuie sa fii admis, sa ai permis de sedere (viza speciala de la
ambasada, o prefaci in permis pe loc), sa ai asigurare medicala austriaca (tot pe loc se face), sa ai unde dormi (complicat in Austria,
tara montana turistica micuta = preturi astronomice) si atit. Daca vrei s inveti in germana si nu esti milionar te sfatui in DE. Traiu mai ieftin si
taxe de studii NU exista. In Ös. tre sa fie la 300-600 lei europeni pe semestru.
Offline Naughty)  
#15 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 09:27:44(UTC)
Naughty)
Originally Posted by: nadph Go to Quoted Post
Willst du in Österreich studieren? =)) In sfirsit o intrebare in care ma simt ca pestele in acvarium cu aparat de oxigenare a apei.
In Austria asa chestie nu exista, acolo nu se discrimineaza intre studenti, cum am spus, este cota pentru non-Europeni, ceea
ce faciliteaza admiterea decit o ingreuneaza. Pentru imatriculare trebuie sa fii admis, sa ai permis de sedere (viza speciala de la
ambasada, o prefaci in permis pe loc), sa ai asigurare medicala austriaca (tot pe loc se face), sa ai unde dormi (complicat in Austria,
tara montana turistica micuta = preturi astronomice) si atit. Daca vrei s inveti in germana si nu esti milionar te sfatui in DE. Traiu mai ieftin si
taxe de studii NU exista. In Ös. tre sa fie la 300-600 lei europeni pe semestru.

Mersi pt raspuns, chiar astazi o sa merg sa mai intreb odata de ce acte am nevoie, pt membrii EU in Osterreich la fel e gratis:) si de trait am unde, chiar la moment sunt aici =] Ei te indreapta spre curs de germana inainte sa incepi studiile, daca nu o stii perfect, cursul e 420 euro pt un semestru.
Dar permisul de sedere il faci doar dupa ce te-ai inscris deja la cusrul asta de germana...iti dai o hirtie cu care faci mai departe documetele la Magistrat.

Dar am auzit ca Autoritatile locale nu sunt prea multumiti de chestia ca Invatamintul e pe gratis, si probabil vor fi schimbari (((

Offline nadph  
#16 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 12:59:05(UTC)
nadph
Poate s-a schimbat ceva in timp, eu doream sa aplic la Medizinische Univ. Wien da acolo era taxa de 600 euro
pe semestru plus orasu era unul din cele mai scumpe din lume plus medicina in Austria o poti invata numai in 3
locuri, deci au introdus examen de intrare la facultatea asta. In Germania med poti invata in vre-o 30 de universitati,
da acolo unde invat eu au introdus acelasi examen de intrare ca si in Austria si Elvetia (EMS) , ce-i drept ca e optional.

Succes la Sprachkurs !
Offline Naughty)  
#17 Postat : miercuri, 11 aprilie 2012 23:15:47(UTC)
Naughty)
Poate s-a schimbat ceva in timp, eu doream sa aplic la Medizinische Univ. Wien da acolo era taxa de 600 euro
pe semestru plus orasu era unul din cele mai scumpe din lume plus medicina in Austria o poti invata numai in 3
locuri, deci au introdus examen de intrare la facultatea asta. In Germania med poti invata in vre-o 30 de universitati,
da acolo unde invat eu au introdus acelasi examen de intrare ca si in Austria si Elvetia (EMS) , ce-i drept ca e optional.

Succes la Sprachkurs !

Mersi, dar iata ca am intympinat si prima problema grava...nu imi pot apostila diploma de bacalaureat deoarece Liceul in care am invatat nu este acreditat...acum nushtiu ce sa fac...este alta cale? poate shtii ceva info..Hilfe bitte,
Offline nadph  
#18 Postat : joi, 12 aprilie 2012 00:48:39(UTC)
nadph
Ministerul Educatiei ist dein Freund. Mie apostila nu mi-a trebuit. Tie iti cer probabil
"amtlich beglaubigte Übersetzung", pentru care apostila nu se cere. Daca ai spus
ca esti la moment in Austria pai cum ai de gind sa apostilezi diploma? Egal, daca liceul
nu era acreditat cum ai primit Bac-ul? Unde iti cer bac apostilat? Intrebari intrebari...
Offline Naughty)  
#19 Postat : joi, 12 aprilie 2012 14:30:44(UTC)
Naughty)
Ministerul Educatiei ist dein Freund. Mie apostila nu mi-a trebuit. Tie iti cer probabil
"amtlich beglaubigte Übersetzung", pentru care apostila nu se cere. Daca ai spus
ca esti la moment in Austria pai cum ai de gind sa apostilezi diploma? Egal, daca liceul
nu era acreditat cum ai primit Bac-ul? Unde iti cer bac apostilat? Intrebari intrebari...

Diploma de Bac o cer la inmatriculare in Uni...si am vizitat site-ul Ministerului Educatiei unde era lista liceelor acreditate si liceul in care am invatat nu era pe lista...dar ministerul justitiei scrie ca daca institutiia nu a fost acreditata atunci apostila nu poate fi pusa...cum am dat bacul nushtiu:-D....l-am dat....acum a fost surpriza pt mine ca liceul nu a fost acreditat...ca am diploma normala, legala :-D....o cunoscuta mi-a spus ca daca liceul nu a fost acreditat aceasta= ca diploma e valabila doar in RM....si nu o poti apostila in asha caz...dar este alta cale...nostrificarea diplomei

Offline nadph  
#20 Postat : joi, 12 aprilie 2012 15:13:33(UTC)
nadph
Nu iti trebuie sa o apostilezi, asta am in vedere. Apostila se face pentru cu totul alte chestii decit admiterea la studii. Intreaba singura acolo
unde depui.
Offline Naughty)  
#21 Postat : joi, 12 aprilie 2012 18:31:52(UTC)
Naughty)
Nu iti trebuie sa o apostilezi, asta am in vedere. Apostila se face pentru cu totul alte chestii decit admiterea la studii. Intreaba singura acolo
unde depui.

Trebuie:(...deoarece diploma moldoveneasca nu e recunoscuta in UE, si mi-au spus ca este necesara apostila, ieri am fost la WU, si m-am informat...e foarte nasol ca liceele noastre MD sunt de rahat...si cu atyt mai mult imi pare rau ca am invatat intr-un liceu privat, unde achitam o gramada de bani, si acum asa rahat....dar ingenere in lista liceelor acreditate nu erau multe...m-a mirat faptul dat..
Offline nadph  
#22 Postat : joi, 12 aprilie 2012 19:04:13(UTC)
nadph
Originally Posted by: Naughty) Go to Quoted Post
Trebuie:(...deoarece diploma moldoveneasca nu e recunoscuta in UE, si mi-au spus ca este necesara apostila, ieri am fost la WU, si m-am informat...e foarte nasol ca liceele noastre MD sunt de rahat...si cu atyt mai mult imi pare rau ca am invatat intr-un liceu privat, unde achitam o gramada de bani, si acum asa rahat....dar ingenere in lista liceelor acreditate nu erau multe...m-a mirat faptul dat..

Diploma moldoveneasca ESTE recunoscuta in UE, dovata la asta sunt sutele de studenti moldoveni in Franta, Suedia, UK etc.
Apostila nu are nici o oaie pacatoasa cu diploma moldoveneasca, ea pur si simplu este o copie legalizata mai blatnaia, deoarece
este facuta de catre un organ specializat de stat cu sau fara ajutorul notarilor la care te adresezi. Daca diploma nu ar fi fost
recunoscuta in UE, nimeni nu ar putea invata in UE din cauza ca aici Bologna este ratificata.

Adica, daca universitatea ar fi vrut - te-ar pune s faci o copie tradusa la un notar din Austria sau la Ambasada
Austriei din MD. Apostila trebuieste explicit la chestii foarte serioase, spre ex. adoptie de copii, mostenire etc.
Ea se face scump si greu, si WU stie asta.

Caroci universitatea iti pune bete in roate. Gindeste-te daca vrei s inveti acolo. Dovada unei universitati bune
este modu cum isi alege studentii. Singura ce trebuie sa auzi de la ea este ca locurile sunt ocupate si tu nu ai
trecut concursul ori felicitari cu admiterea. "Справка что я не верблюд" e un mod discriminativ de a bloca
studentilor straini accesul la studii. Da de Bac-ul moldovenesc nici o grija nu trebuie sa ai. Invatam ca toti europenii
12 ani si dam examen. Peste tot se stie asta si accesul la universitati e verde. Universitatea mea are deja 603 ani. Cadrii
ceia au un pic de experienta la admiterea studentilor ))).
Offline Marius  
#23 Postat : vineri, 13 aprilie 2012 04:50:21(UTC)
Marius
Pentru admiterea in orice unitate de invatamant superior din UE (cu exceptia Belgiei) este OBLIGATORIU sa existe diploma de bacalaureat.

In cazul in care liceul in care ai invatat nu a fost acreditat inseamna ca a fost realizata o eroare legala pentru ca nu aveai cum sa dai examenul de bacalaureat daca liceul nu era acreditat de Ministerul Educatiei.

Totusi, poti sustine bacalaureatul sau echivalentul austriat („Matura” daca nu ma insel) si vei putea intra la universitate.

@nadph Diplomele moldovenesti trebuie echivalate in UE, pentru ca Moldova nu este stat membru UE si deci recunosterea nu se face automat iar apostila este o stampila de recunoastere a acestor documente ca fiind legitime, fiind astfel recunoscute de toate statele parte la conventia de la Haga.

Apostila de la haga este destul de ieftina si se face in 5 zile: http://apostila.gov.md/md/info_public/

Din presa din 2009 in Romania:
Citat:
Directoarea exemplifică pentru ziarul Cotidianul câteva diferenţe care nu pot trece de legislaţia română: „Dacă vorbim de cetăţenii moldoveni, ei pot merge la facultate cu 10-11 clase şi fără să-şi dea bacalaureatul. Sau pot urma după clasa a IX-a un colegiu universitar care are statut de institut de învăţământ superior. Astfel, diploma de licenţă sau de doctor a fost dată pe altă bază, faţă de România si UE unde este obligatoriu Bacalaureatul. (…) Domeniile cum ar fi medicina, arhitectura, medicina veterinară, dreptul sunt reglementate conform UE în programa universitară. Deci în Moldova au studiat altfel şi altceva“.

Editeaza de catre utilizator vineri, 13 aprilie 2012 04:58:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline nadph  
#24 Postat : vineri, 13 aprilie 2012 08:32:42(UTC)
nadph
www.anabin.de

www.uni-assist.de

Cetatenilor UE nu li se cere apostila ci pur si simplu doc. traduse si legalizate in tara cutare. Ei cer
apostila numai daca ei vor sa o ceara. Plus eu am stat odata in rind pentru ea si stiu preturile f bine. E scump
si se face greu. Plus prietenii mei de la Uni Wien nu au avut nevoie de nici o apostila pacatoasa pentru un BAC,
iar BACu s accepta in Austria si DE - dovata e primul site. Matura poti sustine numai daca ai invatat in Austria.

Gata eu fug la ore, cind vin voi explica detailat cu dovezi.
Offline Marius  
#25 Postat : vineri, 13 aprilie 2012 16:07:50(UTC)
Marius
Documentele emise de STATELE UE nu trebuie apostilate, dar documentele emise de statele terte, adica altele decat UE trebuie apostilate daca se cere.
Offline Cezar  
#26 Postat : vineri, 13 aprilie 2012 18:51:52(UTC)
Cezar
www.anabin.de

www.uni-assist.de

Cetatenilor UE nu li se cere apostila ci pur si simplu doc. traduse si legalizate in tara cutare. Ei cer
apostila numai daca ei vor sa o ceara. Plus eu am stat odata in rind pentru ea si stiu preturile f bine. E scump
si se face greu. Plus prietenii mei de la Uni Wien nu au avut nevoie de nici o apostila pacatoasa pentru un BAC,
iar BACu s accepta in Austria si DE - dovata e primul site. Matura poti sustine numai daca ai invatat in Austria.

Gata eu fug la ore, cind vin voi explica detailat cu dovezi.

Hz, italienii au cerut apostila pe certificatul de casatorie romanesc cand am deschis viza sotiei...
Mai vroiau si supralegalizare, jitele.
Offline nadph  
#27 Postat : sâmbătă, 14 aprilie 2012 00:17:27(UTC)
nadph
Sorry pentru raspuns greu, e primavara.

Am cautat pe site-urile universitatilor austriece mari si se vede ca aveti dreptate voi si nu eu,
ele cer ca documentele sa fie apostilate. In Germania si Franta nu se cere. In Italia se cere
(Universita Bocconi - cind aplici la bursa si te imatriculezi toate hirtoagele tre s fie cu apostila, info
proaspat de la cei de acolo). Parerea mea este ca bine pentru cei care invata acolo unde te respecta
si succes la restul care se zbat sa intre acolo unde tu esti de categoria a 2-a. Parerea mea nu e numaidecit
sa coincida cu parerea altora desigur ))))
Offline Naughty)  
#28 Postat : sâmbătă, 14 aprilie 2012 11:10:12(UTC)
Naughty)
Eu nu am idee ce se intympla in Moldova, dar lista liceelor acreditate de pe site-ul Ministerului Educatiei a RM, eu nu am gasit in lista aia liceul in care am invatat...ingenere erau doar 40 licee acreditate.....wtf...tara de rahat cu invatzamynt de rahat...acum pot sa-mi shterg fundul cu diploma ceea..
Offline nadph  
#29 Postat : sâmbătă, 14 aprilie 2012 13:00:53(UTC)
nadph
Nu uita ca e Rep. Moldova. Du-te la minister cu diploma si discuta cu ei. Daca diploma iti era inminata inseamna ca ea este
legala deoarece bacu l-ai dat ca totii. Vezi ce iti spun si nu te sfia sa dai niste l€i daca s-or otari prea tare. Tu nu esti
criminala si nu iei nimanui bucatica de piine din gura ca ei sa nu iti dea o apostila. Fii pe pace, asa chestii mereu se rezolva ;-).
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.