Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Alessia28  
#1 Postat : joi, 8 decembrie 2011 17:19:20(UTC)
Nivel: Incepator
Alessia28
Postari: 6
Buna ziua Administratie!

Am si eu o intrebare: am vrut sa depun actele pentru redobandirea cetateniei la Ambasada Romana peste hotare.
Totul a mers ok pana cand mi-au cerut asa-numita "dovadă a cetăţeniei române a ascendenţilor (părinţi, bunici) sau dovadă a faptului că localitatea de naştere se afla pe teritoriul României la data naşterii".
Eu le-am zis ca am inteles ca acum nu se mai cere documentul respectiv, dar ei mi-au zis ca pe site-ul MAE documentul inca se cere.

Mama a cautat acest document in arhiva, unde i-au spus ca datele din anii 20-30 (nasterea buneilor) nu s-au pastrat/gasit si respectiv ei pot sa emita un extras cu aceasta constatare...

Este ok un astfel de extras pentru depunerea documentelor?
Exista vreo alta cale de a dobandi o astfel de "Dovada"?

Multumesc mult!

Offline rigu  
#2 Postat : joi, 8 decembrie 2011 17:25:56(UTC)
Nivel: Membru Avansat
rigu
Postari: 1,020
A fost multumit de: 379 -ori in postarea 246
Originally Posted by: Alessia28 Go to Quoted Post
Buna ziua Administratie!

Am si eu o intrebare: am vrut sa depun actele pentru redobandirea cetateniei la Ambasada Romana peste hotare.
Totul a mers ok pana cand mi-au cerut asa-numita "dovadă a cetăţeniei române a ascendenţilor (părinţi, bunici) sau dovadă a faptului că localitatea de naştere se afla pe teritoriul României la data naşterii".
Eu le-am zis ca am inteles ca acum nu se mai cere documentul respectiv, dar ei mi-au zis ca pe site-ul MAE documentul inca se cere.

Mama a cautat acest document in arhiva, unde i-au spus ca datele din anii 20-30 (nasterea buneilor) nu s-au pastrat/gasit si respectiv ei pot sa emita un extras cu aceasta constatare...

Multumesc mult!

Dovada cetateniei romane a ascendentilor este certificatul de nastere a buneilor sau parintilor.
Sa mearga la arhiva nationala din Chisinau, acolo la sigur ii vor da un dublicat al certificatului de nastere.

Daca totusi nu este posibil de obtinut certificatul de nastere pentru niciunul din bunei, ai nevoie de un extras care sa confirme faptul ca ei s-au nascut pe teritoriul respectiv.
Offline Alessia28  
#3 Postat : joi, 8 decembrie 2011 17:31:57(UTC)
Alessia28
La mine buneii au decedat si eu am prezentat certificatele lor de deces, respectiv ei nu mai au certificate de nastere.
In asa caz cum se obtine dovada cetateniei romane la nastere?
(La Arhiva au zis ca nu s-au gasit datele din anii respectivi.)

Merci
Offline rigu  
#4 Postat : joi, 8 decembrie 2011 17:40:04(UTC)
rigu
La mine buneii au decedat si eu am prezentat certificatele lor de deces, respectiv ei nu mai au certificate de nastere.
In asa caz cum se obtine dovada cetateniei romane la nastere?
(La Arhiva au zis ca nu s-au gasit datele din anii respectivi.)

Merci

Dela buneii tai treb sa fi ramas ceva acte, macar si in rusa. Vezi daca sunt certificatele de nastere si tradu-le in romana daca este necesar.
Daca la arhiva locala sau raionala nu sunt datele lor, mergi la arhiva nationala pentru a cere certificatele lor de nastere sau copiile lor.

In caz ca nu le obtii, ia un extras care specifica ca nu sunt gasite actele lor. Anexeaza la el toate documentele (traduse daca este necesar si scrise in romana -> asta se face la birourile de traduceri si notar) cum ar fi pasaport, buletin, etc. in care este indicata data lor de nastere
Offline Alessia28  
#5 Postat : joi, 8 decembrie 2011 17:43:19(UTC)
Alessia28
Multumesc tare frumos Rigu!

Doar ca la mine buneii (ca si la multi altii) sunt dintr-un sat vai de capul lui, cu o primarie si mai vai de capul ei si zic ca nu au date deloc pe ei.
Eu mai mai tentative sa vad poate gasesc ceva, dar daca nu gasim nimic, ce-i de facut? Extrasul acesta precum ca nu s-au gasit date, va merge la depunere?

Offline rigu  
#6 Postat : joi, 8 decembrie 2011 18:10:12(UTC)
rigu
Multumesc tare frumos Rigu!

Doar ca la mine buneii (ca si la multi altii) sunt dintr-un sat vai de capul lui, cu o primarie si mai vai de capul ei si zic ca nu au date deloc pe ei.
Eu mai mai tentative sa vad poate gasesc ceva, dar daca nu gasim nimic, ce-i de facut? Extrasul acesta precum ca nu s-au gasit date, va merge la depunere?

Daca vrei, poti face o petitie la ANC in care sa intrebi asta: scrisoare recomandata sau email.

Dar voi v-ati adresat doar la primaria din sat? sau si la arhiva raionala si cea nationala?
Offline Alessia28  
#7 Postat : joi, 8 decembrie 2011 18:50:50(UTC)
Alessia28
Iata am verificat numai ce cu mama (ca ea e in tara si eu nu) si ea mi-a zis ca s-a adresat la cea nationala, la Chisinau si i-au dat informatie ca din 1923 pana in 1940 nu au date. Si ea zice ca a auzit ca la multi le dau asa informatie.

Am mai observat ceva in certificatele pe care le am:
certificatul de deces al bunelului nu are data si luna nasterii lui, numai anul nasterii, pe cand in certificatul de casatorie al buneilor este data/luna/anul nasterii lui.
certificatul de deces al bunicii are data/luna/anul nasterii ei, dar e diferita de data si luna nasterii ei in certificatul de casatorie.
Numai anul nasterii, la ambii bunici, este indicat si coincide in certificate.

Ar putea fi o problema faptul ca datele de nastere nu sunt indicate sau nu coincid de la un document la altul?

P.S.: Dar eu pe de o parte ii inteleg si pe romani. Trebuie cumva sa le demonstrezi ca esti roman, ca poate bunelul tau e chinez.
Offline rigu  
#8 Postat : joi, 8 decembrie 2011 19:16:55(UTC)
rigu
Iata am verificat numai ce cu mama (ca ea e in tara si eu nu) si ea mi-a zis ca s-a adresat la cea nationala, la Chisinau si i-au dat informatie ca din 1923 pana in 1940 nu au date. Si ea zice ca a auzit ca la multi le dau asa informatie.

Hm.. straniu, foarte straniu... Poate cei de la raionala au datele ?...
Buneii si bunicile mele sunt din 1925, 1936 si 1930, si absolut pentru toti am luat certificatele de nastere de la arhiva nationala.

Nu aveti careva acte de identitate de-a lor mai vechi. De exemplu pasapoartele sovetice.

Am mai observat ceva in certificatele pe care le am:
certificatul de deces al bunelului nu are data si luna nasterii lui, numai anul nasterii, pe cand in certificatul de casatorie al buneilor este data/luna/anul nasterii lui.
certificatul de deces al bunicii are data/luna/anul nasterii ei, dar e diferita de data si luna nasterii ei in certificatul de casatorie.
Numai anul nasterii, la ambii bunici, este indicat si coincide in certificate.

Ar putea fi o problema faptul ca datele de nastere nu sunt indicate sau nu coincid de la un document la altul?

P.S.: Dar eu pe de o parte ii inteleg si pe romani. Trebuie cumva sa le demonstrezi ca esti roman, ca poate bunelul tau e chinez.

Este problema, caci nu poate fi acelasi om nascut in zile diferite....
Plus este foarte important sa fie indicat in acte locul nasterii. Asta e motivul principal pentru care se cere certificatul de nastere. Caci asta e dovada ca omul respectiv a fost cetatean roman.

Mai exista o solutie, in cazul in care au avut dosar la serviciile speciale (KGB) sau alte structuri de forta, sa fie ridicat si de facut o copie legalizata. Caci estea erau paliti rau, si la sigur au toate datele.

faceti o lista a tuturor actelor bunicilor, si cautati sa fie indicat in careva din ele locul nasterii si/sau data.

Sau cel mai simplu: luati extrasul precum ca nu au astfel de date in arhiva, luati confirmarea precum ca satul sau comuna voastra in perioada anilor '20 - '40 a facut parte din judetul XXX si si-a schimbat denumirea, a trecut in raionul cutare, etc (daca a fost asa ceva). Si mergeti la primarie, dati o multumire primarului sa va elibereze un extras de evidenta a familiei bunicilor vostri, in care sa fie indicat ca s-au nascut in data cutare...

Apropos, careva date despre strabunici nu aveti?
Offline Alessia28  
#9 Postat : vineri, 9 decembrie 2011 17:36:54(UTC)
Alessia28
Buna ziua, Rigu

Date pe strabunici nu sunt, dar am clarificat totul si situatia documentelor este urmatoarea:
- In certificatul de deces al bunelului scrie ca s-a nascut la Leova in anul 1923. Ziua si luna nasterii lipsesc.
- In certificatul lui de casatorie cu bunica in anul 1957 scrie ca s-a nascut la Leova, dar aici deja scrie data, luna si anul lui de nastere.
- Avem aviz privind constatarea lipsei actului de stare civila in care se confirma ca actul de nastere al bunelului nascut in 1923 la Leova nu a fost identificat. Si ca mentiune in acest aviz scrie ca in 1921, 1922, 1924, 1925 - actul lispeste; in 1923 - registrul lipseste.

Nu s-a pastrat buletinul lui, pasaportul sovietic sau alte acte.

Acum eu ma gandesc, este posibil ca acestia de la Arhiva Nationala, pe baza numai a certificatul lui de deces si de casatorie in care se scrie ca el s-a nascut la Leova, sa emita un extras precum ca Leova in perioada anilor '20 - '40 a facut parte din judetul XXX?

Si un pic pe alta tema: romanii de la Ambasada de peste hotare mi-au zis ca eu trebuie sa aleg linia pe care merg, respectiv eu am ales linia eu-mama-bunelul (tatal mamei), ca sunt cat de cat mai multe acte valabile. Si ei atunci au zis ca nu au nevoie de certificatul de nastere al tatalui meu si de deces al bunicii mele, doar sa le prezint actele pe linia aleasa. Eu credeam ca trebuie absolut toate actele. Asa depun toti actele, este corect asa ceva?

Multumesc.

Offline ilinca  
#10 Postat : vineri, 9 decembrie 2011 17:53:09(UTC)
Nivel: Membru
ilinca
Postari: 25
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 9
Buna ziua Administratie!

Multumesc mult!

te duci la primari e si secretara iti da aceasta dovada, ea stie textul dovezii, o semneaza primaru , pune stampila umeda si atat
thanks 1 utilizator a multumit ilinca acest post util.
Offline Alessia28  
#11 Postat : vineri, 9 decembrie 2011 18:17:29(UTC)
Alessia28
Merci mult Ilinca! Dovada aceasta se poate de luat si din Arhiva Centrala de la Chisinau?

As fi foarte recunoscatoare daca imi raspundeti si la postul #9.
Offline ilinca  
#12 Postat : vineri, 9 decembrie 2011 19:14:56(UTC)
Nivel: Membru
ilinca
Postari: 25
A fost multumit de: 17 -ori in postarea 9
Merci mult Ilinca! Dovada aceasta se poate de luat si din Arhiva Centrala de la Chisinau?

As fi foarte recunoscatoare daca imi raspundeti si la postul #9.

eu locuiesc intr-un sat din Transnistria, dar care apartine Republicii Moldova, deci avem Primarie, liceu cu grafie latina etc
Mie la fel mi s-a cerut aceasta dovada, precum ca buneii, parintii au trait pe teritoriu care candva a apartinut Romaniei
Deci am mers la primarie in sat si am facut-o, alessia28 atat stiu, deci de asta sunt sigura, in cazul tau mai vezi si alte opnii, eu scriu aici doar ce-am facut eu si a mers, macar ca actul acesta mi-a lungit perioada de semnare a ordinului privind redobandirea cetateniei
Dupa 1 an si aproape 4 luni de la depunere am redobandit cetatenia, bafta
Offline rigu  
#13 Postat : sâmbătă, 10 decembrie 2011 04:20:32(UTC)
rigu
Buna ziua, Rigu

Date pe strabunici nu sunt, dar am clarificat totul si situatia documentelor este urmatoarea:
- In certificatul de deces al bunelului scrie ca s-a nascut la Leova in anul 1923. Ziua si luna nasterii lipsesc.
- In certificatul lui de casatorie cu bunica in anul 1957 scrie ca s-a nascut la Leova, dar aici deja scrie data, luna si anul lui de nastere.
- Avem aviz privind constatarea lipsei actului de stare civila in care se confirma ca actul de nastere al bunelului nascut in 1923 la Leova nu a fost identificat. Si ca mentiune in acest aviz scrie ca in 1921, 1922, 1924, 1925 - actul lispeste; in 1923 - registrul lipseste.

Nu s-a pastrat buletinul lui, pasaportul sovietic sau alte acte.

Buna,
deci aveti actele care in mod indirect indica locul si anul nasterii + aviz care confirma faptul precum ca nu au datele in arhiva. Asta deja e bine.
Verifica sa coincida numele de familie pana in ultima litera, caci asta la fel influienteaza
Daca actele care spui sunt scrise cu chirilica sau in rusa, ele trebuie sa fie traduse si autentificata traducerea la notar

Acum eu ma gandesc, este posibil ca acestia de la Arhiva Nationala, pe baza numai a certificatul lui de deces si de casatorie in care se scrie ca el s-a nascut la Leova, sa emita un extras precum ca Leova in perioada anilor '20 - '40 a facut parte din judetul XXX?

Cei de la arhiva raionala la sigur au datele despre statutul localitatii in perioada respectiva, si nu este necesar sa le prezinti careva acte, pur si simplu ceri informatia asta.
In cel mai rau caz va trebui sa ei extrasul despre statutul localitatii de la arhiva nationala.

Si un pic pe alta tema: romanii de la Ambasada de peste hotare mi-au zis ca eu trebuie sa aleg linia pe care merg, respectiv eu am ales linia eu-mama-bunelul (tatal mamei), ca sunt cat de cat mai multe acte valabile. Si ei atunci au zis ca nu au nevoie de certificatul de nastere al tatalui meu si de deces al bunicii mele, doar sa le prezint actele pe linia aleasa. Eu credeam ca trebuie absolut toate actele. Asa depun toti actele, este corect asa ceva?

Multumesc.

Poti sa prezinti actele pe mai multe linii, nu doar una. Nicaieri nu este specificat ca este obligatoriu doar pe o linie de rudenie sa mergi.
Mie spre exemplu mi-au acceptat actele de la ambii bunei.

Offline grantb33  
#14 Postat : duminică, 15 aprilie 2018 04:59:42(UTC)
grantb33
Postari: 9
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.