Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Moldovan  
#1 Postat : sâmbătă, 13 martie 2010 02:54:28(UTC)
Nivel: Incepator
Moldovan
Postari: 2
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Va rog frumos, cine stie sau are informatii sa-mi raspunda clar daca se poate sau nu sa depun actele pentru cetatenia Romana daca sunt nascut in Transnistria (orasul Rabnita). Parintii si bunicii mei au fost nascuti de asemenea in Transnitria.

Stiu ca se cer actele de stare civila ale descendentilor care au fost cetateni romani, dar nu stiu cu siguranta daca aceasta regiune a facut vreodata parte din Romania Mare.

Conteaza acest aspect? E cineva din Transnistria care a depus actele si a fost refuzat din acest motiv sau invers a obtinut cetatenia fiind din Transnistria?

Apreciez orice informatie pe care o puteti oferi. Va multumesc mult!
thanks 1 utilizator a multumit Moldovan acest post util.
Offline vadiusha  
#2 Postat : luni, 15 martie 2010 17:29:53(UTC)
Nivel: Membru
vadiusha
Postari: 6
Locatia: Oradea
shi eu sunt din Ribnita si am depus actele shi mior acceptat actele...astep sa merg la juramant.bafta
Offline Moldovan  
#3 Postat : luni, 15 martie 2010 18:58:17(UTC)
Moldovan
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Multumesc mult !

Doar o precizare... parintii (sau bunicii) tai, pentru care ai prezentat actele pentru cetatenie, sunt tot din partea cealalta a Nistrului?
Offline Di555  
#4 Postat : joi, 1 aprilie 2010 18:36:29(UTC)
Di555
Postari: 4
la mine tata e din1938 si e din Ribnita pot sa depun pe linialui ca sa nu am ne voie de buneii depe lini alui mama? mersi mult.
Offline specjob  
#5 Postat : vineri, 18 iunie 2010 14:20:08(UTC)
specjob
Postari: 1
O zi bună!

Eu, părinții mei, buneii/bunicile mele, suntem di Transnistria.
Pot sa obțin cetățenia Romana?
Este cineva din Transnistria care a reușit să o primească, sau invers, a primit renunțare?

Vă mulțumesc anticipat.
Offline stell  
#6 Postat : vineri, 18 iunie 2010 14:24:01(UTC)
Nivel: Membru Avansat
stell
Postari: 172
A fost multumit de: 63 -ori in postarea 25
Locatia: R.Moldova
Verifica mai intii daca localitatea unde klokuiau bunicii tai apartinea Romaniei Mari.Daca da , atunci se poate.
thanks 1 utilizator a multumit stell acest post util.
Offline yarkii  
#7 Postat : vineri, 18 iunie 2010 14:25:31(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
specjob a scris:
O zi bună!

Este cineva din Transnistria care a reușit să o primească, sau invers, a primit renunțare?

Vă mulțumesc anticipat.

1. In primul rand te uiti in certificatele buneilor poate cineva din 4 bunei sau nascut pe teritoriul Moldovei (dreapta nistrului)
2. Era pe forum o harta a Ro mari ( atunci cand Basarabia era pamant romanesc), sau gaseste in net.
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline dentist  
#8 Postat : vineri, 18 iunie 2010 14:44:16(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
yarkii a scris:
specjob a scris:
O zi bună!

Vă mulțumesc anticipat.

1. In primul rand te uiti in certificatele buneilor poate cineva din 4 bunei sau nascut pe teritoriul Moldovei (dreapta nistrului)
2. Era pe forum o harta a Ro mari ( atunci cand Basarabia era pamant romanesc), sau gaseste in net.

se poate şi din străbunei....dacă măcar vreo unul din străbunei s-a născut pe teritoriul dintre Nistru şi până la Arad, atunci se poate de depus documentele....şi chiar dacă niciunul din ei nu s-au născut aici, ar putea încerca totuşi să depună cu documentele traduse ale bunicilor....cine ştie, poate are noroc şi vor închide ăia ochii....că tot român este, indiferent unde a fost născut.

Editeaza de catre utilizator vineri, 18 iunie 2010 14:45:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit dentist acest post util.
Offline bc  
#9 Postat : vineri, 18 iunie 2010 20:06:48(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
un prieten al meu a sunat la ANC si a intrebat daka el poaue redobindi cetatenia fiind nasku pe partea stinga a nistrului la fel ka si parintii,buneii.
Lau intrebat kind saun naskut buneii si ce localitate din kare raion, dupa o pauza ea dat un raspuns afirmativ.
Mentionz ka buneii lui sau nascut in 1925 satul Taslic r-l Grigoriopol.
Transnistria in 2 razboi mondial a fost sub administratia statului ROMAN!
pe internet puteti gasi informatia
thanks 3 au multumit acest post util bc.
Offline zaz121  
#10 Postat : vineri, 18 iunie 2010 23:33:12(UTC)
zaz121
Postari: 28
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Poate sa depună liniştit!!! Bunicii mei tot sunt din Transnistria
Eu am depus acum 2 ani şi am primit cetatenia!!!
Recent a depus şi soramia pe baza acestor acte care le am avut şi eu de la bunicii din Transnistria.
Curaj!!!
thanks 3 au multumit acest post util zaz121.
Offline bc  
#11 Postat : sâmbătă, 19 iunie 2010 00:43:17(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
pai si eu spun despre asta, este un articol in wikipedia ka Transnistria timp de 3 ani august 1941 - ianuarie 1944 era administrata de ROMANIA.
Dar asa o intrebare nu tia trebuiu niciun certifikat prekum ka lokalitatea se afla sub administrarea Romaniei? 2 ani in urma era necesar, de unde ai fakut rost de el? la kare autoritati?
multumesk

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 19 iunie 2010 00:46:18(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline zaz121  
#12 Postat : sâmbătă, 19 iunie 2010 15:14:47(UTC)
zaz121
Postari: 28
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 2
Am auzit de acest certificat care se obţine la primărie.
Dar nu mai e valabil.
Nu mi-au cerut nimeni la Bucureşti în 2008 şi nici in 2010 cînd a depus sora.
Am foarte mulţi prieteni care la fel au obţinut cetăţenia fiind din Transnistria,inclusiv şi bunicii.

BUNICII erau născuţi prin anii 1935-1938, ştiam ca pîna 1940 trebuia sa ai bunici.
Probabil nu ma e valabil.
Ştiam pe cineva care avea o bunică născută dupa 1940 şi avut probleme dar a fost mai demult prin 2006.

Editeaza de catre utilizator sâmbătă, 19 iunie 2010 15:25:22(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 2 au multumit acest post util zaz121.
Offline olegtaran72  
#13 Postat : marți, 22 iunie 2010 16:37:51(UTC)
olegtaran72
Locatia: chisinau
Eu la fel sunt din Transnistria.
La mine bunelul in certificatul de nastere este scris IVAN, bunica LIUBOVI.
Voi avea sanse de redobindire a cetateniei.
Offline cgv  
#14 Postat : marți, 22 iunie 2010 16:44:52(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
olegtaran72 a scris:
Eu la fel sunt din Transnistria.
La mine bunelul in certificatul de nastere este scris IVAN, bunica LIUBOVI.
Voi avea sanse de redobindire a cetateniei.

Numele nu are importanta, poate sa-i cheme si Hasan sau Mustafa
thanks 2 au multumit acest post util cgv.
bcadmin
Offline ehiio  
#15 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 14:37:15(UTC)
ehiio
Postari: 35
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
Locatia: Moldova
cgv a scris:
Numele nu are importanta, poate sa-i cheme si Hasan sau Mustafa

haha sau ben laden si hitler lol
Offline Ganster  
#16 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 15:15:27(UTC)
Ganster
Postari: 579
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 167 -ori in postarea 87
Locatia: Chisinau
nicu_budeanu a scris:
haha sau ben laden si hitler lol

Nicu, citi ani ai ? :)
Offline yarkii  
#17 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 19:05:55(UTC)
yarkii
Ganster a scris:
Nicu, citi ani ai ? :)

Da da, e cam izghit pustiu ista.
Offline Veaceslav  
#18 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 19:11:29(UTC)
Veaceslav
Postari: 284
A fost multumit de: 205 -ori in postarea 80
Locatia: London
yarkii a scris:
Da da, e cam izghit pustiu ista.

da da cam e copilas!
Offline AlexandruL  
#19 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 20:15:51(UTC)
AlexandruL
Postari: 296
A fost multumit de: 85 -ori in postarea 35
nu prea inteleg, cum poti redobandi cetatenie romana cu stramosii nascuti pe teritoriul Transnistriei pana in luna august 1940 daca acest teritoriul nu apartinea Romaniei Mare

http://upload.wikimedia....ns/a/ab/Romania_Mare.JPG
http://upload.wikimedia....a/a1/Greater_Romania.svg
thanks 2 au multumit acest post util AlexandruL.
Offline innna  
#20 Postat : miercuri, 7 iulie 2010 21:09:06(UTC)
innna
Postari: 1
Locatia: Moldova
buna ziua! vreau si eu sa stiu adresa unde poate fi trimisa o scrisoare recomandata. cine ma poate ajuta. merci mult.
Offline dentist  
#21 Postat : joi, 8 iulie 2010 12:01:07(UTC)
dentist
AlexandruL a scris:
nu prea inteleg, cum poti redobandi cetatenie romana cu stramosii nascuti pe teritoriul Transnistriei pana in luna august 1940 daca acest teritoriul nu apartinea Romaniei Mare

http://upload.wikimedia....ns/a/ab/Romania_Mare.JPG
http://upload.wikimedia....a/a1/Greater_Romania.svg

19 August 1941 – Transnistria intră sub administraţie românească; profesorul Gheorghe Alexianu este numit guvernator al Transnistriei.

şi http://ro.wikipedia.org/...ântul_Transnistriei

Editeaza de catre utilizator joi, 8 iulie 2010 12:01:31(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline AlexandruL  
#22 Postat : joi, 8 iulie 2010 12:16:52(UTC)
AlexandruL
dentist a scris:
19 August 1941 – Transnistria intră sub administraţie românească; profesorul Gheorghe Alexianu este numit guvernator al Transnistriei.

şi http://ro.wikipedia.org/...ântul_Transnistriei

Chiar in legea despre cetatenie nu e vorba de teritoriul care apartinea Romaniei pana in luna august 1940?

Si ce-i cu acest articol care spune ca "Principalul oras al Transnistriei este Odessa"?
Offline dentist  
#23 Postat : joi, 8 iulie 2010 12:22:54(UTC)
dentist
AlexandruL a scris:
Chiar in legea despre cetatenie nu e vorba de teritoriul care apartinea Romaniei pana in luna august 1940?

Si ce-i cu acest articol care spune ca "Principalul oras al Transnistriei este Odessa"?

ce nu-i bine aici?
Offline AlexandruL  
#24 Postat : joi, 8 iulie 2010 12:57:58(UTC)
AlexandruL
dentist a scris:
ce nu-i bine aici?

Nu e vorba de bine sau rau.
Presupun ca principalul oras al Transnistriei nu este Odesa si Transnistria nu apartinea Romaniei pana in luna august 1940 (desi intreb de ce cei nascuti in Transnistria pana in luna august 1940 se considera fostii cetateni romani).

Editeaza de catre utilizator joi, 8 iulie 2010 12:59:27(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dentist  
#25 Postat : joi, 8 iulie 2010 13:25:13(UTC)
dentist
1.Principalul oraş al Transnistriei de atunci nu e Odessa, aşa cum Bugeacul nu-i aparţine Basarabiei. Dacă nu ai înţeles nimc, îţi pot explica mai desfăşurat.
2. Dacă Transnistria nu aparţinea României până în luna august 1940, atunci nu depune dosarul pentru redobândire şi basta. Sigur, conform legilor ei nu au dreptul să redobândească cetăţenia, pentru că nu au o lege care să-i apere, dar nu uita că ei ar putea da statul în judecată, pentru câ în timpul administraţiei româneşti de după 19 August, ei au fost cetăţeni români şi le-au fost furată cetăţenia fără voia lor. Aceeaşi chestie ca la noi, doar că noi suntem "apăraţi" prin lege şi ei nu....acum nu văd care ar fi problema? Ori eşti într-atât de egoist că vrei să ai cetăţenie doar tu şi mai mult nimeni?
Offline AlexandruL  
#26 Postat : joi, 8 iulie 2010 13:40:06(UTC)
AlexandruL
dentist a scris:
1.Principalul oraş al Transnistriei de atunci nu e Odessa, aşa cum Bugeacul nu-i aparţine Basarabiei. Dacă nu ai înţeles nimc, îţi pot explica mai desfăşurat.
2. Dacă Transnistria nu aparţinea României până în luna august 1940, atunci nu depune dosarul pentru redobândire şi basta. Sigur, conform legilor ei nu au dreptul să redobândească cetăţenia, pentru că nu au o lege care să-i apere, dar nu uita că ei ar putea da statul în judecată, pentru câ în timpul administraţiei româneşti de după 19 August, ei au fost cetăţeni români şi le-au fost furată cetăţenia fără voia lor. Aceeaşi chestie ca la noi, doar că noi suntem "apăraţi" prin lege şi ei nu....acum nu văd care ar fi problema? Ori eşti într-atât de egoist că vrei să ai cetăţenie doar tu şi mai mult nimeni?

1. da, te rog sa mai explici desfasurat.
2. sunt de acord pentru ca asa stiu si eu. n-am nici o problema cu cei de la Transnistria care incerc sa-si redobandeasca cet.rom. - ii treaba lor. dar aici lumea ne intreaba si trebuie sa le dam informatii corecte - de aceea si am reiterat intrebare.
PS. dar tu esti atit de nervos si negativ sa presupui ca "vreau sa am cetatenie doar eu si mai mult nimeni"? o concluzie absurd de tot.
Offline dentist  
#27 Postat : joi, 8 iulie 2010 14:01:15(UTC)
dentist
AlexandruL a scris:
2. sunt de acord pentru ca asa stiu si eu. n-am nici o problema cu cei de la Transnistria care incerc sa-si redobandeasca cet.rom. - ii treaba lor. dar aici lumea ne intreaba si trebuie sa le dam informatii corecte - de aceea si am reiterat intrebare.
PS. dar tu esti atit de nervos si negativ sa presupui ca "vreau sa am cetatenie doar eu si mai mult nimeni"? o concluzie absurd de tot.

1. Transnistria de atunci e mult mai mare, în componenţa căreia era şi oraşul Odessa. De altfel şi acum Basarabia toţi îi spun Republicii Moldova, iar pe atunci în componenţa Basarabiei intra şi Bugeacul de Sud şi Partea de Nord a Basarabiei, care acum îi aparţine Ucrainei. Acum dacă vrei să spui că Odesa e un oraş mult mai mic şi mai puţin important decât Tiraspolul sau oraşul Balta, atunci nu-ţi mai spun nimic.
2. "dar aici lumea ne intreaba si trebuie sa le dam informatii corecte" - "aici", asta unde? pe forum sau la tine acasă/serviciu? + dacă lumea ţi-a spus că primesc documentele şi pentru persoanele ce s-au născut în Transnistria....cât de corecte mai pot fi informaţiile?

"dar tu esti atit de nervos si negativ sa presupui ca "vreau sa am cetatenie doar eu si mai mult nimeni"?" - eu nu-s nervos defel.
" o concluzie absurd de tot." - de ce? ce altă concluzie aş putea avea atunci când tu încerci să ne demonstrezi că transnistrenii nu au dreptul să redobândească cetăţenia română?
Offline Cezar  
#28 Postat : joi, 8 iulie 2010 14:32:10(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
AlexandruL a scris:

Citat din wikipedia

"Între 19 august 1941 şi 29 ianuarie 1944, România a avut sub administraţie temporară regiunea de la (Est) Nistru până la (Vest) Bug şi de la râul (N) Niomjîi până la (S) Marea Neagră, care a purtat de asemenea numele de "Transnistria" "

http://ro.wikipedia.org/wiki/Transnistria

De fapt statul Roman are dreptul sa decida cui sa ii acorde cetatenie si cui nu. Nimeni nu ii incurca. In genere poate sa faca o lege unde sa fie scris ca acorda cetatenie la tot ce misca in jurul Romanie la distanta de 500km de exemplu.
Offline AlexandruL  
#29 Postat : joi, 8 iulie 2010 15:20:23(UTC)
AlexandruL
dentist a scris:
1. Transnistria de atunci e mult mai mare, în componenţa căreia era şi oraşul Odessa. De altfel şi acum Basarabia toţi îi spun Republicii Moldova, iar pe atunci în componenţa Basarabiei intra şi Bugeacul de Sud şi Partea de Nord a Basarabiei, care acum îi aparţine Ucrainei. Acum dacă vrei să spui că Odesa e un oraş mult mai mic şi mai puţin important decât Tiraspolul sau oraşul Balta, atunci nu-ţi mai spun nimic.
2. "dar aici lumea ne intreaba si trebuie sa le dam informatii corecte" - "aici", asta unde? pe forum sau la tine acasă/serviciu? + dacă lumea ţi-a spus că primesc documentele şi pentru persoanele ce s-au născut în Transnistria....cât de corecte mai pot fi informaţiile?

"dar tu esti atit de nervos si negativ sa presupui ca "vreau sa am cetatenie doar eu si mai mult nimeni"?" - eu nu-s nervos defel.
" o concluzie absurd de tot." - de ce? ce altă concluzie aş putea avea atunci când tu încerci să ne demonstrezi că transnistrenii nu au dreptul să redobândească cetăţenia română?

Iti repet inca odata, eu am aceeasi parere ca Romania are dreptul sa decida cui sa-i acorde cetatenie si nu incerc sa demonstrez nimic. Incotro, eu INTREB sa inteleg mai bine cum legea Romana tracteaza fostii romani.

Ce se tine de Odesa, exista o diferenta intre "Principalul oras al Transnistriei ESTE Odessa" si "in componenta careia ERA si orasul Odessa". Mai ales nu stiu cum ai vazut in cuvintele mele ca as vrea sa spun ca "Odesa e un oras mult mai mic si mai putin important decat Tiraspolul sau orasul Balta". ABSURD!

Nu vreau sa mai discut cum m-ai inteles, Dentis, pentru ca esti totusi foarte nervos si prea agresiv (cred ca nu numai eu vad agresiune in cuvintele tale).
thanks 1 utilizator a multumit AlexandruL acest post util.
Offline dentist  
#30 Postat : joi, 8 iulie 2010 16:05:49(UTC)
dentist
AlexandruL a scris:
Iti repet inca odata, eu am aceeasi parere ca Romania are dreptul sa decida cui sa-i acorde cetatenie si nu incerc sa demonstrez nimic. Incotro, eu INTREB sa inteleg mai bine cum legea Romana tracteaza fostii romani.

Ce se tine de Odesa, exista o diferenta intre "Principalul oras al Transnistriei ESTE Odessa" si "in componenta careia ERA si orasul Odessa". Mai ales nu stiu cum ai vazut in cuvintele mele ca as vrea sa spun ca "Odesa e un oras mult mai mic si mai putin important decat Tiraspolul sau orasul Balta". ABSURD!

Nu vreau sa mai discut cum m-ai inteles, Dentis, pentru ca esti totusi foarte nervos si prea agresiv (cred ca nu numai eu vad agresiune in cuvintele tale).

Bine, hai atunci să înţeleg ce anume nu-ţi place aici......ce anume nu-i corect în afirmaţia dată? "Principalul oras al Transnistriei ESTE Odessa", dacă în acel context, se are în vedere Transnistria de atunci.

Editeaza de catre utilizator joi, 8 iulie 2010 16:07:13(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline attorney  
#31 Postat : marți, 10 august 2010 10:58:16(UTC)
attorney
Postari: 15
A fost multumit de: 31 -ori in postarea 3
Locatia: chisinau
Bunica mea este nascuta in 1915 in s.Cocieri (Dubasari)- este temei pentru redobinderea cet. Romana?
Offline jaxaj  
#32 Postat : joi, 31 martie 2011 11:27:00(UTC)
jaxaj
Postari: 8
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 2
Locatia: MoldoRO
Buna tuturor!

O cunostinta a depus actele pentru redobandirea cetateniei romane fiind originar din Transnistria.Actele i-au primit, totul bine pana acum cateva zile in urma cand a primit o scrisoare de la ANC in care i sa cerut "dovada scrisa (adeverinta) din care rezulta ca localitatea in care s-a nascut solicitantul s-a aflat pe teritoriul Romaniei pana in august 1940". E vorba de satul Butor care se afla acum sub juresdictia autoritatilor separatiste Transnistrene. Am vazut ca sa acordat cetatanie la cei din aceast sat si din localitatile din imprejurime (Taslic, Grigoriopol).
Sa mai confruntat cineva cu asa problema? Cum ati rezolvat-o?
Va multumesc!
Offline oatvitali  
#33 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 00:19:53(UTC)
oatvitali
Postari: 94
A fost multumit de: 24 -ori in postarea 19
Locatia: chisinau , dosar: 23 iunie 2010 Bucuresti. nr.287** ordin №1192 din 20.12.2011.
Salut dragi forumişti!Am nevoie de ajutorul vostru.
Prietenul meu vrea să depună actele pentru cetăţenie.Bunica lui este din Dubăsari ,care este în Transnistria acum ,şi s-a născut în 1955,iar străbunica, care a decedat, tot s-a născut în acest oraş până 1940.Întrebările mele sunt :--E posibil să-i facă cetaţenia româna după străbunică,deoarece în acest caz numai ea s-a născut până 1940 ?Şi oare poate el să depun actele ,dacă străbunica a fost originară din Dubăsari?(mă interesează doar acest oraş )?Are dreptul el la cetăţenie?Mersi anticipat .
Offline yarkii  
#34 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 09:33:57(UTC)
yarkii
Originally Posted by: oatvitali Go to Quoted Post
Prietenul meu vrea să depună actele pentru cetăţenie.Bunica lui este din Dubăsari ,care este în Transnistria acum ,şi s-a născut în 1955,iar străbunica, care a decedat, tot s-a născut în acest oraş până 1940.Întrebările mele sunt :--E posibil să-i facă cetaţenia româna după străbunică,deoarece în acest caz numai ea s-a născut până 1940 ?Şi oare poate el să depun actele ,dacă străbunica a fost originară din Dubăsari?(mă interesează doar acest oraş )?Are dreptul el la cetăţenie?Mersi anticipat .

poate sa depuie in baza strabunicii. Numai ca o sa depuie in RO. La consulatele din MD primesc numai descedentii de gradul III (bunici).
thanks 2 au multumit acest post util yarkii.
Offline PauLeonid  
#35 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 14:22:19(UTC)
PauLeonid
Postari: 42
A fost multumit de: 14 -ori in postarea 7

Din curiozitate. Citi ani are prietenul tau de are buncia asa de tanara? e minor inca prietenul tau, nu??interesantd'oh! d'oh!
Offline Colti  
#36 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 15:01:54(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Originally Posted by: Paul86 Go to Quoted Post
Din curiozitate. Citi ani are prietenul tau de are buncia asa de tanara? e minor inca prietenul tau, nu??interesantd'oh! d'oh!

Pai,daca toate femeile lor au nascut la 18-19 ani e destuld e real,eu am sotia verisorului,e bunica la 38 pentru ca ea a nascut la 18,iar fiica sa la 20Smile
Offline oatvitali  
#37 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 18:24:41(UTC)
oatvitali
Locatia: chisinau , dosar: 23 iunie 2010 Bucuresti. nr.287** ordin №1192 din 20.12.2011.
Originally Posted by: Paul86 Go to Quoted Post

Prietenul meu are 20 de ani acum.
Offline oatvitali  
#38 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 18:59:02(UTC)
oatvitali
Originally Posted by: yarkii Go to Quoted Post
poate sa depuie in baza strabunicii. Numai ca o sa depuie in RO. La consulatele din MD primesc numai descedentii de gradul III (bunici).

Mersi mult!Am înţeles că el poate să depună actele pe baza srăbunicilor doar în Romănia,OK!Dar această informaţie este veridică ,ca să-i nu facă drumul degeaba?Şi n-am primit răspunsul în cea ce priveşte de Dubosari,poate să depună el actele ,dacă acest oraş n-a fost în Romănia pănă 1940?E posibil cineva are cunoscuţi dincolo,cine are informaţie şi cine încerca.Ajutaţi-mă.Mersi anticipat.

Editeaza de catre utilizator miercuri, 27 iulie 2011 19:00:16(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#39 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 21:33:54(UTC)
Cezar
Mersi mult!Am înţeles că el poate să depună actele pe baza srăbunicilor doar în Romănia,OK!Dar această informaţie este veridică ,ca să-i nu facă drumul degeaba?Şi n-am primit răspunsul în cea ce priveşte de Dubosari,poate să depună el actele ,dacă acest oraş n-a fost în Romănia pănă 1940?E posibil cineva are cunoscuţi dincolo,cine are informaţie şi cine încerca.Ajutaţi-mă.Mersi anticipat.

deschide http://cetatenie.just.ro si acolo este toata informatia, inclusiv legea, unde e specificat totul.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline oatvitali  
#40 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 22:23:48(UTC)
oatvitali
Originally Posted by: Cezar Go to Quoted Post
deschide http://cetatenie.just.ro si acolo este toata informatia, inclusiv legea, unde e specificat totul.

Сezar!Mulţumesc pentru acest link. Am citit asta de multe ori,Dar tu îmi poţi răspunde.Oamenii din Dubăsari pot să obţin cetăţenia?Vreau să ştiu numai asta.Mersi anticipat.
Offline Cezar  
#41 Postat : miercuri, 27 iulie 2011 22:47:55(UTC)
Cezar
Сezar!Mulţumesc pentru acest link. Am citit asta de multe ori,Dar tu îmi poţi răspunde.Oamenii din Dubăsari pot să obţin cetăţenia?Vreau să ştiu numai asta.Mersi anticipat.

cica se poate. Mai mult depinde unde s-au nascut acei oameni. Mai in scurt nu raspund precis, cu parere de rau, ca nu stiu toate nuantele. Incearca sa scrii e-mail la ANC cu asa intrebare. Ei precis vor spune ce si cum.
thanks 1 utilizator a multumit Cezar acest post util.
Offline Felix  
#42 Postat : vineri, 29 iulie 2011 12:07:59(UTC)
Felix
Postari: 1,020
A fost multumit de: 731 -ori in postarea 261
Originally Posted by: Titikol Go to Quoted Post
Pai,daca toate femeile lor au nascut la 18-19 ani e destuld e real,eu am sotia verisorului,e bunica la 38 pentru ca ea a nascut la 18,iar fiica sa la 20Smile

Titikol, ce varsta infricosatoare pentru insurat, brrrrr ma apuca tremuriciul
.

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 12:09:54(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Colti  
#43 Postat : vineri, 29 iulie 2011 12:11:52(UTC)
Colti
Postari: 1,108
A fost multumit de: 445 -ori in postarea 286
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
Titikol, ce varsta infricosatoare pentru insurat, brrrrr ma apuca tremuriciul
.

LOL LOL LOL pai unu din miri tot era speriat ca abia implinea 21LOL LOL LOL dar....nu trebuia sa se joaceLOL
P.S. Dar de fapt eu scrisesem despre fete,ei te apuca tremuriciul,dar pe de alta parte sunt bunici tineri si parintilimba este si cea bunWink

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 12:13:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tornado  
#44 Postat : vineri, 29 iulie 2011 12:14:38(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179

Dar cum vi se pare să devii străbunică la 55 de ani? Bunica - la 20, mama - la 20, iar fiica la 15... Adică bunica a devenit bunică la 35 ani. Mama acum are 32 ani, iar fiica cea mai mare-17.
Străbunica are 72 ani şi are toate şansele să-şi vadă şi stră-strănepoţii

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 12:18:44(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#45 Postat : vineri, 29 iulie 2011 12:15:59(UTC)
Felix
LOL LOL LOL pai unu din miri tot era speriat ca abia implinea 21LOL LOL LOL dar....nu trebuia sa se joaceLOL

Eeeee...no, no...

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 12:27:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#46 Postat : vineri, 29 iulie 2011 15:24:29(UTC)
Felix
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
Dar cum vi se pare să devii străbunică la 55 de ani? Bunica - la 20, mama - la 20, iar fiica la 15... Adică bunica a devenit bunică la 35 ani. Mama acum are 32 ani, iar fiica cea mai mare-17.
Străbunica are 72 ani şi are toate şansele să-şi vadă şi stră-strănepoţii

haa...acum mi-am dat seama ca tornado e ea nu e el :)
.

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 15:25:00(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline tornado  
#47 Postat : vineri, 29 iulie 2011 15:40:59(UTC)
tornado
Postari: 497
A fost multumit de: 285 -ori in postarea 179
Originally Posted by: Felix Go to Quoted Post
haa...acum mi-am dat seama ca tornado e ea nu e el :)
.

A-ha. Ai văzut profilul, nu?
Da, şi nu era vorba despre mine, ci despre o rudă...

Editeaza de catre utilizator vineri, 29 iulie 2011 15:43:47(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Felix  
#48 Postat : vineri, 29 iulie 2011 15:56:31(UTC)
Felix
Originally Posted by: tornado Go to Quoted Post
A-ha. Ai văzut profilul, nu?
Da, şi nu era vorba despre mine, ci despre o rudă...

Nu m-am gandit ca tu esti. Am vazut ca ai scris atatea combinatii.
Ca fetele mai mult tin minte toate combinatiile acestea cu anii, generatii...
si zic da sa ma uit in profil ca cred ca e ea si asa si a fost :)
.
Offline selinofell197  
#49 Postat : marți, 5 februarie 2019 12:37:31(UTC)
selinofell197
Postari: 5
Birkenstock Sandals
Kate Spade Handbags
Curry 5
Goyard Handbags
Michael Kors Canada Outlet
Nike Sneakers
Pandora
Moncler Jackets
Nike Air Force
Hermes Birkin Bag
Air Jordan 11
Christian Louboutin Outlet
Louboutin Shoes
Vans
Nike Outlet Online Store
Kate Spade Outlet
Red Bottoms
Timberlad Boots
Pandora Bracelets
Red Jordan 11
Air Max Pas Cher
Moncler Jackets
Pandora Bracelet
Moncler
Pandora
Jordan Retro 10
Pandora Ring
Kyrie 4 Shoes
Womens Nike Shoes
Skechers Outlet
Pandora Bracelets
Nike Air Max
Pandora CZ
Kyrie 4
Kyrie Basketball Shoes
Pandora Charms
New Jordans
Nike Outlet
Air Max 95
MBT Shoes
Nike Air Max
Red Bottom Shoes For Women
Yeezy Boost
Air Max 2018
Birkenstock Outlet
Air Max 270
Fitflop Outlet
Jordan 4
Kyrie Irving Shoes
Kate Spade Handbags
Christian Louboutin
Jordans 11
Red Bottom Shoes
Yeezy
Jordans 2019
Jordan 14
Birkenstock Shoes
Nike Outlet
Nike Air Max Plus
Pandora Charms
Nike Cortez
Fitflop Shoes
Adidas NMD XR1
Air Jordan Shoes
Cheap Pandora Charms
Disney Pandora
Ralph Lauren Outlet Online
North Face Outlet
Nike Shoes
Pandora
Goyard
Birkenstock Sandals
Moncler UK
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Ring
Christian Louboutin Shoes
Birkenstock outlet
Jordans Sneakers
Adidas NMD
Louboutin Shoes
Adidas Outlet
Nike Shoes
Moncler UK
Pandora Bracelet
Fitflops Sale Clearance
Ferragamo
Moncler
Louboutin
Polo Ralph Lauren Outlet
Balenciaga
Birkenstock Shoes For Men
Pandora Jewelry
Adidas Yeezy Boost 350
Ed Hardy
Kanken Backpack
Nike Outlet Store
Burberry Handbags
Goyard Handbags
Jordan 11 Low
Adidas NMD
Nike Vapor Max
Ralph Lauren UK
Pandora Jewelry Outlet
Ralph Lauren
Adidas Yeezy
Adidas Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Balenciaga Sneakers
Moncler Outlet Online
Nike Shox For Women
Nike Clearance Outlet
Ralph Lauren
Red Bottoms
Birkenstock Sandals For Women
Pandora Rings
Pandora Jewelry Official Site Black Friday
Jordan Retros
Kate Spade Outlet Online
Pandora Outlet
Pandora Charms Outlet
Air Force 1
Air Jordan
Adidas Outlet
Pandora Charm
Nike Air Max 270
Louboutin Shoes
Pandora Charms Canada
Valentino Sneakers
Kanken Backpack
Jordan Shoes Retro
Air Jordan 11
Pandora Charms Jewelry
Pandoras Jewelry
Yeezy boost 350 v2
Nike Roshe
Lebron 15 Ghost
Jordan 11 Win Like 96
Nike Air Vapormax
Pandora Charms
Pandora Charms
Birkenstock Sandals
Cheap Basketball Shoes
Nike Roshes
Adidas Shoes
Stephen Curry Shoes
Nike Outlet Store
Lebron 15
Nike Epic React Flyknit
Puma Shoes
Nike Shoes
Pandora Outlet
Air Force 1 Shoes
Moncler Outlet Online
Yeezy
Jordan Shoes
Air Jordans
Jordan 11 Space Jam
Louboutin Shoes
Adidas Yeezy Boost 350
Longchamp
Valentino Shoes
Adidas NMD
Pandora Bracelet
Pandora Jewelry
Skechers Shoes
Nike Air Max 270
Nike KD Shoes
James Harden shoes
Adidas Yeezy
Kate Spade Outlet
Pandora Jewelry
Kate Spade Outlet Online
Stan Smith
Pandora
Isabel Marant Shoes
Pandora Jewelry
Jordan 9
Bottega Veneta Outlet
James Harden Shoes
Balenciaga Triple S
ECCO
Jordan 11
Air Force 1
Nike Vapor Max
Air Max 270
Nike Clearance
Nike Huaraches
Pandora Bracelets
Lebron James Shoes
Retro Jordans
Pandora Charms
Pandora
Nike Store
Pandora Jewelry 70% off Clearance
Nike Vapormax Plus
Polo Ralph Lauren Outlet
Birkenstock Outlet Store
Nike Outlet
Pandora Jewelry
Ralph Lauren Outlet
Cheap Jordan Shoes For Women
Adidas NMD
Adidas Superstar Shoes
Fitflop Shoes
Nike Air Max 2018
ECCO Shoes
Air Jordans
Louboutin shoes
Nike Roshe
Nike Vapormax
Air Max
Adidas NMD
Moncler Official Site
Michael Kors Canada
Rihanna Slides
Timberland Boots
Nike Air Max 90 Ultra
Longchamp Outlet
Pandora Jewelry Outlet
Nike Factory Outlet
Christian Louboutin UK
Vans
Kyrie Irving Shoes
Pandora Bracelet
Moncler Jackets
Nike Uptempo
Fitflop Sale Clearance
Yeezys
Yeezy
Adidas Ultra Boost
Pandora Outlet
NMD
Pandora Charms Outlet
Mens Nike Shoes
Longchamp Le Pliage
Kate Spade Handbags
Balenciaga Triple S
Nike Presto Men
Adidas Yeezy Boost
Nike Outlet Store
Air Max 98
Ferragamo Belt
North Face Jackets
Pandora Jewelry
Ferragamo Outlet Online
Pandora
Kate Spade Outlet
Soccer Shoes
James Harden shoes
Timberland Outlet Online
Air Jordan Retro 12
Adidas Yeezy Boost 350
Jimmy Choo Shoes
Fitflop Sale Clearance
Yeezy Shoes
Jordan 8
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.