Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

2 Pagini<12
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline natty  
#51 Postat : miercuri, 25 noiembrie 2009 16:58:57(UTC)
Nivel: Incepator
natty
Postari: 5
Buna Catiusha ! am vazut ca suntem in aceeasi situatie, aviz pozitiv pe 3.8.2009, aparut in MO P2 pe 12 noiembrie. si acu astept listele de depunere a juramantul. tu de unde stii ca esti programata pe 29.12/2009???????
iti multumesc de raspuns
Offline catiusha  
#52 Postat : miercuri, 25 noiembrie 2009 17:12:57(UTC)
Nivel: Membru Avansat
catiusha
Postari: 48
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
salut natty, ieri de dimineata la ora 4 a fost tatal meu la ambasada si am fost programati pe 29 dec, in cazul in care ai depus cu domiciliul in Romania atunci trebuie sa astepti pana ce apare pe just.ro lista cu persoanele care vor depune juramantul in R.Daca mai ai intrebari, cu mare placere iti voi raspunde.
Offline catiusha  
#53 Postat : miercuri, 16 decembrie 2009 02:00:51(UTC)
catiusha
ady eu luni 14.12.2009 am fost la sediul de pasapoarte si e valabil anuntul in doua ore - 100 Lei.
Offline ady  
#54 Postat : miercuri, 16 decembrie 2009 02:11:05(UTC)
ady
Postari: 152
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
catiusha a scris:
ady eu luni 14.12.2009 am fost la sediul de pasapoarte si e valabil anuntul in doua ore - 100 Lei.

imi cer scuze atunci, eu am fost la inceputul lunii noiembrie, si nu se putea.....
Offline catiusha  
#55 Postat : miercuri, 16 decembrie 2009 02:53:13(UTC)
catiusha
da cojujna_city
Offline gicu723  
#56 Postat : sâmbătă, 6 februarie 2010 17:44:55(UTC)
gicu723
Postari: 31
sal.cetatenii din R.Moldova pot sa depuna actele pt cetatenie in bucuresti??
Offline cgv  
#57 Postat : sâmbătă, 6 februarie 2010 18:15:19(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
gicu723 a scris:

Pot, dar numai in cazul ca au permis de sedere in RO, pe viitor o sa poata sa depuna si acei ce nu au,dar nu se stie de cind.
Offline gicu723  
#58 Postat : duminică, 7 februarie 2010 01:08:38(UTC)
gicu723
Postari: 31
cgv a scris:
gicu723 a scris:

Pot, dar numai in cazul ca au permis de sedere in RO, pe viitor o sa poata sa depuna si acei ce nu au,dar nu se stie de cind.

am inteles,ma interesa de cand or sa poata,mc
Offline annnna  
#59 Postat : luni, 8 februarie 2010 01:46:46(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
gicu723 a scris:
cgv a scris:
gicu723 a scris:

am inteles,ma interesa de cand or sa poata,mc

asteptam...promisiuni
Offline metamorph  
#60 Postat : joi, 10 iunie 2010 21:35:08(UTC)
metamorph
Locatia: Arges
Salutare!

Pentru o excursie peste Prut am nevoie de pasaport si/sau viza? mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati raspunde si de asemenea spune cum procedez pentru obtinerea vizei.
Multumesc :)
Offline cgv  
#61 Postat : joi, 10 iunie 2010 21:51:05(UTC)
cgv
Medalii:
metamorph a scris:
Salutare!

Pentru o excursie peste Prut am nevoie de pasaport si/sau viza? mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati raspunde si de asemenea spune cum procedez pentru obtinerea vizei.
Multumesc :)

Dupa cate inteleg esti roman si doresti sa mergi in Moldova?
Ai nevoie numai de pasaport.
Offline metamorph  
#62 Postat : vineri, 11 iunie 2010 21:01:37(UTC)
metamorph
Da sunt eleva,romanca,am peste 18 ani (presupun ca in cazul asta nu am nevoie de aprobarea scrisa a parintilor).
Ultima nedumerire (sper)^^ toata treaba in sine va costa 100ron sau mai mult?
Offline .......  
#63 Postat : vineri, 11 iunie 2010 21:15:24(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
metamorph a scris:
Da sunt eleva,romanca,am peste 18 ani (presupun ca in cazul asta nu am nevoie de aprobarea scrisa a parintilor).
Ultima nedumerire (sper)^^ toata treaba in sine va costa 100ron sau mai mult?

Ai nevoie doar de pasaport.

Ce te costa 100 ron?
Offline metamorph  
#64 Postat : vineri, 11 iunie 2010 22:57:55(UTC)
metamorph
Taxele si orice ar mai trebui sa platesc la intocmirea lui?
Offline Cezar  
#65 Postat : vineri, 11 iunie 2010 23:31:50(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
De fapt pasaportul e 266 ron.
Cel de 100 e temporar, pe 1 an. Am uitat 8-[
Offline cgv  
#66 Postat : vineri, 11 iunie 2010 23:42:07(UTC)
cgv
Medalii:
cezar_g a scris:
De fapt pasaportul e 266 ron.
Cel de 100 e temporar, pe 1 an. Am uitat 8-[

Contravaloarea paşaportului electronic a fost stabilită de către Compania Naţională Imprimeria Naţională - S.A. la preţul de 234 lei inclusiv T.V.A (se achită la unităţile CEC Bank), iar taxa consulară este de 32 lei (se achită la unităţile CEC Bank sau trezorerie).
Pentru situaţii de urgenţă românii pot solicita paşaportul temporar, care se eliberează în cel mult 3 zile lucrătoare. Preţul de cost al paşaportului temporar este de 212,0 lei (80,0 lei contravaloarea paşaportului se achită la unităţile CEC Bank, 32 lei taxa consulară se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie, după caz, şi 100 lei tariful suplimentar de urgenţă se achită la trezorerie), şi are un termen de valabilitate de 1 an.

Editeaza de catre utilizator vineri, 11 iunie 2010 23:43:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline metamorph  
#67 Postat : sâmbătă, 12 iunie 2010 00:50:03(UTC)
metamorph
Acum sunt mai adanc in ceata :-s pasaport electronic? in ce consta? Plus ca vad ca nu e mare diferenta de pret fata de cel pe un an.
Offline Cezar  
#68 Postat : sâmbătă, 12 iunie 2010 01:06:12(UTC)
Cezar
metamorph a scris:
Acum sunt mai adanc in ceata :-s pasaport electronic? in ce consta? Plus ca vad ca nu e mare diferenta de pret fata de cel pe un an.

Pasaport biometric. Are un cip in care este stocata informatia pasaportului + amprentele degetelor aratatoare.
Offline .......  
#69 Postat : sâmbătă, 12 iunie 2010 02:06:49(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
metamorph a scris:

Nu este mare diferenta de pret, insa este diferenta de valabilitate. Cel biometric are valabilitate 5 ani, iar cel temporar - 1 an. Deci, tot iese mai convenabil sa il faci pe cel biometric si 5 ani nu ai treaba...
Offline cgv  
#70 Postat : sâmbătă, 12 iunie 2010 02:09:02(UTC)
cgv
Medalii:
cezar_g a scris:
metamorph a scris:

Pasaport biometric. Are un cip in care este stocata informatia pasaportului + amprentele degetelor aratatoare.

toata informatia despre pasapoarte o gasiti aici:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/

Editeaza de catre utilizator luni, 14 iunie 2010 17:37:48(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
Offline metamorph  
#71 Postat : luni, 14 iunie 2010 17:36:44(UTC)
metamorph
Am inteles acum ^^.Multumesc mult de ajutor.
Offline viule  
#72 Postat : marți, 28 septembrie 2010 01:42:16(UTC)
viule
Postari: 50
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Salut tuturor!
Am si eu o intrebare.
Eu am depus juramintul la Torino ,in Italia in ianuarie si deci am obtinut certificatul constator.
Asa cum ma aflu aici in Italia legal,cu permis de sedere,dar avind un post de lucru care nu mi-a permis sa ma plec in tara sa-mi fac pasaportul,programez sa plec abia peste 2 luni.
Intrebarea mea este daca n-o sa am vreo problema din cauza ca am depus juramintul cu citeva luni in urma,n-o sa am probleme din cauza ca a trecut atita timp?
Stiu ca toata lumea isi face imediat pasaportu,dar mie nu mi-a trebuit urgent...

Va rog mult,cei care stiti,spuneti-mi.
Multumesc mult!!!
Offline sandrew  
#73 Postat : marți, 28 septembrie 2010 08:52:09(UTC)
sandrew
Postari: 182
A fost multumit de: 62 -ori in postarea 35
Locatia: chisinau
viule a scris:
Salut tuturor!
Am si eu o intrebare.
Eu am depus juramintul la Torino ,in Italia in ianuarie si deci am obtinut certificatul constator.
Asa cum ma aflu aici in Italia legal,cu permis de sedere,dar avind un post de lucru care nu mi-a permis sa ma plec in tara sa-mi fac pasaportul,programez sa plec abia peste 2 luni.
Intrebarea mea este daca n-o sa am vreo problema din cauza ca am depus juramintul cu citeva luni in urma,n-o sa am probleme din cauza ca a trecut atita timp?
Stiu ca toata lumea isi face imediat pasaportu,dar mie nu mi-a trebuit urgent...

Multumesc mult!!!

Poti sta linistit. Poti sati faci chind doresti actele. Nare nimic ca nu tiai perfectat actele, imediat. principalul este certificatul de cetatenie. O diferenta ar fi ca ai sa achiti putin mai mult la consultat pentru transcrierea certificatelor de nastere si casatorie. Pentru ca e un tarif pina la 6 luni si dupa 6 luni de la obtinerea cetateniei pentru perfectarea transcrierii. asa ca totul e OK!
thanks 1 utilizator a multumit sandrew acest post util.
Offline ttt  
#74 Postat : vineri, 17 decembrie 2010 12:35:18(UTC)
ttt
Postari: 99
A fost multumit de: 41 -ori in postarea 18
Cine stie care e situatia cu CNP la Consulatul din Chisinau. Cam in cit timp se elibereaza. Nu am posibilitate sa merg la Bucuresti iar de intermediari nici nu vreau sa aud.
Offline mitică  
#75 Postat : joi, 30 decembrie 2010 12:47:09(UTC)
Nivel: Membru
mitică
Postari: 106
A fost multumit de: 70 -ori in postarea 44
viule a scris:
Salut tuturor!
Am si eu o intrebare.

Multumesc mult!!!

Mosul meu a stat cu certificatul asta 7 ani, dupa care a perfectat actele ( certificat, buletinul si pasaportul),aceeas procedura ca si cei care au obtinut certificatul recent.Succese!
Offline Cezar  
#76 Postat : joi, 30 decembrie 2010 14:10:26(UTC)
Cezar
viule a scris:
Salut tuturor!
Am si eu o intrebare.

Multumesc mult!!!

Poti sa iti faci actele si la Torino. De certificatele de nastere nu sunt sigur. Dupa ce ai pasaportul pleci la comuna (unde iti este rezidenta) si predai permisul de sedere (ori il poti tine ca amintire).
Offline mihaela74  
#77 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 13:17:17(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
ttt a scris:
Cine stie care e situatia cu CNP la Consulatul din Chisinau. Cam in cit timp se elibereaza. Nu am posibilitate sa merg la Bucuresti iar de intermediari nici nu vreau sa aud.

stiu ca cu o saptamina in urma programau pentru CNP pe a doua zi,practic nu era rind la programare,35 euro si il primesti in 40-45 zile cam asa.
Offline ttt  
#78 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 13:26:00(UTC)
ttt
Postari: 99
A fost multumit de: 41 -ori in postarea 18
mihaela74 a scris:
stiu ca cu o saptamina in urma programau pentru CNP pe a doua zi,practic nu era rind la programare,35 euro si il primesti in 40-45 zile cam asa.

mihaela74 multumesc mult de raspuns. Credeam ca este cineva pe forum care recent a ridicat CNP ul la Consulat ca sa ne spuna termenul de eliberare mai precis
Offline mihaela74  
#79 Postat : marți, 4 ianuarie 2011 15:23:24(UTC)
mihaela74
Postari: 353
A fost multumit de: 99 -ori in postarea 60
ttt a scris:
mihaela74 multumesc mult de raspuns. Credeam ca este cineva pe forum care recent a ridicat CNP ul la Consulat ca sa ne spuna termenul de eliberare mai precis

eu nu cred ca se elibereaza mai inaite de termen dar acolo este scris ca se elibereaza in circa 45 de zile de la depunerea documentelor,chiar m-am uitat ce scriu ei acolo.
Offline Corneliu_DRUTA  
#80 Postat : joi, 28 aprilie 2011 13:05:17(UTC)
Corneliu_DRUTA
Postari: 1
Locatia: Belgia
Victor Antofica a scris:
Am fost astazi si mi-am luat CNP-ul in sfarsit, dupa 2 saptamani!

Si tot astazi am fost pe N. Iorga, P-ta Romana la sectia de pasapoarte bloc B, la etaj, si am depus actele pt pasaportul romanesc:

- 3 copii la certificatul de nastere romanesc(atentie sa fie trecut si CNP-ul pe certificat)
- 2 copii pasaport moldovenesc (copie xerox dupa pagina unde scrie culoare ochilor si inaltimea in 2 exemplare)

- 2 copii buletin cu fisa
- 2 poze 3.5cm x 4.5 cm
- chitantele ca am platit la CEC(64 RON taxa pasaport si 32 RON taxa consulara)
- am completat o cerere(formular model nr. 5) de-acolo
- dovada ca esti cetatean roman(certificatul constatator de la ambasasda) in original
- pasaportul si buletinul in original

mi-au facut si poza pe loc pt pasaport
cam asta a fost, PESTE 7 zile trebuie sa ma duc sa-mi iau PASAPORTUL ROMANESC!

se poate face si la urgenta(in 2 ore) pasaportul, daca mai platesti 100RON

buna,
deci mi am obtinut certificatul de nastere, de ieri si CNP, nu sunt in RO, dar tre sa vin de urgentza, stie cineva de ce acte mai am nevoie pu a obtine pasaportu, se mai face in regim de urgentza? e la Iorga? si cat m ar costa sa l fac la 2 ore.. merci anticipat!
Offline safina  
#81 Postat : joi, 28 aprilie 2011 23:01:27(UTC)
Nivel: Membru
safina
Postari: 58
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 3
Locatia: chisinau
Corneliu_DRUTA a scris:
buna,
deci mi am obtinut certificatul de nastere, de ieri si CNP, nu sunt in RO, dar tre sa vin de urgentza, stie cineva de ce acte mai am nevoie pu a obtine pasaportu, se mai face in regim de urgentza? e la Iorga? si cat m ar costa sa l fac la 2 ore.. merci anticipat!

se mai fac in regin de urgenta pasapoartele in 2 ore si care este suma in prezent ...
Offline Cezar  
#82 Postat : joi, 28 aprilie 2011 23:14:40(UTC)
Cezar
Corneliu_DRUTA a scris:
buna,

La urgenta se fac pasapoarte temporare valabile 1 an.
NU stiu de 2 ore, dar stiu ca in 3 zile se faceau in ultima vreme. In 2 ore doar in cazuri exceptionale.

Uite de exemplu aici http://pasapoarteiasi.ro/
La Bucuresti tot e aceeasi, de asta nu are rost sa mai caut pagina cu Bucuresti. Google e prieten bun
Utilizatori pe tema
2 Pagini<12
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.