Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline _sungirlshines_  
#1 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 21:59:04(UTC)
Nivel: Membru Avansat
_sungirlshines_
Postari: 502
A fost multumit de: 130 -ori in postarea 70
Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru voi dragi forumisti. Eu vreau sa transcriu adeverinta de nastere Ro aici la consulat in 48 de ore, apoi sa iau CNP'ul din Bucuresti. Am o persoana care poate sa ma ia in spatiu la Iasi, dar problema e ca am auzit ca nu poti sa obtii buletin in Ro daca nu ai permis de sedere. Cum fac acum?! Pentru ca eu am nevoie numaidecit de buletin romanesc ca mai apoi sa'mi fac si pasaportul in care sa scrie ca sunt domiciliata in Ro. Mentionez ca e pt studii.
Daca cineva a mai depus pentru buletin in Iasi sau alte localitati prin apropiere de granita cu Moldova fara permis de sedere, va rog mult sa impartasiti experientele Dvs cu mine. Mai mentionez faptul ca nu vreau buletin provizoriu sau temporar, am nevoie de buletin romanesc in toata legea .

Va multumesc :)

PS. Un mare multumesc lui Victor care m'a lasat sa deschid un topic nouo:)

Editeaza de catre utilizator miercuri, 24 noiembrie 2010 22:03:04(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexander  
#2 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 22:45:57(UTC)
Alexander
Postari: 97
A fost multumit de: 46 -ori in postarea 25
Locatia: Akkerman
sungirl a scris:
Salutare tuturor,

Am o intrebare pentru voi dragi forumisti. Eu vreau sa transcriu adeverinta de nastere Ro aici la consulat in 48 de ore, apoi sa iau CNP'ul din Bucuresti. Am o persoana care poate sa ma ia in spatiu la Iasi, dar problema e ca am auzit ca nu poti sa obtii buletin in Ro daca nu ai permis de sedere. Cum fac acum?! Pentru ca eu am nevoie numaidecit de buletin romanesc ca mai apoi sa'mi fac si pasaportul in care sa scrie ca sunt domiciliata in Ro. Mentionez ca e pt studii.
Daca cineva a mai depus pentru buletin in Iasi sau alte localitati prin apropiere de granita cu Moldova fara permis de sedere, va rog mult sa impartasiti experientele Dvs cu mine. Mai mentionez faptul ca nu vreau buletin provizoriu sau temporar, am nevoie de buletin romanesc in toata legea .

Va multumesc :)

PS. Un mare multumesc lui Victor care m'a lasat sa deschid un topic nouo:)

Nu trebuie permis de sedere ca sa-ti perfectezi Cartea de Identitate...daca-l ai e bine ca te scuteste de taxa de repatriere(41 RON), iar daca nu-l ai, achiti taxa asta si gata.
In Iasi, la Serviciul de Evidenta a Persoanelor, sunt mai multe ghisee. Pentru cetatenii romani (ordinari) este un sistem de "Bilete de ordine", care indica randul(ele se elibereaza cu 2 saptamani inainte de ziua cand vrei sa te duci acolo). Sa nu te lasi dus in eroare, ca pentru cetatenii care au dobandit cetatenia romana si/sau care isi schimba domiciliul din strainatate in Romania (cazul tau) este ghiseu aparte, fara rand, la care te adresezi oricand in timpul programului de lucru: GHISEUL 4 (o sa vezi acest mesaj si pe panoul de la intrare)!

Documentele necesare pentru obtinerea Cartii de Identitate:

1. Cerere (Anexa 15)
2. Certificatul constatator - foaia galbena (original şi două copii xerox)
3. Certificatul de naştere, cu CNP evident (original și copie xerox)
4. Dovada adresei de domiciliu (original și copie xerox)
poate fi Contractul de Vanzare-Cumparare de la persoana care te ia in spatiu sau oricare alt DOCUMENT din Anexa 1 si proprietarul locuintei trebuie sa prezinte Cartea lui de Identitate si semneze cererea(pe verso, in spatiul indicat) in fata lucratorului de la ghiseu
5. Buletin MD (original şi două copii xerox)
6. Pașaport MD (original şi două copii xerox)
7. Chitanțe, 52 RON (7 RON + 4 RON + 41 RON)Taxa de 41 RON se achita la Trezorarie (Trezoraria se afla langa Piata Halei Centrale, aprox. 10 min pe jos de la Evidenta Persoanelor), iar celelalte doua chitante se achita pe loc cand iti perfectezi cartea de identitate.
8. Dosar Plic (O mapa)

Adresa Serviciul Evidenţă a Personelor, Iasi:
Str. Otilia CAZIMIR nr. 12-14
Tel: 0232302731

Orar: (Primiri acte)
Luni,Miercuri:08:30-12:30
Marti:12:30-16:30
Joi:13:30-18:30

Sursa: http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html

Editeaza de catre utilizator miercuri, 24 noiembrie 2010 23:16:05(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Alexander acest post util.
Offline _sungirlshines_  
#3 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 23:38:48(UTC)
_sungirlshines_
Multumesc tare mult Alexander. Tare de folos o sa'mi fie informatia ta.
Eu citeam mai devrme pe forum si vazusem ca esti student in UK? right? Eu tot pt studii in Uk fac pasaportul :)

Tu unde inveti? :)
Offline Alexander  
#4 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 23:52:01(UTC)
Alexander
sungirl a scris:
Multumesc tare mult Alexander. Tare de folos o sa'mi fie informatia ta.
Eu citeam mai devrme pe forum si vazusem ca esti student in UK? right? Eu tot pt studii in Uk fac pasaportul :)

Tu unde inveti? :)

Eu invat la Lancaster University :) Tu ai aplicat deja pentru universitate (la care)?
Pentru ca sa ai Home Fee Satus sa nu indici nimic de resedinta din Moldova :)

Editeaza de catre utilizator miercuri, 24 noiembrie 2010 23:52:49(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline _sungirlshines_  
#5 Postat : miercuri, 24 noiembrie 2010 23:56:36(UTC)
_sungirlshines_
Alexander a scris:
Eu invat la Lancaster University :) Tu ai aplicat deja pentru universitate (la care)?
Pentru ca sa ai Home Fee Satus sa nu indici nimic de resedinta din Moldova :)

Eu inca nu am aplicat pt ca n'am pasaportul gata si cei de la Excel (centru pt studenti prin care aplic) mi'au zis sa primesc pasaportul cit mai curind posibil. Eu si asa pina oe 15 january tre sa aplic si o sa aplic cu pasaportul mamei ca al meu o sa fie gata prin ianuarie si nu vreau sa risc.
Mmm..Lancaster, cam departishor..eu as fi vrut in Exeter ca am niste prietene care invata acolo.
Tie nu ti'au zis nimic de cei 3 ani de resedinta in RO?tu tu ai primit pasaportul tare demult?Poti sa iai loan daca n'ai cei 3 ani (exemplu meu)?
Offline Alexander  
#6 Postat : joi, 25 noiembrie 2010 00:18:14(UTC)
Alexander
sungirl a scris:
Eu inca nu am aplicat pt ca n'am pasaportul gata si cei de la Excel (centru pt studenti prin care aplic) mi'au zis sa primesc pasaportul cit mai curind posibil. Eu si asa pina oe 15 january tre sa aplic si o sa aplic cu pasaportul mamei ca al meu o sa fie gata prin ianuarie si nu vreau sa risc.
Mmm..Lancaster, cam departishor..eu as fi vrut in Exeter ca am niste prietene care invata acolo.
Tie nu ti'au zis nimic de cei 3 ani de resedinta in RO?tu tu ai primit pasaportul tare demult?Poti sa iai loan daca n'ai cei 3 ani (exemplu meu)?

Exeter e nice! Hm...straniu ca cei de la Excel nu vor sa trimita aplicatia(Cu cat mai devreme cu atat mai bine, chiar daca deadline e 15 Jan...btw anul trecut au extins data limita cu o saptamana din cauza ninsorilor, ca multi elevi absolventi erau plecati la odihna si nu puteau sa revina in UK). Chiar daca nu ai cetatenie inca, dar e sigur ca vei avea si buletin la fel, pai e posibil sa pui toate detaliile pe UCAS, online desigur (Universities and Colleges Admission Service, unicul sistem de aplicare la universitati din UK). Acolo sunt doar cateva detalii care sunt necesare de indicat referitor la cetatenie: nationality(ies) si home address (adresa din Ro, la care vei fi luata in spatiu) pe care le stii de pe acum; ei deam trebuie sa aiba tare multa experienta cu chestia asta :)
Tu ai ales la ce universitati vei aplica sau ei? :)

Eu pasaportul nu-l aveam cand am aplicat, dar aveam cetatenie (certificat de nastere, CNP etc). Daca nu indici nimic de Moldova pai nu-ti cer nimic si nu se leaga de asta, iar daca nu ai noroc pai iti vor cere sa completezi un Fee Status Questionnaire, iar atunci la sigur trebuie buletin/pasaport.

Editeaza de catre utilizator joi, 25 noiembrie 2010 00:28:58(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline _sungirlshines_  
#7 Postat : joi, 25 noiembrie 2010 00:34:03(UTC)
_sungirlshines_
Alexander a scris:
Exeter e nice! Hm...straniu ca cei de la Excel nu vor sa trimita aplicatia. Chiar daca nu ai cetatenie inca, dar e sigur ca vei avea si buletin la fel, pai e posibil sa pui toate detaliile pe UCAS, online desigur (Universities and Colleges Admission Service, unicul sistem de aplicare la universitati din UK). Acolo sunt doar cateva detalii care sunt necesare de indicat, de genu nationality si home address (adresa din Ro, la care va fi luata in spatiu) pe care le stii de pe acum; ei deam trebuie sa aiba tare multa experienta cu chestia asta :)
Tu ai ales la ce universitati vei aplica sau ei? :)

Tu tot prin Excel ai aplicat?
Eu oricum o sa aplic fara pasaportul meu, doar cu a mamei ca eu nu intru in timp. Le'am zis si ei deja o sa trimita datele mele dupa ce primesc buletinul si pasaportul.
Eu m'am gindit sa aplic la LSE (cu toate ca sansele mici sunt ca sa intru.. forumul TSR m'a informat mult).Eu aplic pt law si stiu ca multi cu note , scrisori de recomandare si motivatie excelente si au primit refuz asa ca mai vad. Exeter e in top pt mine acum, poate Kent..nu stiu la universitati sa mai aplic pt ca m'am uitat pe guardian.co.uk la rankings si mi se invirte capul :(

Stai un pic, tu ai terminat in Md liceul right? ei nu s'au uitat straniu la asta..ca ai fost 3 ani inafara EU?
Si de cind ai avut cetatenia? Cum ai aplicat pt loan?

Editeaza de catre utilizator joi, 25 noiembrie 2010 00:37:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Alexander  
#8 Postat : joi, 25 noiembrie 2010 01:28:51(UTC)
Alexander
sungirl a scris:
Tu tot prin Excel ai aplicat?
Eu oricum o sa aplic fara pasaportul meu, doar cu a mamei ca eu nu intru in timp. Le'am zis si ei deja o sa trimita datele mele dupa ce primesc buletinul si pasaportul.
Eu m'am gindit sa aplic la LSE (cu toate ca sansele mici sunt ca sa intru.. forumul TSR m'a informat mult).Eu aplic pt law si stiu ca multi cu note , scrisori de recomandare si motivatie excelente si au primit refuz asa ca mai vad. Exeter e in top pt mine acum, poate Kent..nu stiu la universitati sa mai aplic pt ca m'am uitat pe guardian.co.uk la rankings si mi se invirte capul :(

Stai un pic, tu ai terminat in Md liceul right? ei nu s'au uitat straniu la asta..ca ai fost 3 ani inafara EU?
Si de cind ai avut cetatenia? Cum ai aplicat pt loan?

am facut International Baccalaureate in UK. La mine istoria e alta, nu am aplicat prin Excel. Oh, Law...tough subject! :) LSE e tare competitiv, e cam ca si Oxbridge, dar trebuie de incercat. Cea mai mare atentie se acorda la Personal Statement si apoi la Note si Recomandare. The Student Room e bun!
Nu am luat loan pentru ca e multa bataie de cap pana dai de sfarsit.
Chiar daca ai terminat in MD liceul si te intreaba de 3 ani de resedinta, pai e posibil de argumentat ca in MD ai fost doar pentru full time education dar ai avut ordinary, normal residence in Romania (adica toate vacantele ca si cum le petreceai in Ro cu familia) :)

Editeaza de catre utilizator joi, 25 noiembrie 2010 01:29:48(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit Alexander acest post util.
Offline _sungirlshines_  
#9 Postat : joi, 25 noiembrie 2010 11:30:47(UTC)
_sungirlshines_
Alexander a scris:
am facut International Baccalaureate in UK. La mine istoria e alta, nu am aplicat prin Excel. Oh, Law...tough subject! :) LSE e tare competitiv, e cam ca si Oxbridge, dar trebuie de incercat. Cea mai mare atentie se acorda la Personal Statement si apoi la Note si Recomandare. The Student Room e bun!
Nu am luat loan pentru ca e multa bataie de cap pana dai de sfarsit.
Chiar daca ai terminat in MD liceul si te intreaba de 3 ani de resedinta, pai e posibil de argumentat ca in MD ai fost doar pentru full time education dar ai avut ordinary, normal residence in Romania (adica toate vacantele ca si cum le petreceai in Ro cu familia) :)

Am inteles. Eu am multi prieteni in Uk, care fac A-levels, care sunt deja la universitate. Eu si asa am fost nevoita sa iau un gap year pt pasaportul asta Brick wall pt ca nu credeam ca o sa invat abroad.
Eu oricum o sa incerc sa aplic pt LSE pt ca incercarea vina n'are. La moment scriu PS'u si am mare bataie de cap cu el pt ca eu n'am mai scris scrisori de genu inainte si idee n'am ce sa scriu :(. Stiu ce trebuie sa includa o scrisoare de motivatie da de unde s'o incep si cum..uhhh d'oh!
Ma gindesc si eu sa nu iau loan. Decit sa fiu dator mai bine imi platesc taxa si n'am probleme cu nimeni.

Tu la ce facultate esti, btw?

Offline ElenaP  
#10 Postat : joi, 9 decembrie 2010 12:24:30(UTC)
ElenaP
Postari: 152
A fost multumit de: 92 -ori in postarea 49
Sungirl, just a small suggestion - eu am facut facultatea in Irlanda si am luat loan. Nu e asa de grav cum pare, bineinteles daca platesti rate de EU citizen. Eu am luat loan in fiecare an pe cite un an, deci trebuia sa il platesc in 12 luni si pentru ca termenul nu era foarte lung ma motiva sa ma mobilizez sa il platesc (daca poti sa lucrezi part time bineinteles ca sa-l finantezi). Dar bieninteles daca iti poti permite sa platesti scoala fara loan why bother?
Offline _sungirlshines_  
#11 Postat : joi, 9 decembrie 2010 12:39:20(UTC)
_sungirlshines_
ElenaP a scris:
Sungirl, just a small suggestion - eu am facut facultatea in Irlanda si am luat loan. Nu e asa de grav cum pare, bineinteles daca platesti rate de EU citizen. Eu am luat loan in fiecare an pe cite un an, deci trebuia sa il platesc in 12 luni si pentru ca termenul nu era foarte lung ma motiva sa ma mobilizez sa il platesc (daca poti sa lucrezi part time bineinteles ca sa-l finantezi). Dar bieninteles daca iti poti permite sa platesti scoala fara loan why bother?

Problema e ca eu n'am 3 ani rezidenti in EU, eu abia in ianuarie imi primesc buletinul si pasaportulThink si nu prea cred ca ei o sa'mi dea un loan.
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.