Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline admin  
#1 Postat : joi, 2 octombrie 2008 17:03:57(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
Pentru cei care au cetatenie romana si sunt interesati sa faca facultatea/masterul in Europa.

Procedurile sunt simple:

pentru master: 1000 - 5000 euro/an, medie peste 8 la facultate
pentru facultate: anul acesta a fost cam asa: media 8.50 la BAC ca sa iei bursa de vreo 1500 euro

Interesati-va prin organizatia Educativa sau http://edmundo.ro/forum

si nu ratati targul de oferte academice http://riuf.ro/ de anul acesta

(ROMANIAN INTERNATIONAL UNIVERSITY FAIR 2008, precum si celor care ne-au sprijinit in organizarea celor trei editii regionale! Aproximativ 15.000 de vizitatori au studiat oferta educationala a targului din acest an, din care 8.000 au fost prezenti la editia din Bucuresti, 3.700 la Timisoara si 3.300 la Iasi.

Sute de universitati din 15 tari si-au prezentat ofertele academice celor interesati sa obtina o pregatire de baza (studii universitare) sau sa se specializeze (master, doctorat, MBA) in domeniul ce ii pasioneaza)

Editeaza de catre utilizator joi, 2 octombrie 2008 17:06:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline derek1983  
#2 Postat : joi, 2 octombrie 2008 20:07:07(UTC)
Nivel: Membru Avansat
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
admin a scris:
Pentru cei care au cetatenie romana si sunt interesati sa faca facultatea/masterul in Europa.

Procedurile sunt simple:

pentru master: 1000 - 5000 euro/an, medie peste 8 la facultate
pentru facultate: anul acesta a fost cam asa: media 8.50 la BAC ca sa iei bursa de vreo 1500 euro

Interesati-va prin organizatia Educativa sau http://edmundo.ro/forum

si nu ratati targul de oferte academice http://riuf.ro/ de anul acesta

(ROMANIAN INTERNATIONAL UNIVERSITY FAIR 2008, precum si celor care ne-au sprijinit in organizarea celor trei editii regionale! Aproximativ 15.000 de vizitatori au studiat oferta educationala a targului din acest an, din care 8.000 au fost prezenti la editia din Bucuresti, 3.700 la Timisoara si 3.300 la Iasi.

Sute de universitati din 15 tari si-au prezentat ofertele academice celor interesati sa obtina o pregatire de baza (studii universitare) sau sa se specializeze (master, doctorat, MBA) in domeniul ce ii pasioneaza)

Plecati oriune numai nu in Italia, acolo sistemul de invatamant e varza
Offline moldovitsa  
#3 Postat : sâmbătă, 15 mai 2010 02:49:04(UTC)
Nivel: Membru
moldovitsa
Postari: 13
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Salut,
sint noua pe acest forum, dar am citit azi toata ziua ce a fost scris pe celelalte teme.Din pacate cele mai multe au fost spuse pina anul acesta, cind au mai aparut niste legi, s-au mai deschis niste centre, etc.
Sunt pe punctul de a da juramintul intr-o luna la Chisinau, si la moment imi fac studiile in Praga. Mai am de facut un semestru (cel de iarna) si trebuie sa imi prelungesc viza de shedere aici, dar procesul e tare obositor si stresant. Semestrul incepe la mijlocul lui Septembrie, viza de shedere o am pina la sfirsitul lui august, credeti ca dupa 17 iunie 2010 cind dau juramintul si mijlocul lui septembrie reusesc sa imi fac si pasaportul.
Si alta intrebare, pot pur si simplu cu pasaportul romanesc, daca reusesc sa il fac la timp, fara sa fac vreo viza sau ceva sa imi continui studiile, sau va trebui oricum sa am de furca cu politia straina de aici?
Va multumesc anticipat.

PS: e foarte buna idea de a organiza asa un forum, am gasit multa informatie utila. Thumbs up administratorilor!
Offline Cezar  
#4 Postat : sâmbătă, 15 mai 2010 02:55:31(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1399 -ori in postarea 856
Locatia: Antarctida
moldovitsa a scris:
Salut,
sint noua pe acest forum, dar am citit azi toata ziua ce a fost scris pe celelalte teme.Din pacate cele mai multe au fost spuse pina anul acesta, cind au mai aparut niste legi, s-au mai deschis niste centre, etc.
Sunt pe punctul de a da juramintul intr-o luna la Chisinau, si la moment imi fac studiile in Praga. Mai am de facut un semestru (cel de iarna) si trebuie sa imi prelungesc viza de shedere aici, dar procesul e tare obositor si stresant. Semestrul incepe la mijlocul lui Septembrie, viza de shedere o am pina la sfirsitul lui august, credeti ca dupa 17 iunie 2010 cind dau juramintul si mijlocul lui septembrie reusesc sa imi fac si pasaportul.
Si alta intrebare, pot pur si simplu cu pasaportul romanesc, daca reusesc sa il fac la timp, fara sa fac vreo viza sau ceva sa imi continui studiile, sau va trebui oricum sa am de furca cu politia straina de aici?
Va multumesc anticipat.

PS: e foarte buna idea de a organiza asa un forum, am gasit multa informatie utila. Thumbs up administratorilor!

Daca dai juramantul pe 17 iunie cel mult in 1, 5 luni iti faci pasaportul. Dupa juramant imediat a doua zi depui la certificat de nastere (se face in 48 ore, costa 60 euro) si peste 3-4 saptamani pleci in Bucuresti la Starea Civila sa iti acorde CNP (cod numeric personal) si apoi odepui pentru pasaport care se face maxim in 14 zile calendaristice. Pana la mijlocul lui august vei avea pasaport.
Cu pasaport roman nu iti treb viza in Uniunea Europeana si Shengen.
Offline dorinescu  
#5 Postat : vineri, 21 mai 2010 18:24:39(UTC)
dorinescu
Postari: 153
A fost multumit de: 84 -ori in postarea 33
Locatia: Italia(Florenta)-Cernauti-Chisinau
moldovitsa a scris:
Salut,
Va multumesc anticipat.

dar totushi ar trebui sa-i spui celor de la politia Ceha ca ai luat si cetatenia romana,ca oricum trebuie sa fii la ei inregistrata (chiar si ca cetatean roman) .Si cred ca o sa-ti dee vreun fel de permis de shedere pe vreo 5 ani, care daca esti cetatean UE,se face repede.:)
Offline admin  
#6 Postat : vineri, 21 mai 2010 18:32:55(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,340
A fost multumit de: 473 -ori in postarea 195
Locatia: London
dorinescu are dreptate,

eu sunt in anglia, si ca student a trebuit sa trimit pasaportul romanesc prin posta la o institutie de stat care se ocupa cu strainii, in cateva saptamani am primit un fel de permis de sedere de culoare galbena...

Editeaza de catre utilizator vineri, 21 mai 2010 18:33:46(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Cezar  
#7 Postat : vineri, 21 mai 2010 19:33:09(UTC)
Cezar
Pai e logic. Daca suntem in vreo tara UE treb sa ne facem si rezidenta (analog buletinului). Eu in Italia anul trecut am depus pentru permis de soggiorno. Si in acest timp am obtinut si cetatenia romana. Acum in martie m-am dus la politie (Questura) sa vad ce si cum, adica permisul era gata. Dar permisul este pentru cetatenii non-UE. De la politie m-au trimis la comuna (primaria locala unde eu eram inregistrat) si mi s-a eliberat Carta d'Identita (analog buletinulu de identitate) axact ca al italienilor, pe 10 ani. Deci nu mai am treaba cu actele. Simplu si rapid. Si in general in legeile Ue scrie ca orice cetatean UE daca se afla in alta tara comunitara are dreptul la 3 luni de sedere fara nici un document (doar cu pasaportul).

PS. Nu ii inteleg pe cei ce au sot/sotie extracomunitar si vor sa le faca carte de rezidenta romana, ca dupa legile UE cu cartea de rezident romana, de fapt nu poti nici sa muncesti nici sa stai mai mult de 3 luni in alta tara comunitara. E mai usor de facut reantregirea familiei in alta tara, asa cum eu ii fac sotiei mele acum. Cum ajunge aici i se va acorda carta di soggiorno pe 5 ani, apoi pe timp nelimitat, cu toate drepturile, in afara dreptului la vot si functii de conducere.

Parerea mea :)
Offline lidy  
#8 Postat : joi, 3 iunie 2010 20:41:20(UTC)
Nivel: Incepator
lidy
Postari: 6
Locatia: Moldova
Salut la toti.
Lucrez in calitate de medic in R.Moldova.Stie cineva care este procedura de a te inscrie la rezidentiat la Medicina in Italia?Stiu ca este nevoie de declaratia de valoare data de Ambasada Italiei la Chisinau .Stie cineva care e tot pachetul de acte necesar si pasii care trebuiesc urmati?Poate e cineva pe forum care cunoaste?
Multumesc anticipat.
Offline Cezar  
#9 Postat : joi, 3 iunie 2010 20:46:49(UTC)
Cezar
lidy a scris:
Salut la toti.
Lucrez in calitate de medic in R.Moldova.Stie cineva care este procedura de a te inscrie la rezidentiat la Medicina in Italia?Stiu ca este nevoie de declaratia de valoare data de Ambasada Italiei la Chisinau .Stie cineva care e tot pachetul de acte necesar si pasii care trebuiesc urmati?Poate e cineva pe forum care cunoaste?
Multumesc anticipat.

Ma scuza-ti dar aici tema este cetatenia romana si nimeni nu cunoaste despre italia nimic.
Pe Odnoklassniki este grupa Intertext. Acolo se discuta totul despre italia.
succes :)
Offline lidy  
#10 Postat : joi, 3 iunie 2010 21:08:21(UTC)
lidy
Cer scuze ca nu am explicat , sunt cetatean al statului Roman si am intrebat daca stie cineva ,care este procedura de inscriere la rezidentiat pentru cetatenii romani.Topicul se numeste: La studii in Europa fara viza
Offline Cezar  
#11 Postat : joi, 3 iunie 2010 21:19:03(UTC)
Cezar
lidy a scris:
Cer scuze ca nu am explicat , sunt cetatean al statului Roman si am intrebat daca stie cineva ,care este procedura de inscriere la rezidentiat pentru cetatenii romani.Topicul se numeste: La studii in Europa fara viza

Despre rezidenta eu stiu. Daca ai contract de munca ori 5000 euro in cont bancar poti liber sa iti faci rezidenta. Se face la Comuna. Comuna=Primaria. Si daca ai pe cineva care vrea sa te ia in spatiu, e bine.

Eu pe baza contractului de munca am facut. Au cerut contractul, a venit peste 2 saptamani politia si m-a verificat, si peste o saptamana am primit Carta D'Identita pe 10 ani.

Sensul consta doar in surse de intretinere. Nu are importanta ce fel de surse. Principalul e sa fie legale.

Editeaza de catre utilizator joi, 3 iunie 2010 21:22:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline lidy  
#12 Postat : joi, 3 iunie 2010 21:34:32(UTC)
lidy
Dati sa nu confundam rezidenta care in romana este resedinta si rezidentiat care este ciclul de studii postuniversitare la medicina.La univesitatea de medicina studiile se facin 2 etape:6 ani medicina generala +3sau 4 ani studiile postuniversitare , functie de specializarea aleasa.Deci eu intrebam de studiile post universitare la medicina in Italia in cazul in care am cetatenia romana.
Offline Cezar  
#13 Postat : joi, 3 iunie 2010 22:24:11(UTC)
Cezar
lidy a scris:
Dati sa nu confundam rezidenta care in romana este resedinta si rezidentiat care este ciclul de studii postuniversitare la medicina.La univesitatea de medicina studiile se facin 2 etape:6 ani medicina generala +3sau 4 ani studiile postuniversitare , functie de specializarea aleasa.Deci eu intrebam de studiile post universitare la medicina in Italia in cazul in care am cetatenia romana.

Despre studii nu stiu. :(
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.