Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

22 Pagini123>»
Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline Renegat  
#1 Postat : 16 februarie 2010 16:48:22(UTC)
Nivel: Membru
Renegat
Postari: 54
A fost multumit de: 34 -ori in postarea 15
Locatia: Chisinau
Adresele Birourilor teritoriale ale Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie: Iaşi, Timişoara, Galaţi, Suceava şi Cluj-Napoca
Publicat pe 16 Februarie 2010 Anno Domini, la 11:22

Au fost deschise Birourile teritoriale ale Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (basarabenii din Republica Moldova şi Ucraina).

Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI – judeţul Iaşi, Iaşi, str. Gîndu nr. 2A, parter; cod postal: 700127; telefon: 0232 254 400 int. 107; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Iaşi)

- TIMIŞOARA – judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI – judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA – judeţul Suceava, Suceava, str. Universităţii nr. 28 A, parter; cod poştal: 72 0225; telefon: 0230 522 937 int 110 (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Suceava)

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Editeaza de catre moderator 17 martie 2011 11:57:17(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 6 au multumit acest post util Renegat.
Offline admin  
#2 Postat : 16 februarie 2010 18:31:32(UTC)
Nivel: Administratia
admin
Postari: 1,337
A fost multumit de: 472 -ori in postarea 194
Locatia: London
mersi de info,
despre noua modalitate de depunere a dosarului mai gasiti si aici http://cetatenie-romana....-pt-toti-moldovenii.aspx
thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline natasha  
#3 Postat : 16 februarie 2010 20:53:16(UTC)
Nivel: Incepator
natasha
Postari: 7
Locatia: anglia
buna sunt noua pe aici,am si eu o intrebare.
inainte de depunerea actelor pentru redobindirea cetateniei este nevoie de o cerere???si cum sa stiu cind sa depun actele?sau peste cit timp??ca am auzit ca actele depui odata cu cererea...acum nustiu ce sa cred...va rog raspunde-ti si mie,multumesc
Pray
Offline dorin1984  
#4 Postat : 16 februarie 2010 22:56:38(UTC)
Nivel: Membru Avansat
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
natasha a scris:
buna sunt noua pe aici,am si eu o intrebare.
inainte de depunerea actelor pentru redobindirea cetateniei este nevoie de o cerere???si cum sa stiu cind sa depun actele?sau peste cit timp??ca am auzit ca actele depui odata cu cererea...acum nustiu ce sa cred...va rog raspunde-ti si mie,multumesc
Pray

Pina azi si presupun ca si de azi incola la ambasada Romaniei de la Chisinau pentru a depune dosarul pentru cetatenie este nevoie de programare, care se trimite prin posta si se numeste cerere de programare pentru depunere a dosarului, dupa asta ei analizeaza cererea si te programeaza(mai usor de spus decit de facut pentru ca chestia asta dureaza ani intregi), ei iti trimis o scrisoare in care este indicat cind sa te prezinti si cu ce acte.
Acum ai o alternativa de care ar trebui sa te folosesti, cel putin daca eu as fi in locul tau asa as faceo, acum s-au deschis agentiile teritoriale pentru cetatenii unde poti depune dosarul fara programare, adica stringi toate actele de care ai nevoie si mergi la ei si depui direct nu astepti sa te programeze.
Aceste centre deja sunt deschise in Iasi, Galati, Suceava, Cluj, Timisoara si desigur Bucuresti.
Deci stringe actele, deschide viza in Romania si mergi in Romania sa depui dosarul.
Succes............

Editeaza de catre utilizator 16 februarie 2010 22:58:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline natasha  
#5 Postat : 16 februarie 2010 23:09:26(UTC)
natasha
Applause ooo multumesc mult
deci pot si fara cerere....atunci string actele si plec la galati sa le depun ca stau chiar linga galati
multumesc mult..... cu actele stau binisor...sunt toate in regula..
Offline admin  
#6 Postat : 16 februarie 2010 23:13:10(UTC)
admin
natasha, sa ne spui si noua cum e cu depunerea la galati, mersi si bafta!

Editeaza de catre utilizator 16 februarie 2010 23:13:48(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline cgv  
#7 Postat : 16 februarie 2010 23:15:40(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
natasha a scris:
Applause ooo multumesc mult
deci pot si fara cerere....atunci string actele si plec la galati sa le depun ca stau chiar linga galati
multumesc mult..... cu actele stau binisor...sunt toate in regula..

N-am stiu ca Anglia ii langa Galati :)
Offline natasha  
#8 Postat : 17 februarie 2010 0:23:58(UTC)
natasha
hmmm.....pai sa stii....:)
Offline ALinKa  
#9 Postat : 17 februarie 2010 1:23:25(UTC)
ALinKa
Postari: 9
Locatia: Timisoara
Oare au o baza de date centralizata? Se poate afla stadiul dosarului fara a mai merge la Bucuresti la unul din centrele teritoriale?
Offline enutza  
#10 Postat : 17 februarie 2010 2:01:54(UTC)
enutza
Postari: 1
Locatia: Hancesti
Salut!..am o intrebarelimbaot fi depuse dosarele pentru rude de gradul I(ex.pentru sot,sotie)?
Offline Tol  
#11 Postat : 17 februarie 2010 2:11:23(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Nu.
Offline 2mira  
#12 Postat : 17 februarie 2010 17:17:52(UTC)
2mira
Postari: 1
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 1
Locatia: Romania iasi
buna tuturor, eu am fost astăzi la biroul teritorial pentru obtinerea cetateniei din iasi, pentru a afla daca ofera informatii despre stadiul dosarului, si mare dezamagire....d'oh! nu au ei acces la baza de date, ei doar primesc dosarele de redobandire si le trimit la Bucuresti....
thanks 2 au multumit acest post util 2mira.
Offline yarkii  
#13 Postat : 17 februarie 2010 17:25:21(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
2mira a scris:
buna tuturor, eu am fost astăzi la biroul teritorial pentru obtinerea cetateniei din iasi, pentru a afla daca ofera informatii despre stadiul dosarului, si mare dezamagire....d'oh! nu au ei acces la baza de date, ei doar primesc dosarele de redobandire si le trimit la Bucuresti....

Cred ca numai primirea dosarelor e un plus foarte mare... inseamna ca functioneaza treaba asta cu Agentia.
Ar fi bine sa aflam taxele, si daca nu sa schimbat lista cu actele necesare.

Editeaza de catre utilizator 17 februarie 2010 17:31:14(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Ana Suceava  
#14 Postat : 17 februarie 2010 22:13:15(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Azi a depus o prietena de-a mea dosarul.A durat cam mult, in schimb nu s-a prea inghesuit lumea la depus-erau doar 2 persoane.I s-a inmanat biletelul cu nr dosarului si i s-a comunicat ca, in cazul in care se aduna mai multe dosare(nu stiu cate), se vor trimite actele in 2 saptamani, daca vor fi prea putine-acest lucru se va intampla intr-o luna.
Offline Tol  
#15 Postat : 18 februarie 2010 0:05:07(UTC)
Tol
Care a fost motivul pentru care a durat cam mult?
Offline cr950  
#16 Postat : 18 februarie 2010 13:42:17(UTC)
cr950
Postari: 6
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Salutare!Am shi eu citeva intrebari,daca poate cineva sa ma ajute?!...
Referitor la cele trei declaratii,ele trebuiesc sa fie neaparat autentificate de catre notar(care costa aproximativ 160lei/declaratie),ori pur shi simplu legalizarea semnaturii(care se face tot de catre notar shi costa vreo 35lei/declaratie)?
De asemeni,daca puteti sa spuneti care sint taxele pentru depunerea dosarelor la Autoritatile Nationale pentru Cetatenie?Apoi,dupa obtinerea cetateniei(spre exemplu la biroul ANC de la Iasi), in cazul in care optez p/u mentinerea domiciliului in R.Moldova,unde poti depune cererea de transcriere a certificatului de nastere?
thanks 1 utilizator a multumit cr950 acest post util.
Offline admin  
#17 Postat : 18 februarie 2010 13:57:45(UTC)
admin
cred ca varianta mai ieftina e suficienta, dar parca nu tin minte sa fi fost 35 lei, era chiar mai putin
si inca ceva "Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina."

referitor la taxe, nu am vazut nicaieri vreo taxa,
dar rog cine a despus dosarul la vreo Agentie sa confirme ca nu exista nicio taxa

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2010 14:02:23(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit admin acest post util.
Offline cgv  
#18 Postat : 18 februarie 2010 13:59:21(UTC)
cgv
Medalii:
cr950 a scris:
Salutare!Am shi eu citeva intrebari,daca poate cineva sa ma ajute?!...
Referitor la cele trei declaratii,ele trebuiesc sa fie neaparat autentificate de catre notar(care costa aproximativ 160lei/declaratie),ori pur shi simplu legalizarea semnaturii(care se face tot de catre notar shi costa vreo 35lei/declaratie)?
De asemeni,daca puteti sa spuneti care sint taxele pentru depunerea dosarelor la Autoritatile Nationale pentru Cetatenie?Apoi,dupa obtinerea cetateniei(spre exemplu la biroul ANC de la Iasi), in cazul in care optez p/u mentinerea domiciliului in R.Moldova,unde poti depune cererea de transcriere a certificatului de nastere?

Salut, declaratiile trebuie autentificate , dupa cum scrie aici:
http://www.just.ro/Secti...1/tabid/593/Default.aspx

Acolo mai vezi si : Nu se percep taxe

la ultima intrebare nu crezi ca-i prea devreme sa afli un raspus? :)
dar daca tare te intereseaza citeste aici :
http://cetatenie-romana....de-nastere-romanesc.aspx

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2010 14:43:03(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 3 au multumit acest post util cgv.
Offline Ana Suceava  
#19 Postat : 18 februarie 2010 18:24:21(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
Tol a scris:
Care a fost motivul pentru care a durat cam mult?

Angajatii nu stiu cu exactitate ce au de facut si merge greu.
Offline natasha  
#20 Postat : 18 februarie 2010 20:45:52(UTC)
natasha
salut,deci daca am inteles eu bine,declaratiile se fac la notar,da?sau..de unde pot sa scot declaratiile-erau pe aici da nu am putut sa le deschid,
Offline cgv  
#21 Postat : 18 februarie 2010 20:56:15(UTC)
cgv
Medalii:
natasha a scris:
salut,deci daca am inteles eu bine,declaratiile se fac la notar,da?sau..de unde pot sa scot declaratiile-erau pe aici da nu am putut sa le deschid,

Citeste aici :
Acte necesare pentru foştii cetăţeni români care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţi de gr. I, II şi III ai acestora. (Art. 10 indice 1 din Legea nr. 21/1991)

ACTE NECESARE
1. Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată sau „conform cu originalul”; cu semnătura în clar a consulului (diplomatului) care primeşte cererea şi ştampila rotundă, în cazul depunerii la misiunile diplomatice ale României sau Consulatele României în străinătate. (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români este necesară o copie legalizată a buletinului sau a cărţii de identitate a soţului);
2. Cazier judiciar din România;
3. Cazier judiciar din străinătate, cu traducere în limba română, legalizată (unde este cazul);
4. Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;
5. Declaraţie personală, autentificată la notar sau consulat din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
6. Declaraţie personală autentificată la notar sau consulat din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
7. Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la misiunea diplomatică a României dacă doreşte rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;
8. Certificate de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor
9. Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar;
10. Consimţământul minorilor de peste 14 ani pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte;
11. Dovada reşedinţei sau a domiciliului în România eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative în copie legalizată, pentru persoanele care se află în această situaţie (elevi, studenţi, salariaţi, oameni de afaceri etc.) dacă cererea este depusă direct la Ministerul Justiţiei – Direcţia Cetăţenie.

TAXE
· Nu se percep taxe

IMPORTANT:

* Toate actele se depun într-un dosar cu şină.
* CERERERILE SE DEPUN PERSONAL şi doar în cazuri temeinic justificate prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat)!
* CERERILE SE PRIMESC NUMAI ÎNSOŢITE DE TOATE DOCUMENTELE
* CERERILE SE DEPUN LA AMBASADA ROMÂNIEI DIN ŢARA DE DOMICILIU!
* CERERILE POT FI DEPUSE LA MINISTERUL JUSTIŢIEI – DIRECŢIA CETĂŢENIE DE CĂTRE PERSOANELE CARE AU DOMICILIUL SAU REŞEDINŢA ÎN ROMÂNIA, DUPĂ OBŢINEREA DREPTULUI DE ŞEDERE, RESPECTIV AL DOMICILIULUI ÎN ROMÂNIA.
* Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !

· Nu este necesară apostilarea pentru documentele din Rep. Moldova şi cele din Ucraina.

Nu trebuie sa scoti nimic, te duci cu banu in mana la notar si ii zici ce declarati iti trebuie, astepti un pic si pui semnatura pe ele, dai banu si te faci cu declaratii.

Editeaza de catre utilizator 18 februarie 2010 20:59:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
Offline Lilia Raileanu  
#22 Postat : 18 februarie 2010 21:39:16(UTC)
Lilia Raileanu
Postari: 18
Ana Suceava a scris:
Azi a depus o prietena de-a mea dosarul.A durat cam mult, in schimb nu s-a prea inghesuit lumea la depus-erau doar 2 persoane.I s-a inmanat biletelul cu nr dosarului si i s-a comunicat ca, in cazul in care se aduna mai multe dosare(nu stiu cate), se vor trimite actele in 2 saptamani, daca vor fi prea putine-acest lucru se va intampla intr-o luna.

Dar nu i-a spus, daca se calculeaza 5 luni din data primirii dosarului la ei sau de cind?
Offline natasha  
#23 Postat : 18 februarie 2010 21:54:49(UTC)
natasha
Applause multumesc ce informatie,,,,
Offline dorin1984  
#24 Postat : 18 februarie 2010 23:06:33(UTC)
dorin1984
Postari: 245
A fost multumit de: 80 -ori in postarea 45
natasha a scris:
Applause multumesc ce informatie,,,,

butonul thank :-" :)
Offline natyk  
#25 Postat : 19 februarie 2010 2:12:28(UTC)
natyk
Postari: 9
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
buna,cine poate sa-mi spuna la agentiile care s-au deschis acum recent,este nevoie mai intii de adepunem cerere sau direct depunem actele?
Offline Tol  
#26 Postat : 19 februarie 2010 2:17:09(UTC)
Tol
Direct, fara nici o cerere; pana la urma acesta e scopul acestor agentii.
Offline LUCIA79  
#27 Postat : 19 februarie 2010 2:49:20(UTC)
LUCIA79
Postari: 166
A fost multumit de: 38 -ori in postarea 24
a fost un cunoscut astazi si a depus dosarul la iasi.surprinzator nu era aglomeratie.erau vreo 5-6 oameni.probabil toata aglomeratia acuma e la ambasada Romaniei de la Chisinau.
thanks 2 au multumit acest post util LUCIA79.
Offline cgv  
#28 Postat : 19 februarie 2010 3:14:05(UTC)
cgv
Medalii:
Lilia Raileanu a scris:
Ana Suceava a scris:

Dar nu i-a spus, daca se calculeaza 5 luni din data primirii dosarului la ei sau de cind?

Ce importanta are? de cind ? cum? oricum legea n-o sa se respecte, si mai ales ca o sa navaleasca cu miile la agentii, sa vezi ce "bardak" o sa fie d'oh!
Offline popcic  
#29 Postat : 19 februarie 2010 14:59:55(UTC)
popcic
Postari: 2
Locatia: Moldova
Spunetimi va rog. Am doasarul pregatit pentru a depune actele de redobindire a cetateniei si am auzit ca nu mai este nevoie de invitatie, este adevarat? Si il pot depune doar in Chisinau sau si in Romania? (Resedinta o am in Moldova).
Mersi
Offline .......  
#30 Postat : 19 februarie 2010 15:04:21(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
popcic a scris:
Spunetimi va rog. Am doasarul pregatit pentru a depune actele de redobindire a cetateniei si am auzit ca nu mai este nevoie de invitatie, este adevarat? Si il pot depune doar in Chisinau sau si in Romania? (Resedinta o am in Moldova).
Mersi

Daca vrei sa depui la Chisinau - trebuie sa astepti invitatia de la ei.
Daca vrei sa depui in Romania - poti sa te duci direct si sa depui.
Offline popcic  
#31 Postat : 19 februarie 2010 15:08:45(UTC)
popcic
Postari: 2
Locatia: Moldova
Citat:

Mersi
Offline Uninvited  
#32 Postat : 19 februarie 2010 15:20:17(UTC)
Uninvited
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 3
Salut la toti.

Vroiam doar sa va spun ca am depus actele azi dimineata la Cluj, la sediul indicat in anunt.
Nu era niciun fel de rand, am intrat deodata. Nu s-a perceput nicio taxa. Nu e nevoie de permis de sedere ca sa depui. Eu il am dar nu mi-a trebuit.
Mi-a spus ca dosarele se duc la Bucuresti cam o data pe saptamana. La fel, mi-a spus ca ei nu au acces la niciun fel de informatii. Adica, ca sa te interesezi de dosarul tau deja trebuie la Bucuresti.

Cam asta-i. Bafta tututor.
thanks 5 au multumit acest post util Uninvited.
Offline Lilia Raileanu  
#33 Postat : 19 februarie 2010 21:33:38(UTC)
Lilia Raileanu
Postari: 18
tantan a scris:
popcic a scris:
Mersi

In ranamia unde anume la la Iasi sau se poate si laBucuresti?
Offline yarkii  
#34 Postat : 19 februarie 2010 21:44:03(UTC)
yarkii
Lilia Raileanu a scris:
tantan a scris:
popcic a scris:
Mersi

In ranamia unde anume la la Iasi sau se poate si laBucuresti?

Oameni chiori!!!
Tu ai citit topu de la inceput? Ai vazut despre ce se vorbeste.
Cum pota sa dai asa intrebare?
p.s. Ai scris si tu doua cuvinte in cruce si acelea cu greseli. Editeaza te rog!
thanks 1 utilizator a multumit yarkii acest post util.
Offline lex_m86  
#35 Postat : 20 februarie 2010 0:10:45(UTC)
lex_m86
Postari: 5
Locatia: moldova
Renegat a scris:
Adresele Birourilor teritoriale ale Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie: Iaşi, Timişoara, Galaţi, Suceava şi Cluj-Napoca
Publicat pe 16 Februarie 2010 Anno Domini, la 11:22

Au fost deschise Birourile teritoriale ale Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie care au program de lucru cu publicul de luni – până vineri între orele 9.00 – 17.00 şi unde se vor depune dosare numai pentru redobândirea cetăţeniei române în baza art. 10 indice 1 (basarabenii din Republica Moldova şi Ucraina).

Dosarul pentru cetăţenie va fi depus personal de către persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III.

Pentru depunerea dosarului nu este necesar permis de şedere pe teritoriul României.

Adresele şi datele de contact ale centrelor teritoriale sunt următoarele:

- IAŞI – judeţul Iaşi, Iaşi, str. Gîndu nr. 2A, parter; cod postal: 700127; telefon: 0232 254 400 int. 107; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Iaşi)

- TIMIŞOARA – judeţul Timiş, Timişoara, str. Paris nr. 2A, etaj 1, camera 10; cod poştal: 300003; telefon: 0256 220 835 sau 0256 220 863 int 127; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Timişoara)

- GALAŢI – judeţul Galaţi, Galaţi, str. Portului nr. 20, parter; cod poştal: 800025; telefon 0236 306 173 sau 0236 306 174 int 110; (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Galaţi)

- SUCEAVA – judeţul Suceava, Suceava, str. Universităţii nr. 28 A, parter; cod poştal: 72 0225; telefon: 0230 522 937 int 110 (în sediul ONRC de pe lângă Tribunalul Suceava)

- CLUJ-NAPOCA – judeţul Cluj, Cluj-Napoca, Piaţa Ştefan cel Mare nr. 4, parter, cam. 2S.

Offline lex_m86  
#36 Postat : 20 februarie 2010 0:12:18(UTC)
lex_m86
spunetimi va rog p/u a ajunge in romania adica sami deschid viza ce trebueshte??
Offline yarkii  
#37 Postat : 20 februarie 2010 0:32:55(UTC)
yarkii
lex_m86 a scris:
spunetimi va rog p/u a ajunge in romania adica sami deschid viza ce trebueshte??

Invitatie din partea unui cetatean roman.
p.s. daca am invitatie de la un cetatean roman, pentru obtinerea vizei la ambasada trebuie sa prezint dovada de 500 euro?
Offline artix2010  
#38 Postat : 20 februarie 2010 2:17:19(UTC)
artix2010
Postari: 61
A fost multumit de: 18 -ori in postarea 11
Locatia: Moldova Chisinau
Sal all,eu am depus la Iasi doc. , nu era nimeni,cu cazierele din decembrie 2009 (aproape 2 luni) si ei mi-au zis ca pana ajung la Bucuresti sa nu fie aproape expirate si ca este de dorit ca cazierele sa fie cat mai recente ca sa nu ma cheme la Bucuresti pentru completare cu noi caziere, eu le-am zis ca oricum procedura dureaza minim 5 luni asa ca oricum cel moldovenesc expira, "daca ma cheama -ma cheama"! dar am avut impresia ca toti de pe forumuri cat am citit inainte de a depune stiau mult mai multe decat ei,nu stiu?:) dar cel mai tare am ramas portret cand mi-au dat o foaie simpla mica cu nr. dosarului si o semnatura fara nici-o stampila si mai departe toate intrebarile la Bucuresti. Interesant ce dovada juridica am daca timp de 5 luni nu-i niciun rezultat!!! Cum pot sa-i dau in judecata cu "salfetca" asta:)?,spuneti va rog cei care ati mai depus dosarele in Romania, la fel v-au dat asa foi?.........Succes la toti.....
Offline artix2010  
#39 Postat : 20 februarie 2010 2:27:38(UTC)
artix2010
Postari: 61
A fost multumit de: 18 -ori in postarea 11
Locatia: Moldova Chisinau
Uninvited a scris:
Salut la toti.

Vroiam doar sa va spun ca am depus actele azi dimineata la Cluj, la sediul indicat in anunt.
Nu era niciun fel de rand, am intrat deodata. Nu s-a perceput nicio taxa. Nu e nevoie de permis de sedere ca sa depui. Eu il am dar nu mi-a trebuit.
Mi-a spus ca dosarele se duc la Bucuresti cam o data pe saptamana. La fel, mi-a spus ca ei nu au acces la niciun fel de informatii. Adica, ca sa te interesezi de dosarul tau deja trebuie la Bucuresti.

Spune te rog ce ti-au dat dupa ce-ai depus dosarul? Mersi anticipat......
Offline lex_m86  
#40 Postat : 20 februarie 2010 2:34:28(UTC)
lex_m86

p.s. daca am invitatie de la un cetatean roman, pentru obtinerea vizei la ambasada trebuie sa prezint dovada de 500 euro?

multumesk mult!!!!!!!!
Offline cgv  
#41 Postat : 20 februarie 2010 2:46:38(UTC)
cgv
Medalii:
lex_m86 a scris:

multumesk mult!!!!!!!!

http://chisinau.mae.ro/i...php?lang=ro&id=84422

si acolo este asa punct :
- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .
Offline dentist  
#42 Postat : 20 februarie 2010 12:27:04(UTC)
dentist
Postari: 462
A fost multumit de: 109 -ori in postarea 79
Oameni scăpaţi...oameni chiori, agramaţi, lenoşi...ce mai? ne merităm soarta pe care o avem.
Offline Uninvited  
#43 Postat : 20 februarie 2010 14:18:07(UTC)
Uninvited
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 3
artix2010 a scris:
Uninvited a scris:
Salut la toti.

Spune te rog ce ti-au dat dupa ce-ai depus dosarul? Mersi anticipat......

Cam acelasi lucru pe care tu l-ai primit: o foita cu numarul dosarului si data la care am depus si atat.
Offline usatii83  
#44 Postat : 21 februarie 2010 13:49:28(UTC)
usatii83
Postari: 97
A fost multumit de: 6 -ori in postarea 6
dar cum se mai poate de facut viza daca nu ai pe nimani care sati faca invitatie? eu tot vreau sa depun dosarul dar ma gindesc cum sa ajung la iasi ca nu am cunoscuti...
Offline cgv  
#45 Postat : 21 februarie 2010 15:21:29(UTC)
cgv
Medalii:
usatii83 a scris:
dar cum se mai poate de facut viza daca nu ai pe nimani care sati faca invitatie? eu tot vreau sa depun dosarul dar ma gindesc cum sa ajung la iasi ca nu am cunoscuti...

In jurul consulatului o sa gasesti o multime de intermediari care o sa te ajunte contra cost.
Offline mihai_cernei  
#46 Postat : 21 februarie 2010 17:53:35(UTC)
mihai_cernei
Noroc la toata lumea. Dati-mi va rog un sfat, cine este mai bun la sfaturi, PROFESIONAL.
Vreau sa depun documentele pentru cetatenie, dar nu prea am timp ca sunt la munca. Am gasit pe cineva care cu 500euro imi depune documentele, cu 25euro face cazier romanesc, timp de 5luni. CUM SA PROCEDEZ MAI BINE ?
puteti scrie si pe(xxx@yahoo.com

update admin:
te rog nu posta acelasi mesaj in mai multe locuri, mersi

Editeaza de catre moderator 22 februarie 2010 1:56:56(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline valeriu  
#47 Postat : 22 februarie 2010 1:37:51(UTC)
valeriu
Postari: 12
Locatia: chisinau
unde e info de VIZE ...

Editeaza de catre utilizator 22 februarie 2010 1:54:24(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline valeriu  
#48 Postat : 22 februarie 2010 1:44:39(UTC)
valeriu
cine stie de vize daca nu ai pe nimeni si nu ai permis de sedere in RO este shansa sa ajungi sa depui dosaru ???
Offline valeriu  
#49 Postat : 22 februarie 2010 2:03:45(UTC)
valeriu
mihai_cernei a scris:
Noroc la toata lumea. Dati-mi va rog un sfat, cine este mai bun la sfaturi, PROFESIONAL.
Vreau sa depun documentele pentru cetatenie, dar nu prea am timp ca sunt la munca. Am gasit pe cineva care cu 500euro imi depune documentele, cu 25euro face cazier romanesc, timp de 5luni. CUM SA PROCEDEZ MAI BINE ?
puteti scrie si pe(xxx@yahoo.com

update admin:
te rog nu posta acelasi mesaj in mai multe locuri, mersi

Dupa cum am inteles ca nu poate depune nimeni in afara de avocati dar cred ca serviciile lora sunt mai scumpe de 500euro
Offline annnna  
#50 Postat : 22 februarie 2010 2:28:29(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
artix2010 a scris:
Sal all,eu am depus la Iasi doc. , nu era nimeni,cu cazierele din decembrie 2009 (aproape 2 luni) si ei mi-au zis ca pana ajung la Bucuresti sa nu fie aproape expirate si ca este de dorit ca cazierele sa fie cat mai recente ca sa nu ma cheme la Bucuresti pentru completare cu noi caziere, eu le-am zis ca oricum procedura dureaza minim 5 luni asa ca oricum cel moldovenesc expira, "daca ma cheama -ma cheama"! dar am avut impresia ca toti de pe forumuri cat am citit inainte de a depune stiau mult mai multe decat ei,nu stiu?:) dar cel mai tare am ramas portret cand mi-au dat o foaie simpla mica cu nr. dosarului si o semnatura fara nici-o stampila si mai departe toate intrebarile la Bucuresti. Interesant ce dovada juridica am daca timp de 5 luni nu-i niciun rezultat!!! Cum pot sa-i dau in judecata cu "salfetca" asta:)?,spuneti va rog cei care ati mai depus dosarele in Romania, la fel v-au dat asa foi?.........Succes la toti.....

Eu am depus actele in 2004 la Bucuresti si tot mi-au dat o "fituica" care nici nu mai stiu pe unde e, dupa atata timp....cine mai tine minte pe unde e. Si nu mi-a trebuit. Important ca am stiut ce numar de dosar aveam, cam atat.
In justitie poti sa spui numarul de dosar pe care il ai si cei de la DC trebuie sa-ti confirme, daca nu arati foaia respectiva. Cam atat.
Utilizatori pe tema
22 Pagini123>»
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.