Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline svetic  
#1 Postat : 4 septembrie 2009 14:14:07(UTC)
Nivel: Incepator
svetic
Postari: 2
A fost multumit de: 1 -ori in postarea 1
Locatia: bucharest
buna tuturor!
am depus dosarul la bucuresti acum 3 luni si vreau sa aflu daca s-a miscat carul cu vreun cm sau nu. site-ul www.just.ro nu e bun de nimic, are aceeasi lista de acu 3 luni, iar jos scrie ca e actualizat permanent, pe dracu. intrebarea fireasca este cum pot sa aflu stadiul dosarului meu? ce alta sursa exista in afara de site-u' lu' peste?
ms.
thanks 1 utilizator a multumit svetic acest post util.
Offline wa  
#2 Postat : 4 septembrie 2009 14:30:05(UTC)
Nivel: Membru Avansat
wa
Postari: 66
Locatia: Chisinau
Informatii privind stadiul dosarului poti obtine prin mail, sau scrisoare, dar nu raspund ei repede, e posibil ca dupa 15 octombrie sa fie iar posibil obtinerea info despre stadiul dosarului de la sediul DC. ultima actualizare la stadiu dosar pe just.ro a fost pe 24 iunie. Da ce numar de inregistrare a dosarului tiau dat aproximativ.
Offline Dumitru  
#3 Postat : 4 septembrie 2009 14:58:09(UTC)
Dumitru
Postari: 70
Locatia: Clung Moldovenesc
Si eu am depus acuma 3 luni dosarul.De 2 saptamani tot trimit email-uri la DC, dar nu am primit inca nici un raspuns.Ce numar la dosar ai? Al meu e 3373. Daca afli ceva despre stadiul dosarului tau posteaza aici.
Offline KOT  
#4 Postat : 4 septembrie 2009 15:36:23(UTC)
KOT
Postari: 3
Salutare TuTuror:)
Am depus dosarul pe 25 mai 2009 la Dir. Cetatenie Bucuresti - in baza modificarilor si publicarii legii cetateniei romane - 5 luni de zile
Am scris email pe cetatenie@just.ro si pe cea a ambasadei ro la chisinau inca in luna iulie si nu am primit nici un raspuns.
Ce imi puteti sugera?8-[ ?
Multumesc anticipat!!!

toate site-urile cunoscute de mine nu sunt actualizate:
1) www.cetatenie.info.tm
2) www.just.ro
3) www.avocatdeleanu.ro/?page_id=13
4) www.cetatenia.lextal.md/?go=articole&n=42
5) www.curaj.net/?page_id=6568
poate mai sunt careva, numai ca toate sunt conectate la primul...

Din cate vad ca mine suntem mai multi...
Toti demnitarii care au tangenta cu cetatenia romana spun ca 5 luni e maximum si ca o iesire din situatie ar fi sa dam statul roman in judecata daca nu respecta termenul de 5 luni, stabilit in lege.

Aveti careva sugestii?

Editeaza de catre utilizator 4 septembrie 2009 15:49:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline Dumitru  
#5 Postat : 4 septembrie 2009 16:32:30(UTC)
Dumitru
LOl..si eu am depus pe 25 mai tot la Bucuresti.Inca nu s-au implinit 5 luni..asa k mai asteptam.
Offline KOT  
#6 Postat : 4 septembrie 2009 19:05:25(UTC)
KOT
Dumitru - pai, in mod normal, conf legii, am fi trebuit anuntati cu privire la stadiul dosarului... Dar, vorba ta, mai asteptam!!!
Offline annnna  
#7 Postat : 5 septembrie 2009 0:17:48(UTC)
annnna
Postari: 475
A fost multumit de: 45 -ori in postarea 24
la recomandarea cuiva am trimis mail catre cetatenieromana@ymail.com si am primit imediat urmatorul raspuns : "Directia de cetatenie nu poate oferi inforatii pana la sfarsitul lunii octombrie anul curent. In luna noiembrie va recomand sa mergeti la directia cetatenie in audienta la directorul acesteia cu problema in cauza. Monitorizarea monitorului oficial parte I ar fi de dorit."
Acum ce sa va mai spun. E pe bune adresa asta sau nu e - asta nu mai stiu. O fi vreun amator sau chiar un angajat de la DC, voi decideti. Pe cetatenie@just.ro nu raspund, am incercat de mai multe ori.
Offline annnna  
#8 Postat : 5 septembrie 2009 0:24:45(UTC)
annnna
si apropo de 5 luni...recomandarea mea e sa nu va bucurati inainte de vreme. Am mai bine de 5 ani, iar soramea a depus la inceputul anului 2009 si deci are si ea trecut de 5 luni .... si nimic, deci a FOST O CACEALMA cu 5 luni. Boc a spus intr-un interviu, cautati interviul: "Sigur, ca nu vom putea sa rezolvam 800000 de cereri in 5 luni, dar ca s-a mai "usurat" metoda de depunere a actelor" SA NE BUCURAM SI DE ASTA.
Offline svetic  
#9 Postat : 5 septembrie 2009 2:26:14(UTC)
svetic
Locatia: bucharest
nr dosarului meu este 3998 :(
Offline KOT  
#10 Postat : 5 septembrie 2009 12:57:22(UTC)
KOT
anna - imi dau seama, precum legea nu e retroactiva...
e vb de noi - cei care am depus dupa 15 aprilie 2009 - rezolvarea acestor dosare ar fi trebuit sa fie in 5 luni....
:(
Offline Sandu  
#11 Postat : 7 septembrie 2009 2:32:48(UTC)
Sandu
Postari: 4
Am si eu o intrebare de incepator... dar oricum sper ca cineva isi va folosi timpul sa raspunda . Eu am depus dosarul la Chisinau, intrebarea e cum pot afla numarul dosarului? Presupun doar ca e numarul scris pe chitanta pe care am primit-o? Pot afla cumva starea dosarului daca am depus actele la Chisinau? va multumesc.
Offline Dumitru  
#12 Postat : 7 septembrie 2009 12:25:13(UTC)
Dumitru
KOT a scris:
anna - imi dau seama, precum legea nu e retroactiva...
e vb de noi - cei care am depus dupa 15 aprilie 2009 - rezolvarea acestor dosare ar fi trebuit sa fie in 5 luni....
:(

Chiar daca ai fi depus exact pe 15 aprilie chestia cu "ar fi trebuit sa fie in 5 luni..." inca nu e valabila caci daca facem un simplu calcul pe 15 septembrie se implinesc exact 5 luni de la OUG 36.
Offline cornelush  
#13 Postat : 22 septembrie 2009 14:56:34(UTC)
Nivel: Membru
cornelush
Postari: 11
Oameni buni,
daca tot nu se rezolva
eu propun sa ne strangem vre o cateva sute, care au depus dosarele deja
sa mergem la Directia cetatenie si sa facem un miting pasnic dar cu ecou,
sa le cerem in termen legal sa ne ofere ceea ce pe drept ne apartine!!!

Mergetzi?

Offline vladut  
#14 Postat : 22 septembrie 2009 16:33:14(UTC)
vladut
Postari: 56
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Locatia: ias
si eu am depus in februarie 2009,am sunat in luna iunie si mi-a spus ca am primit aviz pozitiv in mai,dar in monitor inca nu am aparut:(
ideea cu protest nu e chiar buna.
eu am inteles,ca vor sa scoata directia de cetatenie de la ministerul justitiei si faca un minister aparte de cetatenie,in care se vor rezolva mai rapid dosarele
Offline Ana Suceava  
#15 Postat : 22 septembrie 2009 17:11:47(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
vladut a scris:
si eu am depus in februarie 2009,am sunat in luna iunie si mi-a spus ca am primit aviz pozitiv in mai,dar in monitor inca nu am aparut:(
eu am inteles,ca vor sa scoata directia de cetatenie de la ministerul justitiei si faca un minister aparte de cetatenie,in care se vor rezolva mai rapid dosarele

Stii cum..de la zis la facut e o gramada..suntem mai multi, chiar si aici pe forum, care avem aviz pozitiv din mai sau iunie si astepatm MO..a trecut deja o luna si cateva zile de cand nu a mai aparut unul..
Offline Misha  
#16 Postat : 22 septembrie 2009 17:48:42(UTC)
Misha
Postari: 28
Ideia cu mitingu e foarte buna.
Daca ceva eu vin la Miting.
Offline annnna  
#17 Postat : 23 septembrie 2009 0:05:01(UTC)
annnna
din cate imi aduc aminte, parca si in mai sau iunie a fost acelasi lucru...adica nu a aparut nici un monitor...acum si cu greva asta....mai, mai, o sa dureze de data asta cred ca mai mult.
Offline Ana Suceava  
#18 Postat : 23 septembrie 2009 1:44:34(UTC)
Ana Suceava
Postari: 224
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 3
annnna a scris:
din cate imi aduc aminte, parca si in mai sau iunie a fost acelasi lucru...adica nu a aparut nici un monitor...acum si cu greva asta....mai, mai, o sa dureze de data asta cred ca mai mult.

Au fost publicate MO cu cetatenii si in iunie, si in mai..
Offline annnna  
#19 Postat : 23 septembrie 2009 2:49:02(UTC)
annnna
corect au fost publicate, doar ca daca facem o statistica in luna mai s-a dat doar 1 pentru basarabeni...deci in concluzie luna mai a fost o luna cu probleme...si vad situatia se repeta si in luna septembrie...
Offline Diva21  
#20 Postat : 23 octombrie 2009 19:48:59(UTC)
Diva21
Postari: 1
Locatia: Galati
Eu am depus in iulie 2009 si n-am primit niciun raspuns inka...Astept!Inainte de a aparea in monitor trebuie cumva sa primesti un aviz pozitiv?sau apari direct in monitor?in ce parte?pls help!thanks
Offline Tol  
#21 Postat : 24 octombrie 2009 0:47:35(UTC)
Tol
Postari: 125
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Ukraine
Mai intai primesti aviz pozitiv ( http://www.just.ro/Meniu...i/tabid/207/Default.aspx )apoi te publica in MO ( http://cetatenie.info.tm/ ).
Offline maribran  
#22 Postat : 25 octombrie 2009 18:42:10(UTC)
maribran
Postari: 150
A fost multumit de: 49 -ori in postarea 18
vladut a scris:

Vladut, unde ai depus dosarul la Chisinau sau Bucuresti?
eu am depus tot in februarie la Chisinau, nu mi-au dat nici un numar de dosar, doar o chitanta care confirma ca am achitat 15 euro daca nu ma insel.
unde si la ce nr de tel ai sunat sa te interesezi de stadiu dosar?
mersi anticipat.
Offline pakrovski  
#23 Postat : 22 februarie 2010 21:13:18(UTC)
pakrovski
maribran a scris:
vladut a scris:

Vladut, unde ai depus dosarul la Chisinau sau Bucuresti?
eu am depus tot in februarie la Chisinau, nu mi-au dat nici un numar de dosar, doar o chitanta care confirma ca am achitat 15 euro daca nu ma insel.
unde si la ce nr de tel ai sunat sa te interesezi de stadiu dosar?
mersi anticipat.

cum ai aflat totusi numarul dosarului?
Offline xeex  
#24 Postat : 16 martie 2010 21:42:13(UTC)
xeex
Locatia: Santiago
vladut a scris:

Ba handicapatule mai ai sa minti lumea. Cautati de treaba pe alte forumuri. Povestele tale pe nimeni nu impresionaeaza.
Offline Xiqy  
#25 Postat : 16 martie 2010 22:51:11(UTC)
Xiqy
Locatia: Moldova
Spuneti-mi, va rog, dosarul a fost depus in iulie 18, 2009 (Chisinau), si de atunci tacere, urma sa primesc un aviz ceva, sau care e procedura. Unde pot sa aflu in ce stadiu e dosarul, ce pot sa intreprind?
Va multumesc!
Offline Xiqy  
#26 Postat : 16 martie 2010 22:53:13(UTC)
Xiqy
Locatia: Moldova
maribran, cum ati aflat numarul dosarului, unde ati scris, apelat? Multumesc!
Offline annnna  
#27 Postat : 18 martie 2010 0:25:07(UTC)
annnna
Xiqy a scris:
maribran, cum ati aflat numarul dosarului, unde ati scris, apelat? Multumesc!

Trebuie sa le scrii email la cetatenie@just.ro, nu la toata lumea raspund.
Sau le trimiti o scrisoare cu confirmare de primire: Adresa o gasesti la http://www.just.ro/Secti...e/tabid/540/Default.aspx

Editeaza de catre utilizator 18 martie 2010 0:25:29(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline dinutza23  
#28 Postat : 26 martie 2010 13:07:34(UTC)
dinutza23
Postari: 7
Locatia: chisinau
svetic a scris:

mahhh :(.. spuneti-mi cum sa aflu numarul dosarului meu, k nu sunt prea initsiata in asta, am depus dosarul pe 05.03.2010....plssssssssss
Offline .......  
#29 Postat : 26 martie 2010 13:09:55(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
dinutza23 a scris:
svetic a scris:

mahhh :(.. spuneti-mi cum sa aflu numarul dosarului meu, k nu sunt prea initsiata in asta, am depus dosarul pe 05.03.2010....plssssssssss

Ti-am raspuns aici: http://www.cetatenie-rom...-Chisinau.aspx#post15226
thanks 1 utilizator a multumit ....... acest post util.
Offline Valya  
#30 Postat : 17 aprilie 2010 4:28:57(UTC)
Valya
Salut la toata lumea,
V-as fi forte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat, eu am depus dosarul in noiembrie 2008, in MO nu mi-am gasit numele,dat fiind faptul ca listele nu se mai publica in ianuarie am trimis la Bucuresti o scrisoare in care rog sa mi se spuna despre stadiul de rezolvare a dosarului, din pacate nici un raspuns, am trimis si niste mail-uri, la fel fara raspuns. Ce as putea sa mai fac ca sa aflu despre dosar ? mai trimit o scrisoare ? sau se poate cumva de aflat altfel ?
Mersi anticipat!
Offline Lilliana  
#31 Postat : 17 aprilie 2010 4:45:12(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
Valya a scris:
Salut la toata lumea,
V-as fi forte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat, eu am depus dosarul in noiembrie 2008, in MO nu mi-am gasit numele,dat fiind faptul ca listele nu se mai publica in ianuarie am trimis la Bucuresti o scrisoare in care rog sa mi se spuna despre stadiul de rezolvare a dosarului, din pacate nici un raspuns, am trimis si niste mail-uri, la fel fara raspuns. Ce as putea sa mai fac ca sa aflu despre dosar ? mai trimit o scrisoare ? sau se poate cumva de aflat altfel ?
Mersi anticipat!

Incearca sa mai scrii scrisori si e-mail pe adresele presedintiei, guvernului, MJLC. Poate careva din ele te ajuta. Vezi prin topicuri ca sunt informatii suficiente: adrese, nr. telefon etc.
Offline Valya  
#32 Postat : 18 aprilie 2010 5:17:45(UTC)
Valya
Mersi mult Liliana, deci o sa mai trimit scrisori, poate aflu ceva...sper sa obtin un raspuns cit de curind...pa pa
Offline nadiutia  
#33 Postat : 18 aprilie 2010 15:17:22(UTC)
nadiutia
Postari: 149
A fost multumit de: 48 -ori in postarea 30
scrie petitie Presedintelui
Offline dolce-vitta  
#34 Postat : 18 aprilie 2010 22:29:06(UTC)
dolce-vitta
Postari: 507
A fost multumit de: 157 -ori in postarea 103
nadiutia a scris:
scrie petitie Presedintelui

drp@gov.ro scrie catre Guvernul Romaniei.. eu de aici de 2 ori am primit raspuns da de la Presedentie si Directia Cet nimic.. chear daca am scris zeci de scrisori
Offline _alex_  
#35 Postat : 18 aprilie 2010 23:47:00(UTC)
_alex_
Postari: 5
Valya a scris:
Salut la toata lumea,
Mersi anticipat!

Salut,
eu am scris scrisoare la DC in august... raspunsul a venit in ianuare. alta persoana a primit raspuns acuma in aprilie, raspuns la scrisoare expediata cu 2 saptamini mai tirziu fata de scrisoarea mea.

Nu cred ca trebuie sa insisti cu multe scrisori... imho.
Offline Valya  
#36 Postat : 19 aprilie 2010 23:50:36(UTC)
Valya
Mersi mult la toata lumea, chiar imi dati sperante...le incerc deja pe toate...
Offline martutza  
#37 Postat : 22 aprilie 2010 14:02:35(UTC)
martutza
Postari: 74
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 4
Salut,am trimis si eu azi o petite la presedentie,nustiu daca o sa am norocul sa-mi raspunda cineva dar macar am incercat.Din cele citite mai sus la unii a data roade la altii nu,nu-mi ramane decat sa astept
Offline vitaliy215  
#38 Postat : 22 aprilie 2010 14:15:55(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
martutza a scris:
Salut,am trimis si eu azi o petite la presedentie,nustiu daca o sa am norocul sa-mi raspunda cineva dar macar am incercat.Din cele citite mai sus la unii a data roade la altii nu,nu-mi ramane decat sa astept

prin scrisoare sau email
Offline martutza  
#39 Postat : 22 aprilie 2010 14:27:43(UTC)
martutza
Postari: 74
A fost multumit de: 7 -ori in postarea 4
email
Offline vitaliy215  
#40 Postat : 22 aprilie 2010 15:54:49(UTC)
vitaliy215
Postari: 326
A fost multumit de: 76 -ori in postarea 51
Locatia: Spania
martutza a scris:
email

incearca prin scrisoare
Offline Valya  
#41 Postat : 24 aprilie 2010 2:44:24(UTC)
Valya
eu am scris prin mail, dar in septembrie am trimis scrisoare, dar nici un rezultat pina in prezent...Think
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.