Forumul Cetatenie-Romana.info
Welcome Guest! To enable all features please Intrare or Inregistrare.

Notificare

Icon
Error

Share
Optiuni
Ultima postare. Go to first unread
Offline VarEx  
#1 Postat : 8 mai 2009 18:02:44(UTC)
Nivel: Membru Avansat
VarEx
Postari: 35
A fost multumit de: 12 -ori in postarea 1
Locatia: Chisinau
In lista de documente sunt necesare doua Declaratii pe proprie raspundere.
Cum arata ele, care este formularul tip(model)? Catre cine se scrie? Cum este organizat documentul, etc.
Cine a depus asemenea declaratii si nu a avut probleme, plasati va rog link-urile, de unde se poate descarca acese declaratii si de completat spatiile libere.

P.S.
Nu toti sunt la curent cu procedura de a scrie o Declaratie formulata corect!

Multzumesc!!

Editeaza de catre utilizator 8 mai 2009 18:42:09(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline .......  
#2 Postat : 8 mai 2009 18:31:07(UTC)
.......
Postari: 1,146
A fost multumit de: 204 -ori in postarea 140
Locatia: ..............
VarEx a scris:
Cum arata ele, care este formularul tip? Catre cine se scrie? Cum este organizat documentul, etc.
Cine a depus asemenea declaratii si nu a avut probleme, plasati va rog link-urile, de unde se poate descarca acese declaratii si de completat spatiile libere.

P.S.

Multzumesc!!

Acele declaratii trebuiesc facute la notar.
Offline VarEx  
#3 Postat : 8 mai 2009 18:43:44(UTC)
VarEx
Ok! La notar se poate de venit deja cu declaratia si el doar sa o autentifice? :) Sau notarul are modelul in calculator si se face pe loc?
Offline .......  
#4 Postat : 8 mai 2009 18:47:56(UTC)
.......
VarEx a scris:
Ok! La notar se poate de venit deja cu declaratia si el doar sa o autentifice? :) Sau notarul are modelul in calculator si se face pe loc?

Orice notar are deja modelele pentru astfel de declaratii. Trebuie doar sa te prezinti la el cu actul de identitate (daca te afli in Moldova te duci cu buletinul, iar daca te afli in Romania te duci cu pasaportul). Ii spui omului ce declaratii iti trebuiesc, el ti-o face pe loc, achiti taxa notariala, semnezi si atat.
Offline VarEx  
#5 Postat : 8 mai 2009 20:17:39(UTC)
VarEx
tantan merci mult!!
Offline .......  
#6 Postat : 8 mai 2009 20:24:24(UTC)
.......
VarEx a scris:
tantan merci mult!!

Sa cresti mare !
Offline VADIM  
#7 Postat : 8 mai 2009 22:19:26(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
Locatia: Bucuresti
VarEx a scris:
Cum arata ele, care este formularul tip(model)? Catre cine se scrie? Cum este organizat documentul, etc.

P.S.

Multzumesc!!

Daca te referi la depunerea dosar pentru cetatenie sunt 3 declaratii si anume:

1 Declaratie in care iti alegi domiciliul
2 Declaratie ca n-ai facut infractiuni pe teritoriul RO
3 Declaratie ca n-ai mai depus pentru cetatenie.
Offline misnicesmile  
#8 Postat : 9 mai 2009 0:39:56(UTC)
misnicesmile
Postari: 355
A fost multumit de: 3 -ori in postarea 2
VarEx a scris:

P.S.

Multzumesc!!

VarEx iti arat eu model de declaratzie de stabilire a domiciliului in strainatate(sau dupa caz modifici si pui dom in RO),model pe care lam folosit si eu!!!

Către Ministerul de Justiţie,
DIRECŢIA CETĂŢENIE
Str. Petofi Sandor, nr 47, sector 1
Cod poştal 011405, Bucureşti, România
D-lui Director,
Dan Sfîrna

DECLARAŢIE

Subsemnata(ul) ............, născut(ă) la .......... în Republica Moldova, din părinţi .......... şi ........... cu seria şi numărul buletinului de identitate ......... şi codul numeric personal ............, domiciliat(ă) în Republica Moldova, cu reşedinţa în municipiul ..........., strada ............., în prezent cetaţean moldovean, declar pe propria răspundere cunoscând sancţiunile prevăzute de Codul Penal privind declaraţiile nesincere date in faţa autorităţilor că doresc rebobândirea cetăţeniei române cu păstrarea domiciliului în străinătate.
Dau prezenta declaratie spre a-mi servi la autoritati.

Declarant

Offline misnicesmile  
#9 Postat : 9 mai 2009 0:45:55(UTC)
misnicesmile
sub declarant pui numele tau si te semnezi.... si in partea dreapta pui data la care ai intocmit aceasta declatratie bafta!!!
in ce priveste cealalta declaratie si presupun ca este vorba despre Declaratia ca n-ai facut infractiuni pe teritoriul RO,eu nu am avut nevoie de ea intrucat am completat dosarul meu asa ca nu pot sa te ajut cu cea de a doua varianta!!! :)
succes
Offline derek1983  
#10 Postat : 9 mai 2009 13:36:36(UTC)
derek1983
Postari: 429
A fost multumit de: 2 -ori in postarea 2
Declaratia nu se da nici domnului dan sfirna, nici Directiei Cetateniei, nici ministerului justitiei.

codul penal nu are asa infractiune... DECLARATII NESINCERE in fata autoritatilor.
in schimb este prevazuta infarctiunea FALSUL IN DECLARATII. Asa ca daca doriti sa faceti o declaratie corecta, si nu stilcita de notarii moldoveni dupa propria ureche, facetio cum trebuie

Citez : " Subsemnatul ........... cetatean moldovean, fiul/ fiica lui ........ si al ........... nascut/a la data de ........ in ........ cu domiciliul in ........................, posesor/oare al Buletinului de identitate ................ eliberat de autoritatile R. Moldova la data de ............., cunoscand sanctiunile Codului Penal privind FALSUL IN DECLARATII, declar ca ......

acum declaratiiile sunt 3 de indeplinit. urmeaza text.
1. solicit redobandirea cetateniei romane cu mentinerea domiciliului in strainatate/ stabilirea domiciliului in Romania. ( la alegere )
2. nu am interprins actiuni indreptate impotriva statului si ordinii de drept, si nici in prezent nu sustin asemenea actiuni.
3. nu am mai depus pina in prezent cerere pentru redobanidrea cetateniei./ am mi depus cerere pentru redobanidrea cetateniei romane in data de...., insa am fost avizat negativ.

Dau prezenta declaratie pentru a fi atasata cererii de redobandire a cetateniei romane."
----

Editeaza de catre moderator 9 mai 2009 15:28:08(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline VarEx  
#11 Postat : 9 mai 2009 16:19:06(UTC)
VarEx
Va multumesc tuturor pentru ajutor! :)
Iata ce am gasit eu pe site-ul ambasadei Romaniei la... Viena! :))
http://viena.mae.ro/index.php?lang=ro&id=56537
Aici sunt formulare pentru declaratii si cerere dupa caz!! :)
Succes!! :)
Offline VarEx  
#12 Postat : 9 mai 2009 17:04:31(UTC)
VarEx
derek1983 a scris:

...
1. solicit redobandirea cetateniei romane cu mentinerea domiciliului in strainatate/ stabilirea domiciliului in Romania. ( la alegere )

Se lasa "in strainatate" sau se specifica tara, ex.Republica Moldova??
Offline VADIM  
#13 Postat : 9 mai 2009 19:22:27(UTC)
VADIM
Postari: 497
A fost multumit de: 4 -ori in postarea 2
VarEx a scris:
derek1983 a scris:

...

Se lasa "in strainatate" sau se specifica tara, ex.Republica Moldova??

In strainatate se subintelege ca oriunde in afara teritoriului Romaniei, inclusiv si Republica Moldova.
Offline misnicesmile  
#14 Postat : 9 mai 2009 20:34:47(UTC)
misnicesmile
VarEx a scris:
Va multumesc tuturor pentru ajutor! :)
Iata ce am gasit eu pe site-ul ambasadei Romaniei la... Viena! :))
http://viena.mae.ro/index.php?lang=ro&id=56537
Aici sunt formulare pentru declaratii si cerere dupa caz!! :)
Succes!! :)

imi plac aceste modele,simple si la subiect!!!
cum s-ar spune no mass no fuss...
le-ai utilizat pe acestea???
Offline misnicesmile  
#15 Postat : 9 mai 2009 20:38:11(UTC)
misnicesmile
derek1983 a scris:
Declaratia nu se da nici domnului dan sfirna, nici Directiei Cetateniei, nici ministerului justitiei.

codul penal nu are asa infractiune... DECLARATII NESINCERE in fata autoritatilor.
in schimb este prevazuta infarctiunea FALSUL IN DECLARATII. Asa ca daca doriti sa faceti o declaratie corecta, si nu stilcita de notarii moldoveni dupa propria ureche, facetio cum trebuie

Citez : " Subsemnatul ........... cetatean moldovean, fiul/ fiica lui ........ si al ........... nascut/a la data de ........ in ........ cu domiciliul in ........................, posesor/oare al Buletinului de identitate ................ eliberat de autoritatile R. Moldova la data de ............., cunoscand sanctiunile Codului Penal privind FALSUL IN DECLARATII, declar ca ......

acum declaratiiile sunt 3 de indeplinit. urmeaza text.
2. nu am interprins actiuni indreptate impotriva statului si ordinii de drept, si nici in prezent nu sustin asemenea actiuni.
3. nu am mai depus pina in prezent cerere pentru redobanidrea cetateniei./ am mi depus cerere pentru redobanidrea cetateniei romane in data de...., insa am fost avizat negativ.

Dau prezenta declaratie pentru a fi atasata cererii de redobandire a cetateniei romane."
----

offffff se putea fara corectari oare[-( ??? DEREK cred ca stii codul penal pe dinafara vad ca, pai cum sami permt sa te contrazic eu oare o simpla cetateanca???:-# =; ... in fine nu cred ca ma vor penaliza pentru aceste mici abateri!!!Shame on you
Offline bc  
#16 Postat : 16 martie 2010 3:08:41(UTC)
bc
Postari: 413
A fost multumit de: 153 -ori in postarea 100
inseamna ca notarii au aceste declaratii model, noi le facem la ei si le autentificam, ceea ce am citit in alt topic costa pina 100lei/declaratie, corect? dar in ceea ce priveste ca au aparut alte tipuri de deklaratii noi, notarii le au?
Offline cgv  
#17 Postat : 16 martie 2010 3:25:39(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
borosan a scris:
inseamna ca notarii au aceste declaratii model, noi le facem la ei si le autentificam, ceea ce am citit in alt topic costa pina 100lei/declaratie, corect? dar in ceea ce priveste ca au aparut alte tipuri de deklaratii noi, notarii le au?

Da pentru ce le platesti la notari? clar ca ei au deja toate modelele de declaratii. In cea ce priveste pretul, cred ca-i diferit, in dependenta de notar.
thanks 1 utilizator a multumit cgv acest post util.
bc
Offline troskposk  
#18 Postat : 16 martie 2010 17:00:14(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
Nici eu nustiu pentru ce le platesc. Pe 2 din declaratii la Titlu mi-au scris CERERE, iar la una DECLARATIE... Este oare corect asa ?
Offline cgv  
#19 Postat : 16 martie 2010 17:43:34(UTC)
cgv
Postari: 813
Medalii:
A fost multumit de: 279 -ori in postarea 176
troskposk a scris:
Nici eu nustiu pentru ce le platesc. Pe 2 din declaratii la Titlu mi-au scris CERERE, iar la una DECLARATIE... Este oare corect asa ?

In aceste declarati ai numarul de telefon la notar ce ti le-a facut, de ce nu-l suni sa intrebi?
Offline sasa istrati  
#20 Postat : 16 martie 2010 17:44:00(UTC)
sasa istrati
Postari: 79
A fost multumit de: 8 -ori in postarea 7
Locatia: Moldova
troskposk a scris:

azi am fost la ambasada de pe ismail si am intrebat la ghiseul de informatii cite trebuie de facut:2 sau 3? si el la inceput a spus 1 declaratie si 1 cerere si eu am zis: - dar pe site-ul oficial al Ministerului de Justitie scrie ca 3, si el a luat si sa uitat nustiu in ce foi sau pe site si imi zice: da trebuie de facut 3: 1 Declaratie in care iti alegi domiciliul
asa cum a mai scris mai sus cineva, asa ca...

Editeaza de catre utilizator 16 martie 2010 17:44:41(UTC)  | Motiv: Nespecificat

Offline troskposk  
#21 Postat : 16 martie 2010 17:55:31(UTC)
troskposk
Postari: 89
A fost multumit de: 44 -ori in postarea 27
cgv a scris:
troskposk a scris:

In aceste declarati ai numarul de telefon la notar ce ti le-a facut, de ce nu-l suni sa intrebi?

Eu am sunat, si Notarul m-a asigurat ca e corect, dar vroiam sa aflu si parerea de la persoane care au depus. Nu vreau sa ajung la depunerea actelor si sa imi zica ca nu-i in regula ceva.
Offline aniri  
#22 Postat : 21 martie 2010 15:03:12(UTC)
Nivel: Incepator
aniri
Postari: 7
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 2
troskposk a scris:

Think Credeam ca numai la mine e asa!!! CHiar ieri am fost la un notar din sectorul Riscanovca, si exact ca si tie mia facut 1 declaratie si 2 cereri, (continutul e acela care trebuie) numai ca una se numeste declaratie iar celelalte 2 cereri. Notarul mia spus ca asa terbuie si ca nu face prima data astfel de declaratii.
Offline aniri  
#23 Postat : 22 martie 2010 22:30:57(UTC)
aniri
Totusi, nu am vrut sa risc, si am mers azi la notar si am insistat sa-mi schimbe declaratiile, si in titlu sa scrie DECLARATIE dar nu CERERE.
Offline yarkii  
#24 Postat : 22 martie 2010 22:38:07(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
aniri a scris:
Totusi, nu am vrut sa risc, si am mers azi la notar si am insistat sa-mi schimbe declaratiile, si in titlu sa scrie DECLARATIE dar nu CERERE.

ai platit?
Offline aniri  
#25 Postat : 22 martie 2010 23:36:52(UTC)
aniri
Nuuuu. Am venit la ea cu lista de documente imprimata de pe saitul ministerului justitiei a romaniei, si iam spus ca am de gind sa merg direct acolo sa depun actele, si daca ei scriu ca am nevoie de declaratii, inseamna ca trebuie sa fie declaratii si nu cereri. SI d-na notar mi lea modificat pe loc, numai ca mi-a zis ca inainte cind facea astfel de declaratii, oamenii erau intorsi, ca tipo nu e corect.
Offline RegeleMihai  
#26 Postat : 24 martie 2010 3:16:08(UTC)
RegeleMihai
Postari: 141
A fost multumit de: 10 -ori in postarea 3
Locatia: Moldova,Batir
VarEx a scris:

P.S.

Multzumesc!!

salut!
din cite stiu trebuie o cerere si o declaratie,dar mai exact v-oi afla saptamana viitoare cind voi depune actele!!!
Offline Lilliana  
#27 Postat : 24 martie 2010 22:41:41(UTC)
Lilliana
Postari: 196
A fost multumit de: 52 -ori in postarea 38
dodge a scris:
VarEx a scris:

P.S.

Multzumesc!!

salut!
din cite stiu trebuie o cerere si o declaratie,dar mai exact v-oi afla saptamana viitoare cind voi depune actele!!!

Declaratiile si cererea se fac la notarii nostri, ei stiu totul despre ele. Aveti incredere in ei.
thanks 1 utilizator a multumit Lilliana acest post util.
Offline apo  
#28 Postat : 24 mai 2010 13:38:10(UTC)
apo
Postari: 1
Locatia: balti
VarEx a scris:

P.S.

Multzumesc!!

Declaratiile se poate de facut toate trei
intro declaratie, nu fiecare aparte, astfel faci economie de bani ;)
Offline ehiio  
#29 Postat : 7 iulie 2010 14:51:16(UTC)
ehiio
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
apo a scris:
Declaratiile se poate de facut toate trei
intro declaratie, nu fiecare aparte, astfel faci economie de bani ;)

Pentru o foaie a4 eu sa dau 200 de lei ia hotomani, eu pot sa o scot acasa la printer si sa o scriu singur pentru ce cer declaratii sa imbogateasca notarii
si apropo sigur merge asta sa faci 3 declaratii in 1 sau o sami arunce dosarul in nas cind o sal depun?
Offline yarkii  
#30 Postat : 7 iulie 2010 19:18:26(UTC)
yarkii
Postari: 604
A fost multumit de: 211 -ori in postarea 140
Locatia: Dosar depus 27.04.2010 Iasi/Juramant 11.05.2011
nicu_budeanu a scris:
Pentru o foaie a4 eu sa dau 200 de lei ia hotomani, eu pot sa o scot acasa la printer si sa o scriu singur pentru ce cer declaratii sa imbogateasca notarii
si apropo sigur merge asta sa faci 3 declaratii in 1 sau o sami arunce dosarul in nas cind o sal depun?

La tine toti umbla cu ochii veniti, toti is prostolani, hotomani, iti arunc acte in nas... cum traiesti pe asa pamant??? suferi mititelu...
p.s. se spunea prin anii '90 "будь по проще и к тебе люди подтянуться"
Offline ehiio  
#31 Postat : 8 iulie 2010 17:27:16(UTC)
ehiio
A fost multumit de: 5 -ori in postarea 4
yarkii a scris:
La tine toti umbla cu ochii veniti, toti is prostolani, hotomani, iti arunc acte in nas... cum traiesti pe asa pamant??? suferi mititelu...
p.s. se spunea prin anii '90 "будь по проще и к тебе люди подтянуться"

zcuze da eu la lectiile de limba rusa stateam numai pe dupa scoala
si nici pe google nu tradcue alumea
oricum am intels ideea
Offline Cezar  
#32 Postat : 8 iulie 2010 19:14:31(UTC)
Cezar
Postari: 2,688
Medalii: Trofeu de aur: Trofeu de aur
A fost multumit de: 1398 -ori in postarea 855
Locatia: Antarctida
nicu_budeanu a scris:
zcuze da eu la lectiile de limba rusa stateam numai pe dupa scoala
si nici pe google nu tradcue alumea
oricum am intels ideea

Traducere:
"Fii mai simplu si lumea se va trage la tine"
Utilizatori pe tema
Salt la forum  
NU poti posta noi teme in acest forum.
NU poti raspunde la teme in acest forum.
NU poti sterge postari la acest forum.
Nu poti edita postari la acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Poti vota la sondaj in acest forum.